Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce
Zarówno w Polsce, jak i na terenie całej UE obowiązuje nakaz wykupu polisy od odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych. Nie dostosowanie się do tego nakazu wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Obowiązek ten dotyczy również właścicieli pojazdów nieużywanych.

Ubezpieczenie samochodu w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, jest obowiązkowe – nawet jeżeli nasze auto cały czas stoi w garażu. Co więcej, polisę OC powinniśmy mieć ze sobą zawsze, gdy wsiadamy do samochodu. Nie wiedziałeś? Sprawdź, z czym jeszcze wiąże się obowiązek posiadania OC.
Każdy właściciel auta ma prawny obowiązek posiadania ważnej polisy OC, która chroni go od finansowych konsekwencji szkód, rzeczowych i osobowych, powstałych w związku z ruchem danego pojazdu. Ubezpieczenie samochodu w Polsce to konieczność, bo tak stanowi Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. O tym, że polisę OC trzeba mieć, wiedzą wszyscy kierowcy. Często jednak zapominamy o szczegółach.
Ubezpieczenie samochodu w Polsce – obowiązkowe, nawet jeśli samochód nie wyjeżdża z garażu
Ubezpieczenie samochodu w Polsce jest wymagane nawet wtedy, gdy auto jest nieużywane. Nie ma znaczenia, że pojazd nie był wyprowadzany z garażu od kilku lat – jeśli auto jest zarejestrowane, obowiązkiem jego właściciela jest dbanie o to, aby miało ważne ubezpieczenie. Według ustawy ochronę obowiązkową należy posiadać przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany. Warto o tym pamiętać, bo kary za brak OC są coraz wyższe. W 2022 roku za 14-dniową przerwę w ciągłości ubezpieczenia zapłacimy 6020 zł dla samochodów osobowych. Wyjątki, kiedy nie musimy posiadać ważnego OC, dotyczą przykładowo sytuacji, kiedy pojazd zostanie przez nas zezłomowany, a następnie wyrejestrowany bądź przerejestrowany jako auto zabytkowe.
Wirtualny policjant
Brak OC stwierdzi nie tylko policjant, który ma dostęp do bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) oraz do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK). Już od kilku lat Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny administruje specjalnym programem, który monitoruje ważność ubezpieczeń OC w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych. Nie potrzebna jest kontrola policji, aby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógł wykryć przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC. Za pomocą elektronicznego oprogramowania są przeprowadzane kontrole, a ich częstotliwość sięga nawet kilkunastu razy w roku. Dzięki temu, udaje się namierzyć nie tylko te pojazdy nieposiadające ważnej polisy OC, które zostały zatrzymane podczas kontroli policji, ale również takie, które praktycznie nigdy nie są wyprowadzane z garaży. Kierowcy rzadko używanych (lub całkowicie nieużywanych) pojazdów, często nie potrafią zrozumieć, dlaczego obowiązuje ich ubezpieczenie OC. Niestety, w żaden sposób nie można udowodnić, że faktycznie dany pojazd bardzo rzadko wyrusza w trasę, dlatego wszystkich właścicieli pojazdów obowiązują takie same zasady. „Wirtualny policjant” pilnuje, by ubezpieczenie samochodu w Polsce mieli wszyscy właściciele aut.
Posiadanie przy sobie dokumentów już nieobowiązkowe
Ubezpieczenie samochodu w Polsce wiąże się z obowiązkiem posiadania polisy OC, aby nie tylko w razie kontroli drogowej policjant mógł po sprawdzeniu w adekwatnej bazie to stwierdzić, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Kierowca, który faktycznie posiada, ale zapomni prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta albo właśnie polisy OC, nie zapłaci już mandatu. Obecnie kierowcy nie muszą już posiadać ubezpieczenia w formie dokumentu bezpośrednio wystawianego przez przedstawiciela zakładu ubezpieczeń. Wystarczy, że podczas kontroli policyjnej, dane o ciągłości ubezpieczenia, policjant sprawdzi w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ta forma jest o wiele szybsza do realizacji, wystarczy tylko dostęp do Internetu i to nie osoby kontrolowanej a Policjanta. W ten sposób można zaoszczędzić wiele czasu, który niegdyś zajmowało przeszukiwanie różnych skrytek w samochodzie czy przegródek w portfelu. Po czym policjant i tak dane z dokumentów sprawdzał jeszcze raz w bazach policyjnych. Zakończyły się nieprzyjemności związane z tłumaczeniem się policjantom przy potencjalnym zatrzymaniu oraz straty finansowe, związane z opłaceniem mandatu w wyniku nie posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających ważność polisy OC.
Ubezpieczenie samochodu w Polsce – kiedy zniżki traci kierowca Ubezpieczenie samochodu w Polsce kupimy taniej, korzystając m.in. ze zniżek za bezszkodową jazdę. Pamiętaj jednak, że OC nie jest przypisane do osoby, ale do pojazdu. Nawet jeśli spowodujesz wypadek cudzym autem, informacja o tym znajdzie się w ogólnopolskiej bazie danych Ośrodka Informacji UFG, co wpłynie na wysokość Twoich zniżek i kalkulację składki. Poza zniżkami za bezszkodową jazdę istnieją także inne promocje, które mają wpływ na wysokość składki, dlatego warto zorientować się, co premiują wybrane towarzystwa. W UNIQA możesz oszczędzić dzięki dokonaniu zakupu ubezpieczenia przez Internet. Korzystną ofertę można uzyskać również u agenta ubezpieczeniowego.
Informacja o aktualnych promocjach UNIQA jest w Regulaminie Zniżek Direct.
Pilnuj terminów
Umowa na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce przedłuży się automatycznie, chyba, że wcześniej zrezygnujesz z polisy. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły, o których kierowcy często zapominają. Polisa OC nie przedłuży się na kolejny rok, jeśli składka za ostatnie ubezpieczenie nie została spłacona w całości. Także jeżeli kupiłeś używane auto, możesz korzystać z polisy zbywcy tylko do końca okresu jej ważności. Wygaśnięcie polisy OC jest najczęstszą przyczyną, przez którą pojazdy nie posiadają ważnego OC. Nie powinniśmy w takiej sytuacji liczyć tylko na to, że zakład ubezpieczeń przypomni nam o wygaśnięciu naszej polisy. Karę za przerwę w ubezpieczeniu będziemy zobowiązani pokryć my, a nie nasz ubezpieczyciel. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli czujni i zawsze na czas zawierali czy też odnawiali nasze polisy OC. Pamiętajmy również o tym, że nie możesz zawrzeć polisy z terminem wstecznym.