UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – na co zwracać uwagę przy wyborze polisy ubezpieczenia domu?

W mieszkaniach często trzymamy gotówkę, cenną biżuterię, drogie sprzęty i inne rzeczy, które mogą paść łupem złodzieja. W wyniku kradzieży możemy stracić przedmioty, które często mają nie tylko wartość materialną, ale również sentymentalną. Warto zrobić wszystko, co w twojej mocy, żeby ograniczyć ryzyko utraty mienia albo przynajmniej zabezpieczyć się przed skutkami finansowymi takiego zdarzenia. Ważnym krokiem jest m.in. zakup ubezpieczenia mieszkania od kradzieży. Jak wybrać taką polisę? Jaką ochronę ona zapewnia?

WŁAMANIA DO MIESZKAŃ – JAK DUŻE JEST RYZYKO?

Wielu z nas uważa, że mieszkanie w bloku, w którym na jednym piętrze znajduje się kilka lokali, minimalizuje ryzyko włamania. Przy dużej liczbie osób złodziej może zostać  zauważony. Czy w takiej sytuacji przestępca podejmie ryzyko? Niestety, ale wiele osób, które padły ofiarą kradzieży z włamaniem rozkłada ręce, ponieważ nie wie, jak mogło  dojść do zdarzenia. Często przyznają, że działanie przestępców nie mogło być planowane, gdyż opuścili mieszkanie dosłownie na kilkadziesiąt minut i nie wyszli o tej samej porze, co każdego dnia, np. idąc do pracy.

Statystyki policyjne z ostatnich lat wskazują, że maleje liczba włamań i kradzieży do domów i mieszkań. Jednak nadal jest ich bardzo dużo.  Oto, do ilu doszło w ostatnich latach:

  • 2022 rok - 70 068 przypadków,
  • 2021 rok - 73 220 przypadków,
  • 2020 rok - 74 340 przypadków
  • 2019 rok – 71 186 przypadków,
  • 2018 rok – 69 058 przypadków,
  • 2017 rok – 65 514 przypadków.

Jak widać, liczba takich zdarzeń rosła od 2017 do 2020 roku, a następnie zaczęła maleć. Jak natomiast wygląda kwestia wykrywalności takich przestępstw? Średnia krajowa wynosiła nieco ponad 50 proc., co oznacza, że w połowie przypadków nie udało się znaleźć sprawców. Utrata mienia to tylko jedno z konsekwencji włamania, ale są też poważniejsze. Tracimy poczucie bezpieczeństwa we własnym domu. Od momentu, kiedy doświadczymy takiego wydarzenia, zaczynamy przeróżne sytuacje interpretować jako próbę kradzieży. Wystarczy jakikolwiek odgłos, który dotąd nam nie przeszkadzał. Pojawić się mogą problemy ze snem, a w skrajnych przypadkach nawet chęć zmiany miejsca zamieszkania. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby uchronić się przed włamaniem.

KRADZIEŻ Z WŁAMANIEM – JAK ZMINIMALIZOWAĆ RYZYKO KRADZIEŻY W MIESZKANIU?

W Polsce dochodzi do włamań co kilku minut. Złodzieje obierają przeróżne cele. Nie zawsze włamanie i kradzież są planowane – często mogły wynikać z przypadku, szczególnie na dużych osiedlach, gdzie przestępcy czują się anonimowo. Są jednak i takie sytuacje, w których złodzieje przygotowują się do kradzieży i obserwują swoje ofiary – wtedy decydują się przede wszystkim na domy czy mieszkania, w których spodziewają się gotówki lub cennych przedmiotów. Co najbardziej przyciąga złodziei? Przede wszystkim domy znajdujące się na obrzeżach miast, gdyż często tam mieszkają najzamożniejsi. Często zachętą jest dla nich również cenny samochód, który należy do właściciela danej posesji. Nie oznacza to jednak, że posiadacz mieszkania w bloku i wartego kilka tysięcy auta może czuć się bezpiecznie.

Co możesz zrobić, żeby ograniczyć ryzyko kradzieży? Jak ustrzec się włamania do mieszkania? Oto co ma znaczenie:

  • Solidne drzwi – próba wejścia przez okno czy balkon do domu może być zauważona przez przechodniów i wzbudzić podejrzenia. Dlatego złodzieje najczęściej wybierają słabej jakości drzwi, które mogą szybko i cicho otworzyć. Jeśli jednak twój dom jest położony tak, że przestępca może się do niego dostać niezauważony przez okno, to zapewne tak się stanie. W każdym przypadku decyduj się na solidne drzwi z atestowanymi zamkami.
  • Dobry system alarmowy – warto postawić na różne rodzaje zabezpieczeń, które obecnie dostępne są w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Weź pod uwagę czujki otwarcia okien i drzwi czy system alarmowy z czujnikami ruchu – ominięcie takiej ochrony jest bardzo trudne. Zniechęcić złodzieja do działania może już zauważenie przez okno, że są tam wykorzystane takie rozwiązania. Najlepiej, żeby system alarmowy wysyłał automatycznie powiadomienia na smartfon po wykryciu ruchu w domu czy w mieszkaniu.
  • Symulatory obecności – urządzenia te automatycznie włączają i wyłączają światło o wybranych godzinach. To może spowodować, że złodziej zrezygnuje z włamania.
  • Wzmocnienia przeciwwłamaniowe – np. drzwi obite blachą, co powoduje, że ich pokonanie może być trudne i będzie wymagać użycia głośnych narzędzi.

Pamiętaj także, aby:

  • Nie pozostawiać kluczy pod wycieraczką, w doniczce ani w innych typowych miejscach, w których najczęściej się to robi.
  • Nie trzymać w domu cennych rzeczy – lepiej, żeby oszczędności znajdowały się na rachunku bankowym.
  • Sprawdzać przed snem czy drzwi i okna są na pewno zamknięte.
  • Nie wpuszczać do swojego domu osób, których nie znasz.
  • Współpracować z sąsiadami – powiadamiajcie się o wyjazdach i starajcie się zwracać wtedy na swoje dobytki szczególną uwagę.

Nie istnieje jednak sposób, który dałby ci gwarancję, że nie staniesz się ofiarą kradzieży z włamaniem. Warto przygotować się na ryzyko takich zdarzeń i posiadać ubezpieczenie od kradzieży swojego domu lub mieszkania.

UBEZPIECZENIE OD KRADZIEŻY Z WŁAMANIEM I RABUNKU – JAK WYBRAĆ I ZAPEWNIĆ UBEZPIECZENIE MIESZKANIA OD KRADZIEŻY?

Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie od kradzieży mieszkania, sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę. To, czy warto wybrać daną ochronę, zależy od wielu czynników. Jeśli skradziono twoje mienie np. z balkonu czy tarasu, to najczęściej mamy do czynienia ze zwykłą kradzieżą. Kolejnym rodzajem ryzyka jest również rabunek, czyli przykładowo sytuacja, kiedy pod groźbą użycia siły zabrano ci mienie. Taka ochrona może być cennym dodatkiem do ubezpieczenia mieszkania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania od włamania? Najczęściej takie ryzyko będzie obejmować swoim zakresem ryzyka związane z nieruchomościami. Oto co ma znaczenie:

  • Zakres ochrony – sprawdź, czy aby na pewno dane ubezpieczenie obejmuje również kradzież. Kolejna kwestia – czy jest to tylko kradzież z włamaniem, czy również zwykła kradzież mienia.
  • Suma ubezpieczenia – powinna być adekwatna do wartości przedmiotów, które posiadasz w domu. Zatem, zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie, przygotuj listę cennych rzeczy i oszacuj ich wartość. Na tej podstawie powinna być ustalona suma ubezpieczenia. W razie szkody i utraty wartościowych przedmiotów otrzymasz odszkodowanie, które wystarczy na pokrycie poniesionych strat.
  • Przedmioty objęte ochroną – nie wszystkie ruchomości, jakie posiadasz, mogą być objęte ubezpieczeniem domu od kradzieży. Problem może istnieć w przypadku broni palnej, trofeów myśliwskich, dzieł sztuki, rękopisów i nie tylko. Jeśli chcesz ubezpieczyć specyficzne przedmioty, to wcześniej sprawdź, czy na pewno ochrona będzie ich dotyczyć. Czy polisa uwzględnia ubezpieczenie gotówki? Warto sprawdzić takie kwestie.
  • Wyłączenia odpowiedzialności – towarzystwo może nie wypłacić odszkodowania, jeśli do kradzieży doszło w wyniku rażącego niedbalstwa lub z winy umyślnej – kiedy nieruchomość nie była zabezpieczona zgodnie z wymaganiami określonymi w umowie. Np. kluczami do zamków może dysponować wyłącznie ubezpieczony lub osoby do tego uprawnione. Jeśli w wyniku rażącego niedbalstwa trafiły one do osoby, która dokonała kradzieży, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

UBEZPIECZENIE DOMU OD KRADZIEŻY A ZABEZPIECZENIA NIERUCHOMOŚCI

Towarzystwo może wymagać spełnienia określonych warunków, żeby zawrzeć z tobą umowę ubezpieczenia mieszkania od kradzieży. Najczęściej będą to jednak oczekiwania odnośnie do odpowiednich parametrów drzwi wejściowych i zamków. Jednak na takie rozwiązania warto postawić nawet wtedy, jeśli towarzystwo nie egzekwuje ich od nas, gdyż w ten sposób zmniejszamy ryzyko uszkodzenia mienia i kradzieży.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie mieszkania od kradzieży jest rozszerzeniem podstawowej polisy. Plusem jest jednak to, że koszt zwiększenia zakresu ochrony o takie ryzyko wiąże się ze stosunkowo niewielkim wydatkiem na składkę. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania przed kradzież.  Najczęściej jedna polisa może obejmować kradzież zwykłą rzeczy osobistych, jak i zjawiska losowe, m.in. pożar czy zalanie. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Marcin Błaszczak - autor artykułu to Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Marcin Błaszczak
Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 12 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początki swojego doświadczenia zdobywał w Liberty Ubezpieczenia na początku jako Konsultant ds. Ubezpieczeń, później na stanowisku Młodszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, następnie w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A pracował na stanowisku Starszego Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka, by od 2020 roku objąć stanowisko Specjalisty ds. Rozwoju Produktów i Procesów. Od kwietnia 2021 lat kontynuuje pracę na tym stanowisku w UNIQA TU S.A. 

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – czym jest, jak działa?

Kiedy bank udziela nam kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania, może określić tzw. warunki brzegowe. Zwykle należy do nich m.in. wykup polisy ubezpieczeniowej o określonych parametrach (minimalna kwota ubezpieczenia, jego zakres czy dopuszczalne wyłączenia) przez kredytobiorcę. Taka polisa stanowi zabezpieczenie interesów banku na wypadek, gdyby klient po jakimś czasie przestał spłacać zaciągnięte zobowiązania. Tzw. rekomendacja U, opublikowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF)…

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę