UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia?

Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.

podpisanie dokumentów

Co będzie nam potrzebne do podpisania umowy ubezpieczenia?

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu? To jedno z pytań, które bardzo często pojawia się wśród osób poszukujących polisy komunikacyjnej. Podpowiadamy, jak szybko i bezproblemowo zawrzeć nową umowę ubezpieczenia samochodu. Do ubezpieczenia auta potrzebne będą następujące dokumenty.

Dowód rejestracyjny

Podstawowym dokumentem niezbędnym do zakupu ubezpieczenia samochodu jest dowód rejestracyjny. To właśnie w nim zawarte są wszelkie informacje na temat ubezpieczanego pojazdu, których podanie jest konieczne do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu i kalkulacji składki. Chodzi tutaj o takie informacje jak m.in. marka i model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika.

Prawo jazdy

Jednym z pytań zadawanych przy zakupie ubezpieczenia samochodu jest data wydania prawa jazdy. Towarzystwo chce bowiem wiedzieć, od ilu lat posiada je ubezpieczający. Czynnik ten wpływa także na wysokość składki za udzieloną ochronę, dlatego jeśli nie pamiętamy dokładnej daty wydania prawa jazdy, lepiej mieć ten dokument ze sobą.

Obecna polisa

Zawierając umowę ubezpieczenia samochodu z nowym towarzystwem, warto mieć ze sobą aktualną umowę ubezpieczenia samochodu lub zaświadczenie o dotychczasowym przebiegu polisy. W ten sposób udokumentujemy zniżki, jakie otrzymaliśmy u poprzedniego ubezpieczyciela. Jeśli umowę ubezpieczenia samochodu kontynuujemy w tym samym towarzystwie, wówczas dokument jest zbędny. Ponadto, jeśli umowa ubezpieczenia samochodu ma obejmować też polisę Autocasco, towarzystwo zapyta nas o okres bezszkodowej jazdy. Warto więc przypomnieć sobie, kiedy po raz ostatni mieliśmy szkodę.

Umowa sprzedaży pojazdu

Jeśli dopiero kupiliśmy auto i nie zdążyliśmy go jeszcze zarejestrować, to zawierając umowę ubezpieczenia samochodu, przygotujmy umowę sprzedaży pojazdu. W innych przypadkach natomiast ten dokument nie jest wymagany.

Dodatkowo zwróćmy uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Jeśli nie jesteśmy jednymi właścicielami ubezpieczanego pojazdu, a samochód jest zarejestrowany na kilka osób, wówczas ubezpieczyciel będzie wymagał od nas podania dokładnych informacji o pozostałych współwłaścicielach. W szczególności poprosi nas o ich numery PESEL, adresy zamieszkania oraz daty wydania praw jazdy. Dobrze więc mieć ze sobą dokumenty pozostałych współwłaścicieli auta. Pamiętajmy, że jeśli skompletujemy wszystkie dokumenty proces zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Dokumenty potrzebne przy zakupie samochodu

Podstawową sprawą o której powinniśmy pomyśleć przy zakupie używanego samochodu jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Poza dokumentem potwierdzającym przejęcie własności czyli umowy sprzedaży potrzebujemy również innych dokumentów, które umożliwią nam późniejszą rejestrację pojazdu. Dokumentacja jaką powinniśmy otrzymać przy zakupie samochodu to między innymi: dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenie OC, dokumenty dotyczące przeglądu samochodu.

Podczas zakupu auta warto dobrze przyjrzeć się umowie, ważne aby szczegółowo został opisany przedmiot transakcji czyli konkretny samochód. Podczas wyliczenia niezbędne będzie podanie takich danych jak: marka, model, numery nadwozia oraz silnika, numery rejestracyjne czy też przebieg samochodu. Zamieszczenie takich informacji łączy umowę z konkretnym samochodem, co jest ważne w przypadku ewentualnych reklamacji czy też podejrzeń, że dany samochód był wcześniej skradziony.

FORMULARZ WYPOWIEDZENIA UMOWY OC ONLINEWYPOWIEDZ UMOWĘ OC
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Mężczyzna pokazujący prawo jazdy

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2021 roku?

Uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami wymaga przejścia przez kurs przygotowawczy do egzaminu, a następnie potwierdzenia swoich umiejętności podczas testu i egzaminu praktycznego. Sprawdź, jak przebiega kurs na prawo jazdy i ile kosztuje. Ile musisz mieć lat, żeby rozpocząć naukę prowadzenia pojazdu?

Czytaj dalej
Prawo jazdy

Wymiana prawa jazdy w 2021 – kiedy należy wymienić dokument?

To, że posiadasz prawo jazdy, nie oznacza, że będziesz mógł już zawsze korzystać z tego samego dokumentu. W pewnych przypadkach konieczna jest jego wymiana. W jaki sposób odbywa się ta procedura, kiedy jest ona obowiązkowa i ile będzie cię kosztować wymiana dokumentu? Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz? Czy grożą ci jakiekolwiek kary?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Kontrola drogowa – jakie uprawnienia ma policja?

Zatrzymanie przez policję do kontroli to jedna z bardziej stresujących sytuacji, jakie mogą spotkać kierowcę. Na mocy znowelizowanych przepisów rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, w życie weszły nowe rozwiązania, nadające funkcjonariuszom dodatkowe uprawnienia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak powinna przebiegać rutynowa kontrola drogowa i jakie są prawa policjanta.

Czytaj dalej
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód co dalej – jakich formalności należy dopełnić?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2019 roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.

Czytaj dalej
Ochrona samochodu

Zgubiona karta pojazdu – co zrobić w przypadku jej utraty?

Karta pojazdu jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie wydawane są dla danego pojazdu. Posiadają ją wszystkie auta, które zostały zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji? Co znajduje się w tym dokumencie? Do czego jest potrzebny? Jak wyrobić kartę pojazdu?

Czytaj dalej
Podpisanie umowy zakupu samochodu

Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać?

Właścicielem pojazdu może być nie tylko jedna osoba. Samochód może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?

Czytaj dalej
kobieta korzystająca z laptopa

Porównanie ubezpieczeń komunikacyjnych OC

Podczas porównywania ofert ubezpieczenia nie tylko cena się liczy, jednak w przypadku ubezpieczenia OC z pewnością jest ona najważniejszym kryterium. Ostatnio dość popularne jest korzystanie z porównywarek, które w jednym miejscu prezentują cenę za ubezpieczenie z wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak czasami w tej samej cenie w jednym towarzystwie dostaniemy więcej niż w innym.

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą auta

Samochód jest używany ale nie ma polisy OC – co robić?

W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany. Przy zakupie auta bez ważnej polisy OC, należy ją zakupić w dniu nabycia pojazdu. W przypadku użytkowania samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC kierowcy grożą wysokie kary finansowe.

Czytaj dalej
kobieta kupuje OC online

Coraz więcej osób kupuje ubezpieczenie OC online

Zakup polisy ubezpieczeniowej OC online jest czynnością prostą i wygodną, przeznaczoną dla osób, które cenią sobie swój czas. Wybór takiej formy zakupu polisy OC pozwala na skorzystanie z przejrzystego i prostego w obsłudze kalkulatora składki. Ponadto wiele towarzystw ubezpieczeniowych w zamian za zakup OC online oferuje atrakcyjne zniżki.

Czytaj dalej
kobieta podpisująca dokumenty

Prawo a firmy ubezpieczeniowe – ubezpieczenie OC możemy wybrać sami

Polisa OC samochodu jest formą obowiązkowego ubezpieczenia, a jej brak wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Według obowiązującego w Polsce prawa wybór towarzystwa ubezpieczeniowego leży w gestii kierowcy. Co istotne, firmy ubezpieczeniowe nie mogą odmówić sprzedaży polisy ubezpieczeniowej OC.

Czytaj dalej
mężczyzna sprawdza kalendarz

Najważniejsze informacje dotyczące OC

Polisa ubezpieczeniowa OC jest formą zabezpieczenia finansowego kierowcy, w przypadku, gdy wyrządzi on szkodę. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Warto pamiętać również o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze mają obowiązek pokrywania wyrządzonych szkód.

Czytaj dalej
mężczyzna prowadzi samochód

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę