UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – jak to zrobić?

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie dla niego ubezpieczenia OC i zachowanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Czy można jednak przepisać ubezpieczenie samochodu, jeśli dojdzie do podarowania auta osobie bliskiej albo do jego sprzedaży? Jak wygląda przeniesienie OC na nowego właściciela?

 

para w samochodzie

Co dzieje się z ubezpieczeniem po sprzedaży samochodu?

Kiedy dochodzi do sprzedaży czy darowania samochodu innej osobie, dotychczasowy właściciel musi przekazać nabywcy komplet dokumentów związanych z autem, m.in. dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenie OC. Nowy posiadacz może, ale nie musi, korzystać dalej z ochrony aż do wygaśnięcia umowy. Taka polisa, po upływie terminu zakończenia, nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok, dlatego nie trzeba jej wypowiadać. Wynika to z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kupujący ma prawo dowolnie wybrać nowego ubezpieczyciela i zdecydować się na taką ofertę OC, która będzie najlepsza jego zdaniem.

Nowy nabywca samochodu musi jednak pamiętać o tym, by nie powstała choćby jednodniowa przerwa w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej komunikacyjnego OC. Jeśli do niej dopuści, poniesie wówczas koszty kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny adekwatne do długości trwania owej przerwy i typu ubezpieczanego pojazdu.

Przepisanie OC na nowego właściciela

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe zostanie poinformowane o fakcie podpisania umowy sprzedaży auta, można dokonać przepisania ubezpieczenia OC na nowego właściciela. Taka operacja jest całkowicie bezpłatna dla obu stron, choć nabywca pojazdu musi liczyć się z tym, że firma ubezpieczeniowa ma prawo do dokonania rekalkulacji składki ubezpieczeniowej.

Przeniesienie polisy OC na nowego właściciela pojazdu może wiązać się dla firmy ubezpieczeniowej z relatywnie większym ryzykiem ubezpieczeniowym, dlatego rekalkulacja składki może być koniecznością, ale w praktyce ma ona miejsce raczej rzadko. W przypadku gdy jednak dotychczasowy właściciel pojazdu dysponował wieloletnimi zniżkami z tytułu bezszkodowej historii ubezpieczenia, zaś kupujący auto jest młodym kierowcą bez doświadczenia, może dojść do ponownego wyliczenia składki. Wówczas jej wysokość prawdopodobnie wzrośnie, ale wcale nie musi tak być. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe rozstrzyga tę kwestię indywidualnie.

Czas na przepisanie OC po zakupie auta

Przepisanie ubezpieczenia samochodu na nowego nabywcę leży w interesie sprzedającego i zalicza się do jego obowiązków. Zbywca auta musi pisemnie poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o fakcie sprzedaży samochodu. Ma na to 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży.

Niedopełnienie tej formalności może przynieść zbywcy wiele przykrych konsekwencji finansowych. Ubezpieczyciel może bowiem obciążyć go koniecznością opłacenia składki na OC za okres od sprzedaży samochodu do momentu poinformowania towarzystwa o fakcie zbycia pojazdu. Należy mieć świadomość, że w tym czasie sprzedający wraz z nabywcą samochodu ponoszą solidarną odpowiedzialność za nieuregulowane należności.

Jak wygląda w praktyce przepisanie polisy OC?

Zgłoszenia sprzedaży można dokonać na odległość, za pomocą internetowego formularza, lub wysłać odpowiedni wniosek pocztą. Każdy ubezpieczyciel może mieć inny wzór dokumentu wskazującego na przeniesienie prawa własności auta na nowego kupującego.

Przepisywanie dokumentów nie wymaga fizycznej obecności sprzedającego ani tym bardziej kupującego auto w siedzibie firmy ubezpieczeniowej. Przy sprzedaży samochodu polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Formalnie więc przeniesienie OC na kupującego nie wymaga składania żadnych dokumentów do towarzystwa ubezpieczeniowego, ale sprzedający musi poinformować ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu.

Wykonanie tego prostego kroku pozwoli sprzedającemu uwolnić się od obowiązku uiszczania składek – okresowych lub rocznych na OC, czy ponoszenia kosztów kar za brak ochrony ubezpieczeniowej dla auta. Aby ubezpieczyciel nie przygotował dotychczasowemu właścicielowi auta wyceny OC na następny rok trzeba poinformować o sprzedaży pojazdu. Jeśli zbywca o tym zapomni, mailowo otrzyma kalkulację składki na kolejny rok.

Kiedy zbywca złoży formularz informujący ubezpieczyciela o sprzedaży auta, już w gestii towarzystwa  ubezpieczeniowego leży kontakt z nowym właścicielem i ewentualna rekalkulacja składki. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Śmierć właściciela pojazdu nie powoduje, że OC wygasa. Ochrona ubezpieczeniowa trwa, a do opłacenia kolejnej składki na OC zobowiązani będą spadkobiercy zmarłego.

Ujmując sprawę w wielkim skrócie: niemalże każdy w naszym kraju może zostać współwłaścicielem auta, nawet osoba niepełnoletnia. Zwykle to korzystne cenowo, zwłaszcza jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Dwóch właścicieli a polisa - sprawdź, co warto wiedzieć, czy to opłacalne i z jakimi formalnościami się wiąże.

Kobieta prowadzi auto, którego oc automatycznie zostało przedłużone

Standardowa umowa ubezpieczenia OC samochodu zawierana jest na 12 miesięcy. Czy po tym czasie ochrona wygasa? Musisz zawrzeć nową umowę, a może polisa automatycznie się przedłuży? Sprawdź, co się dzieje, kiedy zakończy się aktualne OC pojazdu.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę