UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Promocje
UNIQA TFI

Promocje i oferty specjalne dla klientów, którzy inwestują z UNIQA TFI

Emerytura i inwestycje

Czas czytania:

Luka emerytalna: co to jest i jak ją zminimalizować? Ile emerytury otrzymują kobiety i mężczyźni w Polsce i w UE?

Bardzo często pomimo takiego samego stażu pracy i zajmowania podobnych stanowisk kobiety i mężczyźni otrzymują emeryturę w innej wysokości. Wyższą otrzymują panowie. Czy wynika to tylko z tego, że powszechny wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat? Sprawdź, czym jest luka emerytalna i w jaki sposób można ją zminimalizować?

Luka emerytalna co to jest i jak ją zminimalizować

Czym jest luka emerytalna?

Pojęcie luki emerytalnej odnosi się do występujących w systemie emerytalnym nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie, różnic w wysokości świadczeń emerytalnych ze względu na płeć. Średnia wysokość emerytury otrzymywanej przez kobiety jest inna niż przeciętne świadczenie mężczyzn. Dysproporcje utrzymują się, choć w ostatnich latach wyraźnie zmalały. Dlaczego?

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn

W Polsce prawo do emerytury mają wszyscy obywatele, którzy uzyskali odpowiedni wiek oraz w ciągu okresu aktywności zawodowej odprowadzali składki na ubezpieczenie emerytalne. Wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest inny i wynosi:

 • 60 lat dla kobiet,
 • 65 lat dla mężczyzn.

Staż pracy wymagany do tego, by senior mógł liczyć na przyznanie przynajmniej minimalnej emerytury, wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Już tylko pod tym względem widoczne są różnice. Skoro mężczyźni pracują dłużej i muszą mieć dłuższy staż pracy dla uzyskania minimalnego świadczenia, to zrozumiałe, że ich emerytury powinny być wyższe.

Różnice w emeryturach mężczyzn i emeryturach kobiet – skąd się biorą?

Wiek emerytalny i staż pracy to nie jedyne czynniki wpływające na powstanie luki emerytalnej. Przy wyliczaniu świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych brany jest pod uwagę zgromadzony kapitał początkowy, powiększony o składki odprowadzane do ZUS, a także średnia przewidywana długość dalszego życia. Tablice średniego dalszego trwania życia publikowane są przez prezesa GUS co roku w Monitorze Polskim w terminie do 31 marca.

Statystycznie panowie żyją krócej niż panie, co potwierdzają między innymi dane Głównego Urzędu Statystycznego, dlatego zgromadzony przez nich kapitał dzielony jest na mniej lat przyszłego wypłacania świadczenia. Stąd wynika różnica w wysokości emerytury.

ZUS tłumaczy, że fakt otrzymywania przez kobiety statystycznie niższych świadczeń niż w przypadku mężczyzn wynika m.in. z:

 • sytuacji występującej na rynku pracy – kobiety są zatrudniane statystycznie rzadziej od panów,
 • przerw występujących w karierze zawodowej pań, spowodowanych macierzyństwem i rodzicielstwem,
 • luki płacowej – znów statystycznie kobiety zarabiają mniej i odprowadzają przez to niższe składki do ZUS.

Kobiet na emeryturze jest więcej niż mężczyzn – co znów potwierdza tezę, że panie żyją dłużej, dlatego ZUS musi brać pod uwagę dłuższy czas wypłacania świadczenia.

A co się dzieje z ostatnią emeryturą po śmierci? Środki z OFE można odzyskać, natomiast kapitału uzbieranego w ZUS już nie.

Ile wynosi luka emerytalna w Polsce między kobietami i mężczyznami?

W marcu 2023 roku ZUS przeprowadził waloryzację emerytur i rent. Podał również najnowsze dane dotyczące wysokości wypłacanych świadczeń w Polsce. Przeciętna emerytura w marcu 2023 roku wynosiła 3 482,63 zł, co oznacza, że była wyższa rok do roku o 578,78 zł. Świadczenia wzrosły w ramach corocznej waloryzacji o 14,8 proc. Minimalna emerytura wynosiła 1 588,44 zł.

W marcu 2023 roku emerytury i renty z ZUS pobierało ponad 7,8 mln świadczeniobiorców – 77,8 proc. stanowili emeryci. W swoim raporcie ZUS podał dokładnie, że nadal istnieje luka emerytalna w Polsce, a kobiety otrzymują wciąż niższe świadczenia od mężczyzn.

Raport ZUS pokazał, że 42,5 proc. pań pobiera emeryturę w wysokości nie większej niż 2,4 tys. zł, a 34,5 proc. – powyżej 3 tys. zł.

Dla porównania, w przedziale do wysokości 3 tys. zł emeryturę otrzymuje mniej mężczyzn niż kobiet, ale już od 3 do 3,2 tys. zł i w każdym kolejnym, odsetek panów jest większy. Aż 73,6 proc. populacji mężczyzn na emeryturze pobiera świadczenie w wysokości przekraczającej 3 tys. zł.

Średnia emerytura mężczyzn pobierana po waloryzacji z 1 marca 2023 roku wynosiła 4 103,07 zł brutto, a dla kobiet była to kwota 2 792,86 zł. Już od ponad 10 lat, licząc od 2012 roku średnia emerytura pań jest o około 30 proc. niższa od świadczenia wypłacanego panom.    

Różnica w wysokości średniego uposażenia kobiet i mężczyzn w UE

Lukę emerytalną w Polsce w wysokości około 30 proc. trzeba odnieść do tej, jaka występuje w Unii Europejskiej. W większości krajów UE jest wyższa niż w naszym kraju. Eurostat w 2021 roku podawał, że wynosi ona niespełna 23 proc. dla Polski i niemal 28 proc. dla całej Unii. Największe różnice występują w krajach najbogatszych, takich jak:

 • Luksemburg,
 • Holandia,
 • Austria,
 • Malta.

Natomiast w Estonii jest ona najmniejsza – w 2021 roku wynosiła według danych Eurostatu zaledwie 0,2 proc.

Czy można zminimalizować różnice w wysokości świadczenia ze względu na płeć?

Istnieje wiele narzędzi, jakie mogłyby pozwolić na zminimalizowanie różnic w wysokości świadczeń kobiet i mężczyzn na emeryturze. To między innymi:

 • zrównanie wieku emerytalnego, wraz z jego podniesieniem,
 • uwzględnienie w systemie obowiązków opiekuńczych, np. opieki nad dziećmi, jako pracy płatnej,
 • uelastycznienie czasu pracy w ramach pełnego etatu, zwłaszcza dla kobiet z dziećmi.

Warto wiedzieć, że kobiety pobierające np. emeryturę po mężu, tzw. rentę rodzinną mogą otrzymywać także okresową emeryturę kapitałową.

Przydatne okazują się dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, odkładanie pieniędzy w ramach III filaru systemu emerytalnego, poprzez IKE, IKZE czy PPE i PPK. Pozwalają one zwiększyć kwotę środków, która pozostaje do dyspozycji na starość. 

IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Droga do udanej i szczęśliwej emerytury

Dla każdego człowieka emerytura oznacza istotną zmianę w życiu, która wiąże się z zakończeniem etapu aktywności zawodowej i otwarciem się na czas odpoczynku, relaksu, a także realizację wielu zadań i pasji. Jednakże pomyślna emerytura nie jest dziełem przypadku – wymaga od jednostki starannego planowania, rozważnych decyzji finansowych oraz dobrze przemyślanej strategii. Przejdźmy do omówienia kluczowych kroków dotyczących planowania emerytury: od spraw finansowych po nasze przygotowanie…

Czytaj dalej
Dorosła wnuczka obejmuje swoją babcię emerytkę i pozują razem do zdjęcia

Wypłata środków z IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego) a przyszła emerytura i podatek

Zachętą dla przyszłych emerytów w Polsce do oszczędzania w ramach dobrowolnego, III filaru emerytalnego są ulgi podatkowe, z jakich mogą korzystać przy odprowadzaniu środków m.in. na IKE czy IKZE. Zobacz, jak rozliczyć zwrot środków z IKE w ramach rocznej deklaracji podatkowej PIT-37. Czy zawsze trzeba to zrobić? Czy pobierany jest inny podatek za transfer środków z IKE?

Czytaj dalej
Starszy Pan przegląda wyliczenia swojej emerytury którą otrzymuje w Polsce

Emerytura w Polsce – ile wynosi najniższa emerytura, jaki jest powszechny wiek emerytalny w Polsce i jak funkcjonuje system emerytalny w 2022 roku?

W Polsce jest ponad 6 mln uprawnionych do pobierania emerytury, a liczba ta stale rośnie. Nasze społeczeństwo starzeje się - coraz więcej osób przechodzi na takie świadczenie. Emeryturę w Polsce otrzymują ci, które spełniają odpowiednie kryteria dotyczące osiągniętego wieku i lat pracy, w trakcie których odprowadzane były – samodzielnie lub za pośrednictwem pracodawcy, składki na ubezpieczenia społeczne. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące emerytury w Polsce.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę