Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Nowotwór - druga najbardziej śmiertelna choroba 

  Co roku średnio 80 tys. Polaków umiera na raka i liczba zachorowań na nowotwory rośnie z roku na rok. Różne odmiany raka stanowią drugą najbardziej śmiertelną (po chorobach układu krążenia) chorobę w kraju. Chociaż statystyki wyleczeń się poprawiają, nadal wiele przypadków wykrywanych jest zbyt późno, aby nawet najbardziej zaawansowana terapia mogła dać pozytywne rezultaty. Kluczem do walki z rakiem jest nie tylko sam przebieg leczenia, ale również to, aby zaczęło się jak najszybciej. O nowotworach mówi się, że to bardzo egalitarne choroby, bo mogą dotknąć w zasadzie każdego, niezależnie od płci, wieku, statusu społecznego itd. Dla każdego pacjenta walka z rakiem to nie tylko bój o wyleczenie i dalsze życie, ale też potykanie z codziennymi trudnościami, które przynosi ze sobą choroba. Jednym z nich są znaczne obciążenia finansowe. Bo nowotwór to choroba, która jest kosztowna. 

 2. Kosztowne leczenie raka

  Zwycięskiej walce z chorobą pomagają coraz skuteczniejsze leki i nowoczesne terapie. Jednym z aspektów leczenia nowotworów, któremu niekiedy poświęca się mniej uwagi, są koszty, które pochłania rekonwalescencja. Dane Narodowego Funduszu Zdrowia za 2014 rok mówią, że ok. 10 proc. budżetu instytucji, czyli średnio 6,5 mld złotych, przeznaczanych jest na leczenie chorób nowotworowych. Oznacza to, że na leczenie jednego pacjenta cierpiącego na tę chorobę przypada ok. 10 tys. złotych. Kluczowe leki są refundowane, jednak ubezpieczony w NFZ pacjent i tak stanie w obliczu bardzo dużych wydatków. Te będą o tyle dotkliwe, że w trakcie choroby pacjent nie może pracować, więc uszczupleniu ulegają dochody jego gospodarstwa domowego. Trzeba też pamiętać, że nie ma jednego raka – są różnego typu nowotworu a każdy leczony jest w inny sposób, co generuje zróżnicowane koszty. 


 3. Pacjent chory na raka ponosi duże koszty

  Walczący z rakiem stają przed koniecznością kupna leków osłonowych po chemioterapii (leki zwalczające komórki rakowe są refundowane), albo innych niezbędnych medykamentów, z których część może nie być refundowana.  Wtedy pacjent albo realizuje całą receptę, co oznacza wydatek nawet do 500 zł, albo rezygnuje z kupna tych leków, które nie są najpotrzebniejsze. 

  Chorzy mogą być zmuszeni do pokrycia z własnej kieszeni kosztów badań, bo ich wyniki są potrzebne bardzo szybko, a czas oczekiwania na ich wykonanie w państwowej placówce jest nierzadko zbyt długi. Także prywatne wizyty u lekarzy specjalistów nie należą do tanich. Dane z raportu opracowanego na zlecenie Fundacji Społecznej „Ludzie dla Ludzi” wskazują, że koszt takiej wizyty może wynosić 150 zł, a w miesiącu trzeba ich odbyć nawet kilka. 

  Dużym wyzwaniem dla domowych finansów rodziny, której członek choruje na raka, są też koszty dojazdów do szpitali (np. na radio- lub chemioterapię), szczególnie w sytuacji, gdy szpital oddalony jest od miejsca zamieszkania pacjenta. W tym przypadku chodzi nie tylko o koszty paliwa, czy biletów kolejowych, ale też opłaty za nocleg osoby towarzyszącej choremu podczas terapii, która musi gdzieś przenocować, a szpitale nie zawsze dysponują miejscami do zakwaterowania. 

 4. Inne koszty, które generuje nowotwór

  Chorzy muszą też liczyć się z wysokimi wydatkami, które są pokłosiem trwającej terapii. Przykładem może być zabieg mastektomii. W raporcie Fundacji Społecznej „Ludzie dla Ludzi znajduje się relacja jednej z pacjentek, która za specjalny biustonosz (przystosowany do protezy piersi; ta jest częściowo refundowana) musiała zapłacić 150 zł.

  Strój kąpielowy w sklepie dla amazonek (kobiet po operacji usunięcia piersi) to koszt rzędu 300 zł.

  Po chemioterapii pacjenci tracą włosy, co rodzi konieczność zakupu peruki, a ta potrafi kosztować kilkaset złotych. Utrata wagi podczas leczenia to oznacza z kolei kupno nowych ubrań we właściwych rozmiarach. 

  Do tego dochodzi jeszcze specjalna dieta, w trakcie i po zakończeniu leczenia – wydatki na zdrową żywność drastycznie rosną.

 5. Nowotwór a praca zawodowa

  Jak wcześniej wspomniano, osoby, które zapadają na nowotwory muszą przerwać pracę na czas leczenia. Jak pokazuje raport  Fundacji Społecznej „Ludzie dla Ludzi” w najlepszej sytuacji są etatowi pracownicy dużych firm, którzy mogą przejść na zwolnienia lekarskie i uzyskać świadczenie z ZUS. Pacjenci wypowiadający się w raporcie wskazywali jednak, że po początkowej fali pomocy ze strony pracodawcy i współpracowników, przychodziło zniecierpliwienie, że pracownika tak długo nie ma w pracy (leczenie nowotworu jest długotrwałe), co nierzadko kończyło się przeniesieniem na gorsze stanowisko, a nawet zwolnieniem. Z takim traktowaniem spotykają się szczególnie pracownicy mniejszych przedsiębiorstw, szczególnie zatrudniani na umowach innych niż na czas nieokreślony. W jeszcze gorszej sytuacji są samozatrudnieni lub prowadzący własne firmy – w ich przypadku choroba oznacza długą przerwę w prowadzeniu działalności, co może oznaczać katastrofę dla ich przedsiębiorstw. To kolejny przykład na to, że rak rujnuje nie tylko zdrowie, ale też osobiste finanse.

 6. Ubezpieczenie zapewni wsparcie finansowe

  Nowotwór to kosztowna choroba. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka i regularne badania, aby móc ją szybko wykryć i znacząco zwiększyć swoje szanse na wyleczenie. Bardzo istotnie jest zabezpieczenie środków finansowych, które pozwolą żyć godnie w sytuacji, gdy choroba utrudnia pracę, a także zapewnić sobie możliwość zakupu potrzebnych leków. Właśnie w tym celu powstały ubezpieczenia na życie, z których wypłacane są pieniądze w przypadku, gdy ubezpieczony zachoruje na raka. Takie ubezpieczenie to swoista poduszka finansowa, dzięki której w trakcie walki z chorobą pacjent będzie miał chociaż o jedno zmartwienie mniej – nie będzie musiał

Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

 • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
 • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

 • Ubezpieczenie turystyczne
 • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x