UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kupiłem samochód co dalej – jakich formalności należy dopełnić?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2019 roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.

podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód – co dalej?

Kluczowym krokiem przed zakupem pojazdu jest sprawdzenie jego stanu technicznego. Nie oczekuj, że auto, które ma za sobą setki tysięcy kilometrów będzie w idealnej kondycji. Jeśli jednak będziesz świadomy jego wad, fakt, że za kilka miesięcy będziesz musiał przeprowadzić kosztowną naprawę, nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Oczywiście nie da się przewidzieć, czy auto będzie zawodne, ale ważne jest to, żeby przed zakupem sprawdził je specjalista i ocenił, w jakiej jest kondycji i jakie naprawy prawdopodobnie będą konieczne w najbliższym czasie. Stan auta to jednak nie wszystko. Co sprawdzić, kupując samochód? Zweryfikuj, czy sprzedający zawarł umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zbywca ma obowiązek przekazania ci polisy OC i ta kwestia nie podlega żadnym negocjacjom. Czy jeśli okaże się, że zbywca nie posiada tego ubezpieczenia, to powinieneś zrezygnować z zakupu pojazdu? Nie ma takiej konieczności. To nie ty odpowiadasz za to, że sprzedający nie dopełnił obowiązku ubezpieczenia OC. Prawdopodobnie otrzyma on od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wezwanie do zapłacenia kary za brak ubezpieczenia. Twoim obowiązkiem jest zatroszczenie się o to, by w dniu, w którym staniesz się posiadaczem auta, było ono chronione ubezpieczeniem, gdyż dopiero po zawarciu umowy sprzedaży samochodu jesteś za niego odpowiedzialny. W przypadku gdy transakcja zakończy się sukcesem, będziesz mógł przejść do dopełnienia formalności po zakupie auta.

Ubezpieczenie OC

Kiedy już kupisz samochód, sprzedający musi poinformować zakład ubezpieczeń o tym, że auto należy do innego posiadacza. Powinien on dopełnić tego obowiązku w czasie 14 dni od dnia, w którym doszło do przekazania prawa własności do pojazdu. Jako kupujący nie musisz o niczym powiadamiać zakładu ubezpieczeń. Zwróć jednak uwagę na to, do kiedy obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa. Polisa przekazana przez sprzedającego nie przedłuży się automatycznie – ochrona wygaśnie wraz z zakończeniem umowy. Dlatego musisz pamiętać o tym, by zawrzeć nową i nie dopuścić do przerwy w OC. Jeśli zdecydowałeś się na kupno auta od firmy, która prowadzi komis samochodowy, to bardzo prawdopodobne, że samochód ten objęty jest krótkoterminowym ubezpieczenie na 30 dni, które również wygaśnie wraz z zakończeniem umowy.

To nie wszystko, co po kupnie samochodu powinieneś wiedzieć na temat ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że po otrzymaniu polisy nie masz obowiązku korzystania z niej. Możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie jej trwania – zarówno kiedy staniesz się posiadaczem pojazdu, jak i dopiero po pewnym czasie. Kiedyś przepisy nie dawały takich możliwości. Czy jest jakikolwiek argument, który przemawia za niekorzystaniem z ubezpieczenia, za które zapłacił już sprzedający? Po pierwsze może okazać się, że zbywca samochodu nie opłacił ochrony za cały rok. Mógł wybrać płatność ratalną i wtedy pokrycie kosztów drugiej raty będzie już należało do ciebie. Druga kwestia to rekalkulacja składki, której może dokonać zakład ubezpieczeń. Nie masz pewności, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe to zrobi i czy w ogóle się na to zdecyduje, ale tak może się stać. Informację o rekalkulacji możesz otrzymać dopiero po kilku miesiącach od zakupu pojazdu. Dlaczego możliwa jest zmiana wysokości składki? Sprzedający auto może być doświadczonym kierowcą, który od lat posiada prawo jazdy i jeździ bezszkodowo. Natomiast ty możesz ubezpieczać swój pierwszy pojazd. Być może od niedawna masz też prawo jazdy i zaliczasz się do grona młodych kierowców. Twoje ubezpieczenie OC będzie kosztować więcej, gdyż ochrona twojego pojazdu będzie dla towarzystwa ubezpieczeniowego bardziej ryzykowna. Co zatem powinieneś zrobić? Od razu po przekazaniu prawa własności do auta zwróć się do zakładu ubezpieczeń z prośbą o rekalkulację składki. Po zasięgnięciu informacji przelicz, czy dalej opłaca ci się korzystać z otrzymanej od sprzedawcy polisy, czy jednak lepiej ją wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę. Jeżeli ubezpieczyciel wyliczy, że twoje OC kosztować będzie więcej niż ochrona ubezpieczeniowa poprzedniego posiadacza i w związku z tym zdecydujesz się na zakończenie współpracy z ubezpieczycielem, to będziesz musiał zapłacić jedynie za wykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej zgodnie z rekalkulacją

Rejestracja pojazdu

Kolejne czynności po zakupie samochodu dotyczą rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji, pod który podlegasz. Na dopełnienie tego obowiązku masz 30 dni. Zanim wybierzesz się do urzędu, skompletuj wszystkie niezbędne dokumenty. Ich listę znajdziesz na stronie urzędu, ewentualnie możesz o nie dopytać telefonicznie. W przypadku kupna samochodu używanego zarejestrowanego w Polsce musisz posiadać:

 • Wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu – znajdziesz go na stronie wydziału komunikacji lub otrzymasz na miejscu w urzędzie.
 • Dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem pojazdu – może to być umowa sprzedaży lub faktura VAT.
 • Potwierdzenie wszystkich opłat.
 • Kartę pojazdu – jeśli została wydana.
 • Używane dotąd tablice rejestracyjne.
 • Dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym pojazdu.

Pojazd nie zawsze wymaga nowych tablic rejestracyjnych. Jeśli kupiłeś auto, które jest zarejestrowane w tym samym urzędzie lub starostwie, gdzie zamierzałeś tego dokonać, to nie masz obowiązku wymiany tablic. Gdy rejestracja dotyczy jednak innego wydziału komunikacji, musisz ponieść następujące koszty:

 • tablice rejestracyjne: samochodowe – 80 zł, motocyklowe – 40 zł, motorowerowe – 30 zł, indywidualne –1000 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,5 zł,
 • dowód rejestracyjny, nalepka kontrolna na szybę pojazdu i komplet znaczków legalizacyjnych – 85 zł,
 • opłata manipulacyjna – 50 groszy.

Wszystkich opłat należy dokonać przed złożeniem dokumentów. Co się stanie, jeśli nie  zarejestrujesz pojazdu w ciągu 30 dni? Do końca 2019 roku nie skutkowało to żadną karą, ale od 1 stycznia 2020 roku przepisy się zmieniły. Obecnie niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą od 200 do 1000 zł. Wysokość sankcji uzależniona jest od tego, o ile dni posiadacz pojazdu przekroczył termin rejestracji oraz czy to jego pierwsze, czy kolejne takie zdarzenie.

Zgłoszenie do urzędu skarbowego

Kolejne formalności po zakupie auta dotyczą opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych i dostarczenia do urzędu skarbowego niezbędnych oświadczeń. Na złożenie deklaracji PCC-3 lub PCC-3/A i zapłacenie podatku masz 14 dni od dnia zakupu auta. Co istotne, nie musisz tego robić w urzędzie – możesz wydrukować formularz, wypełnić go i wysłać pocztą, a podatek uiścić na wskazany rachunek bankowy urzędu skarbowego. Czy zawsze masz obowiązek zapłacić podatek od zakupu pojazdu? Jesteś zwolniony z tego jeśli:

 • Na zakup pojazdu została wystawiona faktura VAT, tzn. kupiłeś samochód np. w komisie, salonie czy od firmy, która sprzedawała auta ze swojej floty.
 • Pojazd jest wart mniej niż 1000 zł.
 • Samochód kupiono na użytek osoby niepełnosprawnej.
 • Pojazd kupiono za granicą – nie jest zarejestrowany w Polsce. Wówczas kupujący płaci podatek akcyzowy, który wynosi 3,1 proc. w przypadku auta o pojemności silnika do 2.0 l i 18,6 proc., jeśli pojemność silnika wynosi więcej niż 2.0 l.

Podatek stanowi 2 proc. wartości pojazdu. Uwaga: nie ma znaczenia cena samochodu ustalona przez strony transakcji i zawarta w umowie sprzedaży. Urząd skarbowy korzysta z profesjonalnych katalogów, w których znajdują się stawki za auta w zależności od ich marki, modelu, rodzaju, rocznika, przebiegu i innych parametrów. W takim katalogu określone jest, ile powinien kosztować dany pojazd, np. od 14 do 16 tysięcy złotych. Jeśli zadeklarowana wartość jest inna, wówczas urząd skarbowy może wezwać posiadacza pojazdu do uregulowania odpowiedniej kwoty podatku. Urząd ma na wysłanie takiego powiadomienia 5 lat. Czy wówczas nie pozostaje ci nic innego, jak zapłacić podatek zgodnie z wezwaniem? Niekoniecznie. Wszystko zależy od danego przypadku. Możliwe, że kupiłeś pojazd powypadkowy, który wymagał od ciebie dużych nakładów finansowych. Powinieneś zachować dokumentację, która dowiedzie, że rzeczywiście poniosłeś wysokie koszty. Należy zatrzymać fakturę z warsztatu lub zrobić zdjęcia, obrazujące jak pojazd wyglądał po zakupie, a jak po przeprowadzonych naprawach. Być może na podstawie takiego uzasadnienia urząd nie będzie od ciebie żądał zapłacenia wyższego podatku.

 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Przekazanie kluczyków na tle samochodu.

Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy musi zapłacić podatek PCC? Jak rozliczyć podatek od zakupu samochodu?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Kolejnym obowiązkiem jest opłacenie podatku od kupna samochodu - podatku PCC. Kto musi to zrobić? Sprzedający czy kupujący? Ile wynosi podatek od kupna samochodu? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?

Czytaj dalej
podpisanie dokumentów

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia?

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

Czytaj dalej
para przy nowym aucie

Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj dalej
mężczyzna prowadzi samochód

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę