UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Gdzie jechać na egzotyczne wakacje? Egzotyka na wczasach i wycieczkach. Jak zaplanować wyjazd i jak się ubezpieczyć?

Marzą Ci się egzotyczne wakacje? Tajlandia, Sri Lanka, Kuba czy może Brazylia? Kierunków jest wiele, ale zanim zaczniesz bukować bilety lotnicze czy pakować walizki, nie zapomnij, co najważniejsze także podczas Twoich wymarzonych egzotycznych wakacji – o bezpieczeństwie. Sprawdź, jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do dalekich krajów.

pomost na egzotycznej plaży

Egzotyczne kierunki wyjazdów

Bajkowe widoki, piękna, gwarantowana pogoda, a przy tym ciepłe morze i atrakcje, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej – to wszystko skłania turystów do rezerwowania egzotycznych wakacji. Egzotyka ma także to do siebie, że w środku polskiej zimy możesz spędzić ferie na plaży, opalając się i zażywając kąpieli morskich. Kiedy w Polsce panują trzaskające mrozy, np. w Omanie jest już gorąco.

Które kierunki egzotyczne są najbardziej popularne? Polska Izba Turystyki przygotowała raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2022”, w którym Polacy wskazali najchętniej wybierane kierunki zagranicznych wyjazdów. PIT wskazała, że najchętniej wybierane były Turcja i Grecja. Nie jest to jeszcze egzotyka sama w sobie, choć dla wielu takie wakacje będą spełnieniem marzeń. W 2021 roku bardzo popularne były z kolei wyjazdy na Zanzibar, głównie z uwagi na fakt, że nie wymagano tam od turystów szczepień.

Natomiast o popularnych kierunkach egzotycznych podróży Polaków traktował inny raport PIT z 2020 roku – „Zagraniczne wakacje Polaków”. Wynikało z niego, że egzotyczne wyjazdy stanowiły ponad 17 proc. wszystkich podróży z biurami turystycznymi, jakie rezerwowane były na okres od jesieni do wiosny 2020 roku. Wśród popularnych kierunków wymieniano następujące:

 • Tajlandia – 15 proc. wskazań,
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie – 12,1 proc.,
 • Malediwy – 7,4 proc.,
 • Wyspy Zielonego Przylądka,
 • Kenia,
 • Tanzania,
 • Dominikana,
 • Chiny,
 • Oman,
 • Kuba.

Latamy coraz dalej i odwiedzamy egzotyczne kraje. Jak organizujemy swoje wyjazdy?

Wczasy i wycieczki objazdowe – z biurem czy na własną rękę? Co wybrać?

Masz do wyboru dwie drogi zwiedzania i odwiedzania dalekich krajów. Albo wybierasz w pełni zorganizowany wyjazd z biurem podróży, albo planujesz wszystko na własną rękę. Ta druga opcja przeznaczona jest jednak dla tych osób, które potrafią organizować tak dalekie podróże. Często wymaga ona zsynchronizowania ze sobą różnych lotów, przejazdów autobusami czy pociągami, a także rezerwacji miejsc noclegowych czy atrakcji na miejscu. Zajmuje to sporo czasu, ale atutem podróżowania na własną rękę pozostaje to, że zwiedzasz, co chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz. Nie masz wsparcia biura podróży, ale cały wyjazd może kosztować mniej.

Urlop z biurem może oznaczać beztroski, błogi wypoczynek w wybranym miejscu np. w Dubaju, na Seszelach czy w innym rajskim zakątku. Możesz zdecydować się na wakacje last minute z opcją wyżywienia all inclusive, by zoptymalizować koszty wyjazdu, a jednocześnie mieć zapewnione pełne wyżywienie.

Pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii. Przy wyjazdach organizowanych przez touroperatorów od razu płacisz składkę na ubezpieczenie turystyczne, choć zwykle obejmuje ona podstawowy zakres ochrony. Przy urlopach na własną rękę tak nie jest i musisz o to zadbać. Ubezpieczenie podstawowe na egzotyczne wakacje w 2023 roku może być niewystarczające. Dobrze jest skontaktować się z ubezpieczycielem lub biurem podroży i dopytać o ogólne warunki ubezpieczenia.

Jak zaplanować egzotyczne wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu nawet przy wyjeździe last minute!

Egzotyczne kraje kuszą pięknymi krajobrazami, odmienną kulturą i szansą na poznanie wyjątkowych ludzi. Jeśli zawsze marzyłeś o dalekich podróżach, to jeśli tylko Twoje finanse na to pozwalają, wybierz się na wakacje za granicę. Podczas planowania wyjazdu pamiętaj jednak o bezpieczeństwie – swoim i osób, z którymi podróżujesz.

Absolutnie wykup ubezpieczenie turystyczne. Dostosuj jego zakres, a zwłaszcza sumę ubezpieczenia, do warunków, jakie panują w państwie, do którego lecisz. Sprawdź, z jakimi kosztami związane jest potencjalne leczenie np. na Dominikanie czy w Omanie. To ułatwi Ci wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Właściwa polisa ochroni Cię w czasie wakacji w tropikach przed wysokimi kosztami. Problemy zdrowotne, nagłe zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek mogą zdarzyć się wszędzie, dlatego warto zadbać, by w kluczowym momencie mieć wsparcie ubezpieczyciela. Koszty leczenia w egzotycznych krajach bywają bardzo wysokie, podobnie jak transport medyczny do kraju. Jednak dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne pokryje je w całości.

Jak wybrać ubezpieczenie wakacji egzotycznych?

Wybór polisy turystycznej na egzotyczną podróż powinien być poprzedzony analizą, jakich opcji ubezpieczenia naprawdę potrzebujesz. Twoje ubezpieczenie na wakacje za granicą może obejmować:

 • Koszty leczenia (KL) – ubezpieczenie pokryje koszty leczenia w czasie podróży egzotycznej do określonej w umowie sumy ubezpieczenia. Nie powinna ona być niższa niż 50 000 euro. Polisa obejmuje nie tylko hospitalizację czy koszty wizyt lekarskich, ale i zakup leków przepisanych przez lekarza, transport medyczny do kraju, zabiegi czy operacje.
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala na uzyskanie odszkodowania za poniesione straty – osobie ubezpieczonej lub jej rodzinie na wypadek śmierci.
 • Koszt ratownictwa – w górach lub na morzu, z zaangażowaniem służb.
 • Ubezpieczenie bagażu.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego.
 • OC w życiu prywatnym –w razie wypadku i zniszczenia cudzej własności lub jeśli wyrządzimy szkodę osobową .
 • OC Sportowe – to rozszerzenie ochrony udzielanej w ramach OC w życiu prywatnym o przypadki, gdy spowodujemy szkody w związku z uprawianiem aktywności sportowych.
 • Assistance – pomoc w organizacji leczenia za granicą, organizacji i pokryciu kosztów transport powrotnego, wszelkiego rodzaju wsparcie informacyjne.
 • Ubezpieczenie odwołania lub rezygnacji z podróży.

Dopasowanie zakresu ubezpieczenia do wymagań turysty jest bardzo ważne.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym: czym jest i jak wpływa na Twoją ochronę na wakacjach?

Jeszcze do niedawna zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu, stanowiły jedno z wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli poszkodowanemu przydarzył się wypadek, kiedy był pod wpływem alkoholu i np. złamał nogę, ubezpieczenie turystyczne nie obejmowało takich zdarzeń. Dzięki tzw. klauzuli alkoholowej ubezpieczyciel obejmie ochroną nawet takie przypadki. Co warto o niej wiedzieć?

Czytaj dalej

Jak płacić kartą za granicą? Czy taniej jest korzystać z karty czy płacić za granicą gotówką? Sprawdź, jak uniknąć dodatkowych opłat na zagranicznych wakacjach!

Jeszcze w 2017 roku Deutsche Bank informował, że preferowanym sposobem płatności podczas zagranicznych urlopów wśród Polaków pozostawała gotówka zakupiona w polskim kantorze. Była ona wskazywana jako najwygodniejsza forma płacenia, choć jej popularność malała z roku na rok. Niemal 25 proc. Polaków na zagranicznych wakacjach woli sięgnąć po kartę kredytową, a 20 proc. w tym samym celu posługiwało się kartą debetową. Trend ten z roku na rok się pogłębia na korzyść rozliczeń bezgotówkowych. Jak…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ile kosztuje, dlaczego warto je mieć? Czy jest ono rozszerzeniem polisy ubezpieczenia turystycznego?

Zniszczony, uszkodzony lub zagubiony bagaż na lotnisku potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie bagażu lotniczego. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu uzyskamy rekompensatę poniesionych kosztów i będziemy mogli korzystać z upragnionego urlopu mimo początkowych trudności. Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia…

Czytaj dalej

Kreatywne planowanie wakacji – lista rzeczy do zrobienia w wakacje. Podpowiadamy, co robić w wakacje!

Wakacje to zaraz po świętach Bożego Narodzenia najbardziej wyczekiwany czas w roku. Dzieci mogą wyjechać do dziadków, na kolonie, spędzać więcej czasu z przyjaciółmi, spędzić urlop z rodzicami. Aby wakacje dawały radość, warto je dobrze zaplanować. Od czego zacząć ten proces? Co zapisać na liście rzeczy do zrobienia w wakacje?

Czytaj dalej
para na wakacjach

Podróż dookoła świata – ile kosztuje, jakie ubezpieczenie wybrać?

Lubisz przygody i chcesz zwiedzać nawet najbardziej odległe zakątki naszego globu? Wycieczka dookoła świata jest fascynująca, ale wymaga specjalnych przygotowań. Ile czasu zarezerwować na taką wyprawę? Czy lepiej skorzystać z oferty touroperatora, czy może zorganizować wyjazd na własną rękę? Jakie ubezpieczenie wybrać, by jak najlepiej zabezpieczyć siebie i swój majątek podczas podróży? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę