UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jakie ubezpieczenie samochodu kupić na wyjazd do Chorwacji?

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Szacuje się, że co czwarty Polak decyduje się na wyjazd na urlop do tego kraju. Dane organizacji turystycznych wskazują, że tylko w 2020 roku Chorwację odwiedziło 669 917 naszych rodaków. Większość z nich zdecydowała się na wyjazd autem. Wynika to z tego, że droga jest dobra, a odległość nieduża, szczególnie z południowych krańców Polski. Podróż autem do Chorwacji powinna być dobrze przygotowana. W czasie ponad 24-godzinnej drogi mogą bowiem przydarzyć się różne, nieprzewidziane sytuacje. Do takich może też dojść już w czasie przemieszczania się po kraju letniego wypoczynku. Zobacz, co warto wiedzieć, jadąc do Chorwacji i jak się do tego przygotować.

widok na drogę i pasażerów z przodu z perspektywy tylniego siedzenia

Trasa Polska-Chorwacja - ile km?

Planując podróż autem do Chorwacji, w pierwszej kolejności zadajemy sobie dwa podstawowe pytania. Pierwsze to: ile jest kilometrów do Chorwacji z Polski? Trudno jednak podać jeden dystans, bowiem wszystko zależy, z jakiego miejsca się wyjeżdża i do jakiego chce się dotrzeć. Nie ma jednak wątpliwości, że najkrótszą trasę będą musieli pokonać mieszkańcy południowej Polski. Kraków, od popularnego letniego kurortu na północy kraju Rijeki, dzieli 915 km, co daje ok. 14 godzin jazdy.Krócej trzeba jechać natomiast do Makarskiej, Zadaru, Splitu – mimo że liczba kilometrów do pokonania jest większa. Na dłuższą trasę i podróż muszą się przygotować mieszkańcy Polski centralnej i północnej. W ich przypadku na wyjazd autem do Chorwacji trzeba przewidzieć ok. dobę. Warto pamiętać, że w czasie tak długiej trasy, zawsze trzeba przewidzieć czas na przerwy i odpoczynek, co wydłuża dojazd na wakacje.

Chorwacja, ile km się jedzie – najlepsza trasa

Jadąc z Polski do Chorwacji, można wybrać kilka różnych tras. Najczęściej Polacy decydują się na podróż przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Węgry. Najpopularniejsze trasy to Cieszyn-Brno-Wiedeń-Graz-Macejl oraz Cieszyn-Trenczyn-Bratysława-Szombathely- Murska Sobota-Ptuj-Macejl.

Ta pierwsza droga jest idealna dla osób wyjeżdżających z południowego zachodu i chcących zrobić sobie przystanek w stolicy Austrii. Druga trasa będzie dobra dla osób podróżujących z południowego wschodu i chcących poznać stolicę Węgier - Budapeszt. Obydwie trasy to ok. 6 godzin jazdy.

Wakacje w Chorwacji samochodem - koszty

Drugim pytaniem zadawanym przez podróżujących autem do Chorwacji jest to o cenę podróży. Koszty wyjazdu zależą od tego, jakim samochodem się jedzie oraz jaka jest trasa. Statystyczne wyliczenia wskazują, że szacowany koszt zakupu benzyny w obie strony to od 1200 do 2000 złotych. Należy jednak pamiętać, że wakacje w Chorwacji samochodem nie oznaczają wyłącznie kosztu benzyny. Do tego należy również doliczyć opłaty drogowe, jakie trzeba uiścić na trasie. Większość Polaków do Chorwacji jedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Za przejazd przez naszych południowych sąsiadów trzeba zapłacić 40 koron (70 złotych), winieta w Austrii to koszt 5,20 euro (22 złote), natomiast w Słowenii 15 euro (64 złote) na 7 dni – oznacza to, że wracając po dłuższym urlopie, będzie trzeba wykupić ją ponownie. Na uwadze trzeba mieć również to, że za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu płaci się również w samej Chorwacji. Cena zależy od odcinka trasy i kategorii pojazdu. Średnio za 100 km pobierane jest ok. 50 kun, czyli 28 złotych. Szacuje się, że na dojazd do Chorwacji wydaje się ok. 150 złotych za winiety, pozostałe koszty zależą już od mobilności wakacjowiczów.

Chociaż z pozoru koszty wyjazdu samochodem do Chorwacji wydają się duże, to dla cztero- – czy pięcioosobowej rodziny nadal są niższe niż lot samolotem. Bilet lotniczy do Chorwacji to koszt ok. 500-900 złotych w dwie strony. Często dodatkowo trzeba zapłacić za bagaż, a także później ponieść koszty dojazdu do hotelu i np. wynajmu samochodu na miejscu lub poruszania się taksówkami czy środkami komunikacji publicznej. Wyjazd własnym samochodem do Chorwacji zwalnia z tego typu kosztów i daje dużą swobodę podróżowania.

Wyjazd do Chorwacji - dokumenty

Jadąc autem do Chorwacji, nie można zapominać o formalnościach. Z racji tego, że Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej (od lipca 2013 roku), obywatele Polski nie potrzebują wizy ani paszportu do przekroczenia granicy. Należy natomiast legitymować się ważnym dowodem osobistym - data jego ważności powinna wynosić co najmniej 3 miesiące po zakończonym pobycie. Stan dokumentu musi pozwalać na swobodną weryfikację tożsamości pasażera. Należy pamiętać, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen, dlatego na przejściu granicznym – przy wjeździe i wyjeździe do kraju - będzie się odbywać kontrola wszystkich pasażerów. Celnicy skontrolują też samochód. Jakie dokumenty pojazdu trzeba zabrać do Chorwacji?

Chorwacja autem – o jakich dokumentach pamiętać?

Jadąc autem do Chorwacji, nie trzeba wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy – honorowane jest to polskie. Oprócz tego dokumentu należy również zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz aktualne ubezpieczenie OC. Nie jest natomiast potrzebna Zielona Karta w Chorwacji. O nią należy się postarać, jeśli przy okazji chce się odwiedzić Czarnogórę lub Bośnię i Hercegowinę. Zielona Karta będzie poświadczać, że auto objęte jest ubezpieczeniem OC. Dokument można otrzymać od ubezpieczyciela samochodu lub wykupić tuż przed granicą jednego z powyższych krajów.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji - czy polskie OC jest respektowane?

Przygotowując samochód do wyjazdu, na pewno szukasz informacji, jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji jest potrzebne. Dobra wiadomość jest taka, że państwo chorwackie honoruje polskie ubezpieczenie OC. Wystarczy więc, że zabierzesz je ze sobą, zapewni ono podstawową ochronę. Czy jednak wystarczającą?

Drogi w Chorwacji, choć w dobrym stanie, potrafią być niebezpieczne. Liczne zakręty, wąskie, trudno przejezdne uliczki w średniowiecznych miastach, a także duży ruch i spora liczba podróżujących przyczyniają się do częstych wypadków oraz stłuczek. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji powinno chronić przede wszystkim przed tymi nieprzyjemnymi zdarzeniami. To dlatego przed podróżą zaleca się uzupełnienie obowiązkowej polisy OC o dodatkową ochronę zarówno kierowcy, jak i samochodu. Dobrym wyborem będzie polisa z dodatkowym ubezpieczeniem szyb, opon, zabezpieczeniem od pożaru i kradzieży. Spokojną głowę na wakacjach zapewni też gwarancja samochodu zastępczego w przypadku wypadku, awarii lub kradzieży oraz pakiet pozwalający na holowanie z Chorwacji.

Chorwacja - ubezpieczenie samochodu

Chorwacja jest krajem bezpiecznym i przyjaznym. Do kradzieży pojazdów dochodzi tu niezwykle rzadko, o wiele większe prawdopodobieństwo jest, że uszkodzi się samochód na trasie lub w czasie poruszania się po wąskich uliczkach. Ubezpieczenie do Chorwacji powinno więc obejmować pakiet AC. Ta dobrowolna polisa nie tylko gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży, lecz także, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu z własnej winy, np. w wyniku działania sił natury, aktów wandalizmu i innych działań osób trzecich (również nieznanych sprawców).

Chorwacja a ubezpieczenie Assistance – czy warto w nie inwestować?

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje samochodem, dobrze jest również zainwestować w pakiet Assistance. Jego ochrona obejmuje zarówno teren Polski, jak i całej Europy. Przede wszystkim dzięki niemu ma się zagwarantowane holowanie z Chorwacji w przypadku awarii pojazdu. Oprócz tego Assistance to dostęp do takich usług, jak: pomoc informacyjna, naprawa na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy, pomoc prawnika i tłumacza, organizacja noclegu po wypadku, opieka medyczna, organizacja transportu powrotnego do kraju, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi.

Wybierając ubezpieczenie samochodu do Chorwacji, należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak zakres ochrony, limit holowania, zakres terytorialny, noclegi dla podróżnych, samochód zastępczy. W niektórych firmach ubezpieczeniowych właściciele pojazdów mogą wykupić krótkoterminową polisę assistance do Chorwacji na 7, 15 lub 30 dni. Idealnie spisze się ona w czasie wakacyjnego urlopu.

Ubezpieczenie Chorwacja – NNW

NNW to ubezpieczenie, które można dokupić jako dodatkową polisę w ramach OC. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony kierowcy oraz osobom, które z nim podróżują. Jeśli w wyniku wypadku podróżujący odniosą obrażenia, ubezpieczenie NNW zrekompensuje ból i cierpienie.

Karta EKUZ – Chorwacja

Wakacje organizowane na własną rękę wymagają nie tylko zadbania o ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji, lecz także własne bezpieczeństwo. W celu zapewnienia sobie dostępu do podstawowych świadczeń medycznych, przed wyjazdem warto zadbać o EKUZ w Chorwacji. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją uzyskać bezpłatnie, w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Na jej wyrobienie czeka się ok. 3 dni. EKUZ w Chorwacji upoważnia do korzystania ze służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Oznacza to, że darmowy jest transport karetką do szpitala, podstawowa i specjalistyczna opieka medyczna, dostęp do leków uwzględnionych na liście Chorwackiego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO), opieka dentystyczna i protetyczna oraz środki zaopatrzenia ortopedycznego. Należy jednak zapamiętać, że w Chorwacji zakres świadczeń gwarantowanych jest nieduży, wiele z usług jest płatnych. Polscy turyści posiadający kartę EKUZ muszą zapłacić jednak tzw. partycypację, która wynosi od 1% do 5%. To dlatego EKUZ w Chorwacji może być niewystarczający i zaleca się wykupienie polisy wakacyjnej.

Płatne ubezpieczenie zdrowotne - Chorwacja

Polisa turystyczna na urlop w Chorwacji nie jest droga. W wersji podstawowej kosztuje kilkadziesiąt złotych. Cena jest wyższa, kiedy ma uwzględnić np. choroby przewlekłe czy sporty ekstremalne. Plusem posiadania polisy turystycznej jest to, że przenosi na ubezpieczyciela obowiązek pokrycia wszystkich kosztów związanych z hospitalizacją w przypadku nagłej choroby lub wypadku, wizyty u lekarza, nawet tego przyjmującego w prywatnym gabinecie. Ubezpieczyciel zobowiązany jest też zorganizować taką wizytę czy hospitalizacje, pokryć koszty stomatologa, zorganizować transport medyczny do Polski (w razie konieczności). Ubezpieczenie wbudowane w polisę Assistance w razie nagłych problemów ze zdrowiem będzie bezcenne.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Urlop to czas, w którym powinniśmy skupić się przede wszystkim na wypoczynku. Na dłuższy wyjazd możemy pozwolić sobie zwykle raz w roku, szczęśliwcy kilka razy jeżdżą na krótkie, weekendowe wypady za granicę. Taka wycieczka to sporo załatwiania, które wymaga od nas pełnego skupienia i koncentracji. Nic dziwnego, że będąc już na miejscu, myślimy tylko o tym, by dobrze się bawić i solidnie wypocząć. Ale żeby tak się stało, trzeba się najpierw dobrze przygotować. Oprócz biletów na samolot,…

Kobieta siedząca w otwartym bagażniku

Przed wyjazdem samochodem za granice warto zorientować się, jaki zakres terytorialny ma wykupione przez nas ubezpieczenie komunikacyjne. Polska polisa OC ważna jest na terenie wszystkich państw UE oraz kilku spoza struktur wspólnoty. Jednakże warto dodatkowo zabezpieczyć się przed awaryjnymi sytuacjami, wykupując ubezpieczenie assistance i autocasco.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę