UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak postępować w przypadku kradzieży dokumentów w Polsce i za granicą? Co zrobić w przypadku kradzieży dowodu osobistego?

Utrata dokumentów za granicą czy też w Polsce to zaskakująca i stresująca sytuacja, która może być przyczyną wielu problemów. Co zrobić w razie kradzieży dowodu osobistego, paszportu czy karty kredytowej podczas zagranicznego wyjazdu lub urlopu w kraju? Jakie kroki podjąć? Gdzie zgłosić kradzież dokumentów i jak uniknąć tego typu przykrych zdarzeń w przyszłości?

paszport

KRADZIEŻ DOKUMENTÓW W POLSCE - CO ROBIĆ? GDZIE ZGŁOSIĆ UTRACONY DOWÓD OSOBISTY?

Jak wyglądają podstawowe zasady postępowania w przypadku kradzieży dokumentów w Polsce? Jak postąpić w tej trudnej sytuacji? Przede wszystkim trzeba zachować spokój i zgłosić sprawę na najbliższym posterunku policji. Warto wiedzieć, że na komisariacie można jedynie o tym poinformować - nie możemy tam zastrzec dowodu osobistego. Z chwilą zgłoszenia utraty dokumentu na policji, dowód osobisty zostanie unieważniony. Co zrobić w przypadku, gdy chcemy natychmiast udaremnić złodziejowi możliwość posłużenia się naszym dokumentem?

Obecnie możesz natychmiast zastrzec swój dowód osobisty i inne dokumenty w banku. Nie musi być to nawet Twój bank, ale dowolna tego typu instytucja. Gdy zgłosisz utratę dokumentów, zostaną one natychmiast zastrzeżone w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Banki zobowiązane są do przyjęcia zastrzeżenia od każdej osoby, nawet jeśli nie jest ona klientem tej instytucji. Warto zastrzec dokumenty jak najszybciej, zyskamy wtedy pewność, że nasze dane nie zostaną bezprawnie wykorzystane i np. nikt nie zaciągnie kredytu czy pożyczki, podszywając się pod nas. W ten sposób zminimalizujemy też ryzyko ewentualnej kradzieży tożsamości.

Jeśli utraciłeś swój dowód osobisty, zgłoś się do organu gminy, a przy utracie prawa jazdy skontaktuj się z wydziałem komunikacji. Tam też od razu możesz złożyć wniosek o nowy dowód osobisty czy prawo jazdy. 

Dowód osobisty możemy też zastrzec przez portal BIK (Biura Informacji Kredytowej). Musisz jedynie w tym celu zalogować się na portal BIK i dokonać zgłoszenia. 

Możesz zgłosić zaginięcie lub uszkodzenie dowodu osobistego online. W tym celu powinieneś mieć Profil Zaufany, certyfikat kwalifikowany lub e-dowód. Pozwalają one na potwierdzenie Twojej tożsamości i likwidują ryzyko jej kradzieży. Zaloguj się np. za pośrednictwem bankowości internetowej na Profil Zaufany i dokonaj zgłoszenia. 

Należy także zgłosić utratę paszportu. Jeśli jesteś w Polsce i sprawdziłeś, że nie masz swojego paszportu, jest on uszkodzony lub został skradziony, możesz go unieważnić przez internet lub w punkcie paszportowym. W takim miejscu zgłosisz również utratę czy zniszczenie dokumentu paszportowego swojego dziecka lub osoby, nad którą sprawujesz prawną opiekę. 

KRADZIEŻ DOKUMENTÓW ZA GRANICĄ - GDZIE UDAĆ SIĘ PO POMOC? CO ZROBIĆ W PRZYPADKU UTRATY PASZPORTU?

Jeśli zauważymy, że doszło do kradzieży dokumentów podczas pobytu w innym kraju, w pierwszej kolejności powinniśmy zastrzec dowód osobisty, np. za pośrednictwem internetu na stronie BIK czy w dowolnym banku. Kartę kredytową lub debetową można zastrzec telefonicznie, dzwoniąc na infolinię swojego banku, lub drogą elektroniczną, po zalogowaniu na konto. Istnieje System Zastrzegania Kart, działający na zasadzie kontaktu telefonicznego. Możesz zastrzec kartę wraz z dokumentami pod numerem telefonu 828 828 828. 

Następnie należy zgłosić utratę dokumentów lokalnej policji. Udaj się na najbliższy posterunek i zgłoś utracony dowód osobisty lub paszport. Policja przyjmie zgłoszenie i podejmie stosowne działania (dostaniemy od funkcjonariuszy zaświadczenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa).

Następnie należy udać się do polskiego konsulatu - pracownicy placówki pomogą nam unieważnić skradziony paszport i dowód osobisty oraz za opłatą wydadzą dokumenty tymczasowe, dzięki którym będziemy mogli bez problemów wrócić do Polski. W zależności od państwa, w którym przebywamy, koszty wyrobienia paszportu tymczasowego to mniej więcej 20-40 euro. Jeśli w kraju, w którym przebywamy, nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, możemy uzyskać pomoc w każdym konsulacie dowolnego państwa należącego do UE. Trzeba wówczas złożyć wniosek o tzw. Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podróży). Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego można pobrać bezpośrednio w konsulacie lub online. 

W konsulacie dokument paszportowy może być od razu unieważniony. Wystarczy, że wskażesz konsulowi okoliczności utraty lub zgubienia paszportu, a on na tej podstawie unieważni dokument w Rejestrze Dokumentów Paszportowych. 

Warto być przezornym i jeszcze przed wyjazdem zagranicznym zanotować w notesie lub telefonie dane adresowe oraz numer kontaktowy do placówki konsularnej, aby w razie kradzieży dokumentów lub innej przykrej sytuacji móc szybko zareagować i wiedzieć od razu, gdzie się udać. O czym jeszcze należy pamiętać? Trzeba zminimalizować ryzyko kradzieży dokumentów i zawsze trzymać je w bezpiecznym miejscu, najlepiej nie w tym samym, w którym masz pieniądze, choć najczęściej prawo jazdy czy dowód osobisty rzeczywiście znajdują się w portfelu.

Jeśli posiadamy polisę podróżną w wersji rozszerzonej, powinniśmy powiadomić o zdarzeniu towarzystwo. Osoby, które wykupiły ubezpieczenie turystyczne, powinny skontaktować się z Centrum Alarmowym, gdzie otrzymają informacje, w jaki sposób uzyskać dokumenty zastępcze. W przypadku zgubienia lub kradzieży karty kredytowej mogą też otrzymać pomoc przy zablokowaniu rachunku bankowego.

JAK UNIKNĄĆ KRADZIEŻY DOKUMENTÓW PODCZAS WYJAZDU? PRZYDATNE WSKAZÓWKI

Chcąc uniknąć kradzieży dokumentów za granicą i w Polsce, powinniśmy przestrzegać podstawowych środków ostrożności. Nigdy nie nośmy wszystkich posiadanych dokumentów w jednym portfelu. Nie przechowujmy całej gotówki w plecaku czy torebce - podzielmy pieniądze na kilka partii i włóżmy w różne zakamarki bagażu. Zawsze zachowujmy czujność w zatłoczonych miejscach (zwłaszcza w środkach komunikacji miejskiej, gdzie działa wielu kieszonkowców). Nie ufajmy obcym - pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy walizki podróżnej czy torebki pod opieką nieznajomych osób.

KRADZIEŻ DOWODU OSOBISTEGO TO PRZESTĘPSTWO! PODOBNIE JAK KRADZIEŻ KARTY BANKOWEJ

Artykuł 278 Kodeksu karnego wskazuje, że kradzież karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego, czyli po prostu karty płatniczej, to przestępstwo. W art. 276 KK dodano, że kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Warto powołać się również na art. 190 a Kodeksu Karnego, który w §  2 wskazuje, że karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 podlega ten, kto podszywa się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wymiana dowodu osobistego po terminie – czy grożą nam konsekwencje?

Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość danej osoby i potwierdzającym jej obywatelstwo. Termin jego ważności w Polsce wynosi 10 lat. Co dzieje się w sytuacji, gdy wniosek o wydanie nowego dowodu został złożony po terminie i masz nieaktualny dokument?

Czytaj dalej

Dowód tymczasowy - kto może wyrobić dowód tymczasowy? Czy to dokument dowodu osobistego dla dziecka?

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości w Polsce. Możesz wylegitymować się nim w urzędach czy w bankach. Pozwala na wyjazdy zagraniczne do krajów strefy Schengen, które nie wymagają paszportu od turystów czy osób przyjeżdżających w celach biznesowych. Rodzajem dowodu osobistego jest dowód tymczasowy. Sprawdź, czym on jest i dla kogo może zostać wyrobiony.

Czytaj dalej

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas jazdy autem?

Dwukrotne zmiany w Prawie o ruchu drogowym spowodowały ograniczenia w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które dokumenty będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej.

Czytaj dalej
odbiór bagażu na lotnisku

Ubezpieczenie bagażu – ile kosztuje, dlaczego warto je mieć?

Zniszczony, uszkodzony lub zagubiony bagaż na lotnisku, potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie bagażu lotniczego. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu uzyskamy rekompensatę poniesionych kosztów i będziemy mogli korzystać z upragnionego urlopu, mimo początkowych trudności. Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę