UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne są formą zabezpieczenia pojazdów mechanicznych. Są one normowane przez przepisy prawne. W Polsce obowiązkowym typem takiego ubezpieczenia są polisy OC. Poszczególne typy ubezpieczeń różnią się od siebie przede wszystkim zakresem ochrony.

młoda kobieta zastanawia się czym są ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne to ubezpieczenia majątkowe działu II, określone w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Ubezpieczenia komunikacyjne to najbardziej popularne majątkowe produkty ubezpieczeniowe w Polsce. Polacy chętnie kupują ubezpieczenia komunikacyjne, obejmując ochroną swoje samochody, motory i inne pojazdy.

Najpopularniejsze ubezpieczenia komunikacyjne

Rozróżnić możemy kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. Najbardziej popularne ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce to oczywiście polisy OC. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce. W drugiej kolejności wśród ubezpieczeń komunikacyjnych dużą popularnością cieszy się Autocasco, które jest już ubezpieczeniem dobrowolnym. Wśród często kupowanych ubezpieczeń komunikacyjnych znajdują się również NNW oraz Assistance.

Ubezpieczenia komunikacyjne – podstawy prawne

Kwestię ubezpieczeń komunikacyjnych, a więc związanych z ruchem lądowym odbywającym się przy użyciu pojazdów mechanicznych, reguluje m.in. kodeks cywilny. To w nim znajdują się przepisy mówiące o tym, czym w ogóle jest umowa ubezpieczenia i na czym polega świadczenie ubezpieczyciela. Inne istotne dla tego zagadnienia akty prawne to: ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz ustawa o działalności ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenia komunikacyjne – cechy poszczególnych produktów

Ubezpieczenia komunikacyjne stają się często przedmiotem dyskusji kierowców ze względu na różnice w cenach polis, a także w zakresie ochrony (z wyjątkiem OC, którego zakres jest regulowany ustawowo).

Jeżeli chodzi o koszt polisy, warto pamiętać, że cena, jaką płaci za ubezpieczenia komunikacyjne np. nasz sąsiad, nie powinna być dla nas żadnym punktem odniesienia. Wysokość składki zależy od wielu czynników, dlatego poszukujący najbardziej atrakcyjnej polisy korzystają często z pomocy agenta albo internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. W ten sposób mogą poznać wszystkie dostępne dla siebie oferty.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest szczegółowo określony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Ten dokument powinien przeczytać każdy, kto planuje zakup polisy. Najlepiej wybrać kilka ofert atrakcyjnych ze względu na cenę, a następnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia każdego produktu i wybrać ten, który nam odpowiada.

Warto pamiętać, że ubezpieczenia komunikacyjne to bardzo przydatne produkty finansowe. Ubezpieczenia komunikacyjne pomagają w trudnych sytuacjach życiowych, nie tylko, gdy dochodzi do szkody na mieniu, ale też zdrowiu. Warto zainwestować w dobre ubezpieczenia komunikacyjne, by móc spokojnie spać, a przede wszystkim - spokojnie prowadzić samochód.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, czyli numer VIN. Na podstawie numeru VIN można określić producenta, rodzaj nadwozia, model, silnik, typ skrzyni biegów, a także numer produkcyjny danego samochodu. Jak rozszyfrować numer VIN? To proste – wystarczy znać przeznaczenie poszczególnych znaków.

Przed wyborem oferty ubezpieczenia AC warto wiedzieć, czym jest „udział własny w szkodzie”. Poprzez ten termin należy rozumieć część wartości szkody, którą kierowca musi wyłożyć z własnej kieszeni, wówczas, gdy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Wysokość udziału własnego w szkodzie znacząco wpływa na cenę polisy AC.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę