Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Ubezpieczenie samochodu na wynajem: kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu

Ubezpieczenie samochodu na wynajem: kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu

Wynajem samochodu to sprawdzony sposób na komfortowe przemieszczanie się między miastami w czasie urlopu. W Polsce funkcjonuje ponad 1000 wypożyczalni aut. Przy wynajmie pojazdu warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę usługi, ale i kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu. Jak to wygląda z perspektywy właściciela auta, czyli wypożyczalni, a jak z punktu widzenia wynajmującego?

Czytaj dalej
Cztery samochody zaparkowane na parkingu, jeden z nich - niebieski pojazd - zajmuje dwa miejsca parkingowe, co może skutkować mandatem za nieprawidłowe parkowanie.

Mandat za nieprawidłowe parkowanie – ile wynosi mandat za złe parkowanie czy brak biletu na płatnym parkingu?

W wielu miastach, zwłaszcza tych największych jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, znalezienie wolnego miejsca parkingowego w godzinach szczytu lub o poranku, jest bardzo trudne. Kierowcy naginają albo wręcz łamią przepisy, pozostawiając swoje samochody w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Muszą się wówczas liczyć z ryzykiem nałożenia kary w postaci mandatu karnego, założenia blokady na koło samochodu czy też odholowaniem auta na policyjny parking. Zobacz, co grozi za parkowanie w niedozwolonym…

Czytaj dalej
Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić dokument i uzyskać międzynarodowe prawo jazdy? Kiedy będzie nam potrzebne?

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić dokument i uzyskać międzynarodowe prawo jazdy? Kiedy będzie nam potrzebne?

W 2022 roku Rzeczpospolita informowała, że 42,5 proc. Polaków wybierało się na wakacyjny wyjazd własnym samochodem. Część z nich decydowała się na urlop poza granicami kraju. Jeśli i Ty planujesz taką podróż, sprawdź, czy nie będziesz potrzebować międzynarodowego prawa jazdy. Niestety, nie wszędzie akceptowany jest polski dokument. Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy i w jakich przypadkach będzie to wymagane?

Czytaj dalej
Autostrady w Polsce – jak dużo ich jest i jak z nich korzystać? Jakie są opłaty za autostrady i drogi ekspresowe w Polsce?

Autostrady w Polsce – jak dużo ich jest i jak z nich korzystać? Jakie są opłaty za autostrady i drogi ekspresowe w Polsce?

Sieć dróg krajowych i autostrad w Polsce pozwala na szybkie dotarcie do wielu miast i tranzytowy przejazd przez nasz kraj. Chociaż mamy do dyspozycji znacznie mniej autostrad niż, np. Niemcy czy Francuzi, to ich długość systematycznie rośnie. W 2024 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że w tym roku do użytku zostanie oddanych 142 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. Zobacz, jak z nich korzystać i jakie obowiązują na nich opłaty.

Czytaj dalej
rzeczoznawca robiący notatki

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy warto skorzystać z jego usług?

W następstwie wypadku czy kolizji na drodze samochód może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. W celu ustalenia kwoty odszkodowania z ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub AC wartość powstałej szkody musi być właściwie oszacowana. Zajmują się tym rzeczoznawcy komunikacyjni. Jakie są uprawnienia i obowiązki takich osób? Jak wygląda likwidacja szkody przez rzeczoznawcę? Jaki jest koszt powołania niezależnego rzeczoznawcy samochodowego? Sprawdź w naszym artykule.

Czytaj dalej
auta po stłuczce samochodowej

Stłuczka samochodowa – jak uzyskać odszkodowanie?

Każdego dnia w Polsce dochodzi do wypadków i stłuczek samochodowych. Przykry incydent może się zdarzyć tak naprawdę każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi z naszej, bądź osoby jadącej z przeciwnej strony, by doszło do zdarzenia. Jeśli będziemy wiedzieć, jak się zachować, unikniemy niepotrzebnych konfliktów i czasu poświęconego na uzyskanie odszkodowania. Jak się zachować po stłuczce samochodowej, kto powinien zgłosić szkodę ubezpieczycielowi i po jakim…

Czytaj dalej
para w samochodzie

Ubezpieczenie NNW - jak działa i od czego chroni?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest formą ubezpieczenia, obejmującą ochronę życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wypłacane jest ono w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Ubezpieczenie NNW obejmuje szkody poniesione w wyniku wypadku drogowego oraz w innych sytuacjach związanych z pojazdem.

Czytaj dalej
ciężarówka

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – ile kosztuje, jaki jest jego zakres?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy pojazd mechaniczny w Polsce podlega obowiązkowo komunikacyjnemu ubezpieczeniu OC. Nie inaczej jest w przypadku samochodów ciężarowych. Co warto wiedzieć przed zakupem ochrony dla tych pojazdów? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego i jaki jest jego zakres?

Czytaj dalej
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – jakie konsekwencje grożą, jeśli nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu?

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – jakie konsekwencje grożą, jeśli nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu?

Komenda Główna Policji, w swoim raporcie dotyczącym wypadków na drogach w 2023 roku, podała, że trzecią najczęstszą przyczyną incydentów na prostych odcinkach było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Z tego powodu doszło do 1537 takich zdarzeń. Jednocześnie było to przyczyną ponad 600 wypadków na skrzyżowaniach z pierwszeństwem przejazdu. Sprawdź, co grozi kierowcom za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Czytaj dalej
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Sprawdź koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu i na stacjach

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Sprawdź koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu i na stacjach

Na koniec I kwartału 2024 roku, według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA, po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Popularność takich pojazdów rośnie. Z siódmej edycji Barometru Nowej Mobilności, tj. corocznego badania obrazującego preferencje Polaków związane z elektromobilnością, przygotowanej przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności wynika, że niemal 25 proc. respondentów jest zainteresowanych zakupem auta elektrycznego.…

Czytaj dalej
Ruch lewostronny na świecie – w których krajach obowiązuje ruch lewostronny?

Ruch lewostronny na świecie – w których krajach obowiązuje ruch lewostronny?

W Polsce i większości krajów europejskich obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że samochody poruszają się po prawej stronie jezdni. Nie jest to jednak normą na świecie. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej samochody jeżdżą po lewej stronie. Gdzie jeszcze panują takie zasady? Warto to wiedzieć, zwłaszcza przy planowaniu wyjazdów turystycznych własnym autem.

Czytaj dalej
Zgubiłeś prawo jazdy? Sprawdź, co powinieneś zrobić? Jak zastrzec dokument i jak wygląda wydanie wtórnika prawa jazdy?

Zgubiłeś prawo jazdy? Sprawdź, co powinieneś zrobić? Jak zastrzec dokument i jak wygląda wydanie wtórnika prawa jazdy?

Kierujący pojazdami mechanicznymi w Polsce nie muszą mieć przy sobie fizycznego dokumentu uprawniającego do poruszania się po drogach. Nie narażą się przez to na nałożenie mandatu, nawet w trakcie kontroli policyjnej. Jeśli jednak zgubisz prawo jazdy, powinieneś wyrobić nowy dokument. Jak to zrobić i jak postępować, jeśli dojdzie do zgubienia czy kradzieży prawa jazdy w Polsce i poza granicami kraju?

Czytaj dalej

Jak przewozić psa w samochodzie? Przewóz psa a względy bezpieczeństwa i aktualne przepisy

Wakacje całą rodziną często oznaczają, że jadą na nie rodzice z dziećmi oraz czworonożny pupil. Jeśli chcesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela na wczasy, a wybierasz transport kołowy, sprawdź, jak przewozić psa w samochodzie. Jak powinna wyglądać podróż z czworonogiem?

Czytaj dalej
Konfiskata auta za alkohol

Konfiskata auta za alkohol – nowe przepisy i nowe kary dla pijanych kierowców

Tylko w I półroczu 2023 roku Policja zatrzymała ponad 47 tys. nietrzeźwych kierujących pojazdami. Pomimo faktu, że rok wcześniej było ich ponad 48 tysięcy, to nadal bardzo wysoki wynik. Dlatego Policja ogłasza „zero pobłażliwości dla pijanych kierowców”. Postrach ma siać wprowadzona 14 marca 2024 roku kara w postaci konfiskaty auta za prowadzenie pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Jak to wygląda w praktyce?

Czytaj dalej
Miniaturka czerwonego samochodu chroniona przez pomarańczową miniaturową parasolkę trzymaną przez dłoń osoby w eleganckim garniturze, symbolizująca ubezpieczenie OC krótkoterminowe dla pojazdów.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może wykupić krótkoterminowe OC na miesiąc?

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Towarzystwa oferują swoim również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, daje taki sam zakres ochrony jak standardowe OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie? Kiedy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Czytaj dalej

Jak sprawdzić OC pojazdu? Czy numer polisy wystarczy do sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC?

Posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ochrona ubezpieczeniowa trwa zwykle 12 miesięcy, a okres ten liczony jest od daty wskazanej na polisie OC. Jak sprawdzić, czy OC samochodu jest aktualne i nie dopuścić do powstania przerwy w okresie działania polisy? Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu sprawcy kolizji czy wypadku drogowego?

Czytaj dalej
Wypadek na drodze, przewrócony biały samochód osobowy leży na boku na asfaltowej drodze podczas zachodu słońca. Strażacy w pełnym umundurowaniu podejmują działania ratunkowe

Jak napisać opis wypadku czy kolizji drogowej? Jak przygotować opis zdarzenia wypadku do odszkodowania?

Zgodnie z przepisami prawa poszkodowanemu w wypadku czy kolizji drogowej należy się odszkodowanie. Jeśli sprawcą zdarzenia jest kierowca pojazdu mechanicznego, rekompensata zostanie wypłacona z polisy OC zawartej na pojazd sprawcy. By jednak uzyskać odszkodowanie, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy. Do wniosku należy dołączyć protokół policyjny lub oświadczenie powypadkowe podpisane przez uczestników zdarzenia. Konieczne jest potwierdzenie okoliczności przez sprawcę i bezsprzeczne…

Czytaj dalej

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co należy do jego zadań? Jak sprawdzić OC w UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja powołana w 1990 roku w związku z rozwojem rynku ubezpieczeń w Polsce. Jej istnienie jest niezbędne, gdyż pełni ona bardzo ważne funkcje, szczególnie istotne z punktu widzenia poszkodowanych w wypadkach i kolizjach. Co należy do zadań funduszu? Co warto o nim wiedzieć?

Czytaj dalej
Rodzaje ubezpieczeń w Polsce

Rodzaje ubezpieczeń w Polsce – ubezpieczenie na życie i majątkowe, a także ubezpieczenia społeczne w ZUS

Ubezpieczenia można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę m.in. zakres ochrony, obowiązek zawarcia i nie tylko. Posiadanie danej polisy powoduje, że w przypadkach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz otrzymać świadczenie od ubezpieczyciela. Które ubezpieczenia warto wykupić, a jakie obowiązkowo musisz posiadać? Poznaj podstawowe rodzaje ubezpieczeń i ich charakterystykę.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy OC - jak złożyć wypowiedzenie OC? Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC auta?

Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód, oraz kierowca wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek, zawierający m.in. dane samochodu oraz numer polisy. Sprawdź, jak wygląda wzór wypowiedzenia polisy OC i w jakich dokładnie możesz odstąpić od zawartej umowy OC.

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest w kilku…

Czytaj dalej

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy OC? Wystarczy numer rejestracyjny pojazdu!

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę naw Twoim pojeździe, ma ważną polisę? Zobacz, jak sprawdzić ważność OC przez internet na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu.

Czytaj dalej

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – jak zbywca ma przepisać OC samochodu?

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie ubezpieczenia OC i zachowanie ciągłości ochrony. Czy można jednak przepisać ubezpieczenie samochodu, jeśli dojdzie do podarowania auta osobie bliskiej albo do jego sprzedaży? Jak wygląda przeniesienie OC na nowego właściciela?

Czytaj dalej

Kiedy konieczna jest zmiana tablic rejestracyjnych w Polsce? Czy wymiana tablic rejestracyjnych samochodu zawsze ma miejsce przy zakupie auta?

Z reguły wraz z rejestracją pojazdu w urzędzie, w wydziale komunikacji, na wniosek właściciela lub współwłaścicieli był on rejestrowany na nowo. Otrzymywałeś zatem nowy dowód rejestracyjny wydany na Twoje nazwisko, a wraz z nim tablice rejestracyjne. Jednak przepisy się zmieniły - nie zawsze przy przerejestrowaniu samochodu będziesz wymieniał jego tablice. Sprawdź, kiedy będzie to potrzebne i ile kosztuje?

Czytaj dalej

Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek od sprzedaży samochodu 2023. Czy trzeba złożyć PIT 2022 w takim przypadku? Czy płaci się też podatek od kupna samochodu?

Sprzedaż samochodu osobowego wymagać będzie od Ciebie, jako właściciela, dokonania kilku formalności. Zbycie pojazdu trzeba zgłosić do urzędu i do towarzystwa, w którym miałeś wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ponadto, w niektórych przypadkach konieczne jest uiszczenie podatku dochodowego. Sprawdź, ile on wynosi i kto go płaci oraz jak aktualnie odbywa się sprzedaż samochodu wycofanego z działalności.

Czytaj dalej

Kupno samochodu – formalności po zakupie auta używanego lub nowego. Co musi zrobić nowy właściciel?

Nabycie nowego czy używanego samochodu powoduje, że stajesz się właścicielem pojazdu i w związku z tym na Twoich barkach spoczywają pewne formalności. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży to nie wszystko. Sprawdź, co zrobić po nabyciu auta. Czy formalności związane z tym będą różniły się względem siebie w przypadku zakupu nowego czy używanego pojazdu, kupna samochodu od osoby prywatnej, czy np. z komisu lub od dealera?

Czytaj dalej

Tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu - jak interpretować oznaczenia w miękkim dowodzie rejestracyjnym i kiedy należy go wyrobić?

Przy rejestracji samochodu, motocykla czy ciężarówki w wydziale komunikacji, otrzymujesz dowód rejestracyjny z oznaczonymi najważniejszymi informacjami na temat swojego pojazdu i jego posiadacza. Jednak nie od razu dysponujesz docelowym dokumentem tego typu. W większości przypadków kierowcy dostają najpierw tymczasowy dowód rejestracyjny. Czym on jest i jakie oznaczenia znajdują się na nim? Jak je interpretować?

Czytaj dalej
Zmiana przeznaczenia pojazdu ilustrowana przez model samochodu umieszczony na stosie banknotów, obok kluczyków i wykresów finansowych, sugerująca finansowe aspekty posiadania samochodu lub inwestycji w pojazdy.

Zmiana przeznaczenia pojazdu - jak jej dokonać? Jak wygląda zmiana przeznaczenia samochodu osobowego na ciężarowy czy specjalny?

Pojazd nowy czy używany, dopuszczany jest do ruchu w Polsce na podstawie odpowiednich dokumentów, w których wskazane jest jego przeznaczenie. Jeszcze kilka lat temu popularne w Polsce był samochody z tzw. kratką, które można było rejestrować jako auta ciężarowe, choć jedynie właśnie ten element konstrukcyjny odróżniał je od pojazdów osobowych.

Właściciele rejestrowali je jako ciężarówki, by móc odliczyć pełny podatek VAT od zakupu takich pojazdów i od wydatków eksploatacyjnych. Dziś nie jest to…

Czytaj dalej
Mężczyzna w eleganckim garniturze wypełniający dokumenty związane ze zgubieniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Zgubiony dowód rejestracyjny 2022 – co zrobić i gdzie zgłosić przypadek zgubienia dowodu rejestracyjnego?

Podstawowym dokumentem dla posiadanego przez Ciebie samochodu czy motocykla jest jego dowód rejestracyjny. Wskazane są w nim parametry pojazdu, jego numer rejestracyjny i to, kto jest jego właścicielem. W dowodzie rejestracyjnym znajduje się także potwierdzenie przeprowadzenia przeglądu technicznego. Obecnie nie ma już wymogu wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, ale nie oznacza to, że stracił on na swojej ważności. Co powinieneś zrobić, jeśli w różnych okolicznościach stracisz taki dokument?…

Czytaj dalej

Podatek od sprzedaży samochodu – kogo obowiązuje, kto musi zapłacić podatek od umowy sprzedaży samochodu w 2023 roku?

Sprzedaż samochodu wieńczy proces, który niejednokrotnie trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy. Znalezienie kupca, który będzie skłonny zapłacić za Twój pojazd pożądaną kwotę, nie jest rzeczą prostą. Jeśli już do tego dojdzie, musisz wiedzieć, jakich formalności przyjdzie Ci jeszcze dopełnić po zainkasowaniu sumy ujętej w umowie kupna-sprzedaży samochodu. Zobacz, jaki podatek od sprzedaży samochodu trzeba zapłacić.

Czytaj dalej

Ile kosztuje rejestracja samochodu w urzędzie miejskim lub gminnym? Czy opłata rejestracyjna jest kosztem uzyskania przychodu?

Samochód nowy czy używany, kupiony przez osobę prywatną lub przez przedsiębiorcę, musi być zarejestrowany czy też przerejestrowany w wydziale komunikacji. Z tytułu dokonania takiej czynności poniesiesz pewne koszty. Zobacz, ile wynosi opłata rejestracyjna i czy w przypadku zakupu samochodu na potrzeby wykorzystywania go w działalności gospodarczej masz prawo zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę