UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Zalany dom - dom po zalaniu lub powodzi, co robić z zalaną podłogą i ścianami?

Zalanie domu wodą może spowodować uszkodzenia niemal każdego elementu konstrukcji. W efekcie nieruchomość może się nie nadawać do użytkowania. Czy to oznacza, że budynek po takim zdarzeniu należy wybudować na nowo? Na szczęście nie – zalany dom można doprowadzić do stanu, który umożliwia jego użytkowanie. Co należy zrobić?

 

zalany dom

POWODZIE PLAGĄ W POLSCE - KIEDY NALEŻY SIĘ ZWROT KOSZTÓW Z UBEZPIECZENIA, GDY DOM ZOSTAŁ ZALANY?

Z największą powodzią w naszym kraju w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, nazywaną również powodzią tysiąclecia, mieliśmy do czynienia w 1997 roku. Konsekwencje tego kataklizmu były poważne. W sumie w Polsce, Czechach, Niemczech, na Słowacji i w Austrii zginęło 114 osób, z czego 56 w naszym kraju. Straty materialne oszacowano na 4,5 mld dolarów. 40 tys. Polaków straciło dobytek całego życia, a 7 tys. dach nad głową. W kolejnych latach wielokrotnie dochodziło w Polsce do powodzi, ale nigdy ich skala nie była aż tak duża, jak wówczas. W 1997 roku świadomość istnienia ryzyka powodzi i konsekwencji takiego zdarzenia była niższa niż obecnie. Wielu poszkodowanych nie miało ubezpieczenia domu od zalania bądź zupełnie nie ubezpieczali swoich nieruchomości – takie osoby straciły cały dobytek swojego życia. Po powodzi tysiąclecia w Polsce zainwestowano w zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Choć od tamtej pory Wisła przekraczała już poziom z 1997 roku, nie doszło nigdy do tak poważnych szkód, jak wówczas.

Oczywiście ryzyko zalania dotyczy nie tylko domu. Jest to możliwe również w przypadku mieszkań. Do takiego zdarzenia może dojść z wielu powodów. Najczęstsze przyczyny zalania to:

  • pęknięcie rury,
  • awaria urządzenia, np. pralki,
  • uszkodzony zawór,
  • niedrożność rur,
  • cieknący kran,
  • zapchanie kanalizacji.

Niestety, ale niewiele trzeba, żeby mieszkanie narazić na szkody. Co zrobić z zalaną podłogą i ścianami? Jakie prace należy wykonać, aby mieszkanie czy dom nadawały się do użytkowania i przede wszystkim były miejscem bezpiecznym do życia?

JAK OSUSZYĆ DOM PO POWODZI? JAK SKUTECZNIE OSUSZAĆ ZALANE MIESZKANIE LUB DOM?

W przypadku zalania nieruchomości największe znaczenie ma czas działania. Powinniśmy reagować natychmiast, jak tylko będzie to możliwe. Tylko wtedy unikniemy rozwoju pleśni. W pierwszym kroku należy koniecznie skontrolować stan budynku, a jeśli nie będziemy mogli ocenić tego sami, to warto skorzystać z usług specjalisty. Trzeba sprawdzić ściany (czy nie pękły), fundamenty (czy nie są np. podmyte), okna i drzwi (czy się nie odkształciły), więźbę dachową (czy nie została uszkodzona).

Jeśli straty są poważne, to konieczne może być złożenie zgłoszenia do powiatowego instruktora nadzoru budowlanego, który oceni, czy obiekt nadaje się do użytkowania. Jeśli w danym obiekcie chcemy jeszcze mieszkać, to należy przejść do osuszania po zalaniu, co wiąże się z pewnymi kosztami. Prace powinny obejmować:

  • Podłogę – w przypadku posadzki drewnianej czy z paneli niestety konieczne będzie jej zerwanie wraz z listwami przypodłogowymi. Możliwe, że niezbędne będzie również skuwanie betonu na gruncie. Jeśli w danej nieruchomości stała woda na wysokości 1 metra, to wówczas podłoga może osiadać i pękać. Jeżeli jednak beton na gruncie nie osiadł, to wtedy wystarczy posadzkę wyczyścić i zdezynfekować.
  • Strop – od jego spodu należy nawiercić otwory, żeby wypłynęła przez nie woda, a następnie cały trzeba zdezynfekować. Nową podłogę będzie można położyć dopiero po całkowitym wyschnięciu.
  • Ściany wewnętrzne – najważniejszym zadaniem jest jak najszybsze wyeliminowanie wszystkich zawilgoconych elementów, takich jak tapeta, panele czy boazeria. Usunąć trzeba również tynk i to do wysokości 0,5 m nad zawilgoceniem. Później należy ścianę umyć, zdezynfekować i dopiero wtedy można przejść do położenia nowych tynków.
  • Ściany zewnętrzne – należy sprawdzić, czy dostała się do nich woda. Żeby to zrobić, trzeba wykuć otwór nad podstawą ściany. Jeśli zacznie się z niego wydobywać woda, to należy tę samą czynność powtórzyć w przypadku pozostałych ścian. Kłopot pojawia się jednak wówczas, gdy dojdzie do zawilgocenia materiału izolacyjnego. Jeśli jednak szybko go odkazimy i wysuszymy, to być może uda się przywrócić izolację do wcześniejszego stanu.
  • Okna – na zniszczenie narażone są przede wszystkim okna wykonane z drewna. Jeśli ulegną wypaczeniu, to możliwe, że konieczna będzie wymiana stolarki. W przypadku okien z materiałów sztucznych naszym obowiązkiem prawdopodobnie będzie jedynie ich oczyszczenie.

OSUSZANIE MIESZKANIA - JAK USUNĄĆ WILGOĆ, PLEŚŃ I INNE SZKODY?

Czy prace będą przebiegać podobnie w przypadku mieszkania? Jeśli zalanie przytrafi się nam latem, gdy będzie ciepło, to możemy na oścież otworzyć wszystkie okna i czekać, aż mury wyschną. W przypadku gdy pogoda nie dopisze, konieczne będzie użycie sprzętu do osuszania ścian. Większych trudności może przysporzyć podłoga. W skrajnych sytuacjach należy ją zdemontować, skuć szlichtę i wymienić styropian, który mógł zamoknąć. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z urządzenia, które przepuszcza przez styropian suche powietrze. W przypadku takich prac warto jednak poprosić o pomoc fachowca, który oceni stan ścian czy podłogi i na tej podstawie zdecyduje, jakie kroki należy podjąć. Po osuszaniu zalanego domu czy mieszkania trzeba przeprowadzić dezynfekcję. Jeśli pominiemy ten krok, to musimy się liczyć z problemami w postaci m.in. rozwijającej się pleśni. Sprzyja jej wysoka wilgotność powietrza. Jednym ze skutecznych rozwiązań w takich przypadkach jest ozonowanie murów w ramach przeprowadzanego remontu.

Bez względu na to, czy dojdzie do zalania domu, czy mieszkania, należy pamiętać o szybkiej reakcji. Dobra pompa wypompuje wodę z piwnic czy pierwszego poziomu, a osuszacz ścian usunie nadmiar wilgoci. Dzięki temu będziemy mieć mniej problemów i prawdopodobnie szybciej będziemy mogli wrócić do użytkowania naszej nieruchomości.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Stłuczka w drodze do pracy, zalane mieszkanie, złamana noga lub pobyt w szpitalu – wypadki chodzą po ludziach. Tuż po zdarzeniu myślisz tylko o tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym – to naturalne! Gdy emocje nieco opadną, przychodzi czas na chłodną kalkulację. W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Z roku na rok zwiększa się procent Polaków, którzy kupują ubezpieczenia mieszkania. Jeszcze kilka lat temu z takiej ochrony korzystała połowa Polaków, ale już w 2018 roku Kantar Public informował, że aż 8 na 10 domów jest objętych ochroną. Na polisę decydujemy się m.in. w obawie przed zalaniem mieszkania i innymi zdarzeniami losowymi czy przed kradzieżą z włamaniem.

zalane mieszkanie

Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji to częste zdarzenie, które może wyrządzić wiele szkód. W rzeczywistości jednak wina nie zawsze spoczywa na tej osobie, ponieważ przyczyną usterki mogą być błędy instalacyjne. Wówczas zalanie mieszkania może wynikać z winy spółdzielni. Niejednokrotnie do takich zdarzeń dochodzi także przez awarię sprzętów domowych. Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji i jak przebiega procedura uzyskania odszkodowania po zalaniu mieszkania.

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę