UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Mandat za rozmowę przez telefon – ile może wynieść?

Rozmowa przez telefon podczas jazdy bez korzystania z zestawu głośnomówiącego lub wysyłanie smsów przez kierowcę - rozprasza jego uwagę i stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Prawo o ruchu drogowym zakazuje trzymania telefonu podczas jazdy. Ile może wynieść mandat za rozmowę przez telefon komórkowy przy jednoczesnym prowadzeniu samochodu?

kobieta za kierownicą rozmawia przez telefon

Dlaczego korzystanie z telefonu podczas jazdy to zły pomysł?

Według szacunków, używanie telefonu komórkowego to przyczyna co czwartego wypadku drogowego w Polsce. Nie są to optymistyczne informacje. Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest nieodpowiedzialne, niebezpieczne i niezgodne z polskim prawem. Czynność ta zaburza percepcję kierowcy, uniemożliwia prawidłowe trzymanie kierownicy i opóźnia czas reakcji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Właśnie dlatego za korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem kierowcę czekają przykre konsekwencje finansowe i prawne. Warto mieć świadomość, że korzystanie ze smartfona podczas jazdy nie musi być zauważone osobiście przez policję - tego typu zachowanie może być zarejestrowane za pomocą monitoringu, fotoradaru. Ile wynosi mandat za rozmowę przez telefon w Polsce oraz innych krajach? Ile punktów karnych może dostać kierowca? 

Rozmowa przez telefon - mandat dla kierowcy

Jeśli kierujący pojazdem korzysta z telefonu komórkowego i nie używa zestawu głośnomówiącego (art. 45 ust. 2 pkt. 1), łamie prawo i musi liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu w wysokości 200 złotych. To nie koniec problemów. Poza karą pieniężną, kierowca otrzyma 5 punktów karnych. Jakie kary grożą polskim kierowcom za użytkowanie telefonu komórkowego podczas jazdy autem poza granicami naszego kraju? Przykładowo, mandat za rozmowę przez telefon bez zestawu głośnomówiącego w Holandii wynosi do 420 euro (to najwyższa kara grzywny za tego typu wykroczenie w Europie). Również i niemieckie prawo karze surowo nieprzepisowych kierowców. Za używanie smartfona grozi mandat w wysokości 100 euro. Jeśli kierowca stworzy również zagrożenie w ruchu drogowym, kara pieniężna może wynieść nawet 200 euro. Natomiast w Hiszpanii za to wykroczenie możemy otrzymać mandat do 200 euro i 6 punktów karnych. Z kolei nie stosując się do przepisów prawa we Francji, możemy nie tylko otrzymać mandat za rozmowę przez telefon (135 euro), lecz także stracić prawo jazdy.

Rozmawianie przez telefon podczas jazdy samochodem a ubezpieczenie OC 

Jeśli kierujący spowoduje wypadek lub kolizję drogową podczas korzystania z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego, to powstałe szkody zostaną pokryte z jego ubezpieczenia OC, a ofiara zdarzenia otrzyma odszkodowanie. Jednak jeśli to my będziemy poszkodowani w wypadku i okaże się, że korzystaliśmy w czasie zdarzenia z telefonu bez zestawu głośnomówiącego, nie mamy co liczyć na 100% rekompensaty z OC sprawcy (kwota zostanie pomniejszona w zależności od tego, w jakim stopniu rozmowa przez telefon komórkowy wpłynęła na przebieg wypadku czy kolizji).

Pamiętajmy, że korzystanie z telefonu podczas jazdy prowadzi do zaburzenia procesów myślowych i opóźnia czas reakcji kierującego. Wystarczy kilka sekund, aby doszło do groźnej kolizji lub wypadku. Rozmowa przez telefon w czasie kierowania pojazdem może też wpłynąć negatywnie na wysokość odszkodowania wypłaconego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dlatego, jeśli charakter naszej pracy wymaga ciągłego bycia „pod telefonem” lub nie potrafimy przestać korzystać z tego urządzenia nawet na chwilę - zainwestujmy w dobrej jakości zestaw głośnomówiący (warto wybrać taki, który umożliwia bezdotykowe odbieranie rozmów za pomocą komend głosowych). W ten sposób zadbamy o swoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
sygnalizacja świetlna

Przejazd na czerwonym świetle – jakie mogą być konsekwencje?

Zadaniem sygnalizatorów świetlnych, znajdujących się przy drogach publicznych, jest przede wszystkim uregulowanie ruchu oraz zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Mimo to niektórzy decydują się wjechać na skrzyżowanie, gdy pali się żółte lub czerwone światło. Jakie konsekwencje grożą za przejazd na czerwonym? Co zrobić, gdy zatrzymanie pojazdu przed sygnalizatorem nie jest możliwe?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę