UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Promocje
UNIQA TFI

Promocje i oferty specjalne dla klientów, którzy inwestują z UNIQA TFI

Emerytura i inwestycje

Czas czytania:

Wypłata środków z IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego) a przyszła emerytura i podatek

Zachętą dla przyszłych emerytów w Polsce do oszczędzania w ramach dobrowolnego, III filaru emerytalnego są ulgi podatkowe, z jakich mogą korzystać przy odprowadzaniu środków m.in. na IKE czy IKZE. Zobacz, jak rozliczyć zwrot środków z IKE w ramach rocznej deklaracji podatkowej PIT-37. Czy zawsze trzeba to zrobić? Czy pobierany jest inny podatek za transfer środków z IKE?

Dorosła wnuczka obejmuje swoją babcię emerytkę i pozują razem do zdjęcia

IKE I IKZE A KWESTIE PODATKOWE

IKE to indywidualne konto emerytalne, które wprowadzono w Polsce od 2004 roku. Osiem lat później dołączyło do niego indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W obu przypadkach osoby oszczędzające pieniądze mogą wypracować zyski, które są zwolnione od podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki. Naliczany jest on w związku z wypracowaniem dochodów kapitałowych w wysokości 19 proc.

W przypadku Indywidualnego Konta Emerytalnego obowiązują limity wpłat na IKE, dlatego nie można oszczędzać w takim programie emerytalnym dowolnych kwot, celem korzystania ze zwolnienia podatkowego. Podobnie jest w przypadku IKZE.

Dobrowolnie można dołączyć do III filaru systemu emerytalnego i podpisać umowę o prowadzenie IKE z dowolną instytucją finansową, np. z bankiem, zakładem ubezpieczeniowym czy biurem maklerskim. Z jednej strony korzysta się z oszczędzania bez podatku Belki, a z drugiej z możliwości odłożenia pieniędzy na emeryturę, które są inwestowane.

Jednocześnie jednak w przypadku oszczędzania pieniędzy na IKZE od razu korzystasz z ulgi podatkowej, ponieważ wpłaty na IKZE w ramach określonych limitów rocznych możesz odliczyć w rocznej deklaracji PIT. Wypłata z IKZE po uzyskaniu 65. roku życia nie będzie związana z zapłatą podatku Belki, ale naliczony zostanie 10-procentowy zryczałtowany podatek. W przypadku IKE jest nieco inaczej.

JAK ORGANIZOWANA JEST WYPŁATA ŚRODKÓW ZGROMADZONYCH NA IKE? CZY MOŻNA WYPŁACIĆ ŚRODKI Z IKE BEZ PODATKU?

W przypadku IKE nie masz prawa do ulgi podatkowej i odliczenia wpłat w rozliczeniu rocznym PIT, za to pobierając zgromadzone środki po osiągnięciu 60 lat lub 55 lat (o ile nabędziesz wcześniej uprawnienia emerytalne), nie płacisz żadnej daniny fiskusowi.

Konieczne przy tym jest spełnienie dodatkowego warunku, ponieważ oszczędzający musi dokonywać wpłaty na IKE co najmniej przez 5 lat bądź dokonać więcej niż połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed złożeniem dyspozycji wypłaty środków (wniosku o dokonanie wypłaty).

W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z tym, że wypłata całości pieniędzy z rachunku IKE przed osiągnięciem wskazanego wieku czy spełnienia drugiego z wymienionych warunków spowoduje, że będzie trzeba zapłacić od nich podatek od zysków kapitałowych.

Jednak czy zwrot z IKE trzeba rozliczyć w PIT, w ramach deklaracji z tytułu podatku dochodowego?

WYPŁATA ŚRODKÓW Z IKE A PIT

Wypłata pieniędzy z IKE nie będzie traktowana jako Twój dodatkowy przychód lub dochód. Przypomnijmy, że może to nastąpić bez konieczności ponoszenia kosztów podatku od zysków kapitałowych, jeśli osiągniesz 60. lub 55. rok życia. Środki pobrane mogą być jednorazowo lub w ratach, kiedy to dokonywany jest częściowy zwrot.

Przed dokonaniem wypłaty środków z IKE musisz podać instytucji finansowej prowadzącej indywidualne konto emerytalne dane właściwego dla Ciebie urzędu skarbowego. W przypadku wypłaty przed 60. rokiem życia konieczne będzie też przedstawienie instytucji zarządzającej IKE decyzji o przyznaniu świadczenia.

Jeśli zwrot środków z IKE dokonywany jest przed uzyskaniem 55. lub 60. roku życia, będziesz musiał liczyć się z koniecznością uszczuplenia kwoty wypłaty o podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. Daninę pobierze instytucja zarządzająca IKE.

Możesz zdecydować się na pobranie pieniędzy z IKE i przeniesienie ich na konto w innej instytucji zarządzającej. Takie przeniesienie środków to tak zwana wypłata transferowa, która nie wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku. Możesz jedynie zostać zobowiązany do opłacenia pewnej prowizji na rzecz podmiotu, z którego pieniądze są wycofywane.

Nie musisz również otrzymanego zwrotu środków z IKE rozliczać dodatkowo w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 czy PIT-36.

IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto
Kacper Konowalczyk
Specjalista ds. Komunikacji Inwestycyjnej

Absolwent handlu międzynarodowego Uniwersytetu WSB Merito Poznań. Obecnie student na kierunku finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Do zespołu UNIQA TFI dołączył w maju 2023, obejmując stanowisko specjalisty ds. komunikacji inwestycyjnej. Wcześniej zdobywał doświadczenie m.in. jako: doradca klienta w BNP PARIBAS Bank Polska S.A., praktykant w Narodowym Banku Polskim (NBP), a także prowadził własną działalność gospodarczą. Posiada licencję maklera papierów wartościowych (nr 3493). Profil Kacpra: https://www.linkedin.com/in/kacperkonowalczyk

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Luka emerytalna co to jest i jak ją zminimalizować

Luka emerytalna: co to jest i jak ją zminimalizować? Ile emerytury otrzymują kobiety i mężczyźni w Polsce i w UE?

Bardzo często pomimo takiego samego stażu pracy i zajmowania podobnych stanowisk kobiety i mężczyźni otrzymują emeryturę w innej wysokości. Wyższą otrzymują panowie. Czy wynika to tylko z tego, że powszechny wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat? Sprawdź, czym jest luka emerytalna i w jaki sposób można ją zminimalizować?

Czytaj dalej

Możliwości i opcje emerytalne dla osób bez lat pracy. Jak dostać emeryturę i jaka najniższa emerytura przysługuje z ZUS?

Podstawą funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazuje ona warunki nabywania praw do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Sprawdź, jakie możliwości i opcje są przewidziane w przepisach dla osób, które nie mają wypracowanych odpowiednich lat pracy, by otrzymać w normalnym trybie świadczenie. Czy przysługuje im emerytura minimalna?

Czytaj dalej
Na stole leży kalkulator, długopis oraz kartki papieru, zestaw ten zostanie wykorzystany do obliczenia wysokości emerytury

Jak wygląda obliczenie emerytury w ZUS? Dowiedz się, czy będzie ona wystarczająca i jak zacząć oszczędzać na emeryturę w IKE i IKZE

W momencie kiedy podejmujesz decyzję, że chcesz przejść na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, powinieneś złożyć do ZUS odpowiedni wniosek. Następnie zostanie ustalone, w jakiej wysokości świadczenie Ci się należy. Zobacz, jak obliczyć emeryturę. Być może zmotywuje Cię to do tego, by zacząć oszczędzać na przyszłość!

Czytaj dalej

Indywidualne konto emerytalne — IKE obligacje skarbu państwa — czy takie inwestowanie w przyszłą emeryturę chroni od podatku i przynosi zyski?

IKE, czyli indywidualne konto emerytalne jest elementem III filaru emerytalnego, w ramach którego możesz gromadzić dobrowolnie środki na przyszłe świadczenie, korzystając ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych od dochodów wypracowanych na rachunku. Takie konta oferują różne instytucje m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych, w ramach których możesz inwestować swoje pieniądze w IKE obligacje. Pytanie tylko, czy warto na takie konto się zdecydować? Czy…

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę