UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Tanie ubezpieczenie AC – kiedy mogę odzyskać składkę?

Przy sprzedaży lub wyrejestrowaniu pojazdu warto postarać się o zwrot kosztów z niewykorzystanego ubezpieczenia AC. Warto przy tym pamiętać, że kwota ta zostanie pomniejszona o uprzednio zlikwidowaną szkodę. Poza tym suma ubezpieczenia może się zmniejszyć, jeśli znacząco spadła wartość samochodu.

Wyobraź sobie sytuację, w której ktoś kupuje tanie ubezpieczenie AC, a po kilku miesiącach rezygnuje z umowy, ale nie ubiega się o zwrot niewykorzystanej składki. Bez sensu, prawda? Dlatego pamiętaj o złożeniu odpowiedniego wniosku, jeśli np. sprzedajesz lub wyrejestrowujesz samochód.

Tanie ubezpieczenie AC to nie tylko kwestia zakupu odpowiedniej polisy. Równie ważna jest wiedza o tym, w jakich sytuacjach można ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki. U nas zwrot składki wpłynie na twoje konto już w ciągu 30 dni od daty dostarczenia ubezpieczycielowi właściwych dokumentów.

Tanie ubezpieczenie AC a sprzedaż samochodu

Zwrot składki przysługuje w razie rozwiązania umowy ubezpieczenia przed upływem okresu ochrony, a umowa AC ulega rozwiązaniu m.in. na skutek sprzedaży auta. Jeżeli sprzedałeś samochód, złóż wniosek a towarzystwo zwróci ci składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia – a dokładniej za każdy niewykorzystany okres ochrony. Podobnie możesz postąpić w sytuacji wyrejestrowania ubezpieczonego pojazdu.

Tanie ubezpieczenie AC: zwrot składki a szkoda

W przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu, otrzymasz zwrot z tytułu niewykorzystanej składki za ubezpieczenie. 

Tanie ubezpieczenie AC a składka płacona w ratach

Ubezpieczyciele coraz częściej wychodzą naprzeciw kierowcom, którzy chcą kupić tanie ubezpieczenie AC, umożliwiając im opłacanie składki w ratach – dwóch, czterech, a nawet dwunastu. Jeżeli skorzystałeś z tej opcji i nie opłaciłeś całej składki jednorazowo podczas zawarcia umowy ubezpieczenia, w sytuacji jej rozwiązania ubezpieczyciel zwróci ci tylko niewykorzystaną część ostatniej raty.

Tanie ubezpieczenie AC a wniosek o zwrot składki

Wniosek o zwrot składki zwykle przyjmuje formę dedykowanego formularza, który ubezpieczający auto musi wypełnić. Przy uzupełnianiu danych potrzebne będą dane osoby, która zawierała umowę: dane samochodu (numer rejestracyjny, marka, model), a także seria i numer polisy, z tytułu której należy się zwrot.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Uściśnięcie dłoni

Zwrot składki OC – kiedy nam przysługuje?

Zawierając umowę motoryzacyjnego ubezpieczenia OC, decydujesz się na zapłatę ustalonej składki. Najczęściej korzystasz dzięki temu przez rok z obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej. W pewnych przypadkach możesz otrzymać zwrot części składki na OC. Kiedy będzie to możliwe? Jakie warunki musisz spełnić? Czy możesz zerwać umowę w czasie jej trwania i otrzymać zwrot składki?

Czytaj dalej

Nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie – co oznaczają?

Znaczenie terminów nad- i niedoubezpieczenie przydaje się przy szacowaniu wartości naprawy szkody oraz wysokości odszkodowania. Pierwsze z wymienionych pojęć oznacza kwotę ubezpieczenia, przekraczającą wartość pojazdu. Z kolei niedoubezpieczenie jest pojęciem odwrotnym – oznacza ubezpieczenie pojazdu na wartość niższą niż realna wartość pojazdu.

Czytaj dalej

Obliczenie składki ubezpieczenia OC/AC

Przed zakupem ubezpieczenia OC i AC warto wcześniej skorzystać z kalkulatorów i porównywarek, które są zbiorczym zestawieniem najatrakcyjniejszych na rynku ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Tego typu działania powinni podjąć wszyscy kierowcy, którym zależy na jak atrakcyjniejszym pod względem cenowym ubezpieczeniu.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę