Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?
Żyjemy w czasach, gdy marzenia o macierzyństwie i podróżowaniu już nie muszą się wykluczać. Wiele hoteli jest przystosowanych do obsługi rodziców z dziećmi i pomaga w spędzeniu wakacji w sposób wygodny dla całej rodziny. Nie wahaj się i zacznij przygotowania do podróży, najlepiej wiele tygodni wcześniej.

Krok 1. Zadbaj o zdrowie dziecka

Wybierając miejsce docelowe odpoczynku, starajcie się zadbać o to, by miejscowy klimat nie różnił się mocno od tego, z którego wyjeżdżacie. Wiele tygodni przed podróżą odwiedźcie też lekarza maluszka i zapytajcie, co zabrać ze sobą do apteczki podróżnej. Zwykle zaleca się spakować do niej podstawowe leki, takie jak np. przeciwko biegunce czy zbijające gorączkę, plastry, środek dezynfekujący, gruszka do czyszczenia nosa dziecka. Poza tym, warto dopytać pediatry, czy przed wyjazdem należy zaszczepić Waszego niemowlaka przeciwko chorobom występującym w rejonie, do którego się udajecie.

Krok 2. Postaw bezpieczeństwo dziecka na pierwszym miejscu

Wiele rodziców wyjeżdżając na zorganizowane wakacje polega na zbiorowym ubezpieczeniu, dołączonym do oferty wycieczki. Jednak decydując się na podróż z niemowlakiem za granicę, należy zwiększyć bezpieczeństwo malucha. Zaleca się, by w tym celu rodzice zastanowili się nad zakupem polisy dedykowanej najmłodszym. Może ona obejmować więcej usług medycznych niż te, z których np. można bezpłatnie skorzystać w ramach karty EKUZ. Co więcej, pomoże Wam pokryć koszty zabiegów i leków w razie konieczności.

Ubezpieczenie dziecka na wyjazd za granicę, jak i na co dzień, należy do obowiązków rodziców ponieważ tylko w ten sposób mają oni pewność, że w razie nieprzewidzianych wypadków otrzymają oni potrzebną pomoc. Przed wyjazdem sprawdź w sieci, jakie najbliższe punkty medyczne znajdują się w okolicy Waszego hotelu. Zapisz też kontakt do nich. Dzięki temu, w sytuacji kryzysowej będziecie przygotowani i szybko wezwiecie pomoc.

Krok 3. Nie zapomnij o dokumentach (paszporty, wizy, prawne normy)

Chcąc wyjechać z niemowlakiem za granicę, musicie zabrać ze sobą dokument, który potwierdzi tożsamość malucha w razie kontroli miejscowych służb. Z tego względu wyjeżdżając do krajów należących do Strefy Schengen możesz złożyć podanie o dowód osobisty dla dziecka. Jest to bezpłatna usługa. Dokument jest ważny przez 5 lat, a by go otrzymać należy przyjść z niemowlakiem i złożyć w swoim urzędzie gminy wypełniony wniosek o wydanie go oraz zdjęcie o wymiarach 35x45 mm[1].

Gdy wyjeżdżacie poza granice Unii Europejskiej, wtedy obowiązkowo musicie postarać się o wydanie paszportu – najlepiej biometrycznego. Koszt wynosi od 15 zł (z Kartą Dużej Rodziny) do 70 zł (dzieci powyżej 13. roku życia)[2]. Aby wydać ten dokument, należy przyjść z niemowlakiem i złożyć wypełniony wniosek, pisemną zgodę obydwu rodziców lub opiekunów prawnych oraz zdjęcie paszportowe o wymiarach 34x45 mm. Paszport jest również ważny przez 5 lat.

Krok 4. Przygotuj się do trasy

Podróż samolotem z niemowlakiem nie musi wiązać się z męką wysłuchiwania płaczu maluszka przez kilka godzin. Zaleca się karmić dziecko podczas startu samolotu i lądowania. Właśnie dzięki temu, że przełyka pokarm, nie zatykają mu się uszy. Nie musisz też obawiać się ograniczeń związanych z płynami czy jedzeniem. Bez względu na klasę linii, na pokład można zabrać potrzebny prowiant dla dzieci do 2. roku życia.

Gdy jedziecie w podróż autem, weźcie ze sobą ulubione zabawki i książki malucha. Dzięki bagażnikowi, w zasadzie macie tylko ograniczenie miejsca w bagażniku i pory drzemek malucha, więc możecie zabrać także różnego rodzaju przekąski i zapas jedzenia. Do tego zadbaj o zakupienie specjalnych osłonek przeciwsłonecznych na szyby oraz zablokuj tylny zamek, gdzie będzie umieszczony fotelik. Nie zapomnij też wywietrzyć auta przed umieszczeniem w nim dziecka, a w trakcie jazdy zwróć uwagę na to, by nawiew klimatyzacji nie było skierowany w stronę niemowlęcia. Zadbaj o to, by temperatura wewnątrz samochodu na tą na zewnątrz nie różniła się więcej jak o 4℃.

Krok 5. Spakuj tylko to, co niezbędne

Wyjazd z niemowlakiem za granicę wiąże się z przygotowaniami na nieco większa skalę, niż gdy wyjeżdża się w pojedynkę. Jednak nie jest to takie straszne, jak może się wydawać. Wystarczy zawczasu zrobić listę rzeczy do spakowania, wziąć wyłącznie to, co jest potrzebne i umiejętnie włożyć do toreb, by to co najważniejsze zawsze było na wierzchu (np. pieluszki czy jedzenie lub dodatkowy koc). Przed zamknięciem pakunków sprawdź raz jeszcze, czy masz wszystko z listy oraz zastanów się, czy faktycznie kolejny sweter czy czwarta butelka będą Ci potrzebne.

Jak widać, dla chcącego nic trudnego i nawet wyjazd z nowo narodzonym członkiem rodziny nie musi być taki trudny. Podróże z niemowlakiem mogą być przyjemne, tylko wymagają przygotowania. Nie zapomnij też zadbać o bezpieczeństwo maluszka i wykupić mu ubezpieczenie, z pomocą którego będziecie mogli szybko reagować i nie martwić się o koszty.


[1] https://obywatel.gov.pl/dzieci/dowod-osobisty-dziecka
[2] https://obywatel.gov.pl/dzieci/paszport-dla-dziecka-jak-wyrobic

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Tato z trójką niemowlaków

Wysoka Ochrona

  • Terminowe ubezpieczenie na życie
  • Świadczenie na wypadek śmierci żywiciela rodziny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x