UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co obejmuje, jak działa?

Bezpieczeństwo zdrowotne to priorytet. Coraz więcej Polaków, którym zależy na kompleksowej opiece medycznej dla siebie oraz swojej rodziny, wykupuje dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Produkty te zapewniają szybki dostęp do wielu specjalistów oraz możliwość skorzystania z różnych badań diagnostycznych. Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

 

wizyta u lekarza

Ubezpieczenia zdrowotne w Polsce

Jak wygląda rynek ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce? Dzieli się na dwa obszary:

 • obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,
 • prywatne ubezpieczenie zdrowotne (dobrowolne).

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zostało wprowadzone w naszym kraju na mocy uchylonej Ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 6 lutego 1997 r. i obejmuje większość Polaków (również osoby zarejestrowane jako bezrobotne w urzędach pracy, kobiety w ciąży, dzieci i młodzież do 18. roku życia). Świadczeniami zdrowotnymi udzielanymi ubezpieczonym i refundacją leków zajmuje się specjalna państwowa jednostka organizacyjna, czyli NFZ - Narodowy Fundusz Zdrowia, powołana w 2003 roku. Natomiast prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest wykupywane dobrowolnie w towarzystwie ubezpieczeniowym. W ramach indywidualnej polisy zdrowotnej ubezpieczony płaci co miesiąc składkę ubezpieczeniową, dzięki czemu może korzystać z określonych placówek i usług medycznych (np. badania diagnostyczne, zabiegi ambulatoryjne, wizyty u specjalistów). Według szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2013 roku z prywatnych pakietów medycznych korzystało około 750 tys. Polaków - w 2019 roku na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zdecydowało się około 3 mln osób. Jak widać, dynamika wzrostu zainteresowania prywatną opieką zdrowotną robi wrażenie.

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie medyczne pozwala umawiać się na wizyty na konkretny dzień i godzinę. Pacjent może umówić się telefonicznie, skorzystać z internetowego portalu pacjenta lub odwiedzić daną przychodnię osobiście. Możliwość zdalnego umówienia wizyty lub skonsultowania się z lekarzem online to ogromna wygoda szczególnie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - co obejmuje?

Prywatne ubezpieczenie medyczne (w zależności od wariantu polisy) zapewnia dostęp do:

 • wielu badań i testów diagnostycznych, 
 • konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji, 
 • zabiegowej opieki pielęgniarskiej,
 • domowej opieki pielęgniarskiej,
 • domowych wizyt lekarskich realizowanych całodobowo,
 • wybranych zabiegów ortopedycznych,
 • infolinii medycznej,
 • konsultacji profesorskich,
 • szczepień (np. na grypę),
 • rehabilitacji,
 • opieki stomatologicznej.

Dokładny zakres usług jest ujęty w umowie ubezpieczeniowej, którą należy dokładnie przeczytać - szczegółowe zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) jest w interesie każdego ubezpieczonego.

Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Co zwykle znajduje się na liście wyłączeń odpowiedzialności prywatnych ubezpieczeń medycznych? Większość firm ubezpieczeniowych nie gwarantuje pomocy pacjentom, którzy świadomie działają na swoją niekorzyść, np. dokonują samookaleczeń, podejmują próby samobójcze, wdają się w bójki, piją alkohol i stosują substancje odurzające. Ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia osobom, które cierpią na choroby będące efektem wad wrodzonych. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje również leczenia niepłodności (żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie oferuje pomocy przy tego typu problemach zdrowotnych). Jeśli do pogorszenia stanu zdrowia doszło podczas popełnienia przestępstwa lub próby jego usiłowania, również nie można liczyć na zabezpieczenie ze strony firmy ubezpieczeniowej. Zwykle towarzystwa nie decydują się na podjęcie leczenia także w przypadku osób, które stosowały leki wbrew zaleceniom lekarza. Polisa może nie zadziałać również wtedy, gdy poszkodowany prowadził pojazd bez uprawnień (lądowy, powietrzny, wodny), czy uprawiał ryzykowne sporty. Informacje o wszystkich wykluczeniach zawsze znajdują się w umowie ubezpieczeniowej - warto zapoznać się z całą listą.

Zalety posiadania prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Zgodnie z konstytucją każdy Polak ma prawo do ochrony zdrowia i finansowania świadczeń medycznych ze środków publicznych. Jednak publiczny system opieki zdrowotnej jest bardzo obciążony i nie zawsze wydolny. Warto więc zwiększyć swoje bezpieczeństwo i komfort, korzystając również z innych rozwiązań. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to opcja dla każdego, kto chce zaoszczędzić czas i ceni sobie wygodę - z pakietu medycznego będą szczególnie zadowolone te osoby, które często korzystają z opieki lekarskiej i nie chcą za każdym razem, gdy potrzebują skonsultować się ze specjalistą, czekać w długich kolejkach przez miesiące, a czasem nawet lata (z tym problemem mierzy się wielu pacjentów, którzy korzystają jedynie z publicznej opieki zdrowotnej). Prywatny sektor ubezpieczeń zdrowotnych gwarantuje wysoką jakość świadczeń, dostęp do nowoczesnego sprzętu, brak kolejek i świetną dostępność do usług lekarskich, co przyspiesza rozpoczęcie procesu leczenia (często od szybkiej konsultacji i wykonania badań zależy zdrowie i życie pacjenta). Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to spokój o zdrowie swoje oraz wszystkich członków rodziny.

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne - cena

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Koszt składki zależy od zakresu ochrony, wieku ubezpieczonego, liczby osób decydujących się na polisę (pakiet rodzinny jest korzystniejszy niż indywidualny) oraz oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Podstawowe warianty tego typu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego to wydatek około 40 zł (w wersji rozszerzonej kilkaset). Nie jest to więc wygórowana kwota. Osoby, które chcą wykupić ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, mogą skorzystać z internetowych kalkulatorów ubezpieczenia zdrowotnego do obliczania wysokości składek ubezpieczeniowych, zadzwonić na infolinię danego towarzystwa ubezpieczeniowego lub odwiedzić punkt obsługi klienta osobiście. Przed zakupem polisy warto porównać oferty co najmniej kilku konkurencyjnych firm i wybrać najlepszy pakiet, optymalnie dopasowany do naszych potrzeb. Przykładowo, jeśli cierpimy z powodu alergii, należy upewnić się, czy dany pakiet zdrowotny obejmuje konsultacje z alergologiem i dostęp do testów alergicznych.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje natychmiastową pomoc w chorobie. To potrzebny i coraz popularniejszy produkt dostępny w ofercie każdego renomowanego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto pamiętać, że dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne nie zastępuje ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, ale stanowi jego uzupełnienie. Zdaniem wielu specjalistów dalsze wprowadzenie na rynek dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych może znacznie poprawić kondycję zdrowotną Polaków. Przed zawarciem umowy warto dokładnie zapoznać się z jej treścią (OWU), aby wiedzieć, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności finansowej.

Ubezpieczenie zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
wizyta lekarska w domu

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to produkt, który umożliwia szybki dostęp do specjalistów z różnych dziedzin medycyny, rehabilitacji oraz wykonanie ważnych badań diagnostycznych, na które musielibyśmy oczekiwać przez długi czas, chcąc skorzystać z oferty NFZ. W ramach indywidualnego pakietu medycznego możemy też korzystać z wizyt lekarskich w domu, co jest dużym udogodnieniem dla osób, które nie są mobilne ze względu na zły stan zdrowia.

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to jedna z wad publicznego systemu opieki zdrowotnej. Na leczenie prywatne decyduje się coraz więcej Polaków, którzy mają zastrzeżenia co do oferty NFZ. Wiele osób zastanawia się, jakie korzyści oferuje indywidualne ubezpieczenie zdrowotne i co wpływa na jego cenę. Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać i jak obliczyć koszt pakietu medycznego?

Oczekiwanie w kolejkach do specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia często urasta do rangi absurdu. Na wizytę do niektórych lekarzy czeka się miesiącami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie najlepsze? Na co powinieneś zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe korzystanie z usług medycznych? W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę