IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto
Ręka trzyma słoik pełen monet w ramach IKE

IKE - indywidualne konto emerytalne - czy warto oszczędzać na emeryturę w ramach IKE i IKZE? Co wybrać? Wpłaty na IKE czy IKZE?

IKE jest elementem III filaru systemu emerytalnego w Polsce. Oferuje korzyści natury podatkowej i możliwość efektywnego oszczędzania na jesień życia. Wielu Polaków decyduje się na odkładanie swoich środków finansowych właśnie w IKE także i z tego powodu, że kapitał ten nie znika, nawet jeśli właściciel konta nie dożyje wieku 55 lub 60 lat i nie dokona wypłaty środków. Czy warto oszczędzać na przyszłą emeryturę w ramach IKE lub IKZE? Co przemawia na korzyść takich indywidualnych kont…

Czytaj dalej
Ręka mężczyzny wrzuca monety do słoika w ramach IKE

Indywidualne konto emerytalne - rachunek IKE – czy warto gromadzić oszczędności na IKE na przyszłą emeryturę?

IKE, czyli indywidualne konto emerytalne [WW1] jest elementem III, dobrowolnego filaru systemu emerytalnego w Polsce. Pozwala ono na dodatkowe odkładanie pieniędzy na przyszłą emeryturę. Sprawdź, czy warto do niego przystąpić.

Czytaj dalej
Para ludzi dyskutująca nad przystąpieniem do IKE lub IKZE

Indywidualne konto emerytalne — IKE obligacje skarbu państwa — czy takie inwestowanie w przyszłą emeryturę chroni od podatku i przynosi zyski?

IKE, czyli indywidualne konto emerytalne jest elementem III filaru emerytalnego, w ramach którego możesz gromadzić dobrowolnie środki na przyszłe świadczenie, korzystając ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych od dochodów wypracowanych na rachunku. Takie konta oferują różne instytucje m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych, w ramach których możesz inwestować swoje pieniądze w IKE obligacje. Pytanie tylko, czy warto na takie konto się zdecydować? Czy…

Czytaj dalej
Ręka wrzuca monety do złotej świnki skarbonki w ramach IKE

IKE - indywidualne konto emerytalne - czy warto oszczędzać na emeryturę w ramach IKE?

Polski system emerytalny składa się z trzech filarów, z których trzeci jest dobrowolny. Każdy obywatel w Polsce może, ale nie musi z niego korzystać. Santander Consumer Bank przeprowadził w 2021 roku badanie dotyczące oszczędzania na emeryturę przez Polaków. Ponad 76 proc., czyli ¾ z nas nie gromadzi samodzielnie oszczędności na starość. Na odkładanie na emeryturę decyduje się mniej niż co 4 osoba. Na dodatek w przeważającej większości to respondenci z wykształceniem wyższym, o wysokich…

Czytaj dalej
Starsza para siedzi nad dokumentami i sprawdza zmiany w funduszu IKE

Limit wpłat na IKE i IKZE w 2023 roku - ile wynoszą nowe limity IKE i IKZE?

Emerytury wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na ogół nie są wysokie. Prognozuje się, że w przyszłości będą jeszcze niższe. Dlatego też warto wcześniej pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość. W tym celu stworzono kolejne filary emerytalne. Trzeci oznacza dobrowolne odkładanie pieniędzy, głównie przez osoby pracujące, w ramach indywidualnych kont emerytalnych (IKE) lub indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz pracowniczych…

Czytaj dalej

Wszystko, co musisz wiedzieć o najsłynniejszych stopach procentowych świata

O stopach procentowych słyszeli chyba wszyscy – mówi się o tym w telewizji, pisze w gazetach i Internecie. Temat wydaje się jednak dość skomplikowany: nie wszyscy wiemy, co to tak naprawdę jest i jaki ma wpływ na nasze finanse osobiste. A szkoda, bo warto to wiedzieć. Po pierwsze, nie taki diabeł straszny, a po drugie to naprawdę ważna sprawa, która ma ogromny wpływ na domowe finanse. Dlatego też dziś chcemy przybliżyć Wam właśnie to zagadnienie.

Wiedza o tym, czym są stopy procentowe, to…

Czytaj dalej

Praca na etacie czy własna działalność – co się bardziej opłaca?

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Pracodawcy często próbują obniżać koszty, proponując pracownikom różne formy współpracy. Jednym z dylematów jest na przykład wybór praca na etat czy własna działalność? Koszty w przypadku tych form zatrudnienia różnią się od siebie – istnieje także różnica w systemie pracy.

Czytaj dalej

PPK – co to jest? Zasady pracowniczych planów kapitałowych

Z prognoz ZUS-u wynika, że za 30 lat wysokość przeciętnej emerytury wyniesie nie więcej niż 30% ostatniej pensji. Już teraz stopa zastąpienia (relacja emerytury do ostatniego wynagrodzenia) wynosi 56%, zaś zdaniem FPP niemal 5,6% emerytów otrzymuje świadczenia poniżej ustawowego minimum. Odpowiedzią na problem głodowych emerytur w przyszłości ma być zobowiązanie pracodawców do utworzenia pracowniczych planów kapitałowych. Kto i kiedy ma obowiązek wprowadzić PPK? Jak działają pracownicze plany…

Czytaj dalej

Postanowienia noworoczne szansą dla domowego budżetu

Postanowienia noworoczne to nie oderwane od rzeczywistości wizje i fantazje, lecz konkretne cele, których realizacja wymaga zaplanowania i myślenia strategicznego. Zwłaszcza w sytuacji, w której naprawdę chcemy, by ich poczynienie nie było tylko noworoczną mrzonką, a faktycznie wprowadzoną w życie zmianą. Większość z nich ma zatem konsekwencje dla naszego domowego budżetu. Jakie?

Czytaj dalej

Planowanie budżetu domowego – jak zaplanować swój budżet krok po kroku

Wybierając się na zakupy, często mamy ze sobą listę potrzebnych artykułów do kupienia. Wspiera ona nie tylko często zawodną pamięć, ale również budżet – mając dokładnie wypisane potrzeby, unikamy niepotrzebnych wydatków. To proste prawda? A tę zasadę można poszerzyć rozpoczynając planowanie domowego budżetu domowego.

Czytaj dalej

Pierwsze rozliczenie PIT z urzędem skarbowym

Rozliczenie roczne, czyli złożenie deklaracji podatkowej, to obowiązek każdego podatnika. Nieważne, z jakiego źródła są Twoje dochody – czy to umowa o pracę, zlecenie czy stypendium. To Twój pierwszy raz? Nie martw się, nie taki PIT straszny, jak go malują. Nasz poradnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Zobacz, jak odliczyć ulgi, wysłać PIT przez internet i przekazać 1% na szczytny cel.

Czytaj dalej

Oszczędzanie to nawyk. Czego możemy się nauczyć od najlepszych?

„Bogatym nie jest ten, kto dużo zarabia, ale ten, kto dużo oszczędza” – twierdził John D. Rockefeller, pierwszy ze słynnego rodu amerykańskich potentatów naftowych i filantropów. I chyba musi coś w tym być, skoro mówił to człowiek, który uchodzi za najbogatszego w historii – w momencie śmierci jego majątek wyceniany był na 663,4 miliardy dolarów. Czego możemy się od niego nauczyć?

Czytaj dalej

Najciekawsze TED Talks o finansach

Jaki wpływ na wielkość Twoich oszczędności ma poziom oszczędności sąsiada oraz język, którym mówisz? Co zrobić, by zamiast wydawać, więcej odkładać? Czy to, jak korzystamy z pieniędzy, wpływa na nasz poziom szczęścia? Zobacz, co o gospodarowaniu finansami mają do powiedzenia naukowcy.

Czytaj dalej

Masz długi, pożyczki i kredyty? Opracuj plan działania i pozbądź się ich!

Twoja sytuacja finansowa jest dla Ciebie źródłem stresu? Ciągle spłacasz jakieś zobowiązania, ale co chwila pojawiają się kolejne? Chcesz odzyskać kontrolę nad domowym budżetem? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik dotyczący wychodzenia z długów. Oto 6 kroków, które warto zrobić, by uzdrowić swoje finanse.

Czytaj dalej

Krok po kroku. Jak skorzystać z okna transferowego i wypełnić formularz?

Do końca lipca masz szansę skorzystać z okna transferowego i zdecydować, gdzie chcesz odkładać swoją składkę emerytalną. Możesz odkładać jej część w OFE lub całość przenieść do ZUS. Nawet jeśli w 2014 roku podjąłeś decyzję, teraz możesz ją zmienić, przygotowując specjalne oświadczenie. Jak to zrobić?

Czytaj dalej

Jak wypracować dobre przekonania na temat pieniędzy, a tym samym zwiększyć swoją szansę na sukces finansowy?

„Żeby zarabiać duże pieniądze, trzeba albo być nieuczciwym, albo całkowicie poświęcić się karierze”. „Pieniądze nie przychodzą łatwo”. „W Polsce się nie dorobię”. „Skupienie na zarabianiu pieniędzy to materializm”. „Wolę być niż mieć”. Czy zdarzyło Ci się słyszeć takie opinie od bliskich, znajomych, kolegów z pracy? A może gdy dorastałeś, w Twoim domu rodzinnym panowały takie przeświadczenia?

Powyższe twierdzenia to jedne z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce przekonań na temat pieniędzy. Z…

Czytaj dalej

Jak uczyć dzieci wiedzy o finansach? 8 pytań i odpowiedzi

Jeśli jesteś rodzicem i zadałeś sobie tytułowe pytanie choć raz – gratulujemy ? Umiejętność gospodarowania pieniędzmi to jedna z najważniejszych lekcji, które rodzice mogą dać dzieciom, a dzięki niej w realny sposób wpłynąć na ich późniejsze funkcjonowanie. Chcesz wychować dziecko samodzielne, kreatywne i przedsiębiorcze? Pomyśl o tym już teraz.

Czytaj dalej

Jak oszczędzać pieniądze? – 5 sposobów na oszczędzanie bez wyrzeczeń

Wiele osób do oszczędzania pieniędzy przygotowuje się tak, jakby miało wspiąć się na Mount Everest: będzie ciężko i musi boleć. Tymczasem oszczędzanie może być przyjemnością. Oto pięć prostych sposobów na gromadzenie kapitału bez bólu.

Czytaj dalej

Jak obliczyć emeryturę?

Mając 20, 30 lat, rzadko myśli się o emeryturze – to przecież odległa przyszłość, czyż nie? Nie – tak się tylko wydaje. Warto już na początku kariery zawodowej dowiedzieć się jak obliczyć emeryturę, by już dziś zadbać o to, by naprawdę można było się cieszyć drugą połową życia. Poznaj sposoby na to jak obliczyć emeryturę i zobacz, jak na nią oszczędzać.

Czytaj dalej

Inteligencja finansowa – to Ci się naprawdę przyda

Czy takie słowa, jak „ubezpieczenia”, „stopa procentowa” lub „stopa zwrotu” wywołują u Ciebie niepokój? Jeżeli tak się dzieje, to niedobrze. Czy tego chcesz, czy nie, finanse zawsze będą obecne w Twoim życiu, dlatego warto „poznać swojego przeciwnika”. Choćby po to, aby wiedzieć nie tylko jak nie tracić pieniędzy, ale także jak je zyskać, jak bezpiecznie poruszać się po świecie finansów, czyli np. jak reagować na wieści o zmianie stóp procentowych, czy na informacje o inflacji? Gdzie się…

Czytaj dalej

Finansowe błędy młodości. Siedem sposobów na to, jak ich uniknąć

Ciągłe życie na debecie, spontaniczne zakupy na kredyt, 5 zł na koncie pod koniec miesiąca i kompletne niemyślenie o przyszłości? To najczęstsze błędy tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z finansową samodzielnością. Zobacz, jak ich uniknąć.

Czytaj dalej

Edukacja na kredyt. Czy warto zadłużać się na studia?

Studia zaoczne lub wieczorowe w Polsce to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych za semestr. Najbardziej prestiżowe kierunki MBA potrafią kosztować nawet 40-50 tysięcy złotych za rok. Co zrobić, gdy jest potrzeba studiowania, a brakuje środków?

Czytaj dalej

Dobry agent poszukiwany

Agent ubezpieczeniowy to nie sprzedawca niemieckiej chemii na osiedlowym targu. Musi mieć zdany egzamin, figurować w rejestrze, a także – jeśli pracuje dla więcej niż jednej firmy – sam musi być ubezpieczony. Sprawdź, jak znaleźć tego jedynego.

Czytaj dalej

Biznes online – jak zacząć? Poznaj najciekawsze pomysły na udany biznes w internecie

Biznes w internecie zyskuje coraz większą popularność. Jakie są zalety prowadzenia biznesu w sieci? Jak zacząć prowadzenie firmy w internecie? Sprawdź, najciekawsze pomysły na biznes online.

Czytaj dalej

Bez tajemnic: System emerytalny w Polsce

Po ostatnich zmianach pogubiłeś się już w działaniu systemu emerytalnego w Polsce? A może zawsze jego funkcjonowanie było dla ciebie niezrozumiałe i nie wiedziałeś o co chodzi z ZUS, OFE, IKE, IKZE? Oto wszystko co musisz wiedzieć o systemie emerytalnym w Polsce.

Czytaj dalej

8 rzeczy, których nie wiedziałeś o prawie do reklamacji

Sweter zniszczony po pierwszym, prawidłowym praniu, abonament telefoniczny niezgodny z tym, o czym zapewniał Cię konsultant, czy pokój hotelowy nie spełniający warunków z oferty? Jeśli zapłaciłeś za coś i czujesz się rozczarowany, być może warto złożyć reklamację.

Czytaj dalej

8 przykazań przed kupnem zagranicznej wycieczki

Wybierasz się na zagraniczny urlop? Zobacz, jakie szczepienia są niezbędne, czy biuro podróży, z którym jedziesz, nie grozi upadłość, oraz jakie wartościowe informacje, których nie warto ignorować, znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czytaj dalej

6 zasad, dzięki którym (w końcu) zrealizujesz plan

Czytaliście trzy poprzednie materiały z cyklu? Jeśli tak, wiecie już co zrobić, aby określić swój cel i jak sprawić, aby był on na tyle atrakcyjny, by nasza motywacja nie wygasła. Jak oszacować zasoby, które możemy przeznaczyć na jego realizację. Jednak nawet najbardziej atrakcyjny plan będzie bez sensu, jeśli nie podejmiemy działań. Dlatego – do dzieła!

Czytaj dalej

5 filmów o finansach, które musisz obejrzeć!

Dobre kino o finansach? Zobacz te 5 filmów!

Komu udało się przewidzieć wielki kryzys z 2008 roku, a dzięki temu zarobić wielkie pieniądze? Dlaczego amerykański nadzór finansowy oraz redakcje czołowych dzienników nie zareagowały na doniesienia człowieka, który prześwietlił piramidę finansową Berniego Madoffa na kilka lat przed jej krachem? Jak wygląda życie bohaterów z Wall Street? Zobacz pięć spektakularnych filmów o świecie finansów, które wciskają w fotel.

Czytaj dalej

4 zasady bogacenia się wg Johna D. Rockefellera

W szczytowym momencie kariery był niemal cztery razy bogatszy niż dziś Bill Gates. John D. Rockefeller, twórca jednej z najsłynniejszych amerykańskich fortun, dorobił się dzięki oszczędności oraz odważnym inwestycjom.

Zaczynał od zera, a stworzył firmę, która po 20 latach funkcjonowania odpowiadała za przeróbkę 95% amerykańskiej ropy naftowej. Zbudował fortunę, która do dziś daje utrzymanie niemal 200 spadkobiercom. Znany jest także jako jeden z największych dobroczyńców, ponieważ jeszcze za…

Czytaj dalej
IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto