UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie AC (autocasco) – co obejmuje?

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które gwarantuje pokrycie kosztów szkody, powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, uszkodzenia auta przez osoby trzecie lub nieprzewidziane warunki atmosferyczne, kradzieży pojazdu oraz jego pożaru lub wybuchu.

Autocasco, w skrócie AC, to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym możesz objąć swój samochód oraz jego wyposażenie standardowe i dodatkowe (o ile wyposażenie to zostało zgłoszone we wniosku do ubezpieczenia) przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem. To, co obejmuje Autocasco, zależy od warunków, jakie oferuje zakład ubezpieczeń oraz Twoich preferencji jako osoby ubezpieczającej pojazd. Oferta ubezpieczeniowa oraz zakres ochrony, które proponuje dany ubezpieczyciel określone są w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Co pokrywa AC?

W zależności od wariantu Autocasco, na jaki się zdecydujesz, ubezpieczenie to chronić będzie Twój pojazd od różnych zdarzeń. Najczęściej ubezpieczenie AC obejmuje swoją ochroną szkody powstałe w wyniku:

 • wypadku i kolizji z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami czy przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem,
 • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta,
 • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu, jego części lub tzw. wyposażenia dodatkowego,
 • pożaru lub wybuchu,
 • działania zjawisk atmosferycznych, do których zaliczamy m.in. powodzie, zatopienia, huragany, grad, uderzenia pioruna, osuwanie bądź zapadanie się ziemi, lawiny, itp.

Ubezpieczenie samochodu AC – jak wybrać?

Zanim zawrzesz umowę ubezpieczenia Autocasco, powinieneś dokładnie zapoznać się z warunkami ochrony ubezpieczeniowej. O ile w przypadku OC zakres polisy jest zawsze taki sam i wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, to już warunki Autocasco mogą być różne i w dużej mierze sam decydujesz o tym, jakie one będą. Im większą ochronę będzie zapewniać ubezpieczenie AC samochodu, tym wyższy będzie jego koszt. Decydując się na ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, obniżasz jednocześnie cenę ochrony. Czy to dobry wybór? Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, gdyż od zapisów w umowie zależy, czy w razie danej szkody w ogóle otrzymasz odszkodowanie i jaka będzie jego wysokość. Wybierając ubezpieczenie autocasco, zwróć uwagę na:

 • Udział własny w szkodzie – czyli franszyzę redukcyjną. W umowie może się znaleźć zapis, że taki udział w szkodzie wynosi np. 1000 zł albo 10 proc., ale nie mniej niż 1000 zł. Jest to część odszkodowania, którą pokryjesz z własnych środków. Jeśli koszt likwidacji szkody ustalono na 10 tys. złotych, a udział własny wynosi 10 proc., to wówczas otrzymasz 9 tys. złotych odszkodowania. Umowa może uwzględniać również franszyzę integralną. Jeśli wynosi ona np. 500 zł, to oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie tylko wtedy, gdy koszt likwidacji szkody przewyższy tę kwotę. Czyli, jeśli koszt ten zostanie ustalony na 400 zł, to w ogóle nie otrzymasz odszkodowania. W przypadku gdy wybierzesz polisę z franszyzą, zapłacisz niższą składkę za AC. Czy jednak to się opłaca? Sprawdź, ile zapłacisz, jeśli wybierzesz ubezpieczenie bez franszyzy. Weź też pod uwagę, o ile mniejsze odszkodowanie otrzymasz, jeśli dojdzie do szkody, np. kradzieży.
 • Metodę likwidacji szkody – może być warsztatowa, kosztorysowa lub serwisowa ASO. Czym one się różnią? W przypadku metody kosztorysowej po zgłoszeniu szkody zakład ubezpieczeń ustali najprawdopodobniej, kiedy rzeczoznawca będzie mógł dokonać wyceny likwidacji szkody. Przygotuje on kosztorys, na podstawie którego otrzymasz odszkodowanie. Możesz wybrać warsztat, w którym zostanie naprawiony pojazd, i z którym sam się rozliczysz. Natomiast w przypadku metody warsztatowej, Twoim zadaniem będzie dostarczenie pojazdu do ustalonego warsztatu mechanicznego. Towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje Ci jeden z warsztatów partnerskich, ale nie masz obowiązku korzystać akurat z niego. Jeśli jednak zdecydujesz się na zewnętrzną firmę, to wówczas proces likwidacji szkody może się wydłużyć. Standardowo wygląda to tak, że upoważniasz warsztat do rozliczenia się z zakładem ubezpieczeń, nie otrzymujesz odszkodowania, lecz czekasz na naprawę pojazdu. Po likwidacji szkody musisz tylko zweryfikować, czy wszystkie prace zostały wykonane prawidłowo, a to warsztat rozliczy się z ubezpieczycielem. Więcej za AC zapłacisz, jeśli zdecydujesz się na metodę warsztatową. Kolejna opcja to metoda serwisowa ASO. W tym przypadku również nie musisz sam organizować naprawy pojazdu – szkoda jest likwidowana w warsztacie autoryzowanym z zastosowaniem częściej oryginalnych. Jest to najdroższy wariant.
 • Amortyzację części – zakład ubezpieczeń może uzależniać kwotę wypłaconego odszkodowania od zużycia części. Co to oznacza? Jeśli dana część w wyniku szkody wymaga wymiany, to wtedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, biorąc pod uwagę cenę nowej częściej, lecz uwzględni jej zużycie i wypłaci kwotę odpowiednio mniejszą. Wybór AC z amortyzacją części wiąże się z niższą ceną ochrony ubezpieczeniowej.
 • Części zamienne – w ramach likwidacji szkody mogą być wykorzystane części oryginalne bądź zamienniki części oryginalnych. W przypadku tych drugich cena składki będzie niższa.
 • Stałą sumę ubezpieczenia – standardowo zakład ubezpieczeń ustala wysokość odszkodowania, biorąc pod uwagę wartość pojazdu w dniu szkody. Jeśli jednak skorzystasz z ubezpieczenia ze stałą sumą ubezpieczenia, to wówczas brana będzie pod uwagę wartość pojazdu z dnia zawarcia umowy.

Rozszerzenie ochrony ubezpieczenia AC

Aby uzupełnić ochronę, jaką daje Ci ubezpieczenie AC możesz dokupić dodatkowy pakiet ubezpieczeń Assistance, które zagwarantują Ci kompleksową pomoc w wyniku wypadku, kradzieży lub awarii pojazdu.

Zakres ubezpieczenia Assistance zawiera szereg usług niezbędnych w momencie powstania szkody lub w przypadku awarii. Najpopularniejsze świadczenia to:

 • organizacja i pokrycie kosztów transportu pojazdu, który uległ wypadkowi lub awarii z miejsca zdarzenia do wskazanego zakładu naprawczego,
 • organizacja i pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy ubezpieczonego pojazdu,
 • pomoc przy wymianie koła,
 • organizacja i pokrycie kosztów wynajęcia hotelu na czas naprawy pojazdu.

Pamiętaj, że zakres usług, na które się zdecydujesz w ramach AC lub ubezpieczenia Assistance, będzie wpływał na wysokość składki. Jednak komfort i gwarancja pomocy w razie wypadku, awarii lub kradzieży samochodu jest znacznie cenniejsza.

Czego AC nie obejmuje?

Wykupienie ubezpieczenia AC nie zawsze zagwarantuje Ci pełne bezpieczeństwo w każdej możliwej sytuacji. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności w przypadkach, które świadczą o umyślnej winie ubezpieczonego lub o ewidentnym zaniedbaniu kierowcy pojazdu.

Do sytuacji, które standardowo podlegają wyłączeniu z zakresu ochrony należą m.in.:

 • kradzież pojazdu, spowodowana lekkomyślnym postępowaniem kierowcy, np. pozostawienie kluczyków w stacyjce,
 • szkody, które zostały spowodowane umyślnie lub wynikają z rażącego niedbalstwa,
 • szkody, które powstały w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdu, który nie ma ważnej rejestracji i badania technicznego,
 • uszkodzenia, które są wynikiem eksploatacji pojazdu lub wad fabrycznych,
 • szkody, które powstały w wyniku naprawy i konserwacji pojazdu,
 • szkody, które powstały w innych okolicznościach niż te podane w zgłoszeniu szkody.

Koszt OC i AC

Dobrym rozwiązaniem jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC i AC z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki temu koszt ochrony ubezpieczeniowej będzie niższy niż w przypadku zawarcia umowy z  różnymi zakładami ubezpieczeń. Czy można dokupić AC, jeśli zawarłeś już wcześniej umowę OC? Jest to możliwe i warto się na to zdecydować, o ile w ogóle dostępny jest zakup Autocasco dla Twojego pojazdu. Pamiętaj, że ubezpieczyciele określają, jaki może być maksymalny wiek samochodu, który mogą objąć ochroną.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej www.uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Czy ten artykuł był pomocny?

3.4895833333333
Liczba głosów:96

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Auta w Polsce wciąż dosyć często padają złodziejskim łupem – przestępcom wystarczy zaledwie kilka lub kilkanaście sekund, by dostać się do wnętrza pojazdu i odjechać. Do tego typu przykrych zdarzeń może dojść wszędzie, nawet parkując na z pozoru bezpiecznym miejscu, możemy stracić pojazd. Wielu kierowców zastanawia się, jakie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest najlepsze. Czy istnieją urządzenia, które zapewniają 100% ochronę naszemu pojazdowi? Jak odstraszyć złodzieja?

Ładowanie elektrycznego samochodu

Przyszłością motoryzacji są samochody hybrydowe i elektryczne. Wciąż pojawiają się kolejne regulacje, które mają na celu zachęcenie Polaków do zakupu auta elektrycznego. Co to za pojazd? Jakie są korzyści korzystania z niego? Czy ubezpieczenie takiego samochodu kosztuje więcej niż w przypadku pojazdu spalinowego? Ile takich aut jeździ po polskich drogach?

Szkodę niepowstałą w wyniku działań kierowcy można zlikwidować z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia AC. Wybór drugiej opcji nie jest równoznaczny z utratą zniżek na podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne. Przy czym warto pamiętać, że chociaż wypłata odszkodowania z AC przebiega sprawniej, to standardowo szkody powstałe nie z naszej winy należy likwidować z polisy OC sprawcy.

szczęśliwa rodzina w aucie

Wyjazd samochodem za granicę może wiązać się z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, w tym, m.in. kolizją lub wypadkiem drogowym. Dlatego też przed podróżą warto upewnić się o tym, czy wykupiona polisa OC obowiązuje w miejscu, do którego się udajemy i jaki jej jest zakres ochrony.

rodzina korzystająca z laptopa

Wyborowi polisy ubezpieczeniowej OC i AC warto poświęcić maksimum uwagi. Przy przeglądaniu ofert towarzystw ubezpieczeniowych oprócz ceny polisy należy kierować się również zakresem ochrony. Przy wyszukiwaniu najatrakcyjniejszych ofert ubezpieczenia OC i AC pomocne są kalkulatory online oraz porównywarki internetowe.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę