UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Franszyza integralna – co to jest, jak działa?

Franszyza integralna to wysokość szkody, która często decyduje o odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Jeśli wysokość szkody jest mniejsza niż określona we franszyzie integralnej, wówczas zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania. Informacje na temat franszyzy znaleźć możemy w treści ogólnych warunków ubezpieczeń lub na polisie.

 

kobieta za kierownicą auta

Często jest ona określona kwotowo, np. 500 zł, ale zdarzają się również franszyzy określane procentowo, np. 5% sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli wysokość szkody będzie niższa niż 500 zł, wówczas nie otrzymamy odszkodowania. Natomiast jeśli koszt likwidacji szkody zostanie ustalony np. na 600 zł, to poszkodowany otrzyma odszkodowanie w takiej wysokości.

Franszyza integralna - kiedy się ją stosuje?

Franszyza integralna (często mylnie określana jako "franczyza") jest bardzo często spotykana w dobrowolnych ubezpieczeniach majątkowych, w tym ubezpieczeniach komunikacyjnych. Często zakłady ubezpieczeń dają klientom wybór. Jeśli zdecydują się oni na zakup ubezpieczenia z franszyzą integralną, to zapłacą mniej. Nie otrzymają jednak odszkodowania, jeśli koszt likwidacji szkody będzie niższy od wysokości franszyzy integralnej.  

Franszyza integralna a redukcyjna

Kolejne pojęcia związane z ograniczeniem odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń to franszyza redukcyjna i udział własny. Obecnie są one używane zamiennie, ale kiedyś nie były tożsame. Franszyza redukcyjna była określana kwotowo i oznaczała sumę, o którą pomniejszano odszkodowanie. Natomiast udział własny w szkodzie wyrażony był w procentach. Możliwe, że w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziesz informację, iż udział własny w szkodzie wynosi 10 proc., ale nie mniej niż 500 zł.

Co oznacza udział własny w szkodzie, który wynosi np. 10 proc.? Jeśli koszt likwidacji tej szkody zostanie wyceniony przez zakład ubezpieczeń na 5000 zł, to odszkodowanie, które otrzymasz wyniesie 4500 zł. Dlaczego? Od ustalonego kosztu likwidacji szkody zostanie odjęte 10 proc., czyli 500 zł. Natomiast, jeśli udział własny zostanie wskazany jako np. 1000 zł, to kwota 5000 zł zostanie pomniejszona o 1000 zł udziału własnego i otrzymasz 4000 zł odszkodowania.

Jak wspomnieliśmy, wybór polisy z franszyzą spowoduje, że poniesiesz niższy koszt składki za ubezpieczenie, ale czy jest to dobra decyzja? Sprawdź, ile zapłacisz, jeśli ograniczysz odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń, a ile, jeśli wybierzesz polisę bez franszyzy. Weźmy pod uwagę ubezpieczenie autocasco pojazdu z udziałem własnym ubezpieczonego wynoszącym 10 proc. Załóżmy, że pojazd skradziono, a wartość szkody ustalono na 100 tysięcy złotych. Po uwzględnieniu udziału własnego poszkodowany otrzyma 90 tysięcy złotych odszkodowania, czyli sumę, która nie wystarczy mu na zakup takiego samego pojazdu. Jeśli zechce kupić taki sam samochód, będzie musiał dołożyć pozostałe środki z własnej kieszeni. W tym przypadku korzystniejszym rozwiązaniem było zapłacenie składki wyższej o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych i uniknięcie polis z franszyzą. Zanim podpiszesz umowę, powinieneś najpierw policzyć, który wariant jest bardziej opłacalny w Twoim przypadku.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
podpisywanie dokumentów

Franszyza redukcyjna w ubezpieczeniu – czym jest?

Franszyza redukcyjna to pewna wysokość szkody, którą Ubezpieczony będzie zobowiązany pokryć we własnym zakresie, a pozostałą część pokryje zakład ubezpieczeń.

Czytaj dalej
warunki umowy ubezpieczenia komunikacyjnego

Franszyza – czyli nasz udział w odszkodowaniu

Franszyza redukcyjna jest terminem ubezpieczeniowym i oznacza udział własny w odszkodowaniu. W ubezpieczeniach komunikacyjnych najczęściej kierowcy spotykają się z nim przy umowie AC. Franszyza jest szczególnie atrakcyjną opcją dla właścicieli aut, którzy chcą zminimalizować koszty swojego ubezpieczenia AC.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę