Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Wybór imienia

  Pary często jeszcze przed ciążą rozmawiają o imionach dla dzieci. Rozważają wszystkie możliwości, wybierają kilka wariantów w zależności od płci. Nie śpieszcie się z tym i nie ulegajcie modom. Według polskich przepisów imię nie może być nieprzyzwoite czy ośmieszające, nie może pochodzić o wyrazów pospolitych, nazw geograficznych i musi rozróżniać płeć dziecka. Pomocną może okazać się lista imion: http://goo.gl/kRlgC9

 2. Akt urodzenia

  Zaraz po porodzie, szpital w którym rodziła kobieta ma obowiązek powiadomić Urząd Stanu Cywilnego o fakcie narodzin nowego człowieka. Wtedy świeżo upieczeni rodzice muszą udać się do USC z dowodami osobistymi i skróconym aktem małżeństwa aby zarejestrować maluszka. To właśnie wtedy urzędnik zapyta o imię (maksymalnie dwa) dla dziecka.

 3. Numer PESEL

  Aby Wasze dziecko było pełnoprawnym obywatelem potrzebuje jeszcze numeru PESEL. Zgłoście się do urzędu meldunkowego w Waszym urzędzie dzielnicy lub gminy, z odpisem aktu małżeństwa lub aktem urodzenia dziecka albo jego książeczką zdrowia. Tam do któregoś z tych dokumentów zostanie wpisany unikatowy numer PESEL Waszego dziecka.

 4. Zameldowanie

  W Urzędzie Stanu Cywilnego możecie zameldować swoje dziecko w jego nowym domu. Do tego będziecie potrzebować oryginału odpisu skróconego aktu urodzenia.

 5. Ubezpieczenie malca

  Należy pamiętać również o ubezpieczeniu społecznym i zdrowotnym. Jedno z rodziców musi to zrobić u swojego pracodawcy, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą musi zadbać o to samemu. Warto też ubezpieczyć dziecko od nieszczęśliwych wypadków. Lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza jeśli dobrze pamiętacie Wasze dzieciństwo i niezliczone, często ryzykowne, zabawy.

 6. Dobry rocznik

  Na koniec kupcie dobre wino z rocznika waszego dziecka, które nadawać się będzie do leżakowania. Taka butelka będzie świetnym prezentem na jego osiemnaste urodziny.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowa ochrona auta
 • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Tato z trójką niemowlaków

Wysoka Ochrona

 • Terminowe ubezpieczenie na życie
 • Świadczenie na wypadek śmierci żywiciela rodziny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x