Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Wybór imienia

  Pary często jeszcze przed ciążą rozmawiają o imionach dla dzieci. Rozważają wszystkie możliwości, wybierają kilka wariantów w zależności od płci. Nie śpieszcie się z tym i nie ulegajcie modom. Według polskich przepisów imię nie może być nieprzyzwoite czy ośmieszające, nie może pochodzić o wyrazów pospolitych, nazw geograficznych i musi rozróżniać płeć dziecka. Pomocną może okazać się lista imion: http://goo.gl/kRlgC9

 2. Akt urodzenia

  Zaraz po porodzie, szpital w którym rodziła kobieta ma obowiązek powiadomić Urząd Stanu Cywilnego o fakcie narodzin nowego człowieka. Wtedy świeżo upieczeni rodzice muszą udać się do USC z dowodami osobistymi i skróconym aktem małżeństwa aby zarejestrować maluszka. To właśnie wtedy urzędnik zapyta o imię (maksymalnie dwa) dla dziecka.

 3. Numer PESEL

  Aby Wasze dziecko było pełnoprawnym obywatelem potrzebuje jeszcze numeru PESEL. Zgłoście się do urzędu meldunkowego w Waszym urzędzie dzielnicy lub gminy, z odpisem aktu małżeństwa lub aktem urodzenia dziecka albo jego książeczką zdrowia. Tam do któregoś z tych dokumentów zostanie wpisany unikatowy numer PESEL Waszego dziecka.

 4. Zameldowanie

  W Urzędzie Stanu Cywilnego możecie zameldować swoje dziecko w jego nowym domu. Do tego będziecie potrzebować oryginału odpisu skróconego aktu urodzenia.

 5. Ubezpieczenie malca

  Należy pamiętać również o ubezpieczeniu społecznym i zdrowotnym. Jedno z rodziców musi to zrobić u swojego pracodawcy, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą musi zadbać o to samemu. Warto też ubezpieczyć dziecko od nieszczęśliwych wypadków. Lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza jeśli dobrze pamiętacie Wasze dzieciństwo i niezliczone, często ryzykowne, zabawy.

 6. Dobry rocznik

  Na koniec kupcie dobre wino z rocznika waszego dziecka, które nadawać się będzie do leżakowania. Taka butelka będzie świetnym prezentem na jego osiemnaste urodziny.

ubezpieczenie turystyczne na ferie zimowe
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para z dzieckiem idąca po plaży

Spokojne Życie

 • Ubezpieczenie na życie na wypadek śmierci
 • Świadczenie medyczne z tytułu choroby śmiertelnej
Dowiedz się więcej
Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

 • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
 • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę