UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wartość rynkowa samochodu – jak się ją określa?

Wartość auta jest brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki polisy AC. Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, jaka jest cena rynkowa auta, które użytkują. Jak prawidłowo wycenić samochód, kupując autocasco? W celu obliczenia wartości auta używanego, należy wziąć pod uwagę jego przebieg, wyposażenie, stan techniczny, rok produkcji oraz wartość rynkową samochodu. Z kolei przy wykupie polisy AC na nowy samochód z salonu, ubezpieczyciel najczęściej uwzględnia kwotę widniejącą na fakturze.

samochód

Rola wartości rynkowej samochodu

Na podstawie wartości rynkowej pojazdu ustalana jest suma ubezpieczenia oraz wysokość składki ubezpieczeniowej. Przy określaniu wartości rynkowej samochodu pamiętaj, aby zrobić to bardzo dokładnie, ponieważ wskazanie zbyt wysokiej kwoty, która nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, będzie skutkowało odpowiednio wyższą składką AC, co nie przekłada się na wysokość ewentualnej wypłaty odszkodowania z tytułu szkody, kradzieży czy zniszczenia Twojego auta.

Jak obliczyć wartość rynkową samochodu używanego?

Jak wiadomo, ceny rynkowe pojazdów z tzw. drugiej ręki są bardzo zróżnicowane. Z tego względu część właścicieli aut ma poważny problem z określeniem ich realnej wartości. Aby obliczyć faktyczną wartość używanego samochodu, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników, takich jak:

 • rynkowa wartość bazowa danego pojazdu, która jest ustalana na podstawie notowań dostępnych w specjalistycznych katalogach dla tego modelu marki i wyposażenia,
 • rok produkcji,
 • okres eksploatacji,
 • wyposażenie,
 • przebieg,
 • stan techniczny.

Wartość rynkowa samochodu jest podstawą do ustalenia sumy ubezpieczenia AC. Osoby, które nie wiedzą, jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu używanego na własną rękę, mogą skorzystać z darmowych aplikacji i systemów do wyceny samochodów dostępnych w Internecie. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają uzyskać rzetelną wycenę, odpowiadającą aktualnym cenom pojazdów.

Wartość rynkowa nowego samochodu a suma ubezpieczenia AC

Najczęściej zakład ubezpieczeń, ustalając sumę ubezpieczenia AC, w przypadku nowego samochodu przyjmuje wartość pojazdu zapisaną na fakturze. Ubezpieczyciel uznaje również wartość fakturową zakupu pojazdu, jeśli:

 • nie upłynął okres 6 miesięcy od daty wystawienia faktury,
 • przebieg auta od daty zakupu nie przekroczył określonej wartości,
 • samochód od dnia zakupu nie uległ uszkodzeniu,
 • auto od daty zakupu w świetle prawa nie zmieniło właściciela,
 • w autoryzowanych punktach sprzedaży producenta danej marki nie nastąpiło obniżenie ceny fabrycznej nowego pojazdu, które posiada to samo wyposażenie i te same parametry techniczne, co auto, które jest przedmiotem ubezpieczenia.

Czy suma ubezpieczenia zmienia się podczas trwania umowy AC?

Suma ubezpieczenia może się zmienić w okresie obowiązywania polisy AC. Wynika to z tego, że standardowa polisa autocasco uwzględnia spadek wartości pojazdu w czasie. Aby temu zaradzić, warto zdecydować się na zakup gwarantowanej sumy ubezpieczenia. Ta opcja, chociaż dodatkowa płatna, polecana jest w szczególności właścicielom nowych samochodów.  Dzięki niej wartość pojazdu, jaką ustalono w dniu zawarcia umowy z ubezpieczycielem, obowiązuje przez cały okres obowiązywania polisy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mężczyzna za kierownicą

Kara za brak przeglądu technicznego auta – ile może wynieść w 2021?

Wykonywanie przeglądu technicznego jest jednym z obowiązków posiadacza pojazdu. Aktualny przegląd jest potwierdzeniem tego, że auto nadaje się do użytkowania. Jaka jest ważność badania technicznego pojazdu? Co się stanie, jeśli wykonasz je po terminie? Czy możesz dostać mandat za brak przeglądu? Jaka jest kara za brak przeglądu sprawdź.

Czytaj dalej
Ustalanie wartości pojazdu

Utrata wartości handlowej pojazdu – jak ją poprawnie obliczyć?

Jako poszkodowany w zdarzeniu drogowym masz prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy. Przysługuje ci m.in. likwidacja szkody w pojeździe, która ma doprowadzić twoje auto do stanu sprzed zdarzenia. Tylko czy sama naprawa samochodu jest wystarczająca? Czy na skutek wypadku, czy kolizji pojazd nie stracił na wartości?

Czytaj dalej
para przy nowym aucie

Koszt ubezpieczenia samochodu a jego wartość

Bardzo ważnym parametrem, uwzględnianym przy wycenie ubezpieczenia samochodu, jest jego wartość. Przy zakupie polisy AC właściciel samochodu ma wybór pomiędzy stałą a zmienną sumą ubezpieczenia. Wycena pojazdów dokonywana jest na podstawie: marki, modelu, rocznika, rodzaju wyposażenia oraz stanu licznika.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę