UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ceny mieszkań w Łodzi z rynku wtórnego i pierwotnego

Łódź to jedno z największych miast w Polsce, które może pozytywnie zaskoczyć się kosztami życia. Miejscowość słynie z wielu dobrych uczelni, jest ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. Czy jednak to wszystko przekłada się na zadowolenie mieszkańców? Czy ceny mieszkań w Łodzi są przystępne? Jak zmieniało się to miasto w ostatnich latach – zyskuje nowych mieszkańców czy ich traci?

łódź

Łódź – jak żyje się w tym mieście?

Na to, czy jesteśmy zadowoleni z naszej codzienności wpływa wiele czynników. Ceny nieruchomości są jednym z nich, ale nie możemy zapominać o wielu innych. Dlaczego warto się zainteresować Łodzią? Jest ona 3. Miastem pod względem liczby mieszkańców w Polsce. Mieszka tam 677 286 osób – więcej jest tylko w Krakowie i w Warszawie. Łódź jest jednocześnie 4. pod względem powierzchni – poza dwoma wspomnianymi miastami wyprzedza ją pod tym względem również Szczecin.

Łódź jest również miastem akademickim. Swoją siedzibę ma tutaj 28 uczelni, z czego 6 to jednostki państwowe. W Łodzi studiuje ponad 120 tys. żaków, co powoduje, że miejscowość ta jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce.

We wrześniu 2020 roku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w tym mieście 5161,06 zł, a bezrobocie 5,9 proc. Natomiast w skali całego kraju wartości te osiągnęły wówczas odpowiednio 5371,56 zł i 6,1 proc. Zatem w Łodzi liczba mieszkańców bez pracy była w tym okresie poniżej średniej dla całej Polski, ale jednocześnie niższe było przeciętne wynagrodzenie – o ponad 200 zł.

Czy mieszkańcy Łodzi są zadowoleni z życia w tym mieście? Według badania opinii publicznej zawartego w Raporcie o stanie Łodzi za rok 2019, ankietowani życie w tym mieście ocenili następująco:

  • 50 proc. – raczej dobrze,
  • 11 proc. – bardzo dobrze,
  • 32 proc. – przeciętnie.

Tymczasem 7 lat wcześniej tylko 4 proc. mieszkańców uznało, że w Łodzi żyje się bardzo dobrze, 23 proc. twierdziło, że jest dobrze, a 46 proc., że przeciętnie. Wówczas aż 27 proc. badanych uważało, że jakość życia w tym mieście jest zła albo bardzo zła. Wynika z tego, że zmiany idą w dobrym kierunku. Czy jednak przekłada się to na coraz większą liczbę mieszkańców? Niestety, ale jest odwrotnie. W 2019 roku najwyższy spadek ludności wśród polskich miast odnotowała Łódź, w której ubyło ponad 5 tys. mieszkańców. W 1995 roku w mieście mieszkało 823 215 osób. Zatem przez 25 lat liczba mieszkańców zmalała o około 150 tys.   

Ceny mieszkań w Łodzi

Łódź jest miastem, które może cię pozytywnie zaskoczyć pod względem cen nieruchomości. Są one niższe niż w największych miastach, a często zbliżone do kwot w kilka razy mniejszych miejscowościach. Z danych SonarHome wynika, że średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Łodzi wynosiła w listopadzie 2020 roku 5 790 zł, co oznacza wzrost o 9,35 proc. od początku roku.

Jeśli chodzi o dzielnice, w których jest najdrożej, to zaliczają się do nich:

  • Widzew – 5 926 zł,
  • Górna – 5 893 zł,
  • Polesie – 5 855 zł.

Natomiast do najtańszych należą:

  • Bałuty – 5 635 zł,
  • Śródmieście – 5 818 zł.

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, że różnica między najdroższą a najtańszą dzielnicą w Łodzi jest niewielka. W miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław jest ona zdecydowanie wyższa. Jakie stawki obowiązują na rynku pierwotnym, a jakie na wtórnym? Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego średnia cena transakcyjna nowych mieszkań w Łodzi wynosiła w I kwartale 2020 roku 6 249 zł, a 4 lata wcześniej – 4 738 zł. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to również mamy do czynienia z dużym wzrostem w tym mieście – z 3 277 zł do 5 011 zł. Na razie trudno oczekiwać, żeby ceny mieszkań w Łodzi mogły spaść w najbliższym czasie, chociaż trudno przewidzieć, jak zmieni się stan gospodarki po zakończeniu pandemii.

Jeśli kupujesz mieszkanie, to nie zapomnij o odpowiedniej polisie. Ubezpieczenie nieruchomości może cię uchronić przed odpowiedzialnością finansową za wiele zdarzeń, do których może dojść niespodziewanie, takich jak zalanie czy pożar.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kraków

Ceny mieszkań w Krakowie – rynek pierwotny i wtórny

Kraków jest drugim pod względem liczby mieszkańców i powierzchni miastem w Polsce. Obecnie mieszka w nim ponad 750 tys. osób, a cała miejscowość zajmuje obszar 327 km2. Kraków uchodzi za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia w naszym kraju. Na jakie ceny mieszkań w Krakowie muszą być przygotowani inwestorzy? Jak zmieniały się stawki za metr w ostatnich latach?

Czytaj dalej
warszawa

Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?

Życie w Warszawie odznacza się na tle innych miejscowości w Polsce wysokimi kosztami. Z jednej strony stolica daje możliwość osiągania przeciętnie zdecydowanie wyższych zarobków niż w większości miast, ale z drugiej mieszkanie w tym miejscu wiąże się z wysokimi cenami usług i nieruchomości. Sprawdź, jak zmieniały się ceny mieszkań w Warszawie i ile trzeba wydać na taki zakup obecnie.

Czytaj dalej
bydgoszcz

Ceny mieszkań w Bydgoszczy – rynek pierwotny i wtórny

Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i znajduje się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce pod względem wielkości. Miejscowość posiada port lotniczy, działa w niej wiele uczelni i z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem turystów. Czy warto tam zamieszkać? Czy ceny mieszkań w Bydgoszczy są atrakcyjne? Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego w tym mieście?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę