UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Urlop wypoczynkowy a choroba w trakcie urlopu - czy można przerwać urlop i wziąć zwolnienie lekarskie? Czy ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty leczenia za granicą?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia bezpłatne korzystanie z usług medycznych w trakcie pobytu w wielu krajach Starego Kontynentu. Nie wszędzie jednak opieka zdrowotna nie będzie się wiązać z jakimikolwiek opłatami. Często jedynym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć kosztów, może być skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zobacz, jak leczyć się za granicą, jeśli podczas urlopu wypoczynkowego dopadnie Cię choroba lub ulegniesz wypadkowi? Czy możesz wówczas przerwać swój urlop i pójść na zwolnienie lekarskie L4.

URLOP WYPOCZYNKOWY PRACOWNIKA A CHOROBA NA URLOPIE - CO ZROBIĆ W TAKIEJ SYTUACJI?

Jednym z podstawowych uprawnień pracownika wynikających z przepisów Kodeksu pracy jest prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jego celem jest odpoczynek i regeneracja sił zatrudnionego. Pracownik nie może zrzec się takiego prawa. W zależności od stażu pracy może przysługiwać 20 lub 26 dni urlopu na jeden rok kalendarzowy. Na ogół udzielany jest w terminie, o który wnioskuje zatrudniony, zgodnie z planem urlopów. Pracodawca przy przygotowywaniu takiego planu bierze pod uwagę wnioski pracowników, ale musi też zapewnić normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Pomimo ustalenia w danym okresie wolnego dla pracownika, termin urlopu może zostać przesunięty, ale pracodawca musi to uzasadnić szczególnymi potrzebami zakładu, powołując się na to, że nieobecność zatrudnionego doprowadziłaby do poważnego zakłócenia normalnego toku pracy.

Co jednak, jeśli dana osoba zachoruje już na urlopie? W takiej sytuacji, zgodnie z art. 166 Kodeksu pracy, może przerwać swój urlop, a pracodawca za czas choroby wypłaci mu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Niewykorzystany czas wolny nie przepada – w późniejszym terminie można z niego skorzystać. Do przerwania urlopu wypoczynkowego pracownika uprawniają:

 • czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
 • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
 • odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez okres do 3 miesięcy,
 • urlop macierzyński.

Jeśli z powodu choroby będziesz zmuszony przerywać swój urlop, dowiedz się, gdzie zwrócić się o pomoc.  Niewykorzystaną część wolnego wykorzystasz w przyszłości. Gdyby jednak powodem przerwania wypoczynku była choroba dziecka lub innego członka rodziny, to okres urlopu nie ulega przerwaniu. Możesz poprosić jedynie o przesunięcie tego czasu, ale zatrudniający nie musi się na to zgodzić. 

O ile przy wczasach w Polsce z leczeniem nie będzie żadnego problemu, to już w momencie, gdy zachorujesz za granicą, wygląda to inaczej. Jak zapewnić sobie bezpłatne leczenie?

EKUZ – JAKĄ ZAPEWNIA OCHRONĘ, JEŚLI PRACOWNIK ZACHORUJE W TRAKCIE URLOPU?

Korzystając z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uzyskujemy dostęp do opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Nie każda usługa dostępna będzie jednak za darmo. Dzięki EKUZ możemy otrzymać pomoc lekarską na takiej samej zasadzie, jak mieszkańcy, a w wielu krajach część usług pozostaje odpłatna lub częściowo odpłatna. Za co trzeba płacić? Oto przykładowe zasady, jakie obowiązują w poszczególnych państwach:

 • Austria – jeden dzień pobytu w szpitalu kosztuje od 12 do 20 euro, o ile nie przekroczy się 28 dni w roku kalendarzowym. Częściowo odpłatne są leczenie stomatologiczne, medyczny transport lotniczy czy ratownictwo górskie.
 • Czechy –  odpłatne jest ratownictwo górskie czy leczenie na szpitalnym oddziale ratunkowym.
 • Grecja – darmowe jest leczenie w publicznych ośrodkach zdrowia (ESY i PEDY), natomiast za usługi w prywatnych placówkach, które mają kontrakt z EOPYY, częściowo należy już płacić. Np. korzystając z badań, pokrywa się 15 proc. kosztów, a za leczenie stacjonarne w szpitalu płacimy 30 proc. ceny procedury medycznej lub 10 proc. dziennej ceny hospitalizacji.

Posiadanie wyłącznie EKUZ może się skończyć tym, że poniesiemy bardzo wysokie koszty np. transportu medycznego. Dlatego, bez względu na to, czy wyjazd ma charakter turystyczny, czy zawodowy, powinniśmy posiadać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Zapewnia ono profesjonalną pomoc, która nie będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami. W trakcie urlopu wypoczynkowego nie tylko możesz zachorować, ale również doznać urazu, który spowoduje, że zechcesz skorzystać z pomocy specjalistów lekarzy. Na szczęście z prywatnego ubezpieczenia turystycznego będziesz mieć szansę to zrobić bez opłat.

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE ZA GRANICĄ – JAKIE WYBRAĆ?

Jeśli chcemy mieć ochronę, przebywając za granicą na urlopie, powinniśmy wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zakres – im będzie on szerszy, tym oczywiście lepiej. Zanim jednak zdecydujemy się na daną polisę, sprawdźmy, po jakim czasie będzie ona obowiązywać. Może się okazać, że dostęp do świadczeń w ramach ubezpieczenia zostanie odblokowany dopiero po pewnym czasie. Najlepiej, żeby zapewniało ochronę już po kilku godzinach po zawarciu umowy.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą w ramach polisy turystycznej może mieć bardzo szeroki zakres i obejmować:

 • koszty leczenia, poszukiwań, transportu do RP lub kraju rezydencji;
 • koszty leczenia chorób przewlekłych, psychicznych, nowotworowych;
 • NNW;
 • OC w życiu prywatnym;
 • OC sportowe.

Możemy otrzymać również ochronę bagażu, pomoc prawną, ubezpieczenie mienia ruchomego od sprzedaży i nie tylko. Warto pamiętać, żeby wybrać wariant polisy, w przypadku którego suma ubezpieczenia będzie odpowiednio wysoka. Weźmy pod uwagę, ile wynoszą ceny poszczególnych usług medycznych w danym kraju, żeby w razie zdarzenia środki z polisy wystarczyły na pokrycie kosztów.

Od czego zależy cena takiego ubezpieczenia? Od kilku czynników, a w tym:

 • Zakresu terytorialnego – potrzebna będzie ochrona w kraju Starego Kontynentu czy również poza jego terytorium?
 • Czasu podróży.
 • Wieku ubezpieczonego.
 • Dodatkowych rozszerzeń – jeśli np. zamierzamy uprawiać sporty wysokiego ryzyka czy pracę fizyczną, to potrzebujemy dodatkowej ochrony. W przypadku gdy ubezpieczenie ma obejmować skutki chorób nowotworowych, psychicznych i przewlekłych, to również musimy mieć odpowiednią polisę.

Żeby sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie, warto skorzystać z kalkulatora na naszej stronie. Jeśli wybierzemy odpowiednią ochronę, to nie będziemy się martwić konsekwencjami finansowymi choroby za granicą. Dzięki właściwemu wariantowi możemy uniknąć kosztów wielu usług lekarskich. Taka ochrona jest niezbędna zarówno wtedy, gdy jedziemy na krótkie wakacje, wyjeżdżamy na dłuższy pobyt czy do pracy. Zanim opuścimy Polskę, koniecznie upewnijmy się, które świadczenia w danym kraju są dostępne za darmo w ramach karty EKUZ, o ile w ogóle istnieje możliwość skorzystania z nich w tym państwie. Wypoczynek będzie wtedy spokojniejszy, nawet jeśli będziesz zmuszony przerwać urlop z powodu choroby.
 

Medycyna bez Granic
Potrzebujesz ubezpieczenia
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
lekarz

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Czy ubezpieczenia chorobowe i zdrowotne są obowiązkowe?

Zarówno pracodawca, jak i osoby zatrudnione spotykają się z pojęciami ubezpieczeń zdrowotnych i chorobowych. W obu przypadkach mamy do czynienia z inną formą ochrony. Co dają te ubezpieczenia? Ile wynoszą składki? I dlaczego warto korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Czytaj dalej

Jedziesz do pracy za granicę? Ubezpiecz się! Jakie przyda Ci się ubezpieczenie zdrowotne za granicą?

Zbliżające się lato oznacza, że wielu Polaków zacznie rozglądać się za dorywczym zatrudnieniem za granicą. Dla jednych - uczniów lub studentów - będzie to pierwsza praca. Dla pozostałych szansa, aby podreperować domowy budżet jedną lub dwiema wypłatami w silniejszej od złotego walucie. Wyjazd w celach zarobkowych poza Polskę warto poprzedzić wykupieniem ubezpieczenia do pracy za granicą.

Czytaj dalej

Europejskie Ubezpieczenie Zdrowotne – czy to wystarczy?

Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy w podróży po Europie? Niekoniecznie. EKUZ nie gwarantuje bowiem w pełni bezpłatnej podstawowej opieki w publicznych placówkach zdrowotnych, nie wspominając już o bardziej specjalistycznych świadczeniach czy transporcie medycznym do Polski. Dlatego, wyruszając w podróż po Europie, warto mieć także ubezpieczenie turystyczne.

Czytaj dalej

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać? Jak kształtują się składki?

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to jedna z wad publicznego systemu opieki zdrowotnej. Na leczenie prywatne decyduje się coraz więcej Polaków. Wiele osób zastanawia się, jakie korzyści zapewnia indywidualne ubezpieczenie zdrowotne i co wpływa na jego cenę. Jakie wybrać i jak obliczyć koszt pakietu medycznego?

Czytaj dalej

Jakie ubezpieczenie zdrowotne będzie dla Ciebie najlepsze? Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne i jak je wybrać?

Oczekiwanie w kolejkach do specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia często urasta do rangi absurdu. Na wizytę do niektórych lekarzy czeka się miesiącami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rozważa zakup dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie będzie dla Ciebie najlepsze? Na co powinieneś zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfortowe korzystanie z usług medycznych? W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę