UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Planowanie wakacji – o czym warto pamiętać?

Wakacje to zaraz po Świętach Bożego Narodzenia najbardziej wyczekiwany czas w roku. Dzieci mogą wyjechać do dziadków, a dorośli rano dłużej pospać (ponieważ nie muszą wozić najmłodszych do szkoły czy przedszkola). Aby wakacje dawały radość, warto je dobrze zaplanować. Od czego zacząć ten proces?

Planuję wakacje – od czego mam zacząć?

Organizując wakacje, musimy przede wszystkim ustalić, gdzie chcemy jechać. Cel podróży łatwo określić na podstawie naszych upodobań lub marzeń. Warto zaktualizować nawigację, a także przygotować papierową mapę. Używa jej szczególnie starsze pokolenie. Będzie dobrze, jeśli zaopatrzymy się też w plan miasta, do którego jedziemy. W ten sposób na pewno zobaczymy wiele urokliwych miejsc, ale przede wszystkim nie zgubimy się.

Jeśli podróżujemy samochodem, warto zrobić jego przegląd techniczny, a także sprawdzić ważność ubezpieczenia. Przyda się ono również nam – uczestnikom podróży. Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od kraju, do którego się wybieramy. Zagraniczne polisy są droższe od krajowych. Dowolny pakiet ubezpieczenia możemy poszerzyć za dodatkową opłatą.

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio się spakować. Przy chaotycznym planowaniu wakacji możemy zapomnieć o kilku ważnych rzeczach, np. płaszczu przeciwdeszczowym. Warto więc przygotować wcześniej listę z elementami garderoby do zabrania. Bez względu na to, czy wybieramy się w ciepłe miejsce, czy w zimne, należy zabrać ze sobą letnie i jesienne, a nawet zimowe ubrania. Pogoda jest przewrotna, nigdy nie wiadomo, kiedy złapie nas burza czy spadnie śnieg. Zimowej aury możemy spodziewać się w górach nawet latem.

Jakie rzeczy zabrać na wakacje?

Planowanie wakacji będzie przyjemne, jeśli stworzymy listę rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. Warto także spisać na kartce przedmioty, które przydadzą nam się w trakcie wycieczki i sukcesywnie je pakować. Jakie zabrać rzeczy na wakacje?

  • Plecak lub walizkę (w zależności od tego, czy są to wakacje w terenie, czy pobyt w hotelu all inclusive). Najważniejsze jest to, aby bagaż pomieścił wszystkie nasze rzeczy, jednocześnie był wygodny w użytkowaniu;
  • ubrania (adekwatne do miejsca, w które jedziemy);
  • apteczkę (wyposażoną w leki pierwszej potrzeby, np. na ból głowy, a także lekarstwa, które przyjmujemy każdego dnia);
  • obuwie (na letnie i chłodne dni, a także pod prysznic);
  • akcesoria (okulary przeciwsłoneczne, opaskę na wietrzne dni, nerkę, która pomieści podręczne akcesoria);
  • środek odstraszający komary, kleszcze, muchy, a także krem z filtrem przeciwsłonecznym;
  • dokumenty (dowód osobisty lub paszport, bilety na przejazd, winiety, bilety parkingowe kupione z wyprzedzeniem);
  • jedzenie (przyda się szczególnie podczas długiej i męczącej podróży. Nieważne, czy jedziesz samochodem, pociągiem, czy autobusem, warto zapewnić organizmowi energię).

To, jakie rzeczy na wakacje powinniśmy zabrać, zależy od miejsca docelowego naszej wycieczki. Jeśli zabieramy w podróż dzieci, musimy zapewnić im rozrywkę na czas podróży, a także pobytu na miejscu. Małe dzieci większość drogi prześpią. Starszaki będą się jednak nudziły, dlatego warto wziąć im do samochodu lub pociągu zabawki, kolorowanki, ewentualnie tablet. Posłuży do oglądania bajek. 

Ważne: planując wakacje, pamiętajmy o osobach, które z trudem znoszą podróże. Należy im przed wyjazdem podać środki wykazujące działanie przeciwwymiotne i antycholinergiczne. 

Jeśli planujemy wakacje, musimy wziąć pod uwagę nasze zwierzaki. Zwierzęta to nie zabawki. Jeśli nie zamierzamy ich ze sobą zabrać, zapewnijmy im odpowiednią opiekę. Nie zostawia się zwierząt w domu na długi czas. Zupełnie inaczej będzie wyglądała nasza podróż, jeśli zabierzemy psa czy kota ze sobą. Musimy im zagwarantować wygodne miejsce w samochodzie (niektóre zwierzęta jeżdżą przypięte specjalnymi pasami, inne z kolei w przenośnych kufrach). Zwierzęta również chorują, dlatego pamiętajmy o lekach dla nich. 

Kiedy rozpocząć planowanie wakacji?

Planowanie wakacji najlepiej rozpocząć z wyprzedzeniem. Po pierwsze dlatego, że bilety (szczególnie lotnicze) są o wiele tańsze na długo przed terminem wylotu. Często jeszcze w okresie zimowym możemy kupić letnią wycieczkę lotniczą w atrakcyjnej cenie. 

Podczas planowania wakacji warto wziąć pod uwagę naszą pracę. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wzięcie urlopu w dowolnym momencie. Jeśli chcemy się wybrać na wakacje z bliskimi, musimy wziąć pod uwagę również ich czas pracy. To jeden z powodów, dla których warto organizację wyjazdu rozpocząć wcześniej.

Jeśli planujemy wakacje samodzielnie, musimy wziąć pod uwagę każdy ich aspekt. Zaplanować drogę, kupić winiety autostradowe, zadbać o wyposażenie pojazdu. Coraz więcej osób decyduje się na wakacje zorganizowane. Dlaczego? Są wygodną formą spędzenia czasu. W pakiecie, który kupimy, mamy dosłownie wszystko. Nie musimy martwić się o wyżywienie, podróż, noclegi. Bardzo często zwiedzamy też urokliwe miejsca z przewodnikiem. Najprawdopodobniej nigdy byśmy ich nie zobaczyli, gdybyśmy udali się w podróż na własną rękę.

Istnieją osoby, które rezygnują z wcześniejszego planowania wakacji. Stawiają na spontaniczność i dobrą zabawę. Oni również mają udane wakacje, ale w zupełnie innym stylu. Bilety kupują dzień przed wylotem, pakują się w środku nocy, a rano opuszczają kraj. Nie jest to jednak zalecane osobom nerwowym, które muszą mieć wszystko idealnie zorganizowane. Jeśli nie zaplanujemy wakacji wcześniej, sporą część urlopu przeznaczymy na szukanie restauracji, atrakcji turystycznych czy samego noclegu. Jedno jest pewne, obie formy spędzania czasu mają swój urok. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jeszcze w 2017 roku Deutsche Bank informował, że preferowanym sposobem płatności podczas zagranicznych urlopów wśród Polaków pozostawała gotówka zakupiona w polskim kantorze. Była ona wskazywana jako najwygodniejsza forma płacenia, choć jej popularność malała z roku na rok. Niemal 25 proc. Polaków na zagranicznych wakacjach woli sięgnąć po kartę kredytową, a 20 proc. w tym samym celu posługiwało się kartą debetową. Trend ten z roku na rok się pogłębia na korzyść rozliczeń bezgotówkowych. Jak…

Wyjazd na urlop własnym samochodem zapewnia niezależność i daje możliwość szybkiego przemieszczania się. Jeśli lubisz podróżować autem, być może dobrym pomysłem dla Ciebie będzie road trip po Starym Kontynencie, czyli po prostu wycieczka po Europie samochodem. Zanim jednak rozpoczniesz taką wyprawę, dowiedz się o czym pamiętać i co zabrać w podróż.

Sanki, łyżwy, narty, snowtubing, kuligi, wędrówki po górach, a nawet… żeglarstwo lodowe – lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy: dla dzieci, ale także ich rodziców. Co zrobić, żeby w tym czasie uniknąć chorób i kontuzji? Podpowiadamy, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich – nie tylko podczas ferii.

Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę