Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
salon

Podnajem mieszkania – na czym polega?

Rozpoczęcie inwestowania w nieruchomości wydawać się może działaniem, które wiąże się wyłożeniem dużego kapitału. Zakup mieszkania wymaga przecież nawet w średniej wielkości miejscowościach wygospodarowania kilkuset tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że zainteresowani podnajmem nieruchomości mogą zarabiać bez przygotowania na ten cel wysokiego budżetu.

Czytaj dalej
para w mieszkaniu

Kaucja w umowie najmu mieszkania – co warto wiedzieć przed wynajmem mieszkania?

Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością ponoszenia najczęściej miesięcznej opłaty za użytkowanie lokalu. W umowie ustalana jest stała kwota, do której należy doliczyć wydatki na wodę, gaz czy energię elektryczną. Zanim jednak zaczniemy ponosić te koszty, jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania lokalu będziemy musieli zapłacić również kaucję za mieszkanie. Co warto o niej wiedzieć i czy zawsze jest konieczna?

Czytaj dalej
remont mieszkania

Remont mieszkania krok po krok – ile może nas kosztować?

Kupujący mieszkania często nastawiają się na znalezienie nieruchomości, która wymaga generalnego remontu. Decydują się na nią z tego względu, iż liczą, że ogólny koszt inwestycji będzie niższy niż zakup mieszkania po remoncie, ale też chcą w pełni dopasować lokum do swoich oczekiwań. Jak przeprowadzić remont mieszkania krok po kroku i ile to może nas kosztować?

Czytaj dalej
kobieta odbiera klucze do domu

Leasing nieruchomości – leasing mieszkania alternatywą dla finansowania zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny

Większość nieruchomości kupowana jest w Polsce w ramach zewnętrznego finansowania ze środków z kredytu hipotecznego. Zainteresowani taką inwestycją mogą również skorzystać z innej formy pozyskania pieniędzy – chodzi o leasing nieruchomości. Na czym to polega? Czy jest to bardziej opłacalne rozwiązanie od hipoteki?

Czytaj dalej
zalany dom

Zalany dom - dom po zalaniu lub powodzi, co robić z zalaną podłogą i ścianami?

Zalanie domu wodą może spowodować uszkodzenia niemal każdego elementu konstrukcji. W efekcie nieruchomość może się nie nadawać do użytkowania. Czy to oznacza, że budynek po takim zdarzeniu należy wybudować na nowo? Na szczęście nie – zalany dom można doprowadzić do stanu, który umożliwia jego użytkowanie. Co należy zrobić?

 

Czytaj dalej
nowy blok mieszkalny

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Wybierając mieszkanie czy dom, możemy zdecydować się na nieruchomość z rynku pierwotnego lub wtórnego. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z obiektami nowymi, a w drugim z takimi, które były już użytkowane. Polacy kupują przede wszystkim nowe mieszkania, a umowę z deweloperem często zawierają na etapie tzw. dziury w ziemi. Czy jednak taka decyzja nie jest ryzykowna? Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

Czytaj dalej
para siedzi na schodach nowoczesnego domu

Czym jest inteligentny dom i jakie systemy smart home posiada? Jakie przynosi korzyści?

Nasze domy wyposażone są w coraz nowocześniejsze urządzenia, które ułatwiają nam życie. Często możemy też sterować takimi sprzętami zdalnie, za pośrednictwem aplikacji na smartfon. Nie są to technologie przyszłości, lecz rozwiązania dostępne dla właścicieli nieruchomości już teraz. Czym jest inteligentny dom? Dzięki jakim urządzeniom możemy stać się posiadaczami takiego obiektu?

Czytaj dalej
bloki mieszkalne

Wspólnota mieszkaniowa – czym jest, jakie ma prawa i obowiązki?

Kupując mieszkanie, możemy automatycznie stać się członkami wspólnoty mieszkaniowej. Z tym pojęciem prawdopodobnie spotkał się każdy, kto posiadał nieruchomość w obiektach wielorodzinnych. To, czy jako właściciele lokalu będziemy też przynależeć do wspólnoty mieszkaniowej, zależy od stanu prawnego budynku, w którym znajduje się nasza nieruchomość. Co to jest wspólnota mieszkaniowa? Jak działa i jakie korzyści może odnieść osoba, która do niej przynależy?

Czytaj dalej
grzejnik

Zapowietrzony grzejnik – jak go odpowietrzyć?

Niezawodne działanie ogrzewania w domu czy w mieszkaniu zależy od kilku czynników. Choć kaloryfery mogą się wydawać niezawodnym rozwiązaniem, to jednak mogą one być przyczyną źle działającego ogrzewania, a dokładnie chodzić może o zapowietrzenie grzejnika. Jakie mogą być tego konsekwencje? Po czym zauważyć, że mamy taki problem i dlaczego do tego dochodzi?

Czytaj dalej
działka budowlana

Jak kupić działkę budowlaną – na co zwrócić uwagę?

Zakup działki, na której stanie nasz wymarzony dom wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii. Jej wybór nie jest łatwy z kilku względów. Jak kupić działkę budowlaną? Dlaczego nie warto sugerować się wyłącznie ceną?

Czytaj dalej
łódź

Ceny mieszkań w Łodzi z rynku wtórnego i pierwotnego

Łódź to jedno z największych miast w Polsce, które może pozytywnie zaskoczyć się kosztami życia. Miejscowość słynie z wielu dobrych uczelni, jest ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. Czy jednak to wszystko przekłada się na zadowolenie mieszkańców? Czy ceny mieszkań w Łodzi są przystępne? Jak zmieniało się to miasto w ostatnich latach – zyskuje nowych mieszkańców czy ich traci?

Czytaj dalej
kask ochronny

Kredyt na remont domu i mieszkania – jak go uzyskać?

Prace remontowe przeprowadzone w domu możesz sfinansować z oszczędności albo z pieniędzy pożyczonych. Mogą to być środki uzyskane od przyjaciół czy rodziny, ale najczęściej w takich przypadkach decydujemy się na skorzystanie z oferty banku. Jak uzyskać kredyt na remont domu, żeby kosztowało cię to jak najmniej?

Czytaj dalej
wrocław

Ceny mieszkań we Wrocławiu – spadają czy wzrastają?

Wrocław należy do najpiękniejszych polskich miast. Jest często wybierany przez studentów, a wielu Polaków przeprowadza się tam w poszukiwaniu pracy i lepszego miejsca do życia. Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość w tej miejscowości? Jakie są ceny mieszkań we Wrocławiu w poszczególnych dzielnicach?

Czytaj dalej
poznan

Ceny mieszkań w Poznaniu – jakie są prognozy?

Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego i zamieszkiwany jest przez ponad pół miliona mieszkańców. To ważny ośrodek naukowy, kulturowy i akademicki. Miasto stale się rozwija, działa tam wiele dużych firm, a mieszkańcy nie mogą narzekać na brak pracy. Jak wpływa to na ceny mieszkań w Poznaniu? Jakie są prognozy na najbliższe lata?

Czytaj dalej
gaśnica

Gaśnica do domu – jaką wybrać? Jak zabezpieczyć się na wypadek pożaru? Sprawdź, jaka gaśnica do domu będzie najlepsza

W wyniku pożaru domu czy mieszkania możesz stracić nawet cały swój dobytek. Nieruchomość będzie wymagać generalnego, kosztownego remontu. Warto przygotować się na takie zdarzenie i wybrać odpowiednią gaśnicę. Nie zapominaj również o skorzystaniu z ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje takie ryzyko. Jaką gaśnicę do domu wybrać?

Czytaj dalej
dom i żarówki

Oszczędzanie energii w domu – od czego zacząć?

Koszty energii elektrycznej są jednym z tych wydatków w naszych budżetach domowych, które możemy zdecydowanie zmniejszyć dzięki trzymaniu się pewnych zasad. Często wystarczy zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń. Jak oszczędzać energię? Co możesz zrobić, żeby mniej wydawać na prąd?

Czytaj dalej
kraków

Ceny mieszkań w Krakowie – rynek pierwotny i wtórny

Kraków jest drugim pod względem liczby mieszkańców i powierzchni miastem w Polsce. Obecnie mieszka w nim ponad 750 tys. osób, a cała miejscowość zajmuje obszar 327 km2. Kraków uchodzi za jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do życia w naszym kraju. Na jakie ceny mieszkań w Krakowie muszą być przygotowani inwestorzy? Jak zmieniały się stawki za metr w ostatnich latach?

Czytaj dalej
warszawa

Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?

Życie w Warszawie odznacza się na tle innych miejscowości w Polsce wysokimi kosztami. Z jednej strony stolica daje możliwość osiągania przeciętnie zdecydowanie wyższych zarobków niż w większości miast, ale z drugiej mieszkanie w tym miejscu wiąże się z wysokimi cenami usług i nieruchomości. Sprawdź, jak zmieniały się ceny mieszkań w Warszawie i ile trzeba wydać na taki zakup obecnie.

Czytaj dalej
rodzina w mieszkaniu

Ubezpieczenie all risk – co obejmuje polisa all risk, inaczej ubezpieczenie od wszystkich ryzyk?

Ubezpieczenie mieszkania all risk to popularny produkt dedykowany dla wszystkich tych, którym zależy na pełnej ochronie nieruchomości — chroni mieszkanie i wyposażenie (np. sprzęt AGD/RTV, kosztowności, oszklenia od stłuczeń). W razie wystąpienia zdarzenia losowego, które nie podlega wyłączeniom zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), poszkodowany może uzyskać rekompensatę finansową poniesionych strat.

Czytaj dalej
salon

Mienie ruchome – czym jest, jakie ryzyka obejmuje? Czy polisa nieruchomości może je objąć?

Mieniem ruchomym najogólniej określa się wyposażenie mieszkania. W przypadku firmy takie mienie stanowi jej majątek. W jego skład wchodzą także maszyny i urządzenia produkcyjne. Zabezpieczenie ruchomości, zarówno domowych jak i firmowych, wymaga podpisania rozszerzenia do podstawowej polisy mieszkaniowej, która w zakresie podstawowym, chroni mury i elementy stałe budynku. W tym poradniku wyjaśnimy, czym jest ubezpieczenie mienia ruchomego.

Czytaj dalej
klucze do nowego mieszkania

Jak szybko sprzedać mieszkanie – poradnik krok po kroku dotyczący sprzedaży nieruchomości

Szacuje się, że w Polsce sprzedaż nieruchomości zajmuje od 3 miesięcy do nawet 2 lat. Chcąc uniknąć niepotrzebnych błędów, warto odpowiednio się przygotować, zanim wystawimy ogłoszenie. Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem i bez problemów? Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Co z ubezpieczeniem po zbyciu nieruchomości?

Czytaj dalej
bydgoszcz

Ceny mieszkań w Bydgoszczy – rynek pierwotny i wtórny

Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i znajduje się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce pod względem wielkości. Miejscowość posiada port lotniczy, działa w niej wiele uczelni i z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem turystów. Czy warto tam zamieszkać? Czy ceny mieszkań w Bydgoszczy są atrakcyjne? Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego w tym mieście?

Czytaj dalej
para w nowym mieszkaniu

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?

Mimo tego, że wielu analityków oczekiwało spowolnienia na rynku nieruchomości, od początku 2020 roku ceny niemal we wszystkich polskich dużych miastach idą w górę. To powoduje, że Polacy muszą być przygotowani na coraz większe obciążenie finansowe w związku z inwestycją w mieszkanie i najczęściej mieć coraz wyższą zdolność kredytową. Co możesz zrobić, żeby zaoszczędzić na transakcji? Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania?

Czytaj dalej
telewizor w salonie

Przedłużona gwarancja sprzętu domowego – jak działa, czy warto?

Kupując sprzęt, z pewnością zakładasz, że będzie ci on służyć niezawodnie przez wiele lat. Otrzymasz na niego gwarancję i w tym okresie ewentualne usterki zostaną usunięte bez dodatkowych opłat. Często producent sprzętu daje możliwość wydłużenia tego okresu, dzięki czemu przez dłuższy czas będziesz zwolniony z kosztów naprawy sprzętu w serwisach. Czy warto skorzystać z tej propozycji? Jak działa przedłużona gwarancja?

Czytaj dalej
białystok

Ceny mieszkań w Białymstoku – jak się kształtują?

Białystok jest największym miastem w północno-wschodniej Polsce i pełni funkcję stolicy województwa podlaskiego. Zajmuje on wysokie pozycje w licznych rankingach, a przede wszystkim dynamicznie się rozwija, zapewniając mieszkańcom coraz lepsze warunki do życia. Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość w tej lokalizacji? Czy ceny mieszkań w Białymstoku są atrakcyjne?

Czytaj dalej
zamek w lublinie

Ceny mieszkań w Lublinie - rynek wtórny i pierwotny

Lublin to miasto o bogatej historii. Przyciąga ono odwiedzających niebagatelną architekturą, licznymi zabytkami i ciekawymi wydarzeniami artystycznymi. Miejscowość jest stolicą województwa lubelskiego i ważnym ośrodkiem akademickim. Czy jest to jednak dobre miejsce do życia? Czy ceny mieszkań w Lublinie są na tyle atrakcyjne, żeby warto było się tutaj osiedlić?

Czytaj dalej
mieszkanie

Najem krótkoterminowy jako sposób na biznes? Co warto o nim wiedzieć?

Jeśli posiadasz mieszkanie, z którego nie korzystasz, to może się ono stać dla ciebie źródłem dochodu. Warto zdecydować się na wynajem długo ‑ lub krótkoterminowy. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się ta druga forma. Na czym to polega? Ile możesz zarobić na najmie krótkoterminowym? Ile wynosi podatek od osiągniętego w ten sposób dochodu?

Czytaj dalej
elektryk sprawdzający instalację

Przepięcie elektryczne w mieszkaniu — czym jest, jak się chronić? Czy można uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia od przepięcia?

Przepięcia elektryczne w mieszkaniach zdarzają się często. Ich przyczyny mogą być różne, np. uszkodzenie instalacji elektrycznej znajdującej się w nieruchomości, burza lub nagły wzrost napięcia w sieci. Koszt wymiany zniszczonych w wyniku tego urządzeń może nadszarpnąć domowy budżet. Chociaż dokonywanie regularnych przeglądów instalacji jest ważne z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, to jednak nie zawsze pozwala zabezpieczyć się przed skutkami przepięcia. Sprawdź, jak dbać o…

Czytaj dalej
mieszkanie w kamienicy

Podatek od wynajmu mieszkania – jak go rozliczyć?

Wynajem mieszkania może okazać się dobrym sposobem na zasilenie domowego budżetu. Warto jednak pamiętać, że dochody z tytułu najmu w świetle przepisów prawa podlegają opodatkowaniu. Prawodawca wprowadził jednak kilka możliwości w zakresie wyboru formy opodatkowania. Którą z nich wybrać? Co jest bardziej opłacalne: ryczałt czy opodatkowanie na zasadach ogólnych? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej
sprzęt komputerowy

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego RTV, AGD i komputerowego – co można objąć ochroną?

Do zniszczenia sprzętów elektronicznych może dojść w wyniku ich zalania wodą, nagłego wzrostu napięcia w sieci energetycznej czy uderzenia pioruna w budynek. Niektórych sytuacji związanych z korzystaniem z takich urządzeń trudno jest uniknąć, ale zawsze można zadbać o odpowiednią ochronę, wykupując ubezpieczenie. Może to być ubezpieczenie sprzętu RTV i AGD czy ubezpieczenie laptopa od uszkodzeń mechanicznych, ale i ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem posiadanych w domu ruchomości. Jaką…

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę