UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Suma ubezpieczenia w autocasco

Wysokość sumy polisy Autocasco uzależniona jest od umowy zawartej z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj jest ona ustalana na podstawie gotowych wycen samochodów, przy sporządzaniu, których brane są takie parametry, jak marka, model i wiek samochodu.

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Może być zmienna w czasie kwotą, odpowiadająca wartości pojazdu podanego w umowie ubezpieczenia, w danym momencie jej trwania. Wysokość sumy ubezpieczenia jest określona w umowie autocasco. Aby wyznaczyć optymalną kwotę, odpowiadającą wartości ubezpieczanego pojazdu, najczęściej wykorzystuje się gotowe katalogi do wyceny aut, uwzględniające czynniki takie jak marka, model czy wiek danego samochodu.

W katalogach takich brakuje czasem szczegółowych opisów wyposażenia samochodu. Dlatego jeżeli wybrałeś auto w „bogatszej” wersji albo instalowałeś w nim dodatkowy sprzęt, upewnij się, że zostało to uwzględnione w kalkulacji. Jej wynik będzie bardzo istotny dla twojej polisy autocasco.

Wybierz stałą sumę ubezpieczenia autocasco dla nowego auta

Bardzo istotną kwestią przy zakupie autocasco jest ustalenie, czy suma ubezpieczenia ma być stała, czy zmienna. Nowe samochody szybko tracą na wartości, więc jeżeli kupiłeś auto z salonu, zastanów się nad wykupieniem stałej sumy ubezpieczenia, zwanej też sumą gwarantowaną. Będzie się to wiązało z wyższą składką, jednak przy ustalaniu odszkodowania za szkodę całkowitą lub kradzież pojazdu z autocasco, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość auta z dnia zawarcia umowy, a nie z dnia wystąpienia zdarzenia. Taka opcja w podstawowym wariancie ubezpieczenia jest dostępna dla właścicieli aut maksymalnie 3-letnich zakupionych w polskiej sieci dilerskiej lub jako opcja dla aut od 4 do 10 roku eksploatacji.

Wybierz zmienną sumę ubezpieczenia autocasco dla starszego samochodu

Zmienna suma ubezpieczenia autocasco oznacza, że odszkodowanie zostanie wypłacone w wysokości odpowiadającej wartości auta z dnia wystąpienia szkody. Inaczej mówiąc, suma ubezpieczenia odpowiada wartości ubezpieczonego pojazdu w danym momencie trwania umowy ubezpieczenia autocasco. W takim wariancie składka jest niższa. Jeżeli jeździsz starszym samochodem, różnica w jego wartości na początku i końcu roku polisowego jest zwykle na tyle niewielka, że oszczędność na składce może opłacać ci się bardziej niż szansa na wyższe odszkodowanie.

Czy wypłata odszkodowania wpływa na sumę ubezpieczenia autocasco?

Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś sprawdzić, jest wpływ wypłaty odszkodowania na sumę ubezpieczenia. W niektórych wariantach polisy autocasco suma ubezpieczenia pozostaje niezmienna po wypłacie odszkodowania, w innych – zostaje pomniejszona o każdą wypłaconą kwotę.

Ostateczna decyzja w kwestii wyboru sumy ubezpieczenia i samej polisy należy oczywiście do kierowcy, które kupuje autocasco – ważne, żeby była podjęta w sposób świadomy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Para stoi przy popsutym samochodzie, mężczyzna zagląda pod maskę auta żeby sprawdzić co jest przyczyną awarii

Minicasco – co obejmuje, jaki jest koszt polisy?

Autocasco (AC) przydaje się w wielu sytuacjach, jakie mogą spotkać kierowców. Zaliczane jest do grona nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Z polisy jest wypłacane odszkodowanie pokrywające koszty naprawy pojazdu lub straty wynikające z jego całkowitego uszkodzenia czy kradzieży. Taki szeroki zakres ubezpieczenia ma jednak wpływ na cenę – koszt zakupu pełnego AC może być stosunkowo wysoki. Na rynku od kilku lat dostępne są jednak ubezpieczenia typu AC mini. Co to jest? Jaką ochronę…

Czytaj dalej
ochrona ubezpieczeniowa

Suma ubezpieczenia – na jaką kwotę się ubezpieczyć?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz trafić na wiele ważnych, ale niezrozumiałych pojęć, takich jak m.in. suma ubezpieczenia. To jeden z tych zapisów w umowie, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę, gdyż to od tej kwoty uzależnione jest, jak wysokie otrzymasz odszkodowanie, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Czym zatem jest suma ubezpieczenia? Co odróżnia ją od sumy gwarancyjnej? Jak to wygląda w przypadku polisy na życie?

Czytaj dalej

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC (autocasco)?

Przy wyborze ubezpieczenia AC warto dokładnie porównać ofertę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy tym należy zwracać uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę, ale również na zakres ochrony, wysokość odszkodowania, wysokość udziałów własnych i franszyzy oraz sposób wyceny szkody.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę