UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce - ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Zarówno w Polsce, jak i na terenie całej UE obowiązuje nakaz wykupu polisy od odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych. Nie dostosowanie się do tego wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Obowiązek ten dotyczy również właścicieli pojazdów nieużywanych.

kobieta prowadzi samochód

Ubezpieczenie samochodu w Polsce jest obowiązkowe – nawet jeżeli nasze auto cały czas stoi w garażu. Należy też zachować ciągłość trwania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.  W odróżnieniu od ubezpieczeń fakultatywnych, takich jak AC, właściciel pojazdu musi mieć wykupione ubezpieczenie OC.

Każdy właściciel auta ma prawny obowiązek posiadania ważnej polisy OC samochodu, która chroni go od finansowych konsekwencji szkód, rzeczowych i osobowych, powstałych w związku z użytkowaniem danego pojazdu. Ubezpieczenie samochodu w Polsce to konieczność, bo tak stanowi Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku. O tym, że polisę OC trzeba mieć, powinni wiedzieć wszyscy kierowcy. Często jednak zapominamy o szczegółach.

UBEZPIECZENIE SAMOCHODU W POLSCE – OBOWIĄZKOWE, NAWET JEŚLI SAMOCHÓD NIE WYJEŻDŻA Z GARAŻU

Ubezpieczenie pojazdu w Polsce jest wymagane nawet wtedy, gdy auto jest nieużywane. Nie ma znaczenia, że pojazd nie był wyprowadzany z garażu od kilku lat – jeśli jest zarejestrowany, obowiązkiem jego właściciela jest dbanie o to, aby miał ważne ubezpieczenie. Warto o tym pamiętać, bo kary za brak OC są coraz wyższe. Od 1 lipca 2023 roku za 14-dniową przerwę w ciągłości ubezpieczenia zapłacimy 7200 zł w przypadku samochodów osobowych. Wyjątki, kiedy nie musimy posiadać ważnego OC, dotyczą np. sytuacji, kiedy pojazd zostanie przez nas zezłomowany, a następnie wyrejestrowany bądź przerejestrowany na auto zabytkowe.

WIRTUALNY POLICJANT SPRAWDZI WAŻNOŚĆ UBEZPIECZENIA OC

Brak OC stwierdzi nie tylko policjant, który ma dostęp do bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) oraz do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK). Już od kilku lat Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny administruje specjalnym programem, który monitoruje ważność ubezpieczeń OC w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych. Nie potrzebna jest kontrola policji, aby UFG mógł wykryć przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC i nawet najmniejsze luki w zawarciu umowy ubezpieczenia. Za pomocą oprogramowania są przeprowadzane kontrole, a ich częstotliwość sięga nawet kilkunastu razy w roku.

Dzięki temu, udaje się namierzyć nie tylko te pojazdy nieposiadające ważnej polisy OC, które zostały zatrzymane podczas kontroli policji, ale również takie, które praktycznie nigdy nie są wyprowadzane z garaży. Kierowcy rzadko używanych (lub całkowicie nieużywanych) pojazdów, często nie potrafią zrozumieć, dlaczego obowiązuje ich ubezpieczenie komunikacyjne OC. Niestety, w żaden sposób nie można udowodnić, że faktycznie dany pojazd bardzo rzadko wyrusza w trasę, dlatego wszystkich właścicieli pojazdów obowiązują takie same zasady. „Wirtualny policjant” pilnuje, by ubezpieczenie samochodu w Polsce mieli wszyscy właściciele aut.

POSIADANIE PRZY SOBIE DOKUMENTÓW JUŻ NIEOBOWIĄZKOWE DLA KIEROWCY

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe w Polsce, ale czy trzeba mieć polisę OC ze sobą w pojeździe? Już nie. Jeszcze do niedawna kierowca na wezwanie policjanta musiał okazać się dowodem zawarcia umowy ubezpieczenia OC. W razie kontroli drogowej policjant może już to sprawdzić w adekwatnej bazie. Kierowca, który faktycznie posiada, ale zapomni prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta albo właśnie polisy OC, nie  zapłaci już mandatu. 

Obecnie kierowcy nie muszą już mieć ubezpieczenia w formie dokumentu. Wystarczy, że podczas kontroli policyjnej, dane o ciągłości ubezpieczenia, policjant sprawdzi w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ta forma jest o wiele szybsza, wystarczy tylko dostęp do internetu i to nie osoby kontrolowanej a policjanta. W ten sposób można zaoszczędzić wiele czasu, który niegdyś zajmowało przeszukiwanie różnych skrytek w samochodzie czy przegródek w portfelu, po czym policjant i tak dane z dokumentów sprawdzał jeszcze raz w bazach policyjnych.

Ubezpieczenie samochodu w Polsce – kiedy OC będzie droższe?

Ubezpieczenie samochodu w Polsce kupimy taniej, korzystając m.in. z atrakcyjnych składek wyliczanych w związku z bezszkodowym przebiegiem historii ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że OC nie jest przypisane do osoby, ale do pojazdu. Nawet jeśli spowodujesz wypadek cudzym autem, informacja o tym znajdzie się w ogólnopolskiej bazie danych Ośrodka Informacji UFG, co wpłynie na wysokość składki za OC danego pojazdu w przyszłości. Warto sprawdzać promocje obowiązujące w towarzystwach, mające wpływ na wysokość składki. W UNIQA możesz oszczędzić dzięki zakupowi ubezpieczenia przez Internet - przyznawane jest 15 proc. zniżki na OC i AC. 

Informacja o aktualnych promocjach UNIQA jest w Regulaminie Zniżek Direct.

PILNUJ TERMINÓW WYKUPIENIA UBEZPIECZENIA OBOWIĄZKOWEGO OC

Umowa na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce przedłuży się automatycznie, chyba że wcześniej zrezygnujesz z polisy. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły, o których kierowcy często zapominają. Polisa OC nie przedłuży się na kolejny rok, jeśli składka za ostatnie ubezpieczenie nie została spłacona w całości. Także jeżeli kupiłeś używane auto, możesz korzystać z polisy zbywcy tylko do końca okresu jej ważności. Wygaśnięcie polisy OC jest najczęstszą przyczyną, przez którą pojazdy nie mają ważnego OC. Nie powinniśmy w takiej sytuacji liczyć tylko na to, że zakład ubezpieczeń przypomni nam o wygaśnięciu naszej polisy. Karę za przerwę w ubezpieczeniu będziemy zobowiązani pokryć my, a nie nasz ubezpieczyciel. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli czujni i zawsze na czas zawierali czy też odnawiali OC. Pamiętajmy również, że nie można zawrzeć polisy z terminem wstecznym.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy wartość auta zmienia się w trakcie trwania ubezpieczenia AC?

Wpływ na maksymalną wysokość odszkodowania z polisy AC ma przede wszystkim wartość rynkowa samochodu. Wraz z upływem czasu spada suma ubezpieczenia, a co za tym idzie również wysokość odszkodowania w przypadku szkody. Jej zmniejszenie następuje również wraz z konsumpcją sumy ubezpieczenia.

Czytaj dalej
mężczyzna prowadzi samochód

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę