UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Minicasco – co obejmuje, jaki jest koszt polisy?

Autocasco (AC) przydaje się w wielu sytuacjach, jakie mogą spotkać kierowców. Zaliczane jest do grona nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Z polisy jest wypłacane odszkodowanie pokrywające koszty naprawy pojazdu lub straty wynikające z jego całkowitego uszkodzenia czy kradzieży. Taki szeroki zakres ubezpieczenia ma jednak wpływ na cenę – koszt zakupu pełnego AC może być stosunkowo wysoki. Na rynku od kilku lat dostępne są jednak ubezpieczenia typu AC mini. Co to jest? Jaką ochronę zapewnia i ile kosztuje minicasco? Można je kupić w zdecydowanie niższej cenie.

Para stoi przy popsutym samochodzie, mężczyzna zagląda pod maskę auta żeby sprawdzić co jest przyczyną awarii

Ubezpieczenie mini AC – co obejmuje?

Minicasco, nazywane niekiedy mini autocasco, mini casco czy mini ac, jest ubezpieczeniem podobnym do klasycznego AC. Z polisy jest wypłacane świadczenie stanowiące rekompensatę kosztów, jakie zostały poniesione w związku z naprawą, uszkodzeniem lub kradzieżą pojazdu. Zakres ochrony w przypadku minicasco jest jednak węższy. To, co dokładnie obejmuje mini AC, zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego i zawartej umowy, i powinno być opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Najczęściej jednak z polisy wypłaca się odszkodowanie, gdy samochód zostanie skradziony. Nie jest to reguła, a jedynie najczęściej stosowany zakres ubezpieczenia mini autocasco.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie autocasco, a kiedy polisę AC mini?

Nowy samochód, zakupiony w salonie, warto objąć ubezpieczeniem autocasco – zakres ochrony jest tu najszerszy i obejmuje także drobne uszkodzenia, takie jak zarysowanie lakieru czy wgnieciony błotnik. Właściciel auta, mający takie ubezpieczenie, nie będzie musiał ponosić często wysokich kosztów usuwania szkód z własnej kieszeni. W nieco innej sytuacji znajdują się jednak kierowcy, którzy mają kilkunastoletni samochód lub kupują auto na rynku wtórnym. Takie pojazdy często mają już drobne zarysowania czy uszkodzenia, które nie przeszkadzają w ich codziennym użytkowaniu. Właścicielom kilkuletnich aut najczęściej zależy na tym, aby z ubezpieczenia zostały pokryte te najbardziej kosztowne straty, które wiążą się np. z całkowitym zniszczeniem [GP1] czy kradzieżą samochodu. Z tych względów polisę minicasco warto zawrzeć gdy:

  • pojazd ma drobne zarysowania i uszkodzenia,

  • właścicielowi zależy na ochronie na wypadek szkody całkowitej lub kradzieży,

  • posiadacz nie chce ponosić kosztu pełnego ubezpieczenia AC, ale chciałby dodatkowo zabezpieczyć swój samochód,

  • właściciel pojazdu nie ma jeszcze zniżek na autocasco.

Co zamiast wykupienia polisy mini AC? Smart casco, ubezpieczenie AC czy Assistance?

Nie każdy ubezpieczyciel ma w swojej ofercie ubezpieczenie mini autocasco. Alternatywę dla tego rodzaju produktu może stanowić pakiet OC/AC, w skład którego wchodzą dodatkowe produkty, jak np. Assistance. Cena takiego pakietu również może być atrakcyjna, jeżeli właściciel pojazdu zadeklaruje wysoki udział własny w szkodach.

Czym jest udział własny, nazywany niekiedy franszyzą redukcyjną? Tym terminem określa się kwotę, o którą zostanie pomniejszone odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela. W ten sposób firma jest w stanie przenieść część kosztów wynikających z likwidacji poniesionej straty na właściciela pojazdu. Franszyza redukcyjna jest ustalana podczas zawierania umowy. Jej wartość może być wyrażona kwotowo lub procentowo. 

Co się bardziej opłaca: zakup pakietu OC/AC czy minicasco? Aby to ustalić, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń dostępnego na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej. OC jest i tak obowiązkowe, a musimy ocenić, ile jesteśmy w stanie zapłacić za dodatkową ochronę.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z ubezpieczenia AC mini?

Nawet jeżeli pojazd jest objęty ochroną w ramach polisy mini autocasco czy AC, firma ubezpieczeniowa może w określonych przypadkach odmówić wypłaty odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość. Sytuacje, w których się tak stanie, są opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, w części dotyczącej wyłączeń odpowiedzialności. Dotyczą najczęściej szkód, które powstały, gdy:

  • pojazd nie miał aktualnych badań technicznych, zaś zdarzenie jest następstwem złego stanu technicznego,

  • pojazd prowadziła osoba, która w momencie zdarzenia nie miała aktualnych uprawnień do prowadzenia pojazdu czy znajdowała się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,

  • ubezpieczający celowo doprowadził do zniszczenia pojazdu lub też szkoda powstała w następstwie jego rażącego niedbalstwa.

Chcesz kupić minicasco – jak obliczyć składkę i ile kosztuje ubezpieczenie minicasco?

Ile wyniesie składka na mini autocasco? Kalkulator ubezpieczenia, dostępny na stronach wielu towarzystw ubezpieczeniowych, pozwala wyliczyć, jaki będzie szacunkowy koszt zawarcia polisy dla danego rodzaju samochodu. 

Najtańszą polisę można znaleźć już w cenie 49 zł rocznie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że obejmuje tylko jedno konkretne zdarzenie. Mogą to być uszczerbki powstałe w wyniku działania sił natury, czyli żywiołów, jak grad, ulewne deszcze, pożar, powódź, zaś suma ubezpieczenia wynosi 15 tys. zł. Im wyższa jest ta suma i większy jego zakres, tym więcej trzeba zapłacić za ochronę. Ceny polis obejmujących szkodę całkowitą i kradzież, do wartości ok. 40 tys. zł, zaczynają się już od 400 zł. Nie rynku nie brakuje jednak propozycji AC mini za kilka tysięcy złotych. W tym przypadku zakres odpowiedzialności odszkodowawczej towarzystwa oferującego mini casco jest najczęściej zbliżony do standardowego AC, a suma ubezpieczenia odpowiada wartości pojazdu.

Jak znaleźć i wybrać najlepszą ofertę mini AC?

Warto wziąć pod uwagę kilka czynników, szukając odpowiedniej polisy minicasco i wybierając wariant ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że produkty oferowane przez różne towarzystwa różnią się zakresem odpowiedzialności takiej firmy.

W pierwszej kolejności warto zatem zastanowić się, jaki powinien być zakres ochrony. Następnie najlepiej porównać oferty pod kątem tych parametrów. Równie ważna jest lektura OWU i sprawdzenie, kiedy towarzystwo ma prawo odmówić wypłaty świadczenia. Szukając polisy AC mini, warto przeanalizować też warunki jej zakupu. Niekiedy tego rodzaju produkty są dostępne tylko dla tych klientów, którzy w danym towarzystwie mają już wykupione ubezpieczenie OC.

Porównując oferty mini AC, należy też sprawdzić, jaki jest przewidziany udział własny właściciela pojazdu w szkodzie. Im wyższy, tym mniejsza kwota zostanie wypłacona poszkodowanemu. Uwagę warto zwrócić także na to, czy w umowie obowiązuje np. franszyza integralna. Jeśli wynosi np. 1000 zł, oznacza to, że dana firma zapewniająca minicasco pokryje tylko te wydatki, które generuje zaplanowana naprawa powyżej wskazanej kwoty. Kolejną kwestią, którą warto uwzględnić, jest metoda likwidacji szkody. Wybór konkretnego wariantu, np. kosztorysowego lub warsztatowego, wpływa na to, jak i gdzie będzie naprawiany pojazd oraz w jaki sposób firma oferująca minicasco pokryje takie koszty.

Następną sprawą, o jakiej należy pamiętać, jest sposób, w jaki będzie ustalana wartość odszkodowania. Standardowo określa się ją na podstawie wartości pojazdu w dniu zdarzenia. Niektóre firmy proponują jednak polisy z tzw. stałą sumą ubezpieczenia. W takiej sytuacji świadczenie zostanie wypłacone od wartości auta, jaka została zadeklarowana w dniu zawarcia umowy. Ostatnią kwestią jest zakres terytorialny. Zdarza się, że polisa obejmuje tylko wypadki czy kolizje, do których doszło na terenie Polski. 

Podsumowując: czy warto kupić miniubezpieczenie AC? Właściwie minicasco może być dobrą alternatywą dla AC. Pozwala uzyskać m.in. odpowiednie świadczenie za wybrane, z reguły najbardziej kosztowne kategorie dotyczące naprawy pojazdu. Ceny ubezpieczeń są zróżnicowane i zależą od zakresu oraz wartości ochrony. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia i sprawdzić, kiedy towarzystwo może nie wypłacić rekompensaty.

Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Suma ubezpieczenia w autocasco

Wysokość sumy polisy Autocasco uzależniona jest od umowy zawartej z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj jest ona ustalana na podstawie gotowych wycen samochodów, przy sporządzaniu, których brane są takie parametry, jak marka, model i wiek samochodu.

Czytaj dalej

Czy ubezpieczenie samochodu (AC) wznowi się samo?

Polisa AC jest typem dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, które po wygaśnięciu nie wznawia się automatycznie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przed końcem obowiązywania umowy AC wysyłają oferty z warunkami przedłużenia na kolejny okres. Nie jest to jednak standardowe zachowanie, dlatego warto samemu pamiętać o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ubezpieczenia AC.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę