UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wybierasz się samochodem do Chorwacji? Zobacz, jakie ubezpieczenie kupić na taki wyjazd? Czy Chorwacja samochodem w 2024 to dobry pomysł?

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Dane organizacji turystycznych wskazują, że tylko w 2020 roku Chorwację odwiedziło 669 917 naszych rodaków. Większość z nich zdecydowała się na wyjazd autem. Wynika to z tego, że droga jest dobra, a odległość nieduża, szczególnie z południowych krańców Polski. Podróż autem do Chorwacji powinna być dobrze przygotowana. W czasie ponad 24-godzinnej drogi mogą bowiem przydarzyć się różne, nieprzewidziane sytuacje. Do takich może też dojść już w czasie przemieszczania się po tym kraju. Zobacz, co warto wiedzieć, jadąc do Chorwacji i jak się do tego przygotować.

widok na drogę i pasażerów z przodu z perspektywy tylniego siedzenia

TRASA POLSKA-CHORWACJA - ILE KM PRZEJEDZIESZ W DRODZE DO CHORWACJI?

Planując podróż autem do Chorwacji, w pierwszej kolejności zadajemy sobie dwa podstawowe pytania. Pierwsze to: ile jest kilometrów do Chorwacji z Polski? Trudno jednak podać jeden dystans, bowiem wszystko zależy, z jakiego miejsca się wyjeżdża i do jakiego chce się dotrzeć. Nie ma jednak wątpliwości, że najkrótszą trasę będą musieli pokonać mieszkańcy południowej Polski. Kraków, od popularnego letniego kurortu na północy kraju Rijeki, dzieli 915 km, co daje ok. 14 godzin jazdy. Krócej trzeba jechać natomiast do Makarskiej, Zadaru, Splitu – mimo że liczba kilometrów do pokonania jest większa. Na dłuższą trasę i podróż muszą się przygotować mieszkańcy Polski centralnej i północnej. W ich przypadku na wyjazd autem do Chorwacji trzeba przewidzieć ok. dobę, zwłaszcza jeśli turysta za swój cel podróży wybiera nie Zagrzeb w środku kraju, ale np. Dubrownik. Warto pamiętać, że w czasie tak długiej trasy, zawsze trzeba przewidzieć czas na przerwy i odpoczynek, co wydłuża dojazd.

SAMOCHODEM DO CHORWACJI, ILE KM SIĘ JEDZIE – NAJLEPSZA TRASA DO CHORWACJI

Jadąc z Polski do Chorwacji, można wybrać kilka różnych tras. Często Polacy decydują się na podróż przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Węgry. Najpopularniejsze trasy to Cieszyn-Brno-Wiedeń-Graz-Macejl oraz Cieszyn-Trenczyn-Bratysława-Szombathely- Murska Sobota-Ptuj-Macejl.

Ta pierwsza droga jest idealna dla osób wyjeżdżających z południowego zachodu i chcących zrobić sobie przystanek w stolicy Austrii. Druga trasa będzie dobra dla osób podróżujących z południowego wschodu i chcących poznać stolicę Węgier - Budapeszt. Obydwie to ok. 6 godzin jazdy. Jeśli chcesz dojechać do Chorwacji samochodem w tak krótkim czasie, wybierz jedną z tych tras.

WAKACJE W CHORWACJI SAMOCHODEM - KOSZTY DOJAZDU DO CHORWACJI

Drugim pytaniem zadawanym przez podróżujących autem do Chorwacji jest to o cenę podróży. Koszty wyjazdu zależą od tego, jakim samochodem się jedzie oraz jaka jest trasa. Liczy ona średnio około 1000 km. Statystyczne wyliczenia wskazują, że szacowany koszt zakupu benzyny na stacjach benzynowych w obie strony przy założeniu stawki 7 zł za 1 l paliwa i spalaniu na poziomie 8 l/100 km to około 1200 złotych. Jednak za granicą ceny mogą być nieco wyższe, nawet 10 zł za 1 l paliwa, co daje wyższy koszt. Należy jednak pamiętać, że wakacje w Chorwacji samochodem nie oznaczają wyłącznie kosztu paliwa. Do tego należy również doliczyć opłaty drogowe. Większość Polaków do Chorwacji jedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Za przejazd przez terytorium naszych południowych sąsiadów trzeba zapłacić 310 koron za winietę 10-dniową (około 75 zł) lub 440 koron (108 zł) za winietę 30-dniową. Winieta w Austrii na 10 dni to koszt 9,90 euro (63 złote), natomiast w Słowenii winieta na miesiąc kosztuje 32 euro (175 złotych) – oznacza to, że wracając po dłuższym urlopie, nie będzie trzeba wykupywać jej ponownie. Na uwadze trzeba mieć również to, że za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu płaci się również w samej Chorwacji. Cena zależy od odcinka trasy i kategorii pojazdu. Jeśli jedzie się autem osobowym, to za przejazd autostradą od granicy ze Słowenią do Zagrzebia, trzeba zapłacić 6,40 euro, a od Zagrzebia do zjazdu na Sukosan - 16,50 euro, zaś od Zagrzebia do zjazdu do Biograd na Moru: 17,60 euro. Szacuje się, że na dojazd do Chorwacji wydaje się ok. 300 złotych na winiety, pozostałe koszty zależą już od mobilności wakacjowiczów. Ceny przejazdu przez Czechy, Austrię i Słowenię niestety w ostatnich latach wzrosły.

Chociaż z pozoru koszty wyjazdu samochodem do Chorwacji wydają się duże, to dla cztero- czy pięcioosobowej rodziny nadal są niższe niż lot samolotem. Bilet lotniczy do Chorwacji to koszt ok. 500-900 złotych w dwie strony. Często dodatkowo trzeba zapłacić za bagaż, a także później ponieść koszty dojazdu do hotelu i np. wynajmu samochodu na miejscu lub poruszania się taksówkami czy środkami komunikacji publicznej. Wyjazd własnym autem zwalnia z tego typu kosztów i daje dużą swobodę podróżowania.

WYJAZD DO CHORWACJI - DOKUMENTY - WINIETA NA AUTOSTRADĘ I NIE TYLKO

Jadąc autem do Chorwacji, nie można zapominać o formalnościach. Z racji tego, że kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej (od lipca 2013 roku), obywatele Polski nie potrzebują wizy ani paszportu do przekroczenia granicy. Należy natomiast legitymować się ważnym dowodem osobistym - data jego ważności powinna wynosić co najmniej 3 miesiące po zakończonym pobycie. Stan dokumentu musi pozwalać na swobodną weryfikację tożsamości pasażera.

CHORWACJA AUTEM – O JAKICH DOKUMENTACH PAMIĘTAĆ? UBEZPIECZENIE OC NA TERENIE CHORWACJI

Jadąc autem do Chorwacji, nie trzeba wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy – honorowane jest to polskie. Oprócz tego dokumentu należy również zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz aktualne ubezpieczenie OC. Nie jest natomiast potrzebna Zielona Karta w Chorwacji. O nią należy się postarać, jeśli przy okazji chce się odwiedzić Czarnogórę lub Bośnię i Hercegowinę. Zielona Karta będzie poświadczać, że auto objęte jest ubezpieczeniem OC. Dokument można otrzymać od ubezpieczyciela samochodu.

UBEZPIECZENIE NA PODRÓŻ SAMOCHODEM DO CHORWACJI - CZY POLSKIE OC JEST RESPEKTOWANE?

Przygotowując samochód do wyjazdu, na pewno szukasz informacji, jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji jest potrzebne. Dobra wiadomość jest taka, że Chorwacja honoruje polskie ubezpieczenie OC. Wystarczy więc, że zabierzesz je ze sobą, a zapewni ono ochronę. Czy jednak wystarczającą?

Jazda pojazdem wiąże się z ryzykiem wypadku lub kolizji. Liczne zakręty w Chorwacji, wąskie, trudno przejezdne uliczki w średniowiecznych miastach, a także duży ruch i spora liczba podróżujących przyczyniają się do częstych stłuczek. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd powinno chronić przede wszystkim przed konsekwencjami tych ryzyk. To dlatego przed podróżą zaleca się uzupełnienie obowiązkowej polisy OC o dodatkową ochronę zarówno kierowcy, jak i samochodu. Dobrym wyborem będzie polisa z dodatkowym ubezpieczeniem szyb, opon, obejmujące pożar auta i kradzież. Spokojną głowę na wakacjach zapewni też gwarancja samochodu zastępczego w razie wypadku, awarii lub kradzieży oraz pakiet pozwalający na holowanie samochodu.

CHORWACJA - DODATKOWE UBEZPIECZENIE SAMOCHODU

Chorwacja jest krajem bezpiecznym i przyjaznym. Do kradzieży pojazdów dochodzi tu niezwykle rzadko, o wiele większe prawdopodobieństwo jest, że uszkodzi się samochód na trasie lub w czasie poruszania się po wąskich uliczkach. Ubezpieczenie do Chorwacji powinno więc obejmować pakiet AC. Ta dobrowolna polisa nie tylko gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży, lecz także, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu z własnej winy, np. w wyniku działania sił natury, aktów wandalizmu i innych działań osób trzecich (również nieznanych sprawców).

CHORWACJA A UBEZPIECZENIE ASSISTANCE – CZY WARTO W NIE INWESTOWAĆ?

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje samochodem, dobrze jest również zainwestować w pakiet Assistance. Jego ochrona obejmuje zarówno teren Polski, jak i całej Europy. Przede wszystkim dzięki niemu ma się zagwarantowane holowanie z Chorwacji w przypadku awarii pojazdu. Oprócz tego Assistance daje dostęp do takich usług jak: pomoc informacyjna, naprawa na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy, pomoc prawnika i tłumacza, organizacja noclegu po wypadku, opieka medyczna, organizacja transportu powrotnego do kraju, opieka nad niepełnoletnimi dziećmi.

Wybierając ubezpieczenie samochodu do Chorwacji, należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak zakres ochrony, limit holowania, zakres terytorialny, noclegi dla podróżnych, samochód zastępczy. W niektórych firmach ubezpieczeniowych właściciele pojazdów mogą wykupić krótkoterminową polisę assistance do Chorwacji na 7, 15 lub 30 dni. Idealnie spisze się ona w czasie wakacyjnego urlopu.

UBEZPIECZENIE CHORWACJA – NNW

NNW to ubezpieczenie, które można dokupić jako dodatkową polisę w ramach OC. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony kierowcy oraz osobom, które z nim podróżują. Jeśli w wyniku wypadku podróżujący odniosą obrażenia, mogą otrzymać wypłatę z NNW.

KARTA EKUZ – CHORWACJA

Wakacje organizowane na własną rękę wymagają zwrócenia uwagi nie tylko na ubezpieczenie samochodu, lecz zapewnienia sobie ochrony w razie różnych zdarzeń. W celu zagwarantowania sobie dostępu do podstawowych świadczeń medycznych, należy zabrać kartę EKUZ do Chorwacji. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją uzyskać bezpłatnie, w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Na jej wyrobienie czeka się ok. 3 dni. EKUZ w Chorwacji upoważnia do korzystania ze służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Oznacza to, że darmowy jest transport karetką do szpitala, podstawowa i specjalistyczna opieka medyczna, dostęp do leków uwzględnionych na liście Chorwackiego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO), opieka dentystyczna i protetyczna oraz środki zaopatrzenia ortopedycznego. Należy jednak zapamiętać, że w Chorwacji zakres świadczeń gwarantowanych jest nieduży, wiele z usług jest płatnych. Polscy turyści posiadający kartę EKUZ muszą zapłacić jednak tzw. partycypację, która wynosi od 1% do 5%. To dlatego EKUZ w Chorwacji może być niewystarczający i zaleca się wykupienie polisy wakacyjnej.

PŁATNE UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE - CHORWACJA

Polisa turystyczna na urlop w Chorwacji nie jest droga. W wersji podstawowej kosztuje kilkadziesiąt złotych. Cena jest wyższa, kiedy ma uwzględnić np. choroby przewlekłe czy sporty ekstremalne. Plusem posiadania polisy turystycznej jest to, że przenosi na ubezpieczyciela obowiązek pokrycia wszystkich kosztów związanych z hospitalizacją w przypadku nagłej choroby lub wypadku, wizyty u lekarza, nawet tego przyjmującego w prywatnym gabinecie. Ubezpieczyciel zobowiązany jest też zorganizować taką wizytę czy hospitalizacje, pokryć koszty stomatologa, zorganizować transport medyczny do Polski (w razie konieczności). Ubezpieczenie wbudowane w polisę Assistance w razie nagłych problemów ze zdrowiem będzie bezcenne.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do Chorwacji?

Polacy od lat znajdują się w czołówce narodowości przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Perła Adriatyku przyciąga gości znakomitym klimatem, wieloma atrakcjami turystycznymi i miejscami, które warto zobaczyć – na kontynencie i chorwackich wyspach. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w 2023 roku 60 proc. Polaków zamierzało wyjechać na wakacje, a wśród zagranicznych kierunków królowała Chorwacja, przed Grecją, Hiszpanią i Włochami. Sprawdź, czy na wakacje w tym kraju potrzebujesz prywatnego…

Czytaj dalej

Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd i jak się za to zabrać?

Urlop to czas, w którym powinniśmy skupić się przede wszystkim na wypoczynku. Na dłuższy wyjazd możemy pozwolić sobie zwykle raz w roku, szczęśliwcy kilka razy jeżdżą na krótkie, weekendowe wypady za granicę. Taka wycieczka to sporo załatwiania, które wymaga od nas pełnego skupienia i koncentracji. Nic dziwnego, że będąc już na miejscu, myślimy tylko o tym, by dobrze się bawić i solidnie wypocząć. Ale żeby tak się stało, trzeba się najpierw dobrze przygotować. Oprócz biletów na samolot,…

Czytaj dalej
Kobieta siedząca w otwartym bagażniku

Jak ubezpieczyć samochód przed wyjazdem za granicę?

Przed wyjazdem samochodem za granice warto zorientować się, jaki zakres terytorialny ma wykupione przez nas ubezpieczenie komunikacyjne. Polska polisa OC ważna jest na terenie wszystkich państw UE oraz kilku spoza struktur wspólnoty. Jednakże warto dodatkowo zabezpieczyć się przed awaryjnymi sytuacjami, wykupując ubezpieczenie assistance i autocasco.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę