UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie telewizora – czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Sklepy z asortymentem RTV i AGD podają, że w Polsce co roku sprzedaje się 2,1 mln telewizorów. Statystycznie co 7 lat wymieniamy to urządzenie na nowe, a powodem tego może być m.in. usterka techniczna lub fizyczna. Zamiast kupować nowy sprzęt, można go naprawić, ale wymiana np. matrycy jest kosztowna. Warto korzystać z gwarancji, np. w przypadku awarii w okresie jej trwania, ale jeśli uszkodzenie telewizora miało miejsce z naszej winy, to producent nie dokona naprawy gwarancyjnej. Kosztów nie trzeba będzie pokrywać z własnej kieszeni, jeśli wykupimy ubezpieczenie telewizora, czy ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, który obejmuje to urządzenie. Kiedy warto się na nie zdecydować?

ILE POLACY WYDAJĄ NA TELEWIZORY?

Eksperci szacują, że polski rynek telewizorów jest wart około 5 mld zł. To największy segment rynku elektroniki użytkowej w naszym kraju. Polak wydaje na telewizor średnio 2,5-3 tys. zł i co ciekawe, cena ta nieco zmalała z początkiem 2023 roku. Jednak za taką samą kwotę można dziś kupić lepszy jakościowo sprzęt. Średnio rocznie sprzedaje się 2-2,1 mln sztuk tych urządzeń.

Z roku na rok kupujemy coraz większe telewizory. Wyraźnie widoczne jest to przy porównaniu ze sobą wyborów konsumentów w latach 2018 i 2022:

 • 32 cale – 20 proc. w 2022 roku i 29 proc. w 2018 roku,
 • 40-43 cale – 22 proc. w 2022 roku i 35 proc. w 2018 roku,
 • do 55 cali – 24 proc. w 2022 roku i 29 proc. w 2018 roku,
 • 65 cali i więcej – 14 proc. w 2022 roku i 7 proc. w 2018 roku.

Rośnie sprzedaż urządzeń o przekątnej 55, 65 i 75 cali, szczególnie wariantu OLED. Charakteryzują się one znakomitą głębią kolorów i doskonałym odwzorowaniem obrazu. Szacuje się, że rynek telewizorów OLED będzie jeszcze długo notował wzrost sprzedaży.

Jak wspomnieliśmy, obecnie najwięcej klientów przeznacza na zakup telewizora 2,5-3 tys. zł. Co drugi taki sprzęt zapewnia obraz w jakości 4K. Najpopularniejsze są telewizory LED, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wybieraliśmy głównie telewizory plazmowe. Nowoczesne odbiorniki LED pod względem jakości obrazu dorównują już plazmie, a przy tym zużywają mniej energii. Jednak są pewne obszary, w których telewizor plazmowy sprawdzi się lepiej niż LED. Najtańsze sprzęty plazmowe kosztują tyle samo, co duże urządzenia LED 4K, dlatego warto zastanowić się nad zmianą plazmy na inną technologię wyświetlania obrazu, co pozwoli też zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Ile kosztuje obecnie telewizor plazmowy? Jeszcze 5–7 lat temu plazma była poza zasięgiem możliwości finansowych przeciętnego konsumenta w Polsce. Dziś za kwotę nawet poniżej 2 tys. zł można kupić solidny telewizor tego typu.
Zestawienia telewizorów na rok 2022 pokazują, że plazma nie znajduje się w ścisłej czołówce wybieranych odbiorników. Wydaje się, że technologia ta skutecznie wypierana jest przez telewizory z matrycą 4K, których jest obecnie najwięcej na rynku, choć nie są to sprzęty najwyższej klasy, w przeciwieństwie do modeli wyposażonych w ekrany o wysokiej rozdzielczości typu 8K. Polacy chcą cieszyć się coraz wyższą jakością obrazu i korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

GWARANCJA NA TELEWIZOR – CO Z USTERKAMI MECHANICZNYMI?

Kiedy konsument kupuje nowy telewizor, może być pewny, że producent zaoferuje mu 2-letnią gwarancję na sprzęt. Dzięki niej będzie mógł bezpłatnie wykonać naprawy, jeśli usterka pojawi się w okresie gwarancyjnym. Jednak warunki gwarancji najczęściej wskazują przypadki, w których odpowiedzialność producenta jest wyłączona. Dotyczy to zwykle usterek powstałych na skutek nieprawidłowego użytkowania urządzenia lub wypadku. Na ogół producent nie pokryje kosztów naprawy zniszczonego telewizora, jeśli doszło do awarii w wyniku:

 • uszkodzenia mechanicznego, na skutek upadku, uderzenia itp.,
 • ingerencji wilgoci lub cieszy, np. zalania telewizora,
 • nieautoryzowanej ingerencji, tj. wykonywania w okresie gwarancji naprawy przez osobę lub podmiot do tego nieuprawniony.

Producent w warunkach gwarancji może ponadto wskazać i inne przypadki wyłączenia. Co wówczas zrobić ma właściciel niedziałającego lub niepoprawnie działającego sprzętu? Musi pokryć szkody z własnej kieszeni, chyba że ma wykupione ubezpieczenie telewizora, albo urządzenie jest objęte ochroną w pakiecie w ramach polisy mieszkaniowej, wraz z innymi ruchomościami. Ochrona taka przyda się również wtedy, gdy skończy się już gwarancja na elektronikę użytkową.

CO OBEJMUJE DODATKOWE UBEZPIECZENIE SPRZĘTU RTV?

Warto wykupić ubezpieczenie telewizora, zwłaszcza w przypadku drogich odbiorników. W przypadku nowego sprzętu sprawa polisy jest prosta, ponieważ z reguły przez pierwsze 2 lata od chwili zakupu obowiązuje gwarancja od producenta. Potem chronić sprzęt może przedłużona o kolejne 3 lata gwarancja od sklepu, o ile zdecydowaliśmy się na takową za dodatkową opłatą. Na podkreślenie zasługuje fakt, że przedłużonej o kolejne lata gwarancji wcale nie musimy kupować od razu z nowym telewizorem. Wiele sklepów, stacjonarnych i internetowych, umożliwia wybór takiej opcji w określonym czasie po dokonaniu zakupu.

W zależności od sklepu, który przedłuża gwarancję, dodatkowe ubezpieczenie telewizora może obejmować:

 • assistance naprawcze,
 • ryzyko przepięcia,
 • kradzież z włamaniem,
 • uszkodzenia mechaniczne.

Składka na ubezpieczenie tego rodzaju rośnie, im większa jest wartość ubezpieczanego telewizora oraz im wyższa jest suma gwarancyjna (suma ubezpieczenia) i szerszy zakres ochrony. Warto zawsze sprawdzać warunki polisy, zanim podpisze się umowę z towarzystwem. 

Przedłużona gwarancja dotyczy tylko nowego urządzenia. Czy kilkuletni odbiornik telewizyjny nie może być już objęty ochroną w ramach ubezpieczenia? Można go chronić w ramach standardowej polisy mieszkaniowej, która będzie obejmowała swoim zakresem ruchomości, czyli wyposażenie, w tym sprzęty RTV i AGD. Ubezpieczenie telewizora w ramach polisy mieszkaniowego jest częstą praktyką. 

UBEZPIECZENIE MIENIA RUCHOMEGO WRAZ Z TELEWIZOREM

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości mieszkalnych obejmuje ochronę murów i elementów stałych mieszkania i domu. Można też rozszerzyć zakres na mienie ruchome, czyli ruchomości w mieszkaniu, w tym na sprzęt RTV i AGD. Ubezpieczenie mieszkania wraz z ruchomościami zawieramy na 12 miesięcy. Składka zależna jest od wartości nieruchomości, wykupionych umów dodatkowych i wartości telewizora.

Zdarza się, że chcąc ubezpieczyć ruchomości, wśród których jest kosztowny telewizor, ubezpieczyciel będzie wymagał indywidualnej wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę, za którą płaci ubezpieczający.

Ubezpieczyciel może objąć ochroną telewizor – nowy i używany, a w zakresie polisy może być:

 • zalanie,
 • pożar,
 • kradzież,
 • stłuczenie,
 • rabunek,
 • przepięcie.

Ubezpieczenie telewizora i innego sprzętu domowego może obejmować też domowy assistance, w ramach którego, na wypadek usterki urządzenia firma zapewni naprawę odbiornika.

JAK WYSOKIE MOŻE BYĆ ODSZKODOWANIE ZA ZNISZCZONY TELEWIZOR?

Jeśli w okresie trwania ochrony telewizor ulegnie uszkodzeniu, to towarzystwo wypłaci odszkodowanie. Przy jego oszacowaniu brana jest pod uwagę:

 • Wartość odtworzeniowa telewizora – stosowana w przypadku kradzieży, zniszczenia, zalania czy spłonięcia, kiedy to ubezpieczyciel zwraca pieniądze za nowy sprzęt w wysokości umożliwiającej rzeczywisty zakup sprzętu w sklepie.
 • Wartość rzeczywista – z odszkodowania z ubezpieczenia wypłacana jest kwota odpowiadająca rzeczywistej wartości telewizora w chwili zdarzenia.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli telewizor umyślnie został uszkodzony, wada powstała na skutek samodzielnego montażu na ścianie, właściciel lub domownik sam przewrócił sprzęt albo wtedy, gdy odbiornik został skradziony na skutek niedbalstwa posiadacza. Często można spotkać się z sytuacją, gdy w polisach finansowa odpowiedzialność towarzystwa wobec ubezpieczonego jest ograniczana do pewnej kwoty, np. 10 000 zł za ruchomości, do których zalicza się telewizor.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie telewizora? Jeśli urządzenie ma dużą wartość, a nie można go objąć dodatkową gwarancją w sklepie, z pewnością jest to dobre i stosunkowo tanie rozwiązanie.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
salon

Mienie ruchome – czym jest, jakie ryzyka obejmuje? Czy polisa nieruchomości może je objąć?

Mieniem ruchomym najogólniej określa się wyposażenie mieszkania. W przypadku firmy takie mienie stanowi jej majątek. W jego skład wchodzą także maszyny i urządzenia produkcyjne. Zabezpieczenie ruchomości, zarówno domowych jak i firmowych, wymaga podpisania rozszerzenia do podstawowej polisy mieszkaniowej, która w zakresie podstawowym, chroni mury i elementy stałe budynku. W tym poradniku wyjaśnimy, czym jest ubezpieczenie mienia ruchomego.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę