UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Przebieg samochodu a ubezpieczenie OC

Wpływ na wysokość ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) ma m.in. przebieg samochodu, czyli liczba przejechanych kilometrów. Niestety, duży przebieg, wiąże się z wyższym ubezpieczeniem. Niekiedy firma ubezpieczeniowa przy wycenie OC prosi o dokonanie szacunku przyszłego przebiegu.

kobieta prowadzi samochód

Im więcej kilometrów przejechanych w ciągu roku, tym większe prawdopodobieństwo kolizji lub awarii, a co za tym idzie – większe ryzyko ubezpieczeniowe. Właśnie dlatego bardziej aktywni kierowcy zapłacą więcej za ubezpieczenie OC auta. Jak wysoka to będzie składka? I czy na pewno trzeba się jej bać?

Kierowca, który codziennie pokonuje setki kilometrów, ma bez wątpienia większe szanse na stłuczkę niż osoba, która wsiada do samochodu raz na tydzień. Właśnie dlatego wysoki przebieg wpływa na ubezpieczenie OC auta, a konkretniej – na wycenę składki. Należy jednak pamiętać, że czynników determinujących koszt polisy jest bardzo wiele. Jeżeli możemy się pochwalić bezszkodową jazdą, a dodatkowo np. skorzystamy ze zniżki za zakup ubezpieczenia w sieci, ubezpieczenie OC auta może być korzystniejsze.

Ile przejechaliśmy?

Chcesz kupić ubezpieczenie OC auta? Niektóre towarzystwa będzie interesować liczba kilometrów, które pokonaliśmy w ubiegłym roku. Według danych Eurotaxu przeciętny kierowca pokonuje rocznie od 10,5 tys. km do 25,8 tys. km – nie dotyczy to tych osób, które wykorzystują swój samochód do celów firmowych. Eksperci z Ubea.pl wyliczyli, że średnia różnica w składce na ubezpieczenie OC auta – dla tego samego pojazdu, ale z różnym przebiegiem (10 tys. i 25 tys. km rocznie) – wynosi ok. 25 zł.

Ile planujemy przejechać?

Większość ubezpieczycieli poprosi również o szacunki dotyczące przyszłego przebiegu. Kupując ubezpieczenie OC auta, musimy przygotować się m.in. na pytania o częstotliwość użytkowania pojazdu, miejsce parkowania, wyjazdy zagraniczne, a także planowaną liczbę przejechanych kilometrów. Tak wygląda ścieżka kalkulacji składki.

Jakiej informacji udzielić?

Aby oszacować przyszły przebieg, możemy np. obliczyć średni przebieg z ostatnich kilku lat. Prawdomówność jest tutaj o tyle ważna, że znacząca rozbieżność pomiędzy przebiegiem deklarowanym a faktycznym, może spowodować konieczność dopłaty do pobranej już składki na ubezpieczenie OC auta (na podstawie art. 8a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Warto też pamiętać, że zaniżenie przebiegu zazwyczaj nie skutkuje istotną redukcją składki.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mężczyzna za kierownicą auta

Ewidencja przebiegu pojazdu – co powinna zawierać tzw. kilometrówka?

Ewidencja przebiegu samochodu to formalny rejestr przejazdów autem w celach służbowych. Obowiązek sporządzania tzw. kilometrówki ciąży przede wszystkim na przedsiębiorcach, którzy chcą odliczyć 100% podatku VAT od zakupu samochodu, a także na pracownikach, którzy wykorzystują prywatne auto w ramach wykonywanej pracy. Jak powinna wyglądać karta przebiegu pojazdu? Kiedy należy ją stosować?

Czytaj dalej
ruch uliczny

Jak historia przebiegu ubezpieczenia wpływa na wysokość składki OC?

Zanim zawrzesz umowę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczy wysokość składki, czyli cenę za ochronę. Jest ona uzależniona od wielu czynników, które w mniejszym lub większym stopniu decydują o tym, ile zapłacisz za OC. Jednym z parametrów, który ma duże znaczenie przy ustalaniu opłaty jest historia przebiegu ubezpieczenia.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – od czego zależy jego wysokość?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zatem każdy posiadacz pojazdu powinien wykupić ubezpieczenie na swój pojazd.

Czytaj dalej
OC, AC, NNW i assistance kierowca zastanawia się jak wygląda pełna ochrona auta

Ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance – jak wygląda pełna ochrona auta?

Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę