UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenia samochodowe – które wybrać?

W Polsce kierowcy są zobowiązani do zakupu polisy ubezpieczeniowej OC, która jest formą zabezpieczenia finansowego w przypadku spowodowania szkody. Inne typy ubezpieczeń samochodowych nie są obowiązkowe. Ich wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb kierowców.

kobieta za kierownicą auta

Do zakupu OC jesteśmy zobowiązani prawem, jednak kierowcy coraz częściej decydują się także na dodatkową ochronę. W tym zakresie mamy do wyboru m.in. Autocasco, NNW i assistance. W jakich sytuacjach mogą się przydać poszczególne ubezpieczenia samochodowe i jak wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie polisę?

Ubezpieczenia samochodowe to niewątpliwie najpopularniejsze polisy na rynku. O ile o wyborze OC wciąż najczęściej decyduje cena (zakres ochrony jest taki sam we wszystkich towarzystwach), o tyle w przypadku pozostałych polis sprawa jest już bardziej skomplikowana. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Ubezpieczenia samochodowe: OC

Zakres ochrony OC obejmuje szkody komunikacyjne, których sprawcą jest właściciel polisy. To oznacza, że jeżeli spowodujemy wypadek, szkody na mieniu i zdrowiu jego uczestników zostaną pokryte właśnie z naszej polisy OC. Jest to ubezpieczenie, którego zadaniem jest ochrona przed konsekwencjami szkód, które zostały wyrządzone naszym pojazdem osobom trzecim. Ważne, jest to, że ubezpieczenie OC to jedyne ubezpieczenie samochodowe, jakie należy wykupić obowiązkowo – najpóźniej w dniu rejestracji auta. Warto także pamiętać, że za brak polisy OC dostaniemy karę finansową. Obecnie za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni kierowcy mogą zapłacić nawet 4 tys. zł. Wysokość opłaty karnej za brak ważnej polisy OC jest zależna od:

  • rodzaju pojazdu (np. dla samochodów osobowych jest to równowartość 2- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę);
  • czasu, jaki upłynie bez posiadania wykupionej polisy OC w danym roku kalendarzowym (najwyższa wartość kary, czyli 100% opłaty karnej jest przewidziana dla przerwy w ubezpieczeniu powyżej 14 dni);
  • minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli, ustalonego na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Uwaga! Warto wykupić polisę OC u ubezpieczyciela, który oferuje usługę BLS, czyli umożliwia swoim klientom likwidację nieskomplikowanych szkód z OC sprawcy we własnym towarzystwie.

Ubezpieczenia samochodowe: AC

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych, które chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami szkód, także tych powstałych z jego winy na własnym samochodzie. Zakres ochrony obejmuje również ryzyko kradzieży oraz skutki zdarzeń losowych, tj. silny wiatr, grad, pożar, ale także od dewastacji, uszkodzeń spowodowanych przez zwierzęta.

Należy przy tym pamiętać, że nieobowiązkowe ubezpieczenia samochodowe mogą mieć różną konstrukcję w zależności od towarzystwa. Tak jest również w przypadku AC, dlatego przed zakupem polisy warto dokładnie porównać dostępne oferty. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na terminy wypłaty odszkodowania, wyłączenia odpowiedzialności i sumę ubezpieczenia.

Ubezpieczenia samochodowe: NNW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) najczęściej chroni kierowcę, jak i pasażerów znajdujących się w momencie zdarzenia w pojeździe. Najczęściej jest opcją dodatkową oferowaną do ubezpieczeń OC, AC lub pakietów ubezpieczeniowych. Obejmuje ochroną szkody osobiste powstałe w związku z ruchem samochodu, wsiadaniem lub wysiadaniem z auta, załadunkiem, rozładunkiem, zatrzymaniem i postojem. Wysokość świadczenia, które wypłaci nam towarzystwo, zależy od określonego procentowo uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenia samochodowe: assistance

Assistance to pomoc techniczna, medyczna, informacyjna i prawna udzielana kierowcom w sytuacjach awaryjnych. Ubezpieczenie to jest często dodawane do polis OC i AC. Zakres świadczeń ubezpieczenia samochodowego assistance zależy od towarzystwa i wybranego pakietu, może być więc bardzo różny. Przykładowo, w ubezpieczeniu komunikacyjnym UNIQA, assistance występuje w kilku wersjach:

  • Ubezpieczenie samochodowe assistance Mini obejmuje pomoc drogową w razie wypadku w zakresie: holowania pojazdu ubezpieczonego i holowania pojazdu poszkodowanego z miejsca wypadku niezależnie z czyjej winy dojdzie do zdarzenia.
  • Ubezpieczenie samochodowe assistance Premium obejmuje m.in.: holowanie i transport pojazdu w razie wypadku, awarii lub innych okoliczności, pomoc przy wymianie koła czy samochód zastępczy po wypadku lub kradzieży.
  • Ubezpieczenie samochodowe assistance Prestiż obejmuje m.in.: holowanie pojazdu (na terenie Polski bez limitu, poza jej granicami do 800 km!), naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, organizację pojazdu zastępczego, a także szeroką paletę innych świadczeń.

Głównymi powodem, dla którego warto wykupić ubezpieczenie samochodowe assistance w UNIQA jest to, że pomoc jest świadczona 24 godziny na dobę.

Szerszy zakres, lepsza ochrona

Jak widać z powyższego zestawienia, kierowcy mogą się spotkać na drodze (i nie tylko) z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, w których sama polisa OC nie pomoże. Dlatego warto poznać pozostałe ubezpieczenia samochodowe, porównać dostępne oferty i zapewnić sobie i swoim pasażerom dodatkową ochronę.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
rodzina w samochodzie

Ubezpieczenia można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę m.in. zakres ochrony, obowiązek korzystania i nie tylko. Posiadanie danej polisy powoduje, że w przypadkach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz otrzymać świadczenie od zakładu ubezpieczeń. Które ubezpieczenia warto wykupić, a które obowiązkowo powinieneś posiadać?

kobieta korzystająca z laptopa

Podczas porównywania ofert ubezpieczenia nie tylko cena się liczy, jednak w przypadku ubezpieczenia OC z pewnością jest ona najważniejszym kryterium. Ostatnio dość popularne jest korzystanie z porównywarek, które w jednym miejscu prezentują cenę za ubezpieczenie z wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak czasami w tej samej cenie w jednym towarzystwie dostaniemy więcej niż w innym.

mężczyzna prowadzi samochód

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę