UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Odszkodowanie komunikacyjne – czym jest, jak je uzyskać?

Wypadki komunikacyjne to niebezpieczne i niestety częste zdarzenia, które mogą prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, czasowej niezdolności do pracy, a także generować ogromne koszty leczenia. Osoby poszkodowane w wypadku drogowym mają prawo ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu (z OC sprawcy). Jak otrzymać odszkodowanie komunikacyjne? Co warto wiedzieć o likwidacji szkód komunikacyjnych i jakie kroki podjąć bezpośrednio po zdarzeniu?

wypadek

Co to jest odszkodowanie komunikacyjne i wypadek komunikacyjny?

Wypadki to nagłe, nieprzyjemne, wręcz traumatyczne zdarzenia, które tak naprawdę mogą spotkać każdego z nas. Co roku na polskich drogach ginie lub zostaje rannych wiele osób. Jak wynika z danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – w 2019 roku doszło do ponad 30 000 wypadków drogowych, w których rannych zostało ponad 35 000 osób. Zanim wyjaśnimy, czym jest odszkodowanie komunikacyjne, należy przypomnieć, co to jest wypadek komunikacyjny. To zdarzenie, w związku z którym w jakikolwiek sposób ucierpiał człowiek, czyli doszło do tzw. szkody osobowej, tj. utraty zdrowia, uszkodzenia ciała, cierpienia fizycznego i psychicznego, śmierci, utraconych korzyści (np. udziału w zawodach sportowych, wykonywania obowiązków zawodowych, które wiązały się z premią lub awansem). Poszkodowany w wypadku drogowym może być nie tylko kierowca samochodu czy pasażer, lecz także pieszy, rowerzysta lub motocyklista.

Każda ofiara poszkodowana w wypadku komunikacyjnym (oczywiście poza sprawcą zdarzenia), która doznała uszczerbku na zdrowiu, musi ponieść koszty leczenia (np. związane z rehabilitacją, dojazdami do placówek medycznych, zakupem leków, opatrunków, sprzętu medycznego). Jeżeli utraciła dochody z uwagi na tymczasową niezdolność do pracy – może otrzymać odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy. Jeśli poszkodowany na skutek wypadku drogowego stał się inwalidą, w ramach odszkodowania komunikacyjnego może mieć pokryte koszty przystosowania do wykonywania innej profesji, a nawet rentę w związku z obniżonym wynagrodzeniem czy też z tytułu zwiększonych potrzeb. Co więcej, poszkodowanemu może też przysługiwać zwrot kosztów pogrzebu, jeśli w wypadku śmierć poniósł członek jego rodziny. 

Warto podkreślić, że rekompensata finansowa odnosi się jedynie do faktycznie poniesionych przez poszkodowanego w wypadku drogowym kosztów, co ubezpieczony musi szczegółowo wykazać w postępowaniu likwidacyjnym. Co więcej, odszkodowanie komunikacyjne można otrzymać również w sytuacji, gdy sprawca wypadku komunikacyjnego zbiegnie z miejsca zdarzenia. Szkoda osobowa jest pokrywana z polisy OC sprawcy, która, jak wiadomo, jest obowiązkowa dla każdego samochodu.

Jak otrzymać odszkodowanie komunikacyjne?

Wypłacanie tego typu odszkodowań wiąże się z pewnymi procedurami, a żeby móc ubiegać się o takie świadczenie, należy spełnić pewne warunki. Chcąc uzyskać odszkodowanie komunikacyjne, poszkodowany musi wypełnić formularz zgłoszenia szkody komunikacyjnej (zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, aby ubiegać się o tzw. odszkodowanie z OC sprawcy wypadku). Wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie szkody, jednak zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 819 § 1) poszkodowany ma na to 3 lata, a w przypadku szkody, która jest skutkiem przestępstwa – aż 20 lat. Ofiara musi też otrzymać od sprawcy oświadczenie, w którym przyznaje się do winy. Jeśli sprawca się nie przyzna, winnego ustala wezwana na miejsce zdarzenia policja (podstawę wypłaty odszkodowania stanowi protokół z oględzin miejsca zdarzenia). Należy zaznaczyć, że poszkodowany (w chwili wypadku) nie może być pod wpływem alkoholu ani żadnych środków odurzających. 

Podsumowując, odszkodowanie komunikacyjne pozwala w pewnym stopniu zrekompensować poszkodowanemu cierpienie, którego doświadczył, i pokryć koszty leków, terapii leczniczej, rehabilitacji, tym samym ułatwiając powrót do zdrowia.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
para w samochodzie

Ubezpieczenie NNW - jak działa i od czego chroni?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych (NNW) jest formą ubezpieczenia, obejmującą ochronę życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wypłacane jest ono w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie NNW obejmuje szkody poniesione w wyniku wypadku drogowego oraz w innych sytuacjach komunikacyjnych.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę