Wymiana przedniej szyby – jaka polisa pokryje koszty naprawy?

Uszkodzenie szyby czołowej często wymaga wymiany na nową. Jest konieczne szczególnie w sytuacji, gdy ślad po uderzeniu zaczyna pękać, co wpływa negatywnie na widoczność i bezpieczeństwo kierowcy oraz innych osób znajdujących się w samochodzie. Wielu właścicieli pojazdów osobowych zastanawia się, jak wymienić przednią szybę? Ile kosztuje usługa wstawiania szyb samochodowych?

 

przednia szyba

Jak wymienić przednią szybę samochodową?

Głębokie rysy, pęknięcie lub całkowite wybicie szyby czołowej wymagają zastąpienia jej nowym elementem. Jak przebiega proces profesjonalnej wymiany przedniej szyby w aucie? 

Najpierw sp ecjalista usuwa uszczelki, klipsy, wycieraczki samochodowe oraz inne części, zgodnie z instrukcją producenta samochodu. Następnie wycina przednią szybę specjalnym nożem lub drutem tnącym, zdejmując ją za pomocą profesjonalnych przyssawek. Kolejny krok to usunięcie warstwy starego kleju, oczyszczenie elementów nadwozia przeznaczonych do nałożenia nowego kleju i umycie ramki szyby. W przypadku ognisk korozji, fachowiec usuwa je z powierzchni karoserii i dokładnie czyści. Później aplikuje preparat przygotowujący karoserię do montażu szyby i nakłada odpowiednio dobrany klej za pomocą elektrycznego pistoletu. Zaraz po nałożeniu kleju dopasowuje nową szybę do karoserii dzięki specjalnym przyssawkom i zabezpiecza całość taśmami, aż do chwili wyschnięcia kleju.

Wymianę przedniej szyby należy powierzyć doświadczonemu fachowcowi, gdyż to dosyć skomplikowany proces, z którym nie poradzi sobie amator. Jakie są możliwe konsekwencje złej wymiany szyby przedniej? Nieprawidłowo zamontowana uszczelka może powodować świszczenie podczas jazdy samochodem, a tego typu hałas jest męczący zarówno dla kierowcy, jak i współpasażerów. Z kolei zbyt mała ilość kleju, rozprowadzonego na obwodzie nowej szyby, może nie wypełnić do końca przestrzeni między taflą a nadwoziem i przyczyniać się do przecieków, które powodują rdzewienie karoserii. Część kierowców nie zdaje sobie sprawy, że szyba ma wpływ na trwałość konstrukcji auta oraz prawidłowe działanie poduszek powietrznych. Błędy montażowe mogą sprawić, że w razie wypadku drogowego poduszka powietrzna wyrwie szybę z nadwozia.

Ile kosztuje wymiana przedniej szyby?

Ceny wymiany przedniej szyby różnią się w zależności od serwisu oraz modelu samochodu. W przypadku starszych pojazdów będzie to 100–300 złotych. Natomiast właściciele nowszych aut lub zabytkowych modeli muszą liczyć się z większym wydatkiem – tutaj montaż nowej szyby samochodowej może kosztować nawet kilka razy więcej. Ze względów bezpieczeństwa, eksperci nie zalecają montażu używanych szyb czołowych.

Wymiana szyby przedniej a ubezpieczenie 

Mimo że wymiany przedniej szyby można dokonać w ramach autocasco, zwykle likwidacja skutkuje utratą części zniżek, dlatego lepszym rozwiązaniem jest wykupienie osobnego ubezpieczenia szyb. Dzięki temu nie musimy obawiać się zwyżki kolejnej polisy AC. Ubezpieczenie szyb zapewnia pokrycie kosztów i szybką wymianę uszkodzonej szyby samochodowej (w ciągu 2 dni od daty zgłoszenia szkody) lub jej naprawę do 3000 złotych.  Wysokość rocznej składki zaczyna się już od 81 złotych. To dobrowolne ubezpieczenie jest korzystne zwłaszcza dla osób, których pojazd nie jest objęty ochroną w ramach ubezpieczenia AC. Zaletą tego rozwiązania jest też bezgotówkowe rozliczenie szkody oraz minimum formalności, jakie musi dopełnić ubezpieczony.

Podsumowując, pamiętajmy, że odpowiednio zamontowana szyba samochodowa wpływa na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu. Warto systematycznie sprawdzać stan szyb w samochodzie – szczególnie części czołowej, która jest narażona na działanie wiatru, deszczu, uderzenia kamyków i piasku podczas jazdy. Im bardziej wyeksploatowana szyba przednia, tym gorsza widoczność. Należy dodać, że jazda autem z uszkodzoną szybą to ryzyko otrzymania mandatu w wysokości do 500 zł oraz zatrzymania dowodu rejestracyjnego. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę