UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Trójkąt ostrzegawczy – kiedy i w jakiej odległości należy go ustawić?

Prawidłowe ustawienie trójkąta ostrzegawczego ma duże znaczenie z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa na drodze – zarówno dla kierowcy uszkodzonego pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Właśnie dlatego warto wiedzieć, ile metrów od auta należy umieścić trójkąt samochodowy oraz jakie przepisy w tym zakresie obowiązują w terenie zabudowanym, a jakie na drogach ekspresowych.

trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt bezpieczeństwa – w jakich sytuacjach należy go stosować?

By powiadomić innych kierowców, że pojazd uległ awarii, należy włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Kodeks drogowy wskazuje wprost, że za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat w wysokości nawet 150 zł oraz 1 pkt karny. W trójkąt do samochodu warto wyposażyć się także z innego powodu. Za jego brak podczas kontroli drogowej policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem w wysokości nawet 500 zł.

Artykuł 50 kodeksu drogowego wskazuje także na sytuacje, kiedy należy umieścić za pojazdem trójkąt ostrzegawczy. Droga ekspresowa czy autostrada to trasy szybkiego ruchu, dlatego w ich przypadku wystawienie trójkąta bezpieczeństwa jest obowiązkowe w każdej sytuacji – niezależnie od tego, czy uszkodzony pojazd znajduje się na jezdni czy na poboczu.

Jak stosować trójkąt ostrzegawczy w terenie zabudowanym i niezabudowanym? W pierwszym przypadku należy korzystać z niego wówczas, gdy pojazd znajduje się na jezdni, szczególnie zaś w miejscu, w którym zatrzymywanie się jest zabronione. Z kolei poza obszarem zabudowanym trójkąt bezpieczeństwa należy ustawić obowiązkowo, gdy samochód znajduje się na jezdni. Jeśli został zaparkowany na poboczu, trójkąta ostrzegawczego należy użyć wtedy, gdy auto nie jest widoczne dla innych kierowców z dostatecznej odległości.

Warto pamiętać, że przepisy kodeksu drogowego wskazują na pewne podstawowe zasady, ale dla własnego bezpieczeństwa trójkąt ostrzegawczy warto wystawić zawsze, gdy dojdzie do awarii pojazdu. Ustawienie trójkąta w sytuacji, kiedy nie jest to wymagane przepisami prawa, nie naraża kierowcy na odpowiedzialność karną.

Trójkąt ostrzegawczy – odległości

Nie bez znaczenia jest też to, gdzie umieszczony zostanie trójkąt ostrzegawczy. Odległość, w jakiej powinien znajdować się od pojazdu, zależy od rodzaju drogi, po której poruszał się uszkodzony pojazd. Jeśli do awarii doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej, trójkąt samochodowy należy umieścić w odległości 100 m od auta.  

Jeżeli pojazd zepsuje się na terenie niezabudowanym, także należy ustawić trójkąt ostrzegawczy. Ile metrów od samochodu powinien się znajdować? Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego należy umieścić go w odległości od 30 do 50 m od uszkodzonego auta. Wielu kierowców zastanawia się też, czy należy stosować trójkąt ostrzegawczy w terenie zabudowanym. Zdecydowanie tak, chociaż w tym przypadku nie podaje się konkretnych odległości. Najlepiej ustawić go tuż za pojazdem, ale wysokość, na jakiej znajdzie się trójkąt drogowy, nie powinna być większa niż 1 metr.

Trójkąt ostrzegawczy – gdzie kupić?

W przypadku nowych pojazdów trójkąt ostrzegawczy stanowi najczęściej podstawowe wyposażenie. Jeśli jednak go nie posiadasz, możesz dokonać zakupu na stacji benzynowej lub w sklepie motoryzacyjnym. Trójkąt drogowy bez problemu znajdziesz też w Internecie. Jego cena nie jest wysoka i wynosi ok. 20 zł. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, czy posiada odpowiednią homologację, dotyczącą wielkości i powierzchni odblaskowej. By trójkąt ostrzegawczy nie zajmował dużo miejsca w samochodzie, warto zdecydować się na model składany. Dzięki temu z łatwością umieścisz go nawet pod siedzeniem kierowcy.

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy pojazd ulegnie awarii na drodze?

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego to tylko jeden z obowiązków kierowcy, jakich należy dopełnić, gdy pojazd uległ awarii. Niezwykle ważne jest również włączenie świateł awaryjnych. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, należy włączyć światła pozycyjne. Dzięki nim miejsce, w którym znajduje się uszkodzony pojazd, będzie bardziej widoczne dla innych kierowców.

Postój na jezdni czy pasie awaryjnym na drogach szybkiego ruchu wiąże się z dużym ryzykiem. Z tego względu warto skorzystać z aplikacji służących do nawigacji i włączyć powiadomienie o utrudnieniach na drodze. Ikona wypadku być może skłoni innych uczestników ruchu drogowego do zachowania większej ostrożności i zredukowania prędkości.

Bardzo ważne jest również, by uszkodzony pojazd został jak najszybciej usunięty z drogi. Jeśli posiadasz ubezpieczenie assistance, wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem i poinformujesz o wypadku. W ramach polisy tego rodzaju możesz liczyć zarówno na naprawę pojazdu na miejscu, jak i jego holowanie do najbliższego warsztatu. Jeżeli nie masz takiego ubezpieczenia, wezwij pomoc drogową. W przypadku dróg gminnych, powiatowych czy wojewódzkich, a także ekspresowych dopuszcza się holowanie uszkodzonego auta przez inny pojazd. Nieco inne przepisy obowiązują na autostradzie, gdzie holowaniem mogą zajmować się tylko firmy świadczące usługi z zakresu pomocy drogowej.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
holowanie samochodu za pomocą linki holowniczej

Holowanie samochodu – jak poprawnie holować auto? Zasady holowania pojazdu

Sytuacja, w której samochód odmówił posłuszeństwa, z pewnością nie jest przyjemna ani przewidywalna, ale może zdarzyć się każdemu kierowcy. Dlatego osoby posiadające prawo jazdy powinny wiedzieć, jak zachować się podczas holowania auta, aby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego i bez problemu przetransportować pojazd pod dom lub do warsztatu mechanicznego. Tak więc, jakie są podstawowe zasady holowania samochodu?

Czytaj dalej
trójkąt ostrzegawczy zepsute auto w tle

Awaria samochodu na drodze – jakie ubezpieczenie może nam się przydać?

Problem z działaniem auta, kiedy jesteśmy w drodze, może utrudnić wycieczkę, uniemożliwić dotarcie na ważne spotkanie i spowodować inne komplikacje. Jeśli jednak będziemy mieć na uwadze ryzyko awarii samochodu i zakupimy odpowiednie ubezpieczenie, to uporanie się z tego typu utrudnieniami stanie się dużo łatwiejsze. Jaka polisa sprawdzi się w takim przypadku?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę