UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wymiana przedniej szyby – jaka polisa pokryje koszty naprawy? Jak wygląda wymiana szyby z ubezpieczenia AC?

Uszkodzenie szyby czołowej często wymaga wymiany na nową. Jest konieczne szczególnie w sytuacji, gdy ślad po uderzeniu zaczyna pękać, co wpływa negatywnie na widoczność i bezpieczeństwo kierowcy oraz innych osób znajdujących się w samochodzie. Jak wymienić przednią szybę? Ile kosztuje usługa wstawiania szyb samochodowych?

 

przednia szyba

JAK WYMIENIĆ PRZEDNIĄ SZYBĘ SAMOCHODOWĄ?

Głębokie rysy, pęknięcie lub całkowite wybicie szyby czołowej wymagają zastąpienia jej nowym elementem. Jak przebiega proces profesjonalnej wymiany przedniej szyby w aucie? 

Najpierw specjalista usuwa uszczelki, klipsy, wycieraczki samochodowe oraz inne części, zgodnie z instrukcją producenta samochodu. Następnie wycina przednią szybę specjalnym nożem lub drutem tnącym, zdejmując ją za pomocą profesjonalnych przyssawek. Kolejny krok to usunięcie warstwy starego kleju, oczyszczenie elementów nadwozia przeznaczonych do nałożenia nowego kleju i umycie ramki szyby. W przypadku ognisk korozji fachowiec usuwa je z powierzchni karoserii i dokładnie czyści. Później aplikuje preparat przygotowujący karoserię do montażu szyby i nakłada odpowiednio dobrany klej za pomocą elektrycznego pistoletu. Zaraz po nałożeniu kleju dopasowuje nową szybę do karoserii dzięki specjalnym przyssawkom i zabezpiecza całość taśmami, aż do chwili wyschnięcia.

Wymianę przedniej szyby należy powierzyć doświadczonemu fachowcowi, gdyż to dosyć skomplikowany proces, z którym nie poradzi sobie amator. Jakie są możliwe konsekwencje złej wymiany szyby przedniej? Nieprawidłowo zamontowana uszczelka może powodować świszczenie podczas jazdy samochodem, a tego typu hałas jest męczący zarówno dla kierowcy, jak i współpasażerów. Z kolei zbyt mała ilość kleju, rozprowadzonego na obwodzie nowej szyby, może nie wypełnić do końca przestrzeni między taflą a nadwoziem i przyczyniać się do przecieków, które powodują rdzewienie karoserii. Część kierowców nie zdaje sobie sprawy, że szyba ma wpływ na trwałość konstrukcji auta oraz prawidłowe działanie poduszek powietrznych. Błędy montażowe mogą sprawić, że w razie wypadku drogowego poduszka powietrzna wyrwie szybę z nadwozia.

ILE KOSZTUJE WYMIANA PRZEDNIEJ SZYBY W AUCIE?

Ceny wymiany przedniej szyby różnią się w zależności od serwisu oraz modelu samochodu. W przypadku starszych pojazdów będzie to 100–400 złotych. Natomiast właściciele nowszych aut lub zabytkowych modeli muszą liczyć się z większym wydatkiem – tutaj montaż nowej szyby samochodowej może kosztować nawet kilka razy więcej. Ze względów bezpieczeństwa, eksperci nie zalecają montażu używanych szyb czołowych.

WYMIANA SZYBY PRZEDNIEJ A UBEZPIECZENIE OC, AC I UBEZPIECZENIE SZYB

Mimo że wymiany przedniej szyby można dokonać w ramach autocasco, to warto również pamiętać o ciekawej alternatywie dla pełnego AC tj. ubezpieczeniu szyb. Dzięki temu nie musimy obawiać się wyższej ceny za kolejne AC ze względu na szkodę usuwaną z polisy. Ubezpieczenie szyb zapewnia pokrycie kosztów (suma ubezpieczenia wynosi 4 tys. brutto) i szybką wymianę uszkodzonej szyby samochodowej przez UNIQA (w ciągu 2 dni od daty zgłoszenia szkody) lub jej naprawę. To dobrowolne ubezpieczenie jest korzystne m.in. dla osób, których pojazd nie jest objęty ochroną w ramach ubezpieczenia AC. Zaletą tego rozwiązania jest też bezgotówkowe rozliczenie szkody oraz minimum formalności, jakie musi dopełnić ubezpieczony. 

Podsumowując, pamiętajmy, że odpowiednio zamontowana szyba samochodowa wpływa na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu. Warto systematycznie sprawdzać stan tego elementu – szczególnie części czołowej, która jest narażona na działanie wiatru, deszczu, uderzenia kamyków i piasku podczas jazdy. Im bardziej wyeksploatowana szyba przednia, tym gorsza widoczność. Należy dodać, że jazda autem z uszkodzoną szybą to ryzyko otrzymania mandatu w wysokości do 500 zł oraz zatrzymania dowodu rejestracyjnego.  Dlatego lepiej zadbać o wymianę szyby na nową. Jeśli jest pęknięta lub uszczerbek jest niewielki, można sprawdzić, czy zdecydować się na naprawę lub wymianę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Przyciemnianie szyb - koszty, korzyści, przepisy i wpływ na ubezpieczenie

Przyciemnianie szyb może nieść wiele korzyści - zarówno w codziennym użytkowaniu auta rodzinnego, jak i w przypadku wyjątkowych sytuacji, do których wykorzystywany jest samochód służbowy. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu chcesz przyciemnić szyby, warto wiedzieć, czy to zgodne z prawem, jaki jest tego koszt, techniczne szczegóły, a także wpływ na wybór odpowiedniej polisy.

Czytaj dalej
mechanik poleruje szybę

Porysowana szyba w aucie – polerowanie czy wymiana?

Porysowana szyba w aucie obniża komfort jazdy i nie prezentuje się dobrze. Może wynikać z wieloletniej eksploatacji, zbyt intensywnego skrobania oszronionej szyby zimą lub być skutkiem uderzeń drobnych kamieni i piasku, np. podczas jazdy autostradą. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co zrobić z porysowaną szybą w samochodzie – polerować czy wymienić na nową? Jak niewielkim kosztem pozbyć się rys na szybie?

Czytaj dalej
Pęknięta przednia szyba auta

Pęknięta szyba w samochodzie a ubezpieczenie – co robić? Czy grozi mandat za jazdę z pękniętą szybą w aucie?

Szkoda szybowa należy do jednej z najczęściej zgłaszanych do ubezpieczycieli. Wystarczy niewielki kamyk, który uderzy w przednią szybę pojazdu w czasie jazdy, żeby pojawił się na niej mniejszy lub większy odprysk. Czy taka usterka oznacza konieczność wymiany tej części auta? Czy jej koszty może pokryć ubezpieczyciel?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę