UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie NNW - jak działa i od czego chroni?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych (NNW) jest formą ubezpieczenia, obejmującą ochronę życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wypłacane jest ono w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie NNW obejmuje szkody poniesione w wyniku wypadku drogowego oraz w innych sytuacjach komunikacyjnych.

para w samochodzie

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów obejmuje ochroną następna nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w związku z ruchem pojazdów. Sprawdź, w jakich sytuacjach zadziała taka polisa. 

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów obejmuje ich życie i zdrowie. Jeżeli spowodujesz wypadek, za zniszczone auto zostanie Ci wypłacone odszkodowanie z AC, natomiast finansowe konsekwencje trwałego uszczerbku na zdrowiu pokryje właśnie ubezpieczenie NNW. Nieszczęśliwy wypadek, którego następstwa obejmuje polisa, definiowany jest zwykle przez ubezpieczycieli komunikacyjnych jako nagłe zdarzenie pozostające w związku z ruchem pojazdu mechanicznego. Jednak zakres ochrony, jaki oferuje ubezpieczenie NNW, jest znacznie szerszy, niż sugerowałoby to potoczne rozumienie terminu „ruch pojazdu”.

Kiedy działa ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW obejmuje nie tylko następstwa nieszczęśliwego wypadku, który wystąpił bezpośrednio podczas poruszania się pojazdem po drodze. Polisa zadziała także, jeżeli wypadek miał miejsce:

  • przy wysiadaniu lub wsiadaniu do samochodu;
  • podczas przebywania w aucie w trakcie zatrzymania lub postoju;
  • podczas naprawy pojazdu na trasie.

Kogo chroni ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów pojazdu wskazanego w umowie ubezpieczenia, ale tylko w liczbie określonej w dowodzie rejestracyjnym.

Ubezpieczenie NNW a trwały uszczerbek na zdrowiu

Ubezpieczenie NNW obejmuje te nieszczęśliwe wypadki, w następstwie których ubezpieczony doznał trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Trwałego, czyli takiego, który na zawsze ograniczy sprawność poszkodowanego. Uszczerbek na zdrowiu określany jest procentowo, a jego wielkość decyduje o wysokości wypłaconego odszkodowania NNW.

Ubezpieczenie NNW może być sposobem na dodatkowe zabezpieczenie finansowe najbliższych. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których zarobki stanowią podstawowe źródło utrzymania wszystkich domowników. Jeśli ubezpieczony na skutek wypadku umrze, to jego rodzina otrzyma odszkodowanie.

Jeśli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, to otrzymasz odszkodowanie z OC sprawcy. Jednak mając ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, możesz ubiegać się również o odszkodowanie z tej polisy. Jego wysokość zależy od sumy ubezpieczenia oraz procentowego uszczerbku na zdrowiu. Atutem ubezpieczenia NNW jest to, że możesz posiadać wiele takich polis. Tzn. możesz zawrzeć kilka umów ubezpieczenia NNW i w przypadku wystąpienia zdarzenia, które jest objęte ochroną ubezpieczeniową, otrzymasz odszkodowanie z każdej z nich.

Jeśli potrzebujesz ochrony również poza Polską, zwróć uwagę na zakres terytorialny ubezpieczenia NNW. W ramach NNW w UNIQA zapewniamy ochronę ubezpieczeniową w Polsce i innych krajach Europy.  

Umowę ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków zawiera się na okres 12 miesięcy. Jakie są ograniczenia w ochronie ubezpieczeniowej? Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za następstwa nieszczęśliwych wypadków m.in., jeśli:

  • Ubezpieczony nie miał zapiętych pasów podczas jazdy, o ile miało to wpływ na powstanie następstw nieszczęśliwego wypadku.
  • W pojeździe w momencie wypadku znajdowało się więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących wskazana w dowodzie rejestracyjnym, o ile miało to wpływ na powstanie następstw nieszczęśliwego wypadku.
  • Pasażer jechał z kierowcą, który był nietrzeźwy lub znajdował się pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych i innych, o ile miało to wpływ na powstanie następstw nieszczęśliwego wypadku.
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
wypadek

Wypadki komunikacyjne to niebezpieczne i niestety częste zdarzenia, które mogą prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, czasowej niezdolności do pracy, a także generować ogromne koszty leczenia. Osoby poszkodowane w wypadku drogowym mają prawo ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu (z OC sprawcy). Jak otrzymać odszkodowanie komunikacyjne? Co warto wiedzieć o likwidacji szkód komunikacyjnych i jakie kroki podjąć bezpośrednio po zdarzeniu?

rodzina w salonie

W życiu prywatnym, w szkole, jak i pracy może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Jego konsekwencje finansowe często stanowią spore obciążenie dla poszkodowanego. Ubezpieczenie NNW na życie zapewnia ochronę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Może stanowić także dodatkowe zabezpieczenie dla najbliższych. Jaką ochronę zapewnia taka polisa? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem? Sprawdź w naszym poradniku.

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu obejmuje nie tylko polisę OC i AC, ale również ubezpieczenie NNW i Assistance. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup takiego pakietu, oferuje atrakcyjne promocje. Warto wybrać najbardziej opłacalną ofertę, korzystając z kalkulatorów online.

OC, AC, NNW i assistance kierowca zastanawia się jak wygląda pełna ochrona auta

Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

mężczyzna prowadzi samochód

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę