UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2021 roku?

Uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami wymaga przejścia przez kurs przygotowawczy do egzaminu, a następnie potwierdzenia swoich umiejętności podczas testu i egzaminu praktycznego. Sprawdź, jak przebiega kurs na prawo jazdy i ile kosztuje. Ile musisz mieć lat, żeby rozpocząć naukę prowadzenia pojazdu?

Mężczyzna pokazujący prawo jazdy

PRAWO JAZDY W POLSCE – WYMAGANIA

Osoby, które są zainteresowane uzyskaniem uprawnień do kierowania pojazdami, muszą przejść przez kurs, który przebiega inaczej w zależności od tego, jakiej kategorii prawo jazdy chcą zdobyć. Z roku na rok rośnie liczba pań, które posiadają takie uprawnienia. Obecnie około 20 mln Polaków ma prawo jazdy, z czego 44 proc. stanowią kobiety. Co ciekawe, w 2020 roku ponad 360 tysięcy osób zdobyło prawo jazdy. Ze względu na pandemię liczba egzaminów była niższa, a uprawnienia zdobyło ponad 21% osób mniej niż w roku 2019.

Co istotne, nie w każdym przypadku uzyskanie prawa jazdy wymaga pełnoletniości. Oto reguły odnoszące się do poszczególnych kategorii względem wieku:

 • AM – od 14 lat – uprawnia do kierowania np. motorowerem czy małym quadem,
 • A1 – od 16 lat – uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii AM i np. motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg,
 • A2 – od 18 lat – uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii AM i np. motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW,
 • A – od 20 lat, jeśli masz prawo jazdy kategorii A2, lub od 24 lat, jeśli go nie masz – uprawnia do kierowania każdym motocyklem,
 • B1 – od 16 lat – uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii AM i np. dużym quadem,
 • B – od 18 lat – uprawnia do kierowania m.in. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie do 3,5 tony,
 • B+E – od 18 lat – uprawnia do kierowania pojazdem złożonym z pojazdu z kategorii B i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony,
 • C – od 21 lat – uprawnia do kierowania m.in. pojazdem samochodowym o masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
 • C1 – od 18 lat – uprawnia do kierowania m.in. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t do 7,5 t, z wyjątkiem autobusu,
 • D – od 24 lat – uprawnia do prowadzenia m.in. autobusu,
 • T – od 16 lat – uprawnia do kierowania m.in. ciągnikiem rolniczym,
 • Tramwaj – od 21 lat – uprawnia do kierowania tramwajem.

Nie są to wszystkie kategorie prawa jazdy. Pozostałe to: C1+E, C+E, D1, D1+E i D+E. Sprawdźmy jednak ile kosztuje prawo jazdy kategorii B, czyli tej najpopularniejszej - m.in. na samochody osobowe.

ILE TRWA KURS NA PRAWO JAZDY KATEGORII B?

Zanim rozpoczniesz naukę, musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę, czyli PKK. Taki wymóg obowiązuje od 2014 roku. Dzięki temu uzyskasz indywidualny numer, co pozwoli łatwo odszukać Cię w systemie. Żeby uzyskać PKK, złóż wniosek w swoim wydziale komunikacji. Przed rozpoczęciem kursu musisz wykonać:

 • badanie lekarskie, podczas którego lekarz zdecyduje, czy możesz prowadzić pojazdy – koszt to 200 zł (taki sam obowiązuje w całej Polsce, określono go w rozporządzeniu Ministra Zdrowia);
 • komplet zdjęć do wniosku o PKK i jednocześnie prawa jazdy – koszt około 15–40 zł.

Mając orzeczenie lekarskie i zdjęcia, możesz złożyć wniosek do PKK. Potrzebujesz do tego jeszcze dokumentu tożsamości. Kiedy zostanie Ci już nadany numer PKK, możesz przejść do wyboru szkoły nauki jazdy.

Jak już wiesz, żeby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, musisz mieć co najmniej 18 lat. Nie oznacza to jednak, że nauki nie możesz zacząć wcześniej. Kurs na prawo jazdy możesz rozpocząć już na 3 miesiące przed 18. urodzinami. Do egzaminu podejdziesz najwcześniej na miesiąc przed uzyskaniem pełnoletniości. W takim przypadku zgodę musi jednak wyrazić rodzic. Jeśli zdasz egzamin, to dokument i tak odbierzesz dopiero w dniu 18. urodzin.

Ile trwa kurs na prawo jazdy? W dużej mierze zależy to od Ciebie. Nauka składa się z dwóch części:

 • teoretycznej – 30 godzin lekcyjnych (tj. 45 minut),
 • praktycznej – 30 godzin zegarowych za kierownicą pojazdu.

Część praktyczna obejmuje naukę jazdy na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym (tzn. wyjazd samochodem „na miasto’’). Po jej zakończeniu przystępuje się do egzaminu wewnętrznego - jeśli wynik jest pomyślny, można zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (tzw. WORD).

Co jednak ważne, od kilku lat do części teoretycznej można przygotowywać się samodzielnie. Oznacza to, że nie musisz chodzić na zajęcia do szkoły nauki jazdy - wystarczy, że nauczysz się, czego trzeba, zapiszesz na egzamin w WORD-zie i go zdasz. Dopiero wtedy, z potwierdzeniem pozytywnego wyniku, możesz zapisać się na część praktyczną w danej szkole, a po ukończeniu kursu ponownie wrócić do WORD-u - tym razem na egzamin praktyczny.

Ile zajmuje zrobienie prawa jazdy? Najczęściej kurs trwa około 1,5 miesiąca, ale wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak rozplanujesz część praktyczną. Jeśli będziesz jeździł jedynie w weekendy, to wykorzystanie 30 godzin zajmie sporo czasu. W przypadku gdy jednak będziesz w stanie jeździć np. codziennie po 2 godziny, to część praktyczną zakończysz po 15 dniach. Jeżeli zdecydujesz się na dodatkowe godziny jazdy, wtedy zajmie to jeszcze więcej czasu. Nie da się zatem określić jednoznacznie, jak długo robi się prawo jazdy.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B?

Szkoły nauki jazdy nie mają odgórnie narzuconych cen. Koszt zależy od miasta i rodzaju kursu, na jaki się zdecydujesz. Najczęściej standardowy pakiet przygotowania do egzaminu kosztuje od 1600 do 2500 zł. W ofertach szkół znajdziesz jednak różne propozycje, np.:

 • nauka na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów – 2000 zł;
 • pakiet z dodatkowymi godzinami jazdy – 1750 zł;
 • kurs dla osób niepełnosprawnych ruchowo – 2000 zł;
 • kurs w języku angielskim – 2500 zł;
 • kurs z kilkugodzinną jazdą Porsche – 2000 zł.

Szkoły jazdy w Twoim mieście mogą proponować inne pakiety i nieco inne ceny – taniej może być w mniejszych miejscowościach. Często też szkoły oferują bardziej atrakcyjne stawki uczniom. Podane kwoty najczęściej obejmują też koszt materiałów do nauki.

ZAPISANIE SIĘ NA EGZAMIN I WYROBIENIE DOKUMENTU

Po odbyciu kursu powinieneś zapisać się w WORD-zie na egzamin. Cena części praktycznej wynosi 140 zł, a teoretycznej – 30 zł. Pamiętaj, że każde podejście do egzaminu będzie wiązało się z kolejną opłatą.

Jeśli pomyślnie zdasz egzamin, pozostanie już tylko złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy i pokrycie kosztów wyrobienia dokumentu. Ile kosztuje prawo jazdy? Jest to koszt 100,50 zł - to cena, która została określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Jest zatem taka sama w całym kraju. Kwotę tę możesz zapłacić w kasie urzędu lub przelewem na konto (nie zapomnij o zachowaniu potwierdzenia zapłaty - to jeden z koniecznych do złożenia dokumentów w trakcie wyrabiania prawa jazdy).

Kiedy prawo jazdy będzie gotowe do odebrania? Czas oczekiwania to minimum 9 dni od wysłania przez WORD informacji o zdanym egzaminie. W pewnych przypadkach może to trwać nawet 30 dni, jeśli np. Twoja sytuacja będzie wymagała wyjaśnienia, choć standardowo czeka się 14 dni. Status wydawania swojego prawa jazdy sprawdzisz na stronie: info-car.pl. Musisz podać numer PESEL (lub datę urodzenia bądź numer PKK), imię i nazwisko.

Co ważne, pamiętaj, że nawet jeśli masz już za sobą zdany egzamin, ale nie odebrałeś jeszcze dokumentu z urzędu (lub nie przyszedł do Ciebie pocztą), nie możesz siadać za kółko - jest to traktowane jako brak ważnego prawa jazdy i wiążę się m.in. z ryzykiem mandatu. Warto więc spokojnie zaczekać.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Podsumowując, wyrobienie niezbędnego do prowadzenia pojazdów dokumentu wymaga poniesienia następujących kosztów:

 • badania lekarskie – 200 zł,
 • zdjęcia – około 30 zł,
 • kurs – około 1600 zł,
 • egzaminy – 170 zł,
 • wydanie dokumentu – 100,50 zł.

Łączny koszt uzyskania prawa jazdy kategorii B, według naszej kalkulacji, wynosi 2100,50 zł. Jeśli jednak nie zdasz egzaminu za pierwszym razem, będziesz musiał ponieść dodatkowe wydatki – konieczne będzie ponowne opłacenie egzaminu. W takiej sytuacji prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać także z dodatkowych godzin nauki – oznacza to wydatek od 30 do 50 zł za godzinę.

Co ważne, warto pamiętać, że od marca 2013 roku nie wydaje się w Polsce bezterminowych praw jazdy. Maksymalny czas ważności tego dokumentu to 15 lat, chyba że lekarz w trakcie badania uzna, że w danym przypadku wskazany będzie krótszy okres - wtedy może być to tylko 5 lat (najczęstszą przyczyną takich decyzji są problemy ze wzrokiem). Po tym czasie trzeba będzie ponownie zrobić badania lekarskie i wyrobić nowy dokument, a co się z tym wiąże, konieczne będzie wydanie kolejnych 300,50 zł (koszt badania + koszt wydania prawa jazdy).

Weź też pod uwagę, że w związku z pandemią COVID-19 mogą w 2021 roku wystąpić różnego rodzaju ograniczenia. Jeśli więc chcesz złożyć niezbędne do wyrobienia prawa jazdy dokumenty osobiście, zadzwoń najpierw do wybranego urzędu z pytaniem, czy nie trzeba umawiać się na konkretny termin - niektóre placówki przyjmują interesantów tylko po wcześniejszych zapisach. W tym kontekście dobrym rozwiązaniem może być złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy przez Internet. Jeśli chcesz wybrać formę online, musisz założyć tzw. profil zaufany, co można zrobić na stronie www.pz.gov.pl.

PIERWSZY POJAZD I PIERWSZE OC

Jesteś już szczęśliwym posiadaczem uprawnień do prowadzenia pojazdów? Gratulacje! Przyszedł zatem czas na zakup samochodu. Pamiętaj, że poza kosztami jego nabycia i użytkowania, musisz również opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC. UNIQA oferuje bardzo szeroką ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych i - co ważne dla młodych kierowców - dodatkowe związane z ich zakupem wsparcie. Przykładowo: kupując ubezpieczenie OC, otrzymasz w standardowym pakiecie także ubezpieczenie Assistance MIDI oraz bezpłatną Zieloną Kartę na wszystkie kraje systemu Zielonej Karty. Co więcej, jeśli jesteś nowym klientem i kupisz swoją polisę przez Internet, dostaniesz nawet 15% zniżki - na dobry początek.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Prawo jazdy kategorii B – co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu?

Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które wprowadzają inne zasady przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Najpopularniejsza wśród kierowców pozostaje kategoria B. Jakie uprawnienia daje ona osobom, które zdadzą pozytywnie egzamin państwowy? Jakie kwestie związane z ubezpieczeniem ich dotyczą?

Czytaj dalej
młody kierowca pokazuje swoje prawo jazdy

Ile się czeka na prawo jazdy po zdaniu egzaminu w 2021 roku?

Egzamin na prawo jazdy to procedura, która ma na celu zweryfikowanie umiejętności kierowania pojazdem danego kursanta. Wiele młodych osób, które rozważa zapisanie się do szkoły nauki jazdy, zastanawia się, ile zajmuje zrobienie prawa jazdy kategorii B. Jaki jest czas oczekiwania na prawo jazdy po egzaminie państwowym? Sprawdź, ile się czeka na prawo jazdy.

Czytaj dalej
jazda motocyklem

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla w 2021 roku i gdzie je kupić?

Zanim wyruszymy w świat swoim motocyklem, musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. W przypadku dwukołowców jest podobnie jak przy samochodach. Należy pamiętać o regularnych przeglądach, rozsądku na drodze i odpowiedniej ochronie. Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Czytaj dalej
Zadowolona para przy aucie

Parametry pojazdu a wysokość ubezpieczenia OC

Przy ustalaniu wysokości polisy OC bardzo ważną rolę odgrywają parametry pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rok produkcji samochodu, miejsce zakupu auta, aktualny stan licznika oraz parametry techniczne, takie jak np. marka i model pojazdu.

Czytaj dalej
podpisanie dokumentów

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia?

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

Czytaj dalej
kierowca prowadzi auto

Ubezpieczenie OC „z drugiej ręki” – ubezpieczenie samochodu używanego po zakupie

Przy zakupie używanego samochodu istotną kwestią jest ważne ubezpieczenie OC. W przypadku jego braku nabywca samochodu może zostać pociągnięty w przyszłości do odpowiedzialności finansowej. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku zmiany właściciela auta towarzystwo ma prawo do rekalkulacji polisy OC, a nabywca do zmiany firmy ubezpieczeniowej.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę