UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Promocje
UNIQA TFI

Promocje i oferty specjalne dla klientów, którzy inwestują z UNIQA TFI

Emerytura i inwestycje

Czas czytania:

Inteligencja finansowa – to Ci się naprawdę przyda

Czy takie słowa, jak „ubezpieczenia”, „stopa procentowa” lub „stopa zwrotu” wywołują u Ciebie niepokój? Jeżeli tak się dzieje, to niedobrze. Czy tego chcesz, czy nie, finanse zawsze będą obecne w Twoim życiu, dlatego warto „poznać swojego przeciwnika”. Choćby po to, aby wiedzieć nie tylko jak nie tracić pieniędzy, ale także jak je zyskać, jak bezpiecznie poruszać się po świecie finansów, czyli np. jak reagować na wieści o zmianie stóp procentowych, czy na informacje o inflacji? Gdzie się ubezpieczyć, aby spać spokojnie i po jakie instrumenty inwestycyjne sięgnąć, by nie podejmować zbyt dużego ryzyka? Inteligencja finansowa to Twój sojusznik na drodze do finansowej niezależności.

Inteligencja finansowa – Twój codzienny sprzymierzeniec

Inteligencja finansowa nie polega na manipulowaniu domowym budżetem w taki sposób, aby zoptymalizować wydatki kosztem dotychczasowego trybu życia, czyli np. rezygnując z wszelkich przyjemności. 

Inteligencja finansowa to rozległa orientacja w świecie finansów, która sprawia, że wiemy, jak chronić swoje pieniądze, jak zabezpieczać się przed finansowymi konsekwencjami wydarzeń losowych, jak rozumieć informacje finansowe, które docierają do nas i jak z nich korzystać oraz jak być świadomym swoich przyzwyczajeń i zachowań finansowych, jak nad nimi panować i je zmieniać, by nam służyły. 

Inteligencja finansowa daje nam umiejętność sprawnego poruszania się w świecie finansów, tak by nasze życie w tym aspekcie było satysfakcjonujące.

Jak się tego nauczyć?

Finanse to nie tylko obliczenia, serwowane w prostych, jak i tych bardziej skomplikowanych wzorach. To cała gałąź wiedzy, więc na początku ilość materiału do opanowania może budzić przerażenie, ale spokojnie – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Bardzo istotną sprawą przy rozwijaniu inteligencji finansowej jest także uświadomienie sobie wszelkich psychologicznych barier i uwarunkowań, które wpływają na to, jak funkcjonujemy pod względem finansowym. Jak traktujemy pieniądze, jaki mamy do nich stosunek? Jakie mamy na ich temat przekonania i stereotypy? Sfera psychologiczna ma ogromny wpływ na nasz sukces finansowy lub jego brak. 

Rozwijanie inteligencji finansowej przypomina budowę sylwetki przez ćwiczenia na siłowni – trzeba robić to regularnie i małymi porcjami. Pierwsze, podstawowe zasady, których się nauczysz, będą podstawą do kolejnych, tych bardziej złożonych, aż w końcu tajemniczy świat finansów ukaże Ci się w pełnej krasie. I co ważne – jego elementy będą dla Ciebie znacznie bardziej zrozumiałe niż dotychczas.

Na początkowym etapie budowania swojej inteligencji finansowej warto przekonać się, na jakim poziomie jest Twoje aktualne zrozumienie otaczającej Cię rzeczywistości finansowej.

Cierpliwość wymagana

Podobnie jak wspomniane ćwiczenia na siłowni, tak i rozwój inteligencji finansowej wymaga cierpliwości. Tak jak w czasie sobotniego popołudnia nie da się wyrzeźbić mięśni na brzuchu, tak samo w trakcie jednego posiedzenia nikt nie stanie się geniuszem finansów. Wiedzę należy przyswajać małymi porcjami, a  kluczem do sukcesu jest regularność. Istotne jest także  podejście do tematu – nie traktuj rozwoju inteligencji finansowej jako przykrego obowiązku, który należy wykonać. To raczej wyprawa, w trakcie której odkryjesz obszary pełne skarbów, które na Ciebie czekają. Warto tematowi poświęcić odpowiednią ilość czasu – przeczytaj każdy artykuł kilkakrotnie, zastanów się nad jego przekazem i spróbuj na jego podstawie wyciągnąć własne wnioski. Pracując ze swoją inteligencją finansową nierzadko będzie trzeba przyjrzeć się swoim naywkom zmodyfikować je, a to wymaga czasu i cierpliwości. 

Gdzie się tego nauczyć?

Dzięki internetowi możesz rozwijać swoją inteligencję finansową w domowym zaciszu. Zachęcamy do korzystania z naszego bloga, Będziemy publikować tu zarówno artykuły poświęcone ogólnym zagadnieniom finansowym,  jak i bardziej wyspecjalizowane, np. dotyczące tylko i wyłącznie inwestycji, ubezpieczeń czy zarządzania domowym budżetem. 

Kiedy już opanujesz podstawy, możesz zdecydować, która tematyka jest dla Ciebie najbardziej interesująca i pogłębiać ją. Zaletą nauki w ten sposób jest możliwość bezpośredniego kontaktu z autorami tekstów  – możesz zadać pytanie w komentarzach pod wpisem. Dzięki temu wszelkie niezrozumiałe dla Ciebie kwestie zostaną wyjaśnione „po ludzku”, w przystępny sposób. 

Kiedy zacząć?

Najlepiej od razu, bo czas to pieniądz. Jak w każdego rodzaju nauce bardzo ważna jest systematyczność i wytrwałość. Zachęcamy Cię do zamówienia newslettera, który będzie informował Cię o wszelkich nowościach pojawiających się na blogu w tym specjalnych wydarzeniach. 

Inteligencja finansowa to zasób, który jeśli go rozwiniesz, będzie procentował nie tylko w Twoim własnym życiu, ale i w życiu Twoich bliskich, przyjaciół i znajomych. Zyskasz nie tylko narzędzie do budowania własnej niezależności finansowej, ale i wiedzę oraz umiejętności, które będziesz mógł przekazywać innym. A zatem do dzieła!

IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
rodzina

Poduszka finansowa – oszczędności dające poczucie bezpieczeństwa

Już nasze prababcie wiedziały, że warto gromadzić oszczędności na tzw. czarną godzinę. Co prawda przez lata sposób odkładania kapitału znacząco się zmienił – dziś większość osób nie chowa już gotówki w skarpetach ani nawet w domowych sejfach, a magazynuje zebrane środki na kontach i lokatach bankowych. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, projektując swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa? Przedstawiamy sprawdzone porady.

Czytaj dalej

Najciekawsze TED Talks o finansach

Jaki wpływ na wielkość Twoich oszczędności ma poziom oszczędności sąsiada oraz język, którym mówisz? Co zrobić, by zamiast wydawać, więcej odkładać? Czy to, jak korzystamy z pieniędzy, wpływa na nasz poziom szczęścia? Zobacz, co o gospodarowaniu finansami mają do powiedzenia naukowcy.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę