Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce

Zarówno w Polsce, jak i na terenie całej UE obowiązuje nakaz wykupu polisy od odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych. Nie dostosowanie się do tego nakazu wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Obowiązek ten dotyczy również właścicieli pojazdów nieużywanych.

kobieta prowadzi samochód

Ubezpieczenie samochodu w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, jest obowiązkowe – nawet jeżeli nasze auto cały czas stoi w garażu. Co więcej, polisę OC powinniśmy mieć ze sobą zawsze, gdy wsiadamy do samochodu. Nie wiedziałeś? Sprawdź, z czym jeszcze wiąże się obowiązek posiadania OC.

Każdy właściciel auta ma prawny obowiązek posiadania ważnej polisy OC, która chroni go od finansowych konsekwencji szkód, rzeczowych i osobowych, powstałych w związku z ruchem danego pojazdu. Ubezpieczenie samochodu w Polsce to konieczność, bo tak stanowi Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. O tym, że polisę OC trzeba mieć, wiedzą wszyscy kierowcy. Często jednak zapominamy o szczegółach.

Ubezpieczenie samochodu w Polsce – obowiązkowe, nawet jeśli samochód nie wyjeżdża z garażu

Ubezpieczenie samochodu w Polsce jest wymagane nawet wtedy, gdy auto jest nieużywane. Nie ma znaczenia, że pojazd nie był wyprowadzany z garażu od kilku lat – jeśli auto jest zarejestrowane, obowiązkiem jego właściciela jest dbanie o to, aby miało ważne ubezpieczenie. Według ustawy ochronę obowiązkową należy posiadać przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany. Warto o tym pamiętać, bo kary za brak OC są coraz wyższe. W 2017 roku za 14-dniową przerwę w ciągłości ubezpieczenia zapłacimy nawet 4000 zł dla samochodów osobowych. Wyjątki, kiedy nie musimy posiadać ważnego OC, dotyczą przykładowo sytuacji, kiedy pojazd zostanie przez nas zezłomowany, a następnie wyrejestrowany bądź przerejestrowany jako auto zabytkowe.

Wirtualny policjant

Co istotne, brak OC stwierdzi nie tylko policjant podczas kontroli drogowej. Już od kilku lat Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny administruje specjalnym programem, który monitoruje ważność ubezpieczeń OC w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych. Za pomocą tego elektronicznego oprogramowania są przeprowadzane kontrole, a ich częstotliwość sięga nawet kilkunastu razy w roku. Dzięki temu, udaje się namierzyć nie tylko te pojazdy nieposiadające ważnej polisy OC, które zostały zatrzymane podczas kontroli policji, ale również takie, które praktycznie nigdy nie są wyprowadzane z garaży. Kierowcy rzadko używanych (lub całkowicie nieużywanych) pojazdów, często nie potrafią zrozumieć, dlaczego obowiązuje ich ubezpieczenie OC. Niestety, w żaden sposób nie można udowodnić, że faktycznie dany pojazd bardzo rzadko wyrusza w trasę, dlatego wszystkich właścicieli pojazdów obowiązują takie same zasady. „Wirtualny policjant” pilnuje, by ubezpieczenie samochodu w Polsce mieli wszyscy właściciele aut.

Miej ze sobą dokumenty

Ubezpieczenie samochodu w Polsce wiąże się nie tylko z obowiązkiem posiadania polisy OC – w razie kontroli drogowej musimy też być w stanie okazać ważny dokument. Kierowca, który zapomni prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta albo właśnie polisy OC, zapłaci 50 zł. Jeśli nie będzie w stanie pokazać żadnego z wyżej wymienionych dokumentów, mandat wyniesie aż 150 zł. Obecnie kierowcy nie muszą już posiadać ubezpieczenia w formie dokumentu bezpośrednio wystawianego przez przedstawiciela zakładu ubezpieczeń, wystarczy, że wydrukują certyfikat, który otrzymają od Ubezpieczyciela w formie elektronicznej na adres e-mail. Ta forma jest o wiele szybsza do realizacji, wystarczy tylko dostęp do Internetu i drukarki. W ten sposób można zaoszczędzić wiele czasu, który niegdyś zajmowało oczekiwanie na listonosza z naszymi dokumentami polisowymi. Posiadanie dokumentów uchroni nas przed nieprzyjemnościami związanymi z tłumaczeniem się policjantom przy potencjalnym zatrzymaniu oraz uchroni przed stratami finansowymi, związanymi z opłaceniem mandatu.

Ubezpieczenie samochodu w Polsce – kiedy zniżki traci kierowca Ubezpieczenie samochodu w Polsce kupimy taniej, korzystając m.in. ze zniżek za bezszkodową jazdę. Pamiętaj jednak, że OC nie jest przypisane do osoby, ale do pojazdu. Nawet jeśli spowodujesz wypadek cudzym autem, informacja o tym znajdzie się w ogólnopolskiej bazie danych Ośrodka Informacji UFG, co wpłynie na wysokość Twoich zniżek i kalkulację składki. Poza zniżkami za bezszkodową jazdę istnieją także inne promocje, które mają wpływ na wysokość składki, dlatego warto zorientować się, co premiują wybrane towarzystwa. W UNIQA możesz oszczędzić dzięki dokonaniu zakupu ubezpieczenia przez Internet. Czasami warto porozmawiać ze znajomymi – być może okaże się, że mają polisę komunikacyjną w tym samym towarzystwie, dzięki czemu przekażą Ci aż 50 zł zniżki na zakup OC lub 100 zł na zakup pełnego pakietu. Korzystną ofertę można uzyskać również u agenta ubezpieczeniowego.

Pilnuj terminów

Umowa na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce przedłuży się automatycznie, chyba, że wcześniej zrezygnujesz z polisy. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły, o których kierowcy często zapominają. Polisa OC nie przedłuży się na kolejny rok, jeśli składka za ostatnie ubezpieczenie nie została spłacona w całości. Także jeżeli kupiłeś używane auto, możesz korzystać z polisy zbywcy tylko do końca okresu jej ważności. Wygaśnięcie polisy OC jest najczęstszą przyczyną, przez którą pojazdy nie posiadają ważnego OC. Nie powinniśmy w takiej sytuacji liczyć tylko na to, że zakład ubezpieczeń przypomni nam o wygaśnięciu naszej polisy. Karę za przerwę w ubezpieczeniu będziemy zobowiązani pokryć my, a nie nasz ubezpieczyciel. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli czujni i zawsze na czas zawierali czy też odnawiali nasze polisy OC. Pamiętajmy również o tym, że nie możesz zawrzeć polisy z terminem wstecznym.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Czy wartość auta zmienia się w trakcie trwania ubezpieczenia AC?

Wpływ na maksymalną wysokość odszkodowania z polisy AC ma przede wszystkim wartość rynkowa samochodu. Wraz z upływem czasu spada suma ubezpieczenia, a co za tym idzie również wysokość odszkodowania w przypadku szkody. Jej zmniejszenie następuje również wraz z konsumpcją sumy ubezpieczenia.

Czytaj dalej

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej