UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Przed czym chroni ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych (OC) ochrania zarówno interes poszkodowanego, jak i sprawcy wypadku. W ramach tego typu polisy towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa poniesione, z tytułu wypadku, koszty. Należy jednak pamiętać, że zakres odszkodowania z OC jest ograniczony.

rodzina w aucie

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Choć to posiadacz pojazdu jest zobowiązany do zakupu tego ubezpieczenia, w razie wypadku odszkodowanie nie trafi do niego, ale do osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia.

Ubezpieczenie OC w istocie chroni zarówno poszkodowanego jak i sprawcę wypadku. To właśnie z niego wypłacane jest odszkodowanie za zniszczony samochód lub uszczerbek na zdrowiu bądź mieniu osób uczestniczących w wypadku, za który ponosimy odpowiedzialność. Z ubezpieczenia OC, jakie posiadamy, zostaną pokryte koszty naprawy uszkodzonego przez nas samochodu, leczenia i rehabilitacji osób, które ucierpiały w wyniku wypadku (niekoniecznie będących pasażerami) i zrekompensuje ewentualne inne straty materialne, na przykład zniszczony płot, w który wjechaliśmy. O wypłatę odszkodowania z OC w razie uszczerbku na zdrowiu mogą się ubiegać również osoby, które w chwili zdarzenia znajdowały się w pojeździe sprawcy.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dotyczy wszystkich zarejestrowanych pojazdów i trzeba je opłacać, nawet jeśli nie korzystamy z samochodu.

Wysokość odszkodowania wypłacanego z OC nie jest nieograniczona. W każdej umowie OC znaleźć się musi tzw. ubezpieczeniowa suma gwarancyjna, która określa maksymalną wysokość odszkodowania jakie może wypłacić zakład ubezpieczeń. Obecnie może ona wynieść maksymalnie 5 210 000 euro na zdarzenie w przypadku szkód osobowych (niezależnie od liczby poszkodowanych) oraz 1 050 000 euro w przypadku szkód na mieniu. Jeśli zasądzone odszkodowanie będzie wyższe, sprawca wypadku będzie musiał dołożyć pozostałą część z własnej kieszeni.

Identyczne przepisy dotyczą szkód spowodowanych przez nas poza granicami Polski, przy czym w ich wypadku suma gwarancyjna zazwyczaj jest wyższa, ponieważ rodzimy ubezpieczyciel musi stosować się do limitów obowiązujących w danym kraju.

Jak wynika z powyższych informacji, opłacając wyłącznie ubezpieczenie OC, nie możemy liczyć na odszkodowanie zapewniające pokrycie własnych strat materialnych. Żeby je otrzymać, musimy wykupić dobrowolne ubezpieczenie AC.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Śmiejący się ludzie w samochodzie

Darowizna samochodu w 2023 roku – jak jej dokonać?

Samochód może być przedmiotem darowizny, czyli nieodpłatnego przekazania pewnej rzeczy drugiej osobie, np. członkowi rodziny. Czy darowizna pojazdu wiąże się z koniecznością opłacenia podatku przez obdarowanego? Pomiędzy kim może być zawarta umowa i czy zachowanie formy pisemnej jest obowiązkowe? Czy może konieczny jest notarialny akt darowizny samochodu? Możesz to sprawdzić z nami i dowiedzieć się, jak podarować samochód zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czytaj dalej
OC, AC, NNW i assistance kierowca zastanawia się jak wygląda pełna ochrona auta

Ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance – jak wygląda pełna ochrona auta?

Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

Czytaj dalej
mężczyzna prowadzi samochód

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę