UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii – jakie kupić?

Wyjazd do Wielkiej Brytanii to świetny pomysł zarówno na dłuższy, jak i krótszy urlop. Przed podróżą warto zadbać o kwestie związane z bezpieczeństwem – kupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni kompleksową ochronę.

Ulica w Londynie zdobiona flagami Wielkiej Brytanii, z ruchem pieszych i samochodów, tradycyjną czerwoną budką telefoniczną i znakiem metra.

Wyjazd turystyczny do Wielkiej Brytanii – co warto wiedzieć?

Wielka Brytania, a oficjalnie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, to wyspiarskie państwo w Europie Zachodniej. W jego skład wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Jest t jedna z największych potęg gospodarczych na świecie, a także niezwykle popularny kierunek turystyczny. Granicę tego kraju można przekroczyć na podstawie:

  • paszportu,
  • paszportu tymczasowego,
  • dowodu osobistego, ale odnosi się to jedynie do tych osób, które złożyły na tym dokumencie aplikację o status osoby osiedlonej lub posiadając taki status, wprowadziły dane dowodu osobistego do systemu UKVI.

Zagraniczni podróżni odwiedzający Wielką Brytanię w celach turystycznych nie muszą mieć wizy, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że to funkcjonariusz Straży Granicznej ocenia cel przyjazdu danej osoby na podstawie przedstawionych przez nią dokumentów oraz informacji. Bez statusu osoby osiedlonej można przebywać na terenie Wielkiej Brytanii w celach turystycznych maksymalnie 6 miesięcy. Jeżeli natomiast ktoś planuje wakacje na obszarze Brytyjskich Terytoriów Zamorskich, zobligowany jest do posiadania paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z danego terytorium. Terytoria te to m.in.: Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Falklandy, Gibraltar etc. Szczegółowe informacje dotyczące wymogów formalnych związanych z wjazdem na teren któregoś z terytoriów zamieszczone są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania to idealna propozycja dla tych, którzy uwielbiają podróże samochodem po Europie, ale oczywiście nie tylko dla nich. Pobyt w tych stronach z pewnością przypadnie do gustu nawet tym osobom, które na ogół preferują egzotyczne wakacje. Nie brakuje tutaj bowiem miejsc, które zdecydowanie warto zwiedzić - na pewno zobaczą tutaj coś wyjątkowego. Ich lista jest bardzo długa, niemniej spośród tych najważniejszych można wymienić m.in.:

  • Londyn

Londyn to stolica i jednocześnie największe miasto Anglii oraz Wielkiej Brytanii. To obowiązkowy punkt na turystycznej mapie tego kraju. Znajdują się tutaj m.in. Muzeum Brytyjskie będące jedną z największych tego typu placówek na świecie, budowla obronna i pałacowa Tower of London, diabelski młyn London Eye, Zamek Windsor, wieża zegarowa Big Ben uważana za symbol Wielkiej Brytanii, Pałac Buckingham, katedra św. Pawła, most Tower Bridge czy Opactwo Westminsterskie.

  • Edynburg

To stolica Szkocji, słynąca m.in. z zamku, który jest jedną z najstarszych i najpotężniejszych fortec w Wielkiej Brytanii. Nietrudno go znaleźć, ponieważ zlokalizowany jest w samym centrum miasta.

  • Stonehenge – budowla megalityczna powstała w epokach neolitu i brązu. Podziwiać ją można w południowej Anglii w hrabstwie Wiltshire;
  • ogród botaniczny Eden Project w hrabstwie Kornwalia (Anglia);
  • Oksford – miasto położone w południowej Anglii nad Tamizą, a znane głównie dzięki Uniwersytetowi Oksfordzkiemu, który jest najstarszym anglojęzycznym uniwersytetem świata;
  • Skye – druga pod względem wielkości wyspa Szkocji to istna perełka dla miłośników przyrody;
  • Dover – miasto w Anglii zawdzięczające sławę białym klifom, ale znane również za sprawą fortyfikacji i zabytków architektury militarnej;
  • wiadukt Glenfinnan nad rzeką Finnan z przełomu XIX i XX w. – nakręcono to wiele scen z filmów o Harrym Potterze.

Jak wygląda system opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i jakie są tu koszty leczenia?

W Wielkiej Brytanii nie ma czegoś takiego, jak składka zdrowotna. Funkcjonuje tutaj powszechny system opieki zdrowotnej National Health Service (NHS), który odpowiada za wszelkie aspekty brytyjskiego systemu opieki.

Prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje wyłącznie osobom mieszkającym w Wielkiej Brytanii legalnie i posiadającym stały pobyt. Oczywiście każdy ma prawo do wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Prywatne leczenie w Wielkiej Brytanii do tanich nie należy. Przykładowo konsultacja w ramach praktyki ogólnej bez ubezpieczenia zdrowotnego w prywatnym szpitalu lub klinice to wydatek rzędu 200-300 GBP, w zależności od specjalizacji. Za leczenie stawu kolanowego trzeba zapłacić przeciętnie ok. 13 300 GBP, za operację na zaćmę ok. 2 000 GBP, a za założenie plomby stomatologicznej od 130 GBP wzwyż. Jeżeli więc jedziesz do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, z pewnością przyda Ci się ubezpieczenie kosztów leczenia.

Czy w Wielkiej Brytanii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, a więc bardzo popularne europejskie ubezpieczenie turystyczne, to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii na takich samych zasadach, jak ich mieszkańcy. W Polsce wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. 31 stycznia 2020 r. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej opuściło Unię Europejską. Nie bez powodu często pojawia się pytanie o to, czy wspomniany dokument obowiązuje w tym kraju po Brexicie. Dobra wiadomość jest taka, że Wielka Brytania i UE zawarły w tej sprawie specjalną umowę, dzięki której posiadacze EKUZ w dalszym ciągu mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie na dotychczasowych zasadach.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że zakres ochrony wynikający z tego dokumentu jest mocno ograniczony. Nie obejmuje m.in. planowanych zabiegów czy transportu medycznego. Bezpłatna pomoc udzielana jest właścicielom karty w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Muszą oni ją okazać bezpośrednio brytyjskiemu świadczeniodawcy. Uzyskania EKUZ nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. Na dokument nie czeka się co prawda długo, aczkolwiek kiedy zbliża się sezon urlopowy, wniosków składanych do NFZ przybywa. Trzeba mieć świadomość, że EKUZ nie zapewnia kompleksowej ochrony – za szereg świadczeń turysta zapłaci z własnej kieszeni. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę. Taką polisę należy dopasować do indywidualnych potrzeb, zwracając uwagę nie tylko na jej cenę, ale też zakres ochrony ubezpieczeniowej i sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie do Wielkiej Brytanii z biura podróży – czy wystarczy?

Planowanie podróży do Wielkiej Brytanii na własną rękę nie jest obecnie wielkim wyzwaniem, ale wiele osób decyduje się na wyjazd zorganizowany przez touroperatora. Cena wycieczki zawiera polisę turystyczną, przy czym jej zakres jest zwykle ograniczony do ubezpieczenia bagażu, NNW oraz kosztów leczenia. Sumy ubezpieczenia są przy tym niskie, więc nie ma co oczekiwać wysokiego świadczenia. Turysta nie ma też możliwości wybrania ubezpieczyciela, gdyż jest on z góry narzucony przez biuro podróży. Ubezpieczenie z biura podróży nie uwzględnia szeregu zdarzeń takich jak np. odwołanie lotu czy kradzież dokumentów. Opierając się tylko na tym ubezpieczeniu wyjazdu za granicę, trzeba liczyć się z tym, że m.in. za odwołany lot odszkodowanie nie przysługuje. Konieczne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Wielkiej Brytanii?

Jeśli nie wiesz, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, zapoznaj się z warunkami pakietu Supertravel, jaki w UNIQA przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Do wyboru masz jeden z 4. wariantów polisy, która obejmuje m.in.:

  • sporty amatorskie – ochrona ta odnosi się do zaplanowanych lub niezaplanowanych amatorskich aktywności sportowych,
  • koszty akcji ratunkowej – poszukiwania, transportu do punktu opieki medycznej i udzielenie doraźnej pomocy,
  • koszty leczenia w razie zaostrzenia chorób przewlekłych,
  • szkody pod wpływem alkoholu z wyjątkiem szkód z OC,
  • koszty medycznego transport do Polski w medycznie uzasadnionych przypadkach,
  • koszty leczenia COVID-19, izolacji i kwarantanny.
  • koszty leczenia i rehabilitacji.

Z pewnością przyda Ci się też assistance, które przyjdzie z pomocą np. w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów, oraz ubezpieczenie opóźnienia lotu będące gwarancją wypłaty odszkodowanie za opóźniony lot. Dodatkowe ubezpieczenie na wakacje kupisz szybko i wygodnie online. Pakiet Supertravel to wysokie sumy ubezpieczenia aż do 2 500 000 zł. Kalkulator ubezpieczeniowy pozwoli Ci obliczyć wysokość składki bez wychodzenia z domu.

Wyjazd do Wielkiej Brytanii – o tym pamiętaj!

Wybierając się do Zjednoczonego Królestwa, upewnij się, że wiesz:

  • jak sprawdzić biuro podróży – liczy się nie tylko cena wycieczki, ale również renoma danej firmy, jej doświadczenia oraz sytuacja finansowa;
  • jak spakować walizkę do samolotu – nie jest to wcale tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać, zwłaszcza że na stronie swojego przewoźnika znajdziesz dokładne informacje na ten temat;
  • jak postępować na lotnisku – przy wylocie do Wielkiej Brytanii procedury na lotniskach nie różnią się od tych, jakie obowiązują przy innych rejsach.

Walutą Wielkiej Brytanii jest funt szterling (GBP). W kraju tym nie ma wymogów wjazdowych związanych z COVID-19. Aktualny poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym określany jest przez tutejsze władze jako istotny, co odpowiada trzeciemu poziomowi zagrożenia w pięciostopniowej skali. W miejscach publicznych zalecane jest zachowanie czujności i ostrożności. Zagrożenie przestępczością pospolitą kształtuje się na podobnym poziomie, co w pozostałych państwach Europy Zachodniej. Wskazówki, jak postępować, zamieszczone są na stronie brytyjskiej policji.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Odszkodowanie za zgubiony bagaż - jak je uzyskać?

Zgubienie czy uszkodzenie bagażu na lotnisku nie jest sytuacją należącą do rzadkości. Każdego roku odnotowuje się ponad 40 milionów takich przypadków. Z takim ryzykiem muszą liczyć się wszyscy pasażerowie podróżujący samolotami. Warto wiedzieć, jak wówczas reagować i czy linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność. Z tego artykułu dowiesz się również, dlaczego warto ubezpieczyć bagaż i kiedy można ubiegać się o odszkodowanie.

Czytaj dalej

Wyjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie. Jakie towary możemy wziąć do samolotu podczas podróży do Wielkiej Brytanii?

Wiele osób podróżujących do Wielkiej Brytanii traktuje ją nadal jako część Unii Europejskiej, choć brexit, czyli wyjście tego kraju ze struktur unijnych, miał miejsce już w 2021 roku. Do końca 2020 roku trwał okres przejściowy. Od stycznia 2021 roku należy jednak posługiwać się aktualnie obowiązującymi, docelowymi przepisami. W związku z Porozumieniem z dnia 24 grudnia 2020 roku i decyzją o tymczasowym stosowaniu Umowy o handlu o współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę