UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Promocje
UNIQA TFI

Promocje i oferty specjalne dla klientów, którzy inwestują z UNIQA TFI

Emerytura i inwestycje

Czas czytania:

Pierwsze rozliczenie PIT z urzędem skarbowym

Rozliczenie roczne, czyli złożenie deklaracji podatkowej, to obowiązek każdego podatnika. Nieważne, z jakiego źródła są Twoje dochody – czy to umowa o pracę, zlecenie czy stypendium. To Twój pierwszy raz? Nie martw się, nie taki PIT straszny, jak go malują. Nasz poradnik odpowie na wszystkie Twoje pytania. Zobacz, jak odliczyć ulgi, wysłać PIT przez internet i przekazać 1% na szczytny cel.

Do kiedy należy rozliczyć PIT – terminy składania deklaracji podatkowej

Jeśli w zeszłym roku pracowałeś na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną – czyli umowę o dzieło lub umowę zlecenie – do końca lutego 2017 roku powinieneś dostać od swojego pracodawcy lub zleceniodawcy formularz PIT-11. Znajduje się w nim informacja o osiągniętym przez Ciebie dochodzie oraz zapłaconych zaliczkach na podatek. Formularz będzie dla Ciebie podstawą do wypełnienia deklaracji.

Deklarację podatkową musisz złożyć do końca kwietnia tego roku. Jeśli jednak chcesz uniknąć kolejek w urzędzie lub zapchanych serwerów Ministerstwa Finansów – zrób to jak najszybciej.

Termin kwietniowy dotyczy wszystkich podatników – z wyjątkiem osób prowadzących działalność gospodarczą, które rozliczają się ryczałtowo. Te osoby muszą rozliczyć się do końca stycznia.

Jaką deklarację PIT złożyć? PIT-2, PIT-16, PIT-36, PIT-37…

Na pewno zauważyłeś, że jest co najmniej kilkanaście rodzajów PIT. Wybór formularza zależy głównie od rodzaju i źródła dochodu, jaki osiągnąłeś.

Najpopularniejszą deklaracją jest PIT-37. Składają go osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, które osiągnęły dochód z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło. Na tym formularzu rozliczają się także ci, którzy osiągnęli dochód z tytułu stypendium, przekazania autorskich praw majątkowych (czyli twórcy) itp. Co najważniejsze: dotyczy to dochodów osiągniętych na terenie Polski.

Równie popularnym formularzem jest PIT-36, który wypełniają osoby prowadzące własną działalność gospodarczą rozliczaną na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej) lub/i mające dochody z zagranicy. Ten PIT dotyczy też dochodu osiąganego w wyniku najmu np. mieszkania.

Jeśli chodzi o mniej popularne deklaracje, to warto wiedzieć, że jeśli w zeszłym roku osiągnąłeś dochód z giełdy lub sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych, składasz PIT-38; jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się 19-procentowym podatkiem liniowym, to dotyczy Cię PIT-36L; jeśli rozliczasz się za pomocą karty podatkowej, składasz PIT-16A; jeśli płacisz podatki ryczałtem – PIT-28.

Rozliczenie PIT z urzędem skarbowym w urzędzie, pocztą lub przez internet

PIT można złożyć na trzy sposoby: papierowy osobiście w urzędzie, papierowy w formie listu poleconego, który musi zostać nadany nie później niż w ostatni dzień składania deklaracji, oraz przez internet.

Papierowe druki deklaracji możesz pobrać w urzędzie – są one ogólnodostępne na stojakach, nie trzeba po nie stać w kolejce; można je także wydrukować ze strony Ministerstwa Finansów.

Urzędy co roku zachęcają podatników do rozliczania się przez internet. Jest to najprostsza metoda, a ponadto oszczędza się w ten sposób pracy tysiącom urzędników, którzy dane z papierowych PIT-ów muszę wprowadzać do komputera. Aby rozliczyć PIT przez internet, należy ściągnąć specjalną aplikację – jest ich wiele, można je także pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.

W którym urzędzie mam złożyć deklarację PIT?

Zgodnie z prawem urzędem skarbowym, w którym należy rozliczyć podatek dochodowy, jest urząd skarbowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania w danym roku podatkowym. Często jednak podatnicy wolą rozliczać się w miejscu zameldowania, zwłaszcza jeśli mieszkają gdzieś tymczasowo. Nie jest to rozwiązanie idealne, dlatego co roku miasta prowadzą kampanie typu „rozlicz PIT tu, gdzie mieszkasz”. Jednak rozliczenie się w miejscu zameldowania nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi.

Pamiętaj o ulgach podatkowych

Jeśli przez cały zeszły rok korzystałeś z internetu, a Twoje nazwisko widnieje na rachunkach, masz dzieci, opiekowałeś się osobą niepełnosprawną, honorowo oddawałeś krew lub przekazywałeś darowizny na cele dobroczynne, możesz pomniejszyć należny podatek o ustawowe ulgi. Podobna sytuacja dotyczy osób, które w 2016 roku odkładały pieniądze na koncie IKZE, czyli Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.

Koniecznie weź to pod uwagę, bo ulgi mogą znacznie obniżyć kwotę do zapłaty, a nawet wygenerować zwrot podatku! Za litr oddanej krwi można odliczyć nawet 130 zł, za darowizny na cele dobroczynne maksymalnie 6% rocznego dochodu, za internet – maksymalnie 760 zł (ale z ulgi tej można skorzystać tylko w dwóch kolejnych latach podatkowych). Dzięki oszczędnościom na IKZE możesz zmniejszyć podatek nawet o 1557,12 zł!

Ważne! Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się skorzystać z ulg podatkowych, wraz z deklaracją PIT musisz złożyć informujący o tym fakcie druk, czyli PIT/O – wystarczy, że podasz na nim kwotę wspomnianych ulg.

Przekaż 1% na organizację pożytku publicznego

Chcesz wesprzeć fundację pomagającą chorym, chroniącą dziką przyrodę, popularyzującą sport czy walczącą o prawa człowieka? Nie zapomnij o swoim przywileju, jakim jest możliwość przekazania 1% podatku na cel dobroczynny. Często to są bardzo drobne kwoty, ale w skali kraju zbiera się tego sporo. Przykładowo w 2015 roku na konta organizacji dobroczynnych wpłynęło aż 557,6 mln zł od 12,5 mln Polaków! Weź udział w tym wielkim święcie dobroczynności!

Wciąż nie wiesz, co zrobić? Zadzwoń na Krajową Infolinię Podatkową

Jeśli Twoja sytuacja dochodowa jest jeszcze bardziej skomplikowana, skorzystaj z Krajowej Infolinii Podatkowej prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. To najbardziej rzetelne źródło informacji. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00. Cena za połączenie to standardowa taryfa operatora.

IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto
Kacper Konowalczyk
Specjalista ds. Komunikacji Inwestycyjnej

Absolwent handlu międzynarodowego Uniwersytetu WSB Merito Poznań. Obecnie student na kierunku finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Do zespołu UNIQA TFI dołączył w maju 2023, obejmując stanowisko specjalisty ds. komunikacji inwestycyjnej. Wcześniej zdobywał doświadczenie m.in. jako: doradca klienta w BNP PARIBAS Bank Polska S.A., praktykant w Narodowym Banku Polskim (NBP), a także prowadził własną działalność gospodarczą. Posiada licencję maklera papierów wartościowych (nr 3493). Profil Kacpra: https://www.linkedin.com/in/kacperkonowalczyk

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wszystko, co musisz wiedzieć o najsłynniejszych stopach procentowych świata

O stopach procentowych słyszeli chyba wszyscy – mówi się o tym w telewizji, pisze w gazetach i Internecie. Temat wydaje się jednak dość skomplikowany: nie wszyscy wiemy, co to tak naprawdę jest i jaki ma wpływ na nasze finanse osobiste. A szkoda, bo warto to wiedzieć. Po pierwsze, nie taki diabeł straszny, a po drugie to naprawdę ważna sprawa, która ma ogromny wpływ na domowe finanse. Dlatego też dziś chcemy przybliżyć Wam właśnie to zagadnienie.

Wiedza o tym, czym są stopy procentowe, to…

Czytaj dalej

Praca na etacie czy własna działalność – co się bardziej opłaca?

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Pracodawcy często próbują obniżać koszty, proponując pracownikom różne formy współpracy. Jednym z dylematów jest na przykład wybór praca na etat czy własna działalność? Koszty w przypadku tych form zatrudnienia różnią się od siebie – istnieje także różnica w systemie pracy.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę