UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Tuning samochodu a ubezpieczenie OC i AC

Jeżeli zdecydowałeś się na ulepszenie swojego auta, to powinieneś wiedzieć, że wszelkie zmiany trzeba zgłosić ubezpieczycielowi. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się niższego odszkodowania po wystąpieniu szkody. Tuning samochodu ma znaczenie zarówno w przypadku polisy OC, jak i AC. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z ubezpieczeniem i tuningowaniem samochodów.

samochód

Jakie są rodzaje tuningu samochodu?

Tuning definiuje się jako zabieg mający na celu zmianę seryjnych parametrów samochodu i dostosowanie go do indywidualnych gustów właściciela. Specjaliści wyróżniają trzy zasadnicze rodzaje tuningów samochodów - każdy z nich odnosi się do modyfikacji innych elementów pojazdu.

  • Tuning mechaniczny - to modyfikacje wykonane w obrębie silnika, podwozia, układu paliwowego lub napędowego. Jego celem jest zwiększenie mocy silnika lub poprawienie właściwości jezdnych auta. Modyfikacje mechaniczne najczęściej prowadzą do zmiany osiągów pojazdu, ale mogą też zwiększać bezpieczeństwo kierowcy, np. poprzez uzyskanie lepszej przyczepności.
  • Tuning elektroniczny - potocznie nazywany jest też chipowaniem auta. Polega na ingerencji w oprogramowanie pojazdu, odpowiedzialne za sterowanie silnikiem. Podobnie jak w przypadku modyfikacji mechanicznych, głównym celem tego rodzaju tuningu jest poprawienie parametrów technicznych pojazdu - mocy silnika czy uzyskanie wyższych prędkości.
  • Tuning optyczny - nazywany również tuningiem wizualnym. Dotyczy wszelkich zmian związanych z wyglądem pojazdu, które wyróżniają go na tle fabrycznych egzemplarzy. Dokonuje się ich poprzez montaż dodatkowych elementów na zewnątrz lub wewnątrz auta, np. spojlera, nowej maski, końcówek wydechu, folii przyciemniającej szyby czy nowej kierownicy. 

Koszty tuningu nierzadko przewyższają wartość pojazdu. Wszelkie zmiany powinny zostać zgłoszone ubezpieczycielowi, zwłaszcza tuning mechaniczny i elektroniczny, który wpływa na osiąganie większych prędkości przez samochód. Z kolei tuning optyczny musimy zgłosić jedynie w przypadku ubezpieczenia autocasco (AC), ponieważ z reguły nie wpływa on na bezpieczeństwo jazdy, a jedynie na wygląd zewnętrzny i wartość samochodu.

Jak tuning auta wpływa na ubezpieczenie OC?

Wysokość składki OC może wzrosnąć po tuningu samochodu. Wszystko zależy jednak od rodzaju dokonanych zmian w pojeździe. Jeżeli przeróbka dotyczy wyglądu auta - przyciemnienia szyb lub montażu alufelg, to dla ubezpieczyciela nie powinno mieć to większego znaczenia. Natomiast w przypadku modyfikacji, które doprowadziły do zwiększenia maksymalnej prędkości auta, towarzystwo ubezpieczeniowe może zdecydować się na podwyższenie ceny ubezpieczenia OC.

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie z OC, należy zbierać rachunki, faktury i paragony za wszelkie części, które kupiliśmy i zamontowaliśmy w samochodzie. Jeżeli nie posiadamy rachunków potwierdzających tuning auta, możemy skorzystać z usługi niezależnego rzeczoznawcy samochodowego, który za kilkaset złotych sporządzi wycenę. Ważniejsze jest jednak to, żeby informować ubezpieczyciela o wszelkich zmianach na bieżąco, zanim wydarzy się wypadek.

Jakie znaczenie ma tuning samochodu w AC?

Tuning samochodu to inwestycja, która podnosi wartość pojazdu. W związku z tym cena autocasco również rośnie. Dlatego wszelkie zmiany należy zgłaszać do ubezpieczyciela nawet w trakcie trwania umowy. W przeciwnym wypadku, przy wyliczaniu wysokości odszkodowania, zostanie uwzględniona wartość pojazdu sprzed tuningu. 

Jeżeli zależy nam na odszkodowaniu z tytułu AC pokrywającym zainwestowane środki, to wszelkie przeróbki wraz z fakturami powinniśmy na bieżąco zgłaszać swojemu ubezpieczycielowi. Trzeba się liczyć z tym, że nie każde z towarzystw dopuszcza taką możliwość i dodatkowe wyposażenie nie zawsze podlega ubezpieczeniu AC. Niektórzy ubezpieczyciele ograniczają też wartość i liczbę elementów wyposażenia dodatkowego, które mają zostać objęte polisą. To indywidualna kwestia, dlatego zawsze przed wykupieniem ubezpieczenia należy zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). 

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty z powodu tuningu auta?

Ważnym pytaniem, jakie należy sobie zadać przed podjęciem decyzji o tuningu samochodu, jest to, czy montaż nieseryjnych elementów zawieszenia lub mocniejszego silnika nie wpłynie na odmowę wypłacenia odszkodowania. 

Co prawda, tuning samochodu, polegający na poprawie osiągów, podnosi ryzyko kolizji, ale nie stanowi to podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania. Jeśli w trakcie trwania umowy ubezpieczenia dokonamy jakichkolwiek zmian, powinniśmy zgłosić to niezwłocznie ubezpieczycielowi. Zmiany, które wpływają na zwiększenie osiągów auta, takie jak wymiana silnika na mocniejszy, mogą spowodować podwyższenie składki, ze względu na większe ryzyko wypadku.

Jeżeli ubezpieczyciel zostanie odpowiednio wcześniej poinformowany o dokonanych zmianach, nie powinno być problemu z wypłatą odszkodowania. Pamiętaj, że w przypadku ubezpieczenia OC, musisz zgłosić tuning mechaniczny i elektroniczny. Jeżeli natomiast kupujesz polisę AC, to do towarzystwa ubezpieczeniowego musisz zgłosić każdy rodzaj tuningu. Wszelkie przeróbki należy też zgłaszać w trakcie trwania umowy ubezpieczenia, a nie tylko podczas jej zawierania. Pracownik firmy ubezpieczeniowej oceni istotność modyfikacji i jeżeli uzna, że tuning samochodu ma wpływ na wysokość składki OC lub AC, to dokona odpowiedniej rekalkulacji, a następnie poinformuje nas, ile powinniśmy dopłacić.

Tuning samochodu a bezpieczeństwo na drodze

Istotne jest przede wszystkim to, żeby samochód po tuningu spełniał warunki przepisów ruchu drogowego. Zmiany nie mogą zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Zabronione są na przykład przyciemniane szyby boczne, które przepuszczają mniej niż 70% światła. Niedopuszczalna jest również taka zmiana, że opony i felgi wystają poza obrys pojazdu. Szczegółowe warunki techniczne, jakie musi spełniać każde auto uczestniczące w ruchu drogowym, zostały zawarte w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym. 

Tuning samochodów w Polsce nie jest zabroniony, pod warunkiem że montowane części są dopuszczone do użytku na drogach publicznych, czyli posiadają odpowiednią homologację. Dlatego wszelkich modyfikacji należy dokonywać wyłącznie w profesjonalnych warsztatach, które zadbają o homologację. Tuning powinien zostać również odpowiednio udokumentowany, aby w razie poniesionych szkód, możliwe było przedstawienie dowodów, że wszelkie zmiany zostały wykonane zgodnie z przepisami. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu? Kalkulator pomoże

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu obejmuje nie tylko polisę OC i AC, ale również ubezpieczenie NNW i Assistance. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup takiego pakietu, oferuje atrakcyjne promocje. Warto wybrać najbardziej opłacalną ofertę, korzystając z kalkulatorów online.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę