Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Podatek od sprzedaży nieruchomości – ile trzeba zapłacić podatku od sprzedaży mieszkania w PIT-39 w 2024 roku?

Sprzedaż nieruchomości implikuje konieczność odprowadzenia podatku w wysokości 19 proc. zysku od takiej transakcji. Nie zawsze jednak przy odpłatnym zbyciu nieruchomości musisz go zapłacić. Możesz go uniknąć, korzystając z ulg i wyłączeń. Zobacz, jak wyliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości i kiedy nie musisz go płacić.

Transakcja sprzedaży nieruchomości została zakończona - sprzedający przekazuje klucze do lokalu kupującemu, co symbolizuje podatek od sprzedaży nieruchomości.

Czym jest podatek od sprzedaży nieruchomości?

Właściciel nieruchomości, z tytułu sprzedaży domu lub mieszkania, powinien zapłacić daninę. To podatek dochodowy, czyli opłacany w związku z uzyskaniem dochodów (przychodów) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatnika będącego osobą fizyczną. Art. 3 ust. 2b pkt. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że opodatkowane są dochody uzyskane z położonej na terytorium RP nieruchomości lub praw do niej, w tym jej zbycia w całości lub części bądź zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości. Można powiedzieć, że jest to podatek od zysku wynikającego ze sprzedaży domu czy mieszkania, który płacisz od wzbogacenia się.

Nie zawsze jednak taki podatek jest naliczany i musisz pamiętać, że jako sprzedający to Ty sam jesteś zobowiązany, aby go wyliczyć i wykazać w rocznej deklaracji PIT.

Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania lub domu?

Wysokość podatku od sprzedaży mieszkania lub domu została określona we wspominanej już ustawie o PIT w art. 30e. Jaka jest stawka podatku od sprzedaży nieruchomości? Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości naliczany jest podatek dochodowy w wysokości 19 proc.

Podstawą obliczenia podatku od sprzedaży nieruchomości jest dochód, który stanowi różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw a kosztami ich uzyskania powiększonymi o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości.

Ulga w PIT przy sprzedaży domu lub mieszkania – jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

W ustawie PIT, w art. 10 ust. 1 pkt. 8, wskazano, że opodatkowaniu nie będą podlegały przychody z tytułu odpłatnego zbycia, jeśli sprzedaż została dokonana po upływie pięciu lat od nabycia nieruchomości. Okres ten liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło to nabycie lub wybudowanie.

Przykładowo, jeśli w 2023 roku sprzedałeś mieszkanie, ale kupiłeś je w 2017 roku, nie zapłacisz podatku. Ulga znajduje zastosowanie także i wtedy, gdy dokonasz odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę.

Dodatkowo możesz obniżyć podatek od sprzedaży nieruchomości lub w ogóle go nie płacić, jeśli pozyskane środki ze zbycia domu czy mieszkania przeznaczysz na tzw. własne cele mieszkaniowe. Aby móc z takiego zwolnienia skorzystać, należy wydatkować przychód nie później niż w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, na własne cele mieszkaniowe. Cele te zostały wskazane w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.

PIT-39 przy opłacaniu podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości

Właściwą deklaracją PIT służącą do wykazania podatku od sprzedaży nieruchomości i jego wyliczenia jest PIT-39. Ważne, aby przede wszystkim dobrze określić wielkość przychodu, a następnie dochodu do opodatkowania. Od przychodu ze sprzedaży domu czy mieszkania, tj. ceny sprzedaży, odejmij cenę zakupu oraz koszty związane ze zbyciem i sprzedażą. Zaliczają się do nich:

  • prowizja dla pośrednika nieruchomości,
  • opłaty naliczane z tytułu publikacji ogłoszenia o sprzedaży,
  • opłaty naliczane w związku ze zmianami wprowadzanymi w księdze wieczystej nieruchomości,
  • taksa notarialna.

Jeśli nie składasz deklaracji PIT-39 i nie płacisz podatku od sprzedaży nieruchomości w roku rozliczenia podatkowego, narażasz się na przykre konsekwencje. Zapłata powinna mieć miejsce do końca kwietnia kolejnego roku, w którym sprzedałeś mieszkanie.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czym jest operat szacunkowy nieruchomości i kto go sporządza?

Określenie wartości nieruchomości – mieszkania, działki, domu jednorodzinnego czy innego obiektu, wymaga dokładnej analizy. W celu jej potwierdzenia sporządza się operat szacunkowy. Czym on jest i kto może go przygotować?

Czytaj dalej
klucze do nowego mieszkania

Jak szybko sprzedać mieszkanie – poradnik krok po kroku dotyczący sprzedaży nieruchomości

Szacuje się, że w Polsce sprzedaż nieruchomości zajmuje od 3 miesięcy do nawet 2 lat. Chcąc uniknąć niepotrzebnych błędów, warto odpowiednio się przygotować, zanim wystawimy ogłoszenie. Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem i bez problemów? Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Co z ubezpieczeniem po zbyciu nieruchomości?

Czytaj dalej
mieszkanie w kamienicy

Podatek od wynajmu mieszkania – jak go rozliczyć?

Wynajem mieszkania może okazać się dobrym sposobem na zasilenie domowego budżetu. Warto jednak pamiętać, że dochody z tytułu najmu w świetle przepisów prawa podlegają opodatkowaniu. Prawodawca wprowadził jednak kilka możliwości w zakresie wyboru formy opodatkowania. Którą z nich wybrać? Co jest bardziej opłacalne: ryczałt czy opodatkowanie na zasadach ogólnych? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę