UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Promocje
UNIQA TFI

Promocje i oferty specjalne dla klientów, którzy inwestują z UNIQA TFI

Emerytura i inwestycje

Czas czytania:

Jak nauczyć się oszczędzać? Lekcje od najlepszych

„Bogatym nie jest ten, kto dużo zarabia, ale ten, kto dużo oszczędza” – twierdził John D. Rockefeller, pierwszy ze słynnego rodu amerykańskich potentatów naftowych i filantropów. I chyba musi coś w tym być, skoro mówił to człowiek, który uchodzi za najbogatszego w historii – w momencie śmierci jego majątek wyceniany był na 663,4 miliardy dolarów. Czego możemy się od niego nauczyć?

Zbudował imperium naftowe warte miliardy. W najlepszych latach wydobywał i sprzedawał 90% amerykańskiej ropy. Założył uniwersytet, medyczny instytut badawczy, jedną z największych fundacji na świecie, w sumie za życia rozdał ¼ majątku. I zawsze powtarzał, że na fortunę składa się każdy pojedynczy, dobrze zagospodarowany dolar i cent.

U Rockefellera skłonność do oszczędzania wzięła się z tego, że nie pochodził ze zbyt bogatej rodziny. Od małego uczył się racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Ponadto, podobnie jak matka, John David Rockefeller był baptystą, a pewna wstrzemięźliwość w zdobywaniu i wydawaniu pieniędzy jest mocno zakorzenioną wartością wśród ludzi tego wyznania.

Na podejście młodego Rockefellera do pieniędzy dodatkowo wpływał fakt, że jego ojciec był oszustem. Rockefeller potępiał postępowanie ojca i podkreślał, że pieniądze nie powinny doprowadzać człowieka do grzechu. 

Jednak kropla, a zaoszczędziliśmy fortunę

Gdy już założył pierwszą firmę – Standard Oil Company (dzisiaj znane jako ExxonMobil i Chevron) – słynął z tego, że bardzo dobrze płacił pracownikom i na każdym kroku szukał optymalizacji kosztów funkcjonowania firmy.

W jednej z biografii jego rodu przytoczona jest anegdota o tym, jak pewnego dnia wizytując zakład (a Rockefeller robił to często, nierzadko też podejmował pracę na rozmaitych stanowiskach, by – jak mówił – lepiej zrozumieć procesy w firmie i dzięki temu lepiej nimi zarządzać), Rockefeller dowiedział się, że do zalutowania kanistrów z naftą używana jest bardzo wówczas kosztowna cyna i to w ilości 40 kropli na kanister. Polecił więc spróbować 38 kropli – okazało się jednak, że pojemniki przeciekają. W związku z tym zmodyfikował propozycję i do zalutowania jednego kanistra kazał używać 39 kropli. Okazało się, że tyle w zupełności wystarczy. Sam Rockefeller wielokrotnie za życia wspominał tą historię mówiąc „jednak kropla, a oszczędziliśmy fortunę”. 

Jak wynika z wielu badań, takie podejście to jedna z głównych cech ludzi, którzy odnoszą długotrwały sukces finansowy. Rozwaga, oszczędność i pewien minimalizm w podejściu do pieniędzy: Rockefeller nie jeździł pozłacanym automobilem, nie ubierał się w jedwabne garnitury, a żona nie nosiła na co dzień futer z norek.

Co my możemy wynieść dla siebie z tej historii? Racjonalne gospodarowanie zasobami, nieważne małymi czy dużymi, może przyczynić się do budowy kapitału. Bo oszczędzanie właśnie na tym polega: na systematycznym gromadzeniu pieniędzy, które potem możemy pomnażać.

Oszczędzenie choć drobnej sumy daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a także pole do manewru w sytuacji, kiedy zaskoczą nas niespodziewane wydatki. Nieważne zatem, czy zaczniemy od odkładania 20, 200 czy 2000 złotych miesięcznie. Kluczowe jest tutaj wyrobienie sobie nawyku.

IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto
Kacper Konowalczyk
Specjalista ds. Komunikacji Inwestycyjnej

Absolwent handlu międzynarodowego Uniwersytetu WSB Merito Poznań. Obecnie student na kierunku finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Do zespołu UNIQA TFI dołączył w maju 2023, obejmując stanowisko specjalisty ds. komunikacji inwestycyjnej. Wcześniej zdobywał doświadczenie m.in. jako: doradca klienta w BNP PARIBAS Bank Polska S.A., praktykant w Narodowym Banku Polskim (NBP), a także prowadził własną działalność gospodarczą. Posiada licencję maklera papierów wartościowych (nr 3493). Profil Kacpra: https://www.linkedin.com/in/kacperkonowalczyk

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

IKE - indywidualne konto emerytalne - czy warto oszczędzać na emeryturę w ramach IKE?

Polski system emerytalny składa się z trzech filarów, z których trzeci jest dobrowolny. Każdy obywatel w Polsce może, ale nie musi z niego korzystać. Santander Consumer Bank przeprowadził w 2021 roku badanie dotyczące oszczędzania na emeryturę przez Polaków. Ponad 76 proc., czyli ¾ z nas nie gromadzi samodzielnie oszczędności na starość. Na odkładanie na emeryturę decyduje się mniej niż co 4 osoba. Na dodatek w przeważającej większości to respondenci z wykształceniem wyższym, o wysokich…

Czytaj dalej

Planowanie budżetu domowego - krok po kroku

Wybierając się na zakupy, często mamy ze sobą listę potrzebnych artykułów do kupienia. Wspiera ona nie tylko często zawodną pamięć, ale również budżet – mając dokładnie wypisane potrzeby, unikamy niepotrzebnych wydatków. To proste prawda? A tę zasadę można poszerzyć rozpoczynając planowanie domowego budżetu domowego.

Czytaj dalej
PROMOCJA

Zaoszczędź środki na przyszłą emeryturę

Sprawdź nasze promocje dla IKE i IKZE

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę