Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Ustalajcie granice

  Dorastanie to okres buntu, każdy to wie. Buntu skierowanego przeciwko wszystkiemu i wszystkim, również przeciwko rodzicom. Psychologowie radzą, aby cała rodzina ustaliła oczekiwania względem siebie, a potem spisała zasady, których będzie przestrzegać. Dzięki temu każdy będzie znał granice i konsekwencje ich przekroczenia.

 2. Bądźcie konsekwentni

  Nic tak nie zachęca do łamania wcześniej ustalonych zasad, jak świadomość bezkarności. Gdy zostaną ustalone panujące w domu prawa i obowiązki, należy egzekwować od dziecka ich przestrzegania, a w sytuacji oporu bądź buntu, wyciągać konsekwencje, na które wszyscy przystali. Może to być tradycyjny szlaban, przymusowe sprzątanie pokoju albo inne prace domowe. Ważne, by pozostać konsekwentnym.

 3. Negocjujcie

  W dzisiejszych czasach modele wychowania dzieci zmieniły się w porównaniu z pokoleniem naszych rodziców. Dziś rzadziej się karze, a częściej negocjuje i wypracowuje wspólne rozwiązania. Dzięki temu nastolatek czuje, że jest traktowany na równi z dorosłymi oraz że szanuje się jego zdanie i słucha odpowiedzi. Wzmacnia to jego poczucie własnej wartości, które w okresie dojrzewania jest często nadwątlone.

 4. Dyskutujcie

  W wieku kilkunastu lat osobowość nastolatka ulega dynamicznym zmianom, stara się on zrozumieć samego siebie, jest ciekawy, przechodzi bunt, kwestionuje i zadaje pytania. Wiele się też uczy. Warto z nim dyskutować, podsuwać książki, ale również słuchać, sprawdzać jego zainteresowania, ulubioną muzykę, a tym samym wzajemnie się inspirować. Należy rozmawiać na trudne tematy, daje to nastolatkowi poczucie bezpieczeństwa i pewność, że może mówić o wszystkim.

 5. Dbajcie o autorytet

  To chyba najważniejsza rada jaką można dać rodzicom. Przy jakichkolwiek negocjacjach, jeśli dorosły napotyka na jawny brak szacunku, jest na przegranej pozycji. Posiadanie autorytetu u dziecka jest istotne, bo przydaje się nie tylko w sytuacjach konfliktów. Dzięki niemu młody człowiek uczy się szacunku, miłości i różnych norm społecznych, niezbędnych w późniejszym życiu. Niestety nie da się wypracować autorytetu z dnia na dzień, należy dbać i budować go od najmłodszych lat dziecka.

Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna podrzuca syna leżąc na kanapie

Pakiet Bezpieczeństwa

 • Ubezpieczenie na życie w trzech wariantach
 • Assistance medyczny
Dowiedz się więcej
Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

 • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
 • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x