Kara za brak przeglądu technicznego auta – ile może wynieść?

Wykonywanie przeglądu technicznego samochodu jest jednym z obowiązków posiadacza pojazdu. Aktualny przegląd jest potwierdzeniem tego, że auto nadaje się do użytkowania. Jaka jest ważność badania technicznego pojazdu? Co się stanie, jeśli wykonasz je po terminie? Czy możesz dostać mandat za brak przeglądu?

mężczyzna za kierownicą

Termin badania technicznego

To kiedy powinieneś wykonać przegląd auta, zależy przede wszystkim od wieku pojazdu. Jeśli kupiłeś nowy samochód, to na pierwsze badanie techniczne masz obowiązek udać się dopiero po 3 latach od daty rejestracji pojazdu. Następny przegląd jest wymagany po 2 latach, a kolejnych musisz już dokonywać corocznie. Zasady te nie dotyczą jednak wszystkich aut. W przypadku samochodów wyposażonych w instalację LPG, taksówek i pojazdów służących do nauki jazdy konieczne jest coroczne wykonywanie przeglądów od momentu zakupu auta.

Uwaga: Kierowcy często zamiennie używają pojęć badanie techniczne czy okresowe, a także przegląd techniczny czy okresowy. Czynność, której koniecznie musisz dokonać w stacji diagnostycznej to badanie techniczne. Przegląd techniczny czy okresowy nie są obowiązkowe. W artykule używamy jednak również pojęcia przeglądu, ale poruszamy zakres wymaganego badania technicznego.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu technicznego?

Celem badania jest zapewnienie bezpieczeństwa jazdy samochodem. Diagnosta sprawdzi:

 • Działanie oświetlenia –  światła muszą być sprawne i prawidłowo ustawione.

 • Stan opon – głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm.

 • Stan szyb – wystarczy niewielkie pęknięcie, żeby auto nie przeszło przeglądu.

 • Stan hamulców – diagnosta przeprowadza test na stanowisku rolkowym. Wynik widzi na ekranie monitora.

 • Stan amortyzatorów – również sprawdzane są one poprzez test na stanowisku rolkowym.

 • Stan zawieszenia i układu kierowniczego.

 • Pomiar emisji spalin lub możliwy wyciek płynów eksploatacyjnych.

W przypadku aut z instalacją gazową powinieneś zabrać ze sobą dokument legalizacyjny butli LPG. W tym przypadku w ramach przeglądu zostanie również sprawdzona szczelność instalacji.

Jeśli diagnosta wykryje usterki, to wówczas auto nie przejdzie badania technicznego. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy właściciel pojazdu usunie nieprawidłowości. Natomiast jeśli wady są tak poważne, że jazda takim samochodem może być niebezpieczna, to wówczas diagnosta zatrzyma dowód rejestracyjny. Dokument trafi wtedy do wydziału komunikacji. Po naprawie auta kierowca może się ponownie zgłosić na badanie techniczne i jeśli samochód je przejdzie, to wtedy posiadacz pojazdu będzie mógł odebrać dowód rejestracyjny z wydziału komunikacji.

Czy w przypadku usuwania usterek 2 razy poniesiesz koszt przeglądu? Za pierwszym razem zapłacisz standardową cenę za badanie techniczne samochodu i otrzymasz listę usterek, które powinieneś usunąć w czasie 14 dni od wykonania badania. Za drugim zaś razem zapłacisz już tylko za sprawdzenie tych elementów samochodu, które miały być naprawione lub wymienione.

Koszt przeglądu technicznego

Ceny przeglądu samochodu wynoszą obecnie:

 • 98 zł – auto osobowe,

 • 162 zł – pojazd z instalacją LPG,

 • 153 zł – samochód ciężarowy.

Natomiast cena przeglądu technicznego motocykli to 62 zł. Jak wspomnieliśmy, w przypadku aut, w których zostaną wykryte usterki, konieczny może być ponowny przegląd cząstkowy. W zależności od tego, co będzie mu podlegać, koszty wyniosą:

 • 14 zł – światła,

 • 14 zł – toksyczność spalin,

 • 14 zł – amortyzatory jednej osi,

 • 20 zł – układ kierowniczy,

 • 20 zł – poziom hałasu,

 • 20 zł – hamulce,

 • 36 zł – geometria kół jednej osi.

Badania techniczne przeprowadza się w:

 • Podstawowych stacjach kontroli pojazdów – okresowe i dodatkowe badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz badania przyczep, które przeznaczone są do łączenia z takimi pojazdami.

 • Okręgowych stacjach kontroli pojazdów – okresowe i dodatkowe badanie wszystkich pojazdów.

Kara za brak przeglądu

Termin badania technicznego znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Co się stanie, jeśli zapomnisz o dopełnieniu obowiązku dokonania tego badania? Co może oznaczać dla Ciebie przegląd auta po terminie? Jeśli nie zostanie to wykryte np. podczas kontroli policyjnej, to możliwe, że opóźnienie nie będzie się wiązało z żadnymi konsekwencjami. Diagnosta nie nałoży z tego powodu kary ani też nie naliczy wyższej ceny za przegląd, chociaż wprowadzenie takich wyższych stawek dla nieterminowych kierowców było już brane pod uwagę. Zatem brak przeglądu może się skończyć jedynie standardową opłatą za przeprowadzenie zaległego badania technicznego.

Problem pojawia się wtedy, kiedy zostaniesz skontrolowany przez policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Wówczas za brak przeglądu technicznego zostanie na Ciebie nałożony mandat w wysokości 500 zł. Kontrolujący może również zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. To nie koniec problemów, z którymi wiązać się może jazda bez ważnego przeglądu. Jeśli kontrolujący oceni, że pojazd stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego, to samochód może zostać odholowany na koszt jego właściciela.

Kiedy dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, to kierowca otrzyma od funkcjonariusza policji pokwitowanie, które upoważni go do odstawienia pojazdu na badanie techniczne. Dowód zostanie natomiast wysłany do właściwego wydziału komunikacji. Posiadacz auta ma 7 dni na wizytę w stacji kontroli pojazdów i zaliczenie badania technicznego. Jeśli auto przejdzie test pozytywnie, to wtedy kierowca będzie mógł w czasie 30 dni odebrać dowód rejestracyjny we właściwym wydziale komunikacji. Musi ze sobą zabrać zaświadczenie, które otrzyma na stacji kontroli pojazdów. Wydanie dowodu rejestracyjnego nie będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Jazda bez przeglądu technicznego a ubezpieczenie OC

Kara za brak przeglądu w postaci mandatu to jeden z problemów, który czeka kierowcę, który nie dopełni obowiązku przeprowadzenia badania technicznego w terminie. Co się dzieje, jeśli spowodujesz kolizję czy wypadek? Czy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie poszkodowanym? O to nie musisz się martwić, ponieważ brak badania nie zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności.

Natomiast większy kłopot może pojawić się wtedy, gdy to ty będziesz poszkodowanym. Zakład ubezpieczeń sprawcy może ocenić, że stan techniczny twojego pojazdu wpłynął na spowodowanie szkody lub na jej rozmiar. Z tego powodu może obniżyć wysokość wypłaconego odszkodowania.

Co natomiast dzieje się w przypadku dobrowolnego autocasco? Czy brak przeglądu technicznego ma wpływ na otrzymanie odszkodowania? Jeśli spowodowałeś szkodę bez ważnego badania technicznego, to licz się z tym, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania i koszty naprawy auta będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Informacje na ten temat znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Lepiej jednak unikać stresujących sytuacji i pamiętać o terminowej wizycie na stacji kontroli pojazdów nie tylko w celu dopełnienia obowiązku, ale przede wszystkim po to, by mieć pewność, że jazda danym autem jest bezpieczna. Obecnie stacje kontroli pojazdów wysyłają swoim klientom przypomnienia o zbliżającym się terminie badania technicznego. Jeśli obawiasz się, że zapomnisz o tej dacie, to zapisz ją sobie w kalendarzu albo skorzystaj z przypomnienia np. w telefonie. Jeśli wywiążesz się z obowiązku w terminie, unikniesz wielu możliwych nieprzyjemności.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Zabrane prawo jazdy – jak można odzyskać utracone prawo jazdy?

Funkcjonariusze policji zatrzymują miesięcznie z różnych powodów nawet kilka tysięcy praw jazdy. Bardzo często przyczyną jest zgromadzenie przez kierowców zbyt dużej ilości punktów karnych. Nie wszyscy prowadzący pojazdy zdają sobie sprawę z tego, że inny limit obowiązuje młodych kierowców, a inny doświadczonych. Za co można stracić prawo jazdy i jak je odzyskać?

Czytaj dalej

Wartość rynkowa samochodu – jak się ją określa?

Wartość auta jest brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki polisy AC. Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, jaka jest cena rynkowa auta, które użytkują. Jak prawidłowo wycenić samochód, kupując autocasco? W celu obliczenia wartości auta używanego, należy wziąć pod uwagę jego przebieg, wyposażenie, stan techniczny, rok produkcji oraz wartość rynkową samochodu. Z kolei przy wykupie polisy AC na nowy samochód z salonu, ubezpieczyciel najczęściej uwzględnia kwotę widniejącą na fakturze.

Czytaj dalej

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej