UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Ubezpieczenie dziecka w żłobku - co warto wiedzieć?

W 2022 roku na terenie całego kraju działało 5,3 tys. placówek opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, w tym 4,4 tys. żłobków, które zapewniały 206 tys. miejsc dla najmłodszych wychowanków. Jak informował Główny Urząd Statystyczny, 75 proc. z nich to placówki prywatne. Pracujący rodzice mogą zapisać dziecko do żłobka, by zapewnić mu należytą opiekę w czasie, kiedy oni nie mogą tego zrobić. Żywiołowe małe dzieci w żłobkach mogą łatwo ulec wypadkom – drobne otarcia czy siniaki to tylko niektóre urazy, jakie mogą się zdarzyć. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu dla dziecka w żłobku. Czy jest ono obowiązkowe?

Ubezpieczenie dla dziecka w żłobku – ubezpieczenie NNW w żłobku – co obejmuje

Ubezpieczenie NNW dla dziecka w żłobku – czy jest obowiązkowe?

Maluchy są żywiołowe, poznają świat wszystkimi zmysłami. Uczą się chodzić, siadać, a także poruszać się. Niejednokrotnie przewracają się i mogą zrobić sobie krzywdę. Chociażby z tego względu warto zastanowić się nad możliwością wykupienia dla swojego dziecka ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. NNW w żłobku tak naprawdę może się bardzo przydać. Nie jest to ubezpieczenie zaliczane do grona polis obowiązkowych, ale zapewnia wsparcie finansowe w wielu nieprzyjemnych sytuacjach, do jakich może dojść.

Standardowe ubezpieczenie dziecka w żłobku w ramach polisy NNW obejmuje wypłatę świadczenia  w przypadku, gdy w okresie trwania ochrony pociecha dozna uszkodzenia ciała będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku lub dojdzie do śmierci dziecka. Każde towarzystwo przy oferowaniu polisy NNW dla dzieci w żłobku lub w przedszkolu może swobodnie kształtować warunki umowy, które powinny być udostępnione klientowi w dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW dziecka w żłobku? Kiedy można uzyskać odszkodowanie?

Nie ma jednego, zawsze stosowanego zakresu ochrony w ramach ubezpieczenia NNW w żłobku dla dziecka. W zakres ochrony np. w UNIQA wchodzą sytuacje, które związane są z chorobą dziecka lub nieszczęśliwym wypadkiem, jak pobyt w szpitalu czy zwrot poniesionych kosztów leczenia w następstwie NW. Rodzice mogą liczyć na wsparcie finansowe z ubezpieczenia NNW dziecka w żłobku czy w przedszkolu również wówczas, gdy u dziecka zdiagnozowane będzie poważne zachorowanie.

Jeśli w okresie trwania ochrony z NNW w żłobku dziecko ulegnie wypadkowi, rodzic może liczyć na zwrot poniesionych  kosztów leczenia w następstwie nieszczęśliwego wypadku odszkodowania. Ubezpieczyciel zapewnia:

 • pobyt w szpitalu,
 • badania, zabiegi ambulatoryjne, operacje,
 • rehabilitację,
 • wizyty lekarskie,
 • transport medyczny Ubezpieczonego do szpitala, ambulatorium.

Przy konieczności hospitalizacji dziecka jego rodzice czy opiekunowie otrzymują świadczenie finansowe za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia NNW dla dzieci w żłobku czy przedszkolu?

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia NNW dla dziecka w żłobku trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni wariant polisy. Warto kierować się przy tym zapewnionym przez firmę ubezpieczeniową zakresem ochrony. Nie powinieneś podejmować decyzji jedynie pod kątem wysokości składki. Zwróć uwagę za to na:

 • definicję nieszczęśliwego wypadku jakie zdarzenia obejmuje,
 • poważnego zachorowania dziecka – jakie choroby obejmuje ubezpieczenie,
 • to, ile wynosi suma ubezpieczenia,
 • to, ile wynosi karencja w ubezpieczeniu,
 • to, jakie świadczenia przysługują ubezpieczonemu,
 • to, czy ubezpieczenie obejmuje pobyt dziecka w szpitalu – w wyniku wypadku nieszczęśliwego wypadku lub choroby.

Ponadto oferowana polisa NNW może obejmować dodatkowe świadczenia opiekuńcze czy pomoc w organizacji konsultacji lekarskich i zabiegów rehabilitacyjnych.

Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę
Monika Łukasik
Specjalista ds. rozwoju procesów i produktów

Ponad 7 lat doświadczenia w branży ubezpieczeniowej w UNIQA. Miłośniczka dobrej kawy.  Produktowiec, szkoleniowiec (współpraca z agentami i brokerami na terenie Polski). Współtworzyła Ogólne Warunki Ubezpieczeń osobowych następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci i młodzieży. W 2020 r. dołączyła do zespołu do Departamentu Rozwoju Produktu i Procesów w UNIQA – kontynuuje prace na stanowisku specjalisty biorąc udział w licznych projektach.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie szkolne dla dzieci i młodzieży. Co obejmuje? Czy szkolne NNW jest obowiązkowe i trzeba ubezpieczyć dziecko?

Początek roku szkolnego wiąże się z dużymi kosztami dla rodziców. Lwią część domowego budżetu pochłaniają wydatki na książki, zeszyty i przybory szkolne. Koszty nie kończą się wraz z ich zakupem. Kolejnym kosztem może być ubezpieczenie dziecka. Ma chronić przed kosztami finansowymi różnych zdarzeń. Jego zakres obejmuje m.in. nieszczęśliwe wypadki, po których można otrzymać odszkodowanie. Czy jednak ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe? Czy rodzic może odmówić opłacania składek na nie…

Czytaj dalej
dzieci w samochodzie

Dziecko w samochodzie – czyli jaki fotelik wybrać?

Przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo naszej pociechy. Przy czym należy pamiętać, że powinien być on dopasowany do wieku i wagi dziecka oraz modelu samochodu. Według obowiązującego w Polsce prawa w foteliku samochodowym muszą być przewożone dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia lub mają mniej niż 150 cm wzrostu.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę