Ile kosztuje prawo jazdy – podsumowanie wszystkich wydatków

Uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami wymaga przejścia przez kurs przygotowawczy do egzaminu, a następnie potwierdzenia swoich umiejętności podczas testu i egzaminu praktycznego. Sprawdź, jak przebiega kurs na prawo jazdy i ile kosztuje. Ile musisz mieć lat, żeby rozpocząć naukę prowadzenia pojazdu?

Mężczyzna pokazujący prawo jazdy

Prawo jazdy w Polsce – wymagania

Osoby, które są zainteresowane uzyskaniem uprawnień do kierowania pojazdami muszą przejść przez kurs, który przebiega inaczej w zależności od tego, jakiej kategorii prawo jazdy chcą zdobyć. Z roku na rok rośnie liczba pań, które posiadają takie uprawnienia. Obecnie około 20 mln Polaków ma prawo jazdy, z czego 44 proc. stanowią kobiety.

Co istotne – nie w każdym przypadku uzyskanie prawa jazdy wymaga pełnoletniości:

 • AM – od 14 lat – uprawnia do kierowania np. motorowerem czy małym quadem,

 • A1 – od 16 lat – uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii AM i np. motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg,

 • A2 – od 18 lat – uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii AM i np. motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW,

 • A – od 20 lat, jeśli masz prawo jazdy kategorii A2 lub od 24 lat, jeśli go nie masz – uprawnia do kierowania każdym motocyklem,

 • B1 – od 16 lat – uprawnia do kierowania pojazdami z kategorii AM i np. dużym quadem,

 • B – od 18 lat – uprawnia do kierowania m.in. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie do 3,5 tony,

 • B+E – od 18 lat – uprawnia do kierowania pojazdem złożonym z pojazdu z kategorii B i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony,

 • C – od 21 lat – uprawnia do kierowania m.in. pojazdem samochodowym o masie całkowitej powyżej 3,5 tony,

 • C1 – od 18 lat – uprawnia do kierowania m.in. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t do 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, 

 • D – od 24 lat – uprawnia do prowadzenia m.in. autobusu,

 • T – od 16 lat – uprawnia do kierowania m.in. ciągnikiem rolniczym,

 • Tramwaj – od 21 lat – uprawnia do kierowania tramwajem.

Nie są to wszystkie kategorie prawa jazdy. Pozostałe to: C1+E, C+E, D1, D1+E i D+E. Sprawdźmy, jaki jest koszt prawa jazdy kategorii B, czyli tej najpopularniejszej.

Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii B?

Zanim rozpoczniesz naukę, musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę, czyli PKK. Taki wymóg obowiązuje od 2014 roku. Dzięki temu uzyskasz indywidualny numer, co pozwoli cię łatwo odszukać w systemie. Żeby uzyskać PKK, złóż wniosek w swoim wydziale komunikacji. Przed rozpoczęciem kursu musisz wykonać:

 • Badanie lekarskie, podczas którego lekarz zdecyduje, czy możesz prowadzić pojazdy – koszt to około 200 zł.

 • Komplet zdjęć do wniosku o PKK i jednocześnie prawa jazdy – 15–30 zł.

Mając już orzeczenie lekarskie i zdjęcia, możesz złożyć wniosek o PKK. Potrzebujesz do tego jeszcze dokumentu tożsamości. Kiedy zostanie ci już nadany numer PKK, możesz przejść do wyboru szkoły nauki jazdy.

Jak już wiesz, żeby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, musisz mieć co najmniej 18 lat. Nie oznacza to jednak, że nauki nie możesz zacząć wcześniej. Kurs na prawo jazdy możesz rozpocząć już na 3 miesiące przed 18. urodzinami. Do egzaminu podejdziesz najwcześniej na miesiąc przed uzyskaniem pełnoletniości. W takim przypadku zgodę musi jednak wyrazić rodzic. Jeśli zdasz egzamin, to dokument i tak odbierzesz dopiero w dniu 18. urodzin.

Ile trwa kurs na prawo jazdy? W dużej mierze zależy to od ciebie. Nauka składa się z dwóch części:

 • teoretycznej – 30 godzin lekcyjnych,

 • praktycznej – 30 godzin zegarowych za kierownicą pojazdu.

Ile zajmuje zrobienie prawa jazdy? Najczęściej kurs trwa około 1,5 miesiąca, ale wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak rozplanujesz część praktyczną. Jeśli będziesz jeździł jedynie w weekendy, to wtedy wykorzystanie 30 godzin zajmie sporo czasu. W przypadku gdy jednak będziesz w stanie jeździć np. codziennie po 2 godziny, to część praktyczną zakończysz po 15 dniach. Jeżeli zdecydujesz się na dodatkowe godziny jazdy, to wtedy zajmie to jeszcze więcej czasu. Nie da się zatem określić jednoznacznie, jak długo robi się prawo jazdy. Wszystko zależy od ciebie.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B? Szkoły nauki jazdy nie mają odgórnie narzuconych cen. Koszt uzależniony jest od miasta i od rodzaju kursu, na jaki się zdecydujesz. Najczęściej standardowy pakiet przygotowania do egzaminu kosztuje około 1600 zł. W ofertach szkół znajdziesz jednak różne propozycje, np.:

 • Nauka na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów – 2000 zł.

 • Pakiet z dodatkowymi godzinami jazdy – 1750 zł.

 • Kurs dla osób niepełnosprawnych ruchowo – 2000 zł.

 • Kurs w języku angielskim – 2500 zł.

 • Kurs z kilkugodzinną jazdą Porsche – 2000 zł.

Szkoły jazdy w twoim mieście mogą proponować inne pakiety i nieco inne ceny – taniej może być w mniejszych miejscowościach. Często też szkoły oferują atrakcyjniejsze stawki  uczniom. Podane kwoty najczęściej obejmują też koszt materiałów do nauki. Szkoły mogą również współpracować z lekarzami, dzięki czemu zapłacisz mniej za wykonanie badań.

Zapisanie się na egzamin

Po odbyciu kursu powinieneś zapisać się na egzamin. Cena egzaminu praktycznego na prawo jazdy wynosi 140 zł, a teoretycznego – 30 zł. Pamiętaj, że każde podejście do egzaminu będzie się wiązało z kolejną opłatą. Jeśli pomyślnie zdasz egzamin, to pozostanie ci już tylko pokryć koszt wyrobienia prawa jazdy, który wynosi 100,5 zł. Zapłacić możesz w kasie urzędu lub przelewem na konto. Kiedy twoje prawo jazdy będzie gotowe do odebrania? Czas oczekiwania to z reguły 9 dni od wysłania przez WORD informacji o zdanym egzaminie. W pewnych przypadkach może to trwać nawet 30 dni, jeśli np. twoje sytuacja będzie wymagała wyjaśnienia. Status swojego prawa jazdy sprawdzisz na stronie: info-car.pl. Musisz podać numer PESEL, imię i nazwisko.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy? Podsumowując:

 • badania lekarskie – około 200 zł,

 • zdjęcia – około 30 zł,

 • kurs – około 1600 zł,

 • egzaminy – 170 zł,

 • wydanie dokumentu – 100,5 zł.

Łączny koszt uzyskania prawa jazdy kategorii B wynosi według naszej kalkulacji 2100,5 zł. Jeśli jednak nie zdasz egzaminu za pierwszym razem, to będziesz musiał ponieść dodatkowe wydatki – konieczne będzie ponowne opłacenie egzaminu. W takiej sytuacji prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać także z dodatkowych godzin nauki – oznacza to wydatek od 30 do 50 zł za godzinę.

Pierwszy pojazd i pierwsze OC

Jesteś już szczęśliwym posiadaczem uprawnień do prowadzenia pojazdów? Przyszedł zatem czas na zakup samochodu. Pamiętaj, że poza kosztami jego nabycia musisz również opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Koszt ochrony ubezpieczeniowej może być w pierwszym roku stosunkowo wysoki, ale wraz z kolejnymi latami bezszkodowej jazdy powinien być coraz niższy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Parametry pojazdu a wysokość ubezpieczenia OC

Przy ustalaniu wysokości polisy OC bardzo ważną rolę odgrywają parametry pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rok produkcji samochodu, miejsce zakupu auta, aktualny stan licznika oraz parametry techniczne, takie jak np. marka i model pojazdu.

Czytaj dalej

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia?

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

Czytaj dalej

OC „z drugiej ręki” – ubezpieczenie używanego samochodu

Przy zakupie używanego samochodu istotą kwestią jest ważne ubezpieczenie OC. W przypadku jego braku nabywca samochodu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku zmiany właściciela auta towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do rekalkulacji polisy OC, a nabywca do zmiany firmy ubezpieczeniowej.

Czytaj dalej