Przebieg samochodu a ubezpieczenie OC
Wpływ na wysokość ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) ma m.in. przebieg samochodu, czyli liczba przejechanych kilometrów. Niestety, duży przebieg, wiąże się z wyższym ubezpieczeniem. Niekiedy firma ubezpieczeniowa przy wycenie OC prosi o dokonanie szacunku przyszłego przebiegu.

Im więcej kilometrów przejechanych w ciągu roku, tym większe prawdopodobieństwo kolizji lub awarii, a co za tym idzie – większe ryzyko ubezpieczeniowe. Właśnie dlatego bardziej aktywni kierowcy zapłacą więcej za ubezpieczenie OC auta. Jak wysoka to będzie składka? I czy na pewno trzeba się jej bać?
Kierowca, który codziennie pokonuje setki kilometrów, ma bez wątpienia większe szanse na stłuczkę niż osoba, która wsiada do samochodu raz na tydzień. Właśnie dlatego wysoki przebieg wpływa na ubezpieczenie OC auta, a konkretniej – na wycenę składki. Należy jednak pamiętać, że czynników determinujących koszt polisy jest bardzo wiele. Jeżeli możemy się pochwalić bezszkodową jazdą, a dodatkowo np. skorzystamy ze zniżki za zakup ubezpieczenia w sieci, ubezpieczenie OC auta może być korzystniejsze.
Ile przejechaliśmy?
Chcesz kupić ubezpieczenie OC auta? Niektóre towarzystwa będzie interesować liczba kilometrów, które pokonaliśmy w ubiegłym roku. Według danych Eurotaxu przeciętny kierowca pokonuje rocznie od 10,5 tys. km do 25,8 tys. km – nie dotyczy to tych osób, które wykorzystują swój samochód do celów firmowych. Eksperci z Ubea.pl wyliczyli, że średnia różnica w składce na ubezpieczenie OC auta – dla tego samego pojazdu, ale z różnym przebiegiem (10 tys. i 25 tys. km rocznie) – wynosi ok. 25 zł.
Ile planujemy przejechać?
Większość ubezpieczycieli poprosi również o szacunki dotyczące przyszłego przebiegu. Kupując ubezpieczenie OC auta, musimy przygotować się m.in. na pytania o częstotliwość użytkowania pojazdu, miejsce parkowania, wyjazdy zagraniczne, a także planowaną liczbę przejechanych kilometrów. Tak wygląda ścieżka kalkulacji składki.
Jakiej informacji udzielić?
Aby oszacować przyszły przebieg, możemy np. obliczyć średni przebieg z ostatnich kilku lat. Prawdomówność jest tutaj o tyle ważna, że znacząca rozbieżność pomiędzy przebiegiem deklarowanym a faktycznym, może spowodować konieczność dopłaty do pobranej już składki na ubezpieczenie OC auta (na podstawie art. 8a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Warto też pamiętać, że zaniżenie przebiegu zazwyczaj nie skutkuje istotną redukcją składki.