UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak wyrobić kartę kierowcy – do czego jest potrzebna?

Żeby móc prowadzić pojazd, taki jak np. samochód, należy posiadać uprawnienia, czyli prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Nie w każdym przypadku wystarczy to jednak do tego, żeby móc kierować danym autem. Kierowcy, którzy jeżdżą autami wyposażonymi w tachograf, muszą również posiadać dokument o nazwie karta kierowcy. Do czego on służy?

ciężarówka

Karta kierowcy – co to jest?

Do wprowadzania obowiązku posiadania karty kierowcy nie doszło z inicjatywy Polski. Ta kwestia jest regulowana rozporządzeniem Parlamentu i Rady (UE) nr 165/2014. Jak z niego wynika, taki dokument należy wydać każdemu, kto prowadzi pojazd wyposażony w tachograf cyfrowy. Co to za urządzenie? Otóż rejestruje ono chwilową prędkość pojazdu, przebyty dystans i aktywność prowadzącego samochód. Karta kierowcy wydawana jest na 5 lat i ma dawać możliwość lepszego kontrolowania prowadzących auta ciężarowe. Tachograf instalowany jest we wszystkich pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony w odniesieniu do przewozu pojazdów oraz przewozu osób w liczbie większej niż 9.

Dane z tachografów podlegają kontroli i żeby nie zakończyła się ona dla nas problemami, powinniśmy mieć świadomość obowiązujących przepisów. Przede wszystkim dziennie nie można prowadzić pojazdów wyposażonych w to rozwiązanie przez dłużej niż 9 godzin. Możliwe jest wydłużenie tego czasu o godzinę, ale tylko maksymalnie 2 razy na 7 dni. Podstawą do nałożenia kary jest przekroczenie czasu prowadzenia pojazdu nawet o kilka minut, dlatego jest to kwestia, którą kierowca powinien stale mieć na uwadze.

Karta kierowcy – jak wyrobić?

W Polsce wydawaniem kart kierowcy zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW) w Warszawie. Jak uzyskać taki dokument? Wyrobienie karty kierowcy nie powinno przysporzyć nikomu wielu trudności. Najpierw należy złożyć odpowiedni wniosek, którego wzór można znaleźć w sieci lub skorzystać z druku uzyskanego w urzędzie. Nie ma obowiązku jego składania stacjonarnie – jak najbardziej można to zrobić elektronicznie. Poza wypełnieniem wniosku o wydanie karty kierowcy należy również pamiętać o dodaniu obowiązkowych załączników, do których należą:

  • Zdjęcie na białym tle pokazujące lewy półprofil lub twarz w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów.
  • Skan prawa jazdy – w przypadku gdy dokument wydano w innym kraju niż Polska.
  • Skan tłumaczenia prawa jazdy i świadectwa kierowcy – jeśli dokument wydano poza UE i AETR (Accord Européen sur les Transports Routiers).
  • Skan karty kierowcy – jeśli wydano ją w innym kraju niż Polska.

Opłata za wydanie karty kierowcy wynosi 172,20 zł. Należy jej dokonać na konto bankowe 04 1160 2202 0000 0000 6945 5545. Natomiast komplet dokumentów, z dopiskiem na kopercie: „STC”, powinien trafić na adres:

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

02–871 Warszawa

ul. Karczunkowska 30

To, czy nasza karta kierowcy jest już gotowa, można sprawdzić online. Wnioski składane przez internet realizowane są w 7 dni roboczych, a papierowe w 30 dni.

Kara za jazdę bez karty kierowcy

Jazda bez karty kierowcy wiąże się z ryzykiem nałożenia wysokiej kary zarówno na kierowcę, jak i na właściciela danej firmy i osobę zarządzającą transportem. Jeśli prowadzący pojazd nie zarejestrował swojej aktywności, przebytej drogi i prędkości pojazdu, grozi mu 2 000 zł kary. Tyle samo zapłaci on za używanie cudzej karty kierowcy. Jeśli prowadzący pojazd nie posiada ważnej karty, na osobę zarządzającą transportem może być nałożona kara w wysokości 500 zł, a na właściciela firmy – 2 000 zł.

Kontrolą przestrzegania przepisów w tym zakresie zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego. Podlega jej okres maksymalnie 28 dni wstecz. Warto pamiętać o tym, że karta kierowcy obowiązuje przez 5 lat, ale nie dłużej niż wynosi okres ważności prawa jazdy prowadzącego pojazd. Następnie można wnioskować o przedłużenie czasu ważności – nie trzeba wyrabiać nowej karty.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Badania kierowców zawodowych – jakie należy wykonać?

Kierowca zawodowy to bardzo odpowiedzialna i stresująca praca. Taka osoba musi dbać o bezpieczeństwo przewożonych osób i ładunku, powierzonego pojazdu oraz przestrzegać rozkładu jazdy. Dlatego badania kierowców zawodowych obejmują ocenę kondycji fizycznej i psychotesty.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę