Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie samochodu na wynajem: kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu

Wynajem samochodu to sprawdzony sposób na komfortowe przemieszczanie się między miastami w czasie urlopu. W Polsce funkcjonuje ponad 1000 wypożyczalni aut. Przy wynajmie pojazdu warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę usługi, ale i kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu. Jak to wygląda z perspektywy właściciela auta, czyli wypożyczalni, a jak z punktu widzenia wynajmującego?

Ubezpieczenie samochodu na wynajem: kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu

Podstawowe ubezpieczenie samochodu na wynajem – kto płaci ubezpieczenie OC pojazdu z wypożyczalni samochodów?

Podstawowe ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni opłacić musi właściciel pojazdu. Taki obowiązek nakłada na niego ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. OC przypisane jest do pojazdu a nie kierowcy, dlatego nieuzasadnione byłoby, gdyby to najemca auta miał pokrywać koszt polisy.

Ubezpieczenie OC samochodu na wynajem będzie obejmowało zakresem ochrony wszystkie zdarzenia, do których dojdzie w związku z ruchem tego pojazdu, bez względu na to, kto będzie go prowadził. Wypożyczalnia musi wykupić OC auta i dbać o zachowanie ciągłości okresu ochrony. W przeciwnym wypadku naraża się na nałożenie wysokich kar. W przypadku aut osobowych od 1 lipca 2024 roku najwyższa możliwa kara za przerwę w OC, trwającą dłużej niż 14 dni, wynosi aż 8600 zł. Dla samochodów ciężarowych i autobusów kara wynosi nawet 12 900 zł.

Kiedy zostanie wypłacone odszkodowanie z polisy OC wynajmowanego samochodu?

Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenie OC pojazdu wynajmowanego przez wypożyczalnię będzie chroniło ją jako właściciela przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych lub majątkowych. Jeżeli klient spowoduje kolizję lub wypadek, to odszkodowanie dla osób poszkodowanych zostanie wypłacone z OC auta.

Są jednak wyjątki od tej reguły. Z ubezpieczenia wypożyczonego samochodu nie zostaną pokryte szkody spowodowane przez kierującego, który:

  • nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem,
  • był pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających,
  • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,
  • zbiegł z miejsca zdarzenia – kolizji czy wypadku.

Jako najemca auta możesz sam mieć kolizję lub wypadek, ale nie być winny takiego zdarzenia. W takiej sytuacji powinieneś wezwać na miejsce policję, która wypisze notatkę o przyczynach i odpowiedzialnych. Samo spisanie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem dla Ciebie. Sprawca może zmienić zdanie, a wówczas to wypożyczalnia wystąpi do Ciebie o pokrycie wszelkich kosztów związanych z naprawą auta.

Czy warto wykupić ubezpieczenie AC przy wynajmie samochodu?

Wykupienie ubezpieczenia AC przy wynajmie samochodu za granicą lub w Polsce pozwoli Ci uzyskać szerszy zakres ochrony, zgodnie z warunkami polisy. W wielu renomowanych wypożyczalniach autocasco na wynajmowane auto jest już standardem. Firma wynajmująca pojazd zapewnia sobie tym samym odpowiednią ochronę. Na ogół ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z AC, jeśli dojdzie do:

  • uszkodzenia auta przez najemcę,
  • kradzieży pojazdu,
  • zniszczenia samochodu przez działanie żywiołów,
  • zniszczenie samochodu przez działanie nieznanych osób trzecich.

Dla Ciebie jako wynajmującego samochód ubezpieczenie AC daje pewność, że jeśli zarysujesz auto przy parkowaniu, albo zostanie ono skradzione z parkingu, nie poniesiesz kosztu jego naprawy czy nie będziesz musiał zwracać wysokiej sumy odpowiadającej wartości pojazdu.

Przed podpisaniem umowy najmu dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) AC, zwłaszcza z listą zdarzeń, które zwalniają towarzystwo od odpowiedzialności odszkodowawczej. Zwykle przy autocasco samochodu na wynajem polisa nie będzie działać, jeśli:

  • uszkodziłeś samochód wskutek rażącego niedbalstwa,
  • pojazd został skradziony wskutek rażącego niedbalstwa,
  • prowadziłeś auto bez odpowiednich uprawnień lub pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
  • wykorzystywałeś pojazd niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Częstą praktyką w umowach z wypożyczalnią samochodów jest to, że kierowcą auta może być wyłącznie osoba zawierająca umowę i wskazana w niej. Za dodatkowego prowadzącego obowiązują dopłaty.

Jak korzystnie wynajmować auto? Uwaga na udział własny najemcy w szkodzie

Najkorzystniejszą ofertą dla Ciebie, jako osoby wynajmującej samochód z wypożyczalni, będzie ubezpieczenie typu all risk obejmujące wszystkie ryzyka związane z użytkowaniem pojazdu. Sprawdź przy tym, czy w umowie obowiązuje wkład własny najemcy, inaczej udział własny. To część odszkodowania, wartości szkody, którą będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. W zależności od praktyki przyjmowanej przez towarzystwo może być wyrażony kwotowo lub procentowo.

Z jednej strony zastosowanie wkładu własnego przy ubezpieczeniu AC samochodu powoduje, że taka polisa jest tańsza, ale z drugiej oznacza to, że przy wypadku czy kolizji część kosztów związanych z naprawą samochodu pokryjesz z własnych środków. Dla ułatwienia wypożyczalnie pojazdów mogą realizować wkład własny najemcy auta z depozytu, inaczej kaucji, jaką klient wpłaca do wypożyczalni wraz z podpisywaniem umowy. Może ona również zablokować określoną w umowie kwotę na Twojej karcie kredytowej. Jeśli zwrócisz auto do wypożyczalni w nienaruszonym stanie, kaucja zostanie Ci niezwłocznie zwrócona.

Dodatkowe ubezpieczenia samochodu pod wynajem – co oznaczają skróty CDW, PAI, RP, GT czy SCDW?

W umowach o wynajem samochodu z wypożyczalni możesz spotkać się z terminami, które niewiele Ci mówią. To skrótowce jak: CDW, PAI, RP, GT czy SCDW, które oznaczają:
CDW – Collision Damage Waiver, czyli ubezpieczenie wynajmu samochodu od skutków kolizji, kiedy kierujący wynajętym pojazdem ma ograniczoną odpowiedzialność za uszkodzenie pojazdu do wysokości udziału własnego wskazanego w umowie.

  • PAI – Personal Accident Insurance, czyli ubezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku, zapewniające każdej osobie podróżującej samochodem, która doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu, otrzymanie finansowego wsparcia w wysokości ustalonej sumy ubezpieczenia.
  • RP – Roadside Protection, dodatek do ubezpieczenia zapewniający pomoc na drodze, np. przy zmianie koła.
  • GT – Glass and Tire Coverage, czyli ubezpieczenie szyb i opon.
  • SCDW – Super Collision Damage Waiver, czyli rozszerzenie do CDW, pozwalające wyeliminować odpowiedzialność finansową kierowcy za szkody powstałe w mieniu po kolizji – to zniesienie udziału własnego klienta wypożyczalni.

Każda wypożyczalnia samochodów może ustalać inne ceny na konkretne pakiety polis. Najdroższe są zwykle ubezpieczenia od wszelkich ryzyk – all risk.
 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kobieta podpisuje dokument

Brak ciągłości OC – czym może skutkować?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Nawet za jednodniową zwłokę właścicielowi samochodu grozi kara finansowa, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma tutaj żadnego znaczenia przyczyna braku ciągłości OC. Czy można się odwołać od kary za brak ciągłości ubezpieczenia pojazdu osobowego?

Czytaj dalej
Praca w samochodzie

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak to zrobić?

Do najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania zakupu pojazdów należy kredyt samochodowy i leasing. Wśród firm szczególnym zainteresowaniem cieszy się druga z wymienionych możliwości. Co to jest leasing samochodowy? Na czym polega taka forma finansowania? Czy auto z leasingu staje się twoją własnością? Kto odpowiada za ubezpieczenie pojazdu?

Czytaj dalej
mężczyzna prowadzi samochód

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę