OC „z drugiej ręki” – ubezpieczenie używanego samochodu

Przy zakupie używanego samochodu istotą kwestią jest ważne ubezpieczenie OC. W przypadku jego braku nabywca samochodu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku zmiany właściciela auta towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do rekalkulacji polisy OC, a nabywca do zmiany firmy ubezpieczeniowej.

kierowca prowadzi auto

Nieważne, czy kupujemy samochód od sąsiada, czy w komisie – sprzedawca zawsze powinien dysponować ważną polisą OC. Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu, który należał wcześniej do innego kierowcy? Przeczytaj nasz poradnik.

Kupując auto na rynku wtórnym, należy pamiętać, że ubezpieczenie OC oraz wszystkie związane z nim obowiązki przechodzą na nowego właściciela pojazdu. Ubezpieczenie samochodu używanego, czyli „odziedziczonego” po poprzednim właścicielu, rządzi się nieco innymi prawami niż zwykła polisa kupiona przez nas u ubezpieczyciela. Niestety, kierowcy często nie zdają sobie z tego sprawy, przez co narażają się na liczne nieprzyjemne niespodzianki i dodatkowe koszty. Ubezpieczając używany samochód powinniśmy dokładnie zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje nam rynek ubezpieczeniowy, a także być świadomi wszelkich praw i obowiązków wynikających z zakupu nowego auta.

Pamiętajmy również o tym, że inne ubezpieczenia, takie jak np. Autocasco czy assistance z chwilą zakupu pojazdu wygasają i nie przechodzą automatycznie na nowego właściciela.

Sprawdź, czy auto ma ważne OC

Podstawową rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić przed zakupem, jest ważność i status polisy. Jeżeli kupimy auto z nieopłaconym ubezpieczeniem używanego samochodu, będziemy odpowiedzialni za opłacenie zaległej składki solidarnie ze sprzedającym. Zbywca odpowiada za składkę do dnia poinformowania zakładu ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu, od tej daty za składkę odpowiada już nabywca. Zdarza się też, że sprzedawca pojazdu w ogóle nie wykupił ubezpieczenia OC i chce zataić przed nami ten fakt. W takim przypadku musimy natychmiast udać się do ubezpieczyciela i wykupić polisę jeszcze tego samego dnia – przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu. Za brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu w 2017 roku grozi kara w wysokości aż 4000 zł (jeżeli auto pozostawało nieubezpieczone przez 14 dni).

Pamiętaj o rekalkulacji

Ubezpieczając samochód używany, warto też pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki w związku ze zmianą właściciela auta. Rekalkulacja składki ubezpieczeniowej polega na ponownym jej przeliczeniu, przy uwzględnieniu danych nowego nabywcy. Brane są tu pod uwagę takie parametry jak między innymi doświadczenie kierowcy, historia szkodowa czy informacje, które właściciel poda we wniosku o ubezpieczenie mogą być skonfrontowane z informacjami zawartymi w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po takiej operacji koszty ubezpieczenia samochodu mogą zmaleć, jeżeli np. przysługują nam większe zniżki niż sprzedającemu. Powinniśmy się jednak liczyć także z możliwością zapłacenia wyższej składki, jeżeli np. powodowaliśmy w przeszłości stłuczki lub wypadki. W ocenie zakładu ubezpieczeń, jesteśmy wówczas, potencjalnie, bardziej ryzykownym klientem, niż osoba, która może się pochwalić bezszkodową jazdą.

Pilnuj terminów

Jeżeli warunki przejętej umowy ubezpieczenia samochodu używanego są dla nas korzystne, możemy przy niej pozostać. Musimy być jednak czujni – polisa nie przedłuży się automatycznie. Zanim ubezpieczenie samochodu wygaśnie, koniecznie podpiszmy nową umowę z tym samym albo innym towarzystwem. Zgodnie z polskim prawem zarejestrowane auto musi być ubezpieczone cały czas. Przypilnujmy więc, żeby pomiędzy kolejnymi okresami ubezpieczeniowymi nie było nawet jednego dnia przerwy.

Sprawdź inne oferty

W każdej chwili możemy też wypowiedzieć umowę OC – rezygnacja z ubezpieczenia używanego samochodu, które zostało przejęte po poprzednim właścicielu nie powinno być bardzo kłopotliwe. Należy tylko pamiętać, aby wcześniej wykupić polisę w innej firmie. Jeżeli więc znajdziemy gdzieś lepszą ofertę ubezpieczenia samochodu, możemy z niej bez obaw skorzystać. Warto jednak mieć na uwadze, że wówczas to poprzedni właściciel auta otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

FORMULARZ WYPOWIEDZENIA UMOWY OC ONLINEWYPOWIEDZ UMOWĘ OC
Te porady mogą Cię zainteresować

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2021 roku?

Uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami wymaga przejścia przez kurs przygotowawczy do egzaminu, a następnie potwierdzenia swoich umiejętności podczas testu i egzaminu praktycznego. Sprawdź, jak przebiega kurs na prawo jazdy i ile kosztuje. Ile musisz mieć lat, żeby rozpocząć naukę prowadzenia pojazdu?

Czytaj dalej

Historia ubezpieczenia a wysokość OC i AC – sprawdź swoją historię w UFG

Jednym z najważniejszych czynników, branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości polisy OC i AC, jest historia ubezpieczenia. Dane te można sprawdzić bezpłatnie, logując się na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czytaj dalej

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej